Копія
19 січня 2012 р. Справа № 2a-1870/9097/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.
за участю:
секретаря судового засідання - Козир І.С.,
представника позивача - Латіпова Р.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Суми до Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш продукт-1", третя особа: Виконавчий комітет Сумської міської ради про скасування державної реєстрації змін до установчих документів,-
Державна податкова інспекція в м. Суми (далі по тексту - позивач, ДПІ в м. Суми) звернулася до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш продукт - 1" (далі по тексту - відповідач, ТОВ "Наш продукт-1") про скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ "Наш продукт-1", а саме: щодо його зміни місцезнаходження з адреси - 65079, Одеська область, м. Одеса, Куликове поле, буд. 1, каб. 109 на адресу - 40000, Сумська область, м. Суми, Зарічний район, вул. Миргородська, буд.6. Свої вимоги мотивує тим, що ТОВ "Наш продукт-1" при зміні юридичної адреси подало державному реєстратору недостовірні дані, оскільки за новою адресою підприємство ніколи не знаходилося, внаслідок чого державним реєстратором внесено до Державного реєстру неправомірні записи. Позивач зазначив, що недостовірність відомостей про місцезнаходження ТОВ "Наш продукт-1" унеможливлює здійснення позивачем функцій щодо контролю за дотриманням вимог податкового законодавства.
В судовому засіданні представник позивача Латіпов Р.Р. позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача, якому надсилалось повідомлення про день, час і місце розгляду справи /а.с.16/ за його останнім відомим місцем знаходження /а.с.6/ в судове засідання не з'явився. Згідно довідки Укрпошти "за зазначеною адресою не зареєстроване". Відповідно до положень ч. 11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Відповідач про причини неявки, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог та клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надсилав.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов необґрунтований і задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ТОВ "Наш продукт-1" зареєстровано 18.08.2009 року виконавчим комітетом Одеської міської ради за адресою: 65079, Одеська область, м. Одеса, Куликове поле, буд. 1, каб. 109, номер запису про державну реєстрацію юридичної особи - 1 556 102 0000 036503 /а.с. 4/.
19.05.2011 року державним реєстратором виконавчого комітету Одеської міської міської до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесені записи: №5 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах /місцезнаходження ТОВ "Наш продукт-1": 40000, Сумська область, м. Суми, Зарічний район, вул. Миргородська, буд.6/; №6 щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "Наш продукт-1"; № 7 про зняття з обліку ТОВ "Наш продукт-1" /а.с.5/.
07.06.2011року державним реєстратором виконавчого комітету Сумської міської ради до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис № 8 про взяття на облік ТОВ "Наш продукт-1" /а.с.6/.
Згідно довідки ДПІ в м.Суми від 06.12.2011року №1401/7/26-345, встановлено, що ТОВ "Наш продукт-1" за адресою: м.Суми, вул. Миргородська, буд.6, не знаходиться /а.с.7/.
На підставі довідки, податковою інспекцією зроблений висновок, що зміни до установчих документів та реєстраційна картка, що подавались державному реєстратору, містили неправдиві відомості стосовно зміни місцезнаходження ТОВ "Наш продукт-1", товариство юридичної адреси не змінювало. Внесення недостовірних відомостей про місцезнаходження товариства, позбавляє органи податкової інспекції здійснювати контроль за дотриманням вимог податкового законодавства.
Вказаний висновок податкової інспекції є безпідставним, виходячи з наступного.
Правовідносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців, врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", відповідно до ст. 1 якого - місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Стаття 29 вказаного Закону передбачає, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) вичерпний перелік документів. Державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті. Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи повинен видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику один примірник оригіналу установчих документів у старій редакції з відмітками державного реєстратора про проведення державної реєстрації змін до установчих документів та в той же день передати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.
Виходячи з вищевикладеного, Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" на державного реєстратора не покладено обов'язку перевіряти достовірність наданих відомостей щодо місцезнаходження юридичної особи.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 8 зазначеного Закону відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Отже, запис №5 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов"язані зі змінами в установчих документах ТОВ "Наш продукт-1", вчинений державним реєстратором виконавчого комітету Одеської міської ради та запис №8 про взяття на облік ТОВ "Наш продукт-1", вчинений державним реєстратором виконавчого комітету Сумської міської ради, внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Позивачем не надано суду доказів недотримання державним реєстратором вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців". У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що державна реєстрація змін до установчих документів ТОВ "Наш продукт-1" здійснена у відповідності до вимог діючого законодавства України.
Пунктом 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення, в тому числі, про скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Таким чином, орган державної податкової служби України наділений повноваженням на звернення до суду з позовом саме стосовно скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Статтею 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", передбачені підстави скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, а саме: постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Але позивачем не надано суду доказів того, що рішення загальних зборів юридичної особи - ТОВ "Наш продукт-1", на підставі яких було здійснено реєстрацію місцезнаходження підприємства, визнано недійсним в судовому порядку. Отже, державний реєстратор несе відповідальність за повноту відомостей в установчих документах, а засновники юридичної особи -за відповідність цих відомостей законодавству. У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що державна реєстрація змін до установчих документів підприємства здійснена у відповідності до діючого законодавства України. Щодо тверджень позивача про фактичну відсутність підприємства за зареєстрованим місцезнаходженням, як на підставу скасування державної реєстрації змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю "Наш продукт-1" за адресою: 40000, Сумська область, м. Суми, Зарічний район, вул. Миргородська, буд. 6, є безпідставним, з огляду на наступне.
Згідно ч.2 ст.38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. Враховуючи викладене, відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є виключно підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи.
Таким чином, необхідно відмовити в задоволенні адміністративного позову державної податкової інспекції в місті Суми до товариства з обмеженою відповідальністю "Наш продукт-1" про скасування державної реєстрації змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю "Наш продукт-1", а саме: щодо його зміни місцезнаходження з адреси - 65079, Одеська область, м. Одеса, Куликове поле, буд. 1, каб. 109 на адресу - 40000, Сумська область, м. Суми, Зарічний район, вул. Миргородська, буд. 6.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції в м. Суми до Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш продукт - 1", третя особа: Виконавчий комітет Сумської міської ради про скасування державної реєстрації змін до установчих документів -відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.М. Кунець
Повний текст постанови виготовлено 24.01.2012 року.
З оригіналом згідно
Суддя О.М. Кунець