Справа № 2а/1770/5615/2011
16 січня 2012 року 11 год. 26 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Комшелюк Т.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом
Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом і обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації у Рівненській області < Список > < Позивач в особі > третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача < 3-тя особа >
до Костопільського сільського споживчого товариства третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа >
про стягнення суми штрафних санкцій, -
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом і обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації у Рівненській області звернулося до суду з позовом до Костопільського сільського споживчого товариства про стягнення суми фінансових санкцій - штрафу в сумі 1700грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідно до рішення про застосування фінансових санкцій від 06.07.2011р. Костопільським сільським споживчим товариством не сплачено до бюджету фінансові санкції - штраф у сумі 1700грн.
Справа розглянута в порядку скороченого провадження.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду про відкриття скороченого провадження від 23 грудня 2011 року відповідачу було надано десятиденний строк з дня одержання ухвали, копії позовної заяви та доданих до неї документів для подання заперечень проти позову. У вказаний строк відповідачем не було подано заперечень проти позову чи заяви про визнання позову.
Дослідивши письмові докази у справі, суд прийшов до висновку, що позов належить задовольнити повністю, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 25 травня 2011 року працівниками РУ Департаменту САТ ДПА України в Рівненській області на підставі наказу начальника регіонального управління №173-к від 24.05.2011р. та направлення №113 від 24.05.2011р. була проведена перевірка з питань дотримання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами у господарській одиниці -магазині, що розташований на вул.Лесі українки, 80 в с. Головин, Костопільського району, Рівненської області та належить відповідачу Костопільському сільському споживчому товариству.
Під час проведення перевірки встановлено порушення відповідачем вимог ч.4 ст.11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995р., а саме: факт зберігання та реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка та Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, яке затверджене постановою Кабінету Міністів України від 27.12.2010р. №1251, а також зберігання та реалізація алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного збору встановленого зразка. За результатами перевірки складено акт за №112/01/01765213 від 25.05.2011р.
Для підтвердження встановленого перевіркою факту зберігання та реалізації алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного збору встановленого зразка, РУ Департаменту САТ ДПА України до Департаменту по контролю за виробництвом цінних паперів, акцизних марок, документів суворої звітності та голографічних захисних елементів (Держзнак) направлено лист №1608/32-236 від 25.05.2011р. про необхідність проведення експертизи щодо автентичності марки акцизного податку (20 АААО 04021309/10), яку було вилучено у відповідача.
Відповідно до інформації Міністерства фінансів України від 09.06.2011р. №31-32040-01-7/14808, надана на експертизу марка акцизного податку для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва з реквізитами 20 АААО 04021309/10, є підробленою, що підтверджується актом №293-03-11 від 07.06.2011р. про підроблення марки шляхом видалення реквізитів (індексу регіону, серії, дати виготовлення, суми акцизного податку) з автентичної марки та нанесення нових.
На підставі акта №112/01/01765213 від 25.05.2011р. та інших матеріалів перевірки Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області 6 липня 2011 року було прийняте рішення№1710940009/32 про застосування до Костопільського сільського споживчого товариства фінансових санкцій - штрафу в розмірі 1700,00грн. Вказане рішення 07.07.2011р. надіслано відповідачу та 08.07.2011р. отримане уповноваженою особою, у встановленому порядку не оскаржувалося.
Ці обставини підтверджуються дослідженими доказами: копією рішення про застосування фінансових санкцій від 07.04.2011р. №1710940009/32 (а.с.12), копією пояснення продавця магазину (а.с.13), копією повідомлення про вручення поштового відправлення відповідачу (а.с14), копією інформації Міністерства фінансів України від 09. 06. 2011р. № №31-32040-01-7/14808 (а.с.6), копією акта №293-03-11 від 07.06.2011р експертизи марки акцизного податку для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробника 07.06.2011р. (а.а.с.15-16), копією листа РУ Департаменту САТ ДПА України №1608/32-236 від 25.05.2011р. (а.с.11), копією акта перевірки №112/01/01765213 від 25.05.2011р. (а.а.с.8-9), копією наказу від 24.05.2011р. №173-к (а.с.7), копією направлення №113 від 24.05.2011р. на проведення фактичної перевірки (а.с.10).
Відповідно до ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 року (далі - Закон №481/95-ВР) роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно із ч.4 ст.11 Закону №481/95-ВР алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством. У разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.
Відповідно до ст.16 Закону №481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Абзацом 15 частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР передбачено, що у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору до суб'єктів господарювання застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.11.2000р. N1698 "Про затвердження переліку органів ліцензування" Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України (далі - Департамент) визначено органом, що здійснює ліцензування видів діяльності, пов'язаних з виробництвом, оптовою та роздрібною торгівлею спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, виготовленням парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового.
Абзацом 2 пункту 2.2 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України від 10.02.2007р. №71 (далі - Положення), передбачено, що до основних завдань департаменту належить здійснення контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів.
Згідно з п.3.19 Положення до функцій Департаменту належить застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Пунктом 6.4. Положення на Регіональні управління, що підпорядковані Департаменту, покладено здійснення в межах їх компетенції контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, додержанням норм виходу спирту та його втрат при виробництві алкогольних напоїв суб'єктами господарювання; ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, зупинення дії та анулювання виданих ними ліцензій; проведення перевірок діяльності суб'єктів господарювання щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, участь в інвентаризації спирту, готової продукції та сировини; застосування до суб'єктів господарювання у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами; звернення до суду з позовами, в тому числі про стягнення з суб'єктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.
Таким чином, позивачем у межах повноважень та у спосіб, передбачений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003р. №790 (далі - Порядок) прийнято рішення про застосування до відповідача фінансових санкцій.
Згідно з пунктом 10 Порядку в разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкції стягується на підставі рішення суду.
За наведених обставин, позовні вимоги ґрунтуються на чинному законодавстві, підтверджені належними і допустимими доказами, а відтак, позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 1 абз. 9 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
Відповідно до п. 21 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняються, зокрема, Державна податкова служба України та її територіальні органи у справах, пов'язаних з питаннями, що стосуються повноважень цих органів.
Керуючись статтями 160-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Костопільського сільського споживчого товариства до Державного бюджету України штраф у розмірі 1700грн.
Постанова належить негайному виконанню.
Постанова суду першої інстанції є остаточною, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку.
У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя < Підпис > Комшелюк Т.О.