Постанова від 11.01.2012 по справі 2а-1870/8122/11

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2012 р. Справа № 2a-1870/8122/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненко О.В.

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

прокурорів Ткаченка К.Л., Супрун М.В.

представників відповідачів Хомінич К.М., Клименко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом прокурора Сумської області до виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення ,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що рішенням виконкому Сумської міської ради від 26.10.2011 року відхилено протест заступника прокурора Сумської області на рішення виконавчого комітету від 21.09.2011 року на рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 599 від 16.09.2011 року "Про розгляд протесту Сумського транспортного прокурора від 16 вересня 2011 року на рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 06 липня 2011 року "Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Суми". Вважає, що вказане рішення прийнято з порушенням вимог закону. Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчому комітету міської ради не надано повноважень скасовувати власні рішення. Основною формою роботи виконавчого комітету є його засідання. В ході перевірки прокурором встановлено, що рішення № 599 прийнято відповідачем без проведення засідання, що є грубим порушенням закону. Просить визнати незаконним рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 21.09.2011 року № 599.

В судовому засіданні прокурор позов підтримав із зазначених підстав. Пояснив, що рішення прийнято відповідачем в спосіб, не передбачений законом. Засідання виконкому не проводилось, тому рішення є незаконним.

Представники відповідача позов не визнали. Пояснили, що регламентом роботи виконавчого комітету передбачено у випадках необхідності прийняття виконавчим комітетом рішень в період між його засіданнями рішення приймається шляхом підписання листка погодження, що і було зроблено в даному випадку. Стислий термін розгляду протесту прокурора обумовив прийняття рішення в такому порядку. Просять в задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що 16.09.2011 року Сумським транспортним прокурором внесено протест на рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.07.2010 року № 374 "Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Суми" (а.с.26-27). Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради № 599 від 21.09.2011 року протест відхилено (а.с. 12-13). 17 жовтня 2011 року заступником прокурора Сумської області внесено протест на зазначене рішення про відхилення протесту. Крім іншого, вказано на прийняття рішення виконкомом без проведення засідання, що на думку прокурора є порушенням встановленого законом порядку прийняття рішень виконавчим комітетом міської ради (а.с. 7-9). Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 26.10.2011 року № 676 протест заступника прокурора Сумської області відхилено (а.с.10).

Відповідно до ст. 21 ч. 4 закону України "Про прокуратуру" у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним.

В ході перевірки прокурором встановлено, і це не заперечується відповідачем, що рішення № 599 від 21.09.2011 року прийнято без проведення засідання виконавчого комітету Сумської міської ради шляхом підписання його членами листа погодження. За твердженням представників відповідача такий порядок прийняття рішень передбачено п. 5.25 "Регламенту роботи виконавчих органів Сумської міської ради". Відповідно до п. 5.25 25 "Регламенту роботи виконавчих органів Сумської міської ради", затвердженого рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради № 11 від 03.03.2009 року, при необхідності прийняття рішення виконавчого комітету між його засіданнями з дозволу міського голови або особи, що виконує його обов'язки з виконавчої роботи чи заступника міського голови, керуючого справами виконавчого комітету, протокольною частиною відділу організаційно-кадрової роботи розробнику видається лист погодження (а.с. 28-30). Як вбачається з викладеного, в зазначеному пункті "Регламенту…" не йдеться про можливість прийняття рішення виконавчим комітетом без проведення засідання. Крім того, відповідачем не подано лист погодження, який передбачено цим пунктом, а лише надано список складу виконавчого комітету, які завізували рішення виконкому Сумської міської ради від 21.09.2011 року № 599 (а.с.11). На переконання суду, позиція відповідача ґрунтується на довільному тлумаченні п. 5.25 "Регламенту роботи виконавчих органів Сумської міської ради". Крім того, така позиція суперечить вимогам закону. Відповідно до ст. 53 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. Засідання виконавчого комітету скликаються відповідно сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті ради), а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції - заступником сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (районної у місті ради - заступником голови ради) в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць і є правомочними, якщо в них беруть участь більше половини від загального складу виконавчого комітету. Відповідно до ст. 59 ч. 6 зазначеного закону виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради. Як було зазначено вище, 21.09.2011 року за № 599 відповідачем прийнято саме рішення, а тому суд вважає, що такий акт міг бути прийнятий виключно на засіданні виконавчого комітету, оскільки законом іншого порядку його прийняття не передбачено.

Відповідно до ст.19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Приймаючи рішення № 599 від 21.09.2011 року без проведення засідання відповідач діяв не у спосіб, передбачений законом, а тому рішення є незаконним.

Керуючись ст. ст. 17, 69-71,76-86, 99-100, 158-160,163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги прокурора Сумської області до виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити

Визнати незаконним рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 599 від 21 вересня 2011 року "Про розгляд протесту Сумського транспортного прокурора від 16 вересня 2011 року на рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 06 липня 2011 року "Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Суми". < Сума стягнення (цифрами) > < Текст >

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко

З оригіналом згідно

Суддя О.В. Соп'яненко