Постанова від 18.01.2012 по справі 2а-1870/7663/11

Копія:

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2012 р. справа № 2a-1870/7663/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

суддів: Гелети С.М., Соколова В.М.

за участю секретаря судового засідання - Бабаніної О.В.

представника позивача - Соколова О.О.

представника відповідача - Лавренюка А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Алмаз" до Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Головного управління державного казначейства України в Сумській області, третя особа: Міністерство фінансів України про визнання протиправною бездіяльність та стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Алмаз" звернулося до суду з адміністративним позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Головного управління державного казначейства України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльність щодо повернення надмірно перерахованих грошових коштів, сплачених ПП "Алмаз" за користування ліцензією на провадження діяльності з організації і проведення азартних ігор серії АВ №082850, виданої Міністерством фінансів України на період з 6 грудня 2006року по 5 грудня 2011року включно, в сумі 487886,83 грн.; стягнення з Державного бюджету України надмірно перерахованих коштів в розмірі 487886,83грн. за користування ліцензією на організацію діяльності з проведення азартних ігор, у зв"язку з невикористанням цієї ліцензії у період з 26 червня 2009року по 5 грудня 2011року. Свої вимоги мотивує тим, що у 2007 році позивач перерахував на користь Державного бюджету України грошові кошти у розмірі 997627,50грн. за п'ять років користування ліцензією на провадження діяльності з організації і проведення азартних ігор. В свою чергу, 12 січня 2007 року Міністерством фінансів України видано позивачу ліцензію на організацію діяльності з проведення азартних ігор зі строком дії з 06 грудня 2006 року по 05 грудня 2011 року. Втім, 25 червня 2009 року набрав чинності Закону України «Про заборону грального бізнесу в України», ст.4 якого передбачає cкасування вищезазначеної ліцензії з дня набрання чинності даного закону, тобто з 25 червня 2009 року. Отже, починаючи з 26 червня 2009 року позивач не має право займатися діяльністю з організації і проведення азартних ігор, оскільки раніше видана йому ліцензія є скасованою. В свою чергу, 30 червня 2009 року Міністерством фінансів України направлено на адресу позивача лист № 31-35010-03-10/17495, в якому зазначається, що видана останньому ліцензія є скасованою, а тому підлягає поверненню до 07 липня 2009 року. В той же час, 22 липня 2009 року позивачем направлено лист № 190 від 22 липня 2009 року на адресу Міністерства фінансів України, в якому вказувалось, що перераховані позивачем грошові кошти до Державного бюджету України за період користування ліцензією з 26 червня 2009 року по 05 грудня 2011 року, які по суті є надмірно сплаченими коштами, залишаються неповернутими. Однак, жодної відповіді позивач з приводу повернення надмірно сплачених грошових коштів так і не отримав.

Відповідачі: Міністерство економічного розвитку і торгівлі, Головне управління державного казначейства України в Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовують тим, що Головне управління державного казначейства України в Сумській області повертає надмірно сплачені кошти лише за поданням відповідного контролюючого органу. Проте жодного подання на повернення коштів позивачу до управління казначейства не надходило. Міністерство економічного розвитку і торгівлі зазначає, що позивач взагалі не звертався до міністерства із заявою про повернення коштів за ліцензію. Крім того, Міністерство економічного розвитку і торгівлі, згідно свого положення, не займається питаннями повернення коштів за раніше видані ліцензії.

Третя особа - Міністерство фінансів України, позов не визнало з тих підстав, що справу необхідно розглядати в порядку господарського судочинства.

В судовому засіданні представник позивача - Соколов О.О., позов підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача, Міністерства економічного розвитку і торгівлі - Лавренюк А.С., позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не обґрунтований, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що згідно платіжного доручення № 3 від 4 січня 2007 року приватне підприємство «Алмаз»перерахувало на користь Державного бюджету України грошові кошти у розмірі 997627,5грн. за п'ять років користування ліцензією на провадження діяльності з організації і проведення азартних ігор (а.с.9).

Міністерством фінансів України 12 грудня 2007 року позивачу видано ліцензію серії АВ № 082850 на організацію діяльності з проведення азартних ігор зі строком дії з 06 грудня 2006 року по 05 грудня 2011 року (а.с.8).

15 травня 2009 року був прийнятий Закон України “Про заборону грального бізнесу в Україні”, який набрав чинності 25 червня 2009 року, відповідно до пункту 2 статті 4 якого з дня набрання чинності цим Законом видача ліцензій на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор в Україні припиняється, а ліцензії, видані суб'єктам підприємницької діяльності до дня набрання чинності цим Законом, скасовуються.

З урахуванням вказаного Закону з 26 червня 2009 року була скасована ліцензія позивача серії АВ № 082850 на вид діяльності -організація діяльності з проведення азартних ігор, невикористаний позивачем період строку дії зазначеної ліцензії є період з 26 червня 2009 року по 05 грудня 2011 року.

Додатком № 8 до Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” за Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва закріплений контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету за кодом бюджетної класифікації 14060200 “Плата за видачу ліцензій та сертифікатів”.

Відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 № 226, повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету.

Повернення надміру сплаченого здійснюється виключно на підставі заяви платника податку, яка може бути подана не пізніше дня, наступного за днем виникнення такої переплати.

Наказом Держкомпідприємництва від 7 травня 2009 року № 88 затверджений Порядок оформлення суб'єктам господарювання подання на повернення помилково або надмірно перерахованих коштів до бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 14060200 “Плата за видачу ліцензій та сертифікатів”.

Відповідно п.п. 1, 2 вказаного Порядку подання на повернення суб'єктам господарювання помилково або надмірно перерахованих коштів до бюджету оформляється представництвами Держкомпідприємництва в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Для отримання подання суб'єкт господарювання надає до представництва такі документи: заяву на повернення помилково або надмірно перерахованих коштів; оригінал або копію розрахункового документа, яким підтверджується перерахування коштів.

Згідно п.3 Порядку, представництва на підставі розгляду документів, оформлюють подання на повернення помилково або надмірно перерахованих коштів до органів Державного казначейства України.

В порушення вказаних норм, ПП «Алмаз»без поважних причин не зверталося до представництвами Держкомпідприємництва в Сумській області із заявою на повернення помилково або надмірно перерахованих коштів.

Тобто позивачем не був дотриманий встановлений порядок повернення надмірно сплачених коштів.

Крім того, ПП «Алмаз»обґрунтовує позовні вимоги до Мінекономрозвитку тим, що з метою повернення надмірно нарахованих коштів звернувся із відповідними заявами до Міністерства фінансів України, Головного управління Державного казначейства України в Сумській області, представництва Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва в Сумській області (а.с.12, 13).

Проте, відповідно до наказу Держкомпідприємництва від 12.04.2010 № 92 "Про заходи зі зміни структури центрального апарату та ліквідації територіальних органів Держкомпідприємництва" представництва Держкомпідприємництва в регіонах ліквідуються.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також інформації розміщеної на офіційному сайті державного підприємства "Інформаційно-ресурсний центр" 18.01.2011 було внесено запис про державну реєстрацію припинення Представництва Держкомпідприємництва у Сумській області.

В той же час заява позивача про повернення коштів датована 12 жовтня 2011року, хоча представництво Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва в Сумській області було ліквідоване у встановленому законом порядку ще 18 січня 2011року.

Також необхідно відмітити, що позивач з відповідною заявою до Мінекономрозвитку взагалі не звертався.

З урахуванням вкладеного, Мінекономрозвитку як суб'єкт владних повноважень, не мало правових підстав, передбачених чинним законодавством, для вчинення дій чи прийняття рішень стосовно ПП "Алмаз", у зв'язку з тим, що не отримувало і не розглядало заяву ПП "Алмаз".

Відповідно до ч.1 ст. 21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи центрального органу виконавчої влади створюються у випадках, коли їх створення передбачено положенням про центральний орган виконавчої влади, затвердженим Президентом України. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання.

Згідно п. 12 Положення про Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2007 № 667 (далі - Положення № 667), Держкомшдприємництво здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, а також через підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Комітету.

Отже, територіальні органи Держкомпідприємництва є самостійними юридичними особами публічного права.

Пунктом 1 Порядку оформлення суб'єктам господарювання подання на повернення помилково або надмірно перерахованих коштів до бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 14060200 "Плата за видачу ліцензій та сертифікатів", затвердженого наказом Держкомпідприємництва від 07.05.2009 № 88 передбачено, що подання на повернення суб'єктам господарювання помилково - або надмірно перерахованих коштів до бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 14060200 оформлюється представництвами Держкомпідприємництва в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

При цьому, ні в Положенні про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженому Указом Президента України від 31.05.2011 № 634/2011, ні в Положенні № 667 не закріплено функцій Мінекономрозвитку, Держкомпідприємництва щодо оформлення вищезазначених подань.

Відповідно до ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Тобто, у разі ліквідації передання прав та обов'язків юридичної особи, яка ліквідується, правонаступникам, не відбувається.

Тому у суду немає підстав для визнання протиправною бездіяльність Міністерства економічного розвитку і торгівлі.

Що стосується позовних вимог до Головного управління Державного казначейства, то суд зазначає наступне.

Компетенція Головного управління Державного казначейства визначена Бюджетним кодексом України та Типовим положенням про Головне управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 04.04.2006 року №332 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.04.2006 року за №454/12328.

Відповідно ст. 45 Бюджетного кодексу України та п. 4 Типового положення, Головне управління здійснює повернення помилково або зайво сплачених платежів на, підставі подання органів стягнення.

Згідно п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 р. №226 повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України з питань повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування (П.І.Б.) платника ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або ідентифікаційного номера за ДРФО (за наявності), суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

На момент судового розгляду справи до Головного управління Державного казначейства України у Сумській області не надходили вказані вище документи щодо повернення позивачу з Державного бюджету України коштів, сплачених за отримання ліцензії з організації діяльності з проведення азартних ігор, в зв'язку з чим у Головного управління відсутні законні підстави для повернення відповідних коштів. І

Проте, 20.10.2011 року на адресу Головного управління надійшла заява ПП «Алмаз»від 12.10.2011 року №208 про повернення надмірно перерахованих коштів в сумі 487886,83 грн., сплачених за ліцензію на провадження діяльності з організації; і проведення азартних ігор. В додаток до даної заяви позивач надав копії ліцензії серії АВ №082850 від 12.01.2007 року, платіжне доручення №3 від 04.01.2007р., лист Міністерства фінансів України №31-35010-03-10/17495 від 30.06.2009 року.

Як вбачається з листа Міністерства фінансів України, міністерство не вирішує питання про необхідність повернення відповідних коштів із бюджету.

Крім того, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року №106 „Про деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" Міністерство фінансів України в 2011 році не є органом, що контролює справляння зазначеного вище платежу, а тому і не могло вирішувати питання повернення коштів позивачу.

Тому дії Головного управління державного казначейства України в Сумській області є правомірними.

Отже, у суду немає підстав для визнання протиправною бездіяльність Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Головного управління державного казначейства України в Сумській області щодо повернення надмірно перерахованих грошових коштів, сплачених ПП "Алмаз" за користування ліцензією на провадження діяльності з організації і проведення азартних ігор серії АВ №082850, виданої Міністерством фінансів України на період з 6 грудня 2006року по 5 грудня 2011року включно, в сумі 487886,83 грн.; стягнення з Державного бюджету України надмірно перерахованих коштів в розмірі 487886,83грн. за користування ліцензією на організацію діяльності з проведення азартних ігор у зв"язку з невикористанням цієї ліцензії у період з 26 червня 2009року по 5 грудня 2011року.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254, КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову приватного підприємства "Алмаз" до Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Головного управління державного казначейства України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльність щодо повернення надмірно перерахованих грошових коштів, сплачених ПП "Алмаз" за користування ліцензією на провадження діяльності з організації і проведення азартних ігор серії АВ №082850, виданої Міністерством фінансів України на період з 6 грудня 2006року по 5 грудня 2011року включно, в сумі 487886,83 грн.; стягнення з Державного бюджету України надмірно перерахованих коштів в розмірі 487886,83грн. за користування ліцензією на організацію діяльності з проведення азартних ігор у зв"язку з невикористанням цієї ліцензії у період з 26 червня 2009року по 5 грудня 2011року -відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя /підпис/ С.О. Бондар

судді: /підпис/ С.М.Гелета

/підпис/ В.М.Соколов

Повний текст постанови виготовлений 23 січня 2012 року.

З оригіналом згідно:

Головуючий суддя С.О. Бондар