копія
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
23 січня 2012 р. Справа № 2a-1870/612/12
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Глазько С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову Кредитної спілки "Народний кредит" до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання дій неправомірними, скасування результатів акту перевірки, скасування податкового повідомлення-рішення та скасування податкової вимоги,-
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася Кредитна спілка "Народний кредит" з адміністративним позовом до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання дій неправомірними, скасування результатів акту перевірки № 00032/1500/24020378 від 16 листопада 2011 року, скасування податкового повідомлення-рішення № 0000751500 від 25 листопада 2011 року та скасування податкової вимоги № 100 від 07 грудня 2011 року.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 17 КАС України передбачено, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як вбачається зі змісту позовної заяви позивач, окрім іншого, просить скасувати результати акту перевірки № 00032/1500/24020378 від 16 листопада 2011 року.
При цьому акт перевірки не є рішенням органу державної влади, нормативно-правовим актом чи актом індивідуальної дії та не створює, не припиняє права та обов'язки особи, а лише фіксує певні обставини, виявлені при проведенні перевірки. Жодних прав та обов'язків позивача складанням акту не порушується.
З огляду на викладені обставини суд дійшов висновку про те, що акт перевірки не підлягає оскарженню, а тому відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі в цій частині позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 107,109,186 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Кредитної спілки "Народний кредит" до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області в частині позовних вимог щодо скасування результатів акту перевірки.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько