Постанова від 23.12.2011 по справі 2а/0470/10214/11

23.12.2011

< копія >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2011 р. Справа № 2а/0470/10214/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Власенка Д.О. < Текст >

при секретаріКінарєєві В.І.

за участю:

предстанвика позивача

представників відповідача Сипало М.А.

Спірідонової Ю.С., Вошколуп В.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпропетровська адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариств «ДНІПРОАЗОТ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

ВСТАНОВИВ:

Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів 12 серпня 2011 року звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до ПАТ «ДНІПРОАЗОТ», в якому просило стягнути адміністративно-господарські санкції у розмірі 3610479,60 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 75819,80 грн. В обґрунтування заявлених вимог, посилається на те, що відповідачем порушено вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів», самостійно адміністративно-господарські санкції та пеню відповідач не сплачує.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, на їх задоволенні наполягала, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали, проти його задоволення заперечували. В письмових запереченнях зазначили, що ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» подавали Звіти про наявність вакансій за формою 3-ПН за січень-грудень 2010 року, Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік за формою 10-ПІ, створювало робочі місця для інвалідів.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи позовної заяви та дослідивши письмові докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

З матеріалів справи вбачається, що ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» подавало до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік по формі №10-ПІ, відповідно до положень якого на підприємстві:

кількість штатних працівників облікового складу - 4218 особи;

кількість штатних працівників, яким відповідно до законодавства встановлена інвалідність - 65 особи;

кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 169 особи;

фонд оплати праці штатних працівників - 146432,70 тис. грн.;

середньорічна заробітна плата штатного працівника - 34716,15 грн. /а.с. 4, 116/.

Судом встановлено, що ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» здавало до Дніпродзержинського міського центру зайнятості населення Звіт про наявність по формі № 3-ПН за період з січня по грудень 2010 року /а.с. 21-114/.

ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» зверталось до Управління праці та соціального захисту населення Баглійської районної ради м. Дніпродзержинська із заявами щодо направлення інвалідів для працевлаштування /а.с. 118, 119, 121, 122, 124-126/.

ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» давало об'яви до газет щодо працевлаштування інвалідів /а.с. 143-144/.

Виконавчий комітет Баглійської районної у місті ради надав відповідь на запит, у якому зазначив, що ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» подавало інформацію про наявність вакантних місць для працевлаштування, проте, протягом 2010 року інваліди на підприємство не направлялись у зв'язку з відсутністю бажаючих працювати /а.с. 160, 173/.

За результатами планової невиїзної перевірки ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» Дніпропетровським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів складено Акт № 82 від 21.12.2011 року, відповідно до висновків якого розрахована сума адміністративно-господарських санкції підприємства у сумі 3610479,60 грн. /а.с. 166/.

Згідно відповіді Дніпродзержинського міського центру зайнятості вих. № 2479 від 17.10.2011 року, протягом 2010 року на обліку в центрі зайнятості перебувало 234 особи з обмеженими фізичними можливостями, за цей період було запропоновано працевлаштування на ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» 8 особам, з яких 1 особа працевлаштована, 1 особа відмовилась, 6 осіб не відповідають вимогам /а.с. 172/.

Згідно з положеннями ст. 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується на принципах, зокрема: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; встановлення єдиних вимог з охорони праці для всіх підприємств та суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» інвалідам забезпечується право працювати на підприємствах (об'єднаннях), в установах і організаціях із звичайними умовами праці, в цехах і на дільницях, де застосовується праця інвалідів. З метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Пунктом 1 Положення про робоче місце інваліда і порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 р. № 314 (яка втратила чинність, проте давало чітке визначення поняття) зазначено, що робоче місце інваліда - це окреме робоче місце або ділянка виробничої площі на підприємстві (об'єднанні), в установі та організації незалежно від форм власності та господарювання, де створені необхідні умови праці інваліда.

Пунктами 2.2 та 2.3 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 223, визначено, що:

пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання;

адміністративно-господарська санкція - це грошове зобов'язання, альтернативне зобов'язанню самостійно здійснити працевлаштування інвалідів відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», сплачується у порядку і розмірах, передбачених Законом та постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» роботодавці самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу, визнаються безробітними.

Частиною 5 пункту 1 статті 7 зазначеного Закону визначено, що працевлаштування інвалідів здійснюється відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації і знань, з урахуванням його побажань.

Абзацом 4 пункту 2 статті 19 Закону України «Про зайнятість населення» визначено право державної служби зайнятості направляти для працевлаштування на підприємства, в установи і організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць (вакантних посад) інвалідів, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки та рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.

Так відповідно ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначено, що Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Так пп. 1.1 п. 1 Наказу міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження форм звітності та інструкцій щодо їх заповнення» від 19.12.2005 № 420, затверджена форма звітності №3-ПН «Звіт про наявність вакансій».

Згідно положень Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН «Звіт про наявність вакансій» підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків. Форма використовується для інформування населення про наявність вакансій, сприяння працевлаштуванню громадян, зареєстрованих у центрах зайнятості як такі, що шукають роботу, для підбору персоналу на замовлення роботодавців, для оцінки поточної потреби в кадрах та організації професійної підготовки населення відповідно до потреб ринку праці.

Відповідно ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем було відмовлено у працевлаштуванні 6 особам з 8 з підстав невідповідності робочих місць захворюванню особи, отже, суд приходить до висновку, що дана відмова сталась з вини відповідача через неулаштування робочого місця для інваліда. У зв'язку з чим суд приходить до висновку, що фактично на ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» не створювались робочі місця під конкретні категорії інвалідів, а такі місця тільки декларувались на папері у звітах, які подавались підприємством. Таким чином, вимоги ст.ст. 18, 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідачем не виконані.

Відповідно до звіту за формою № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» за 2010 рік, середньорічна заробітна плата штатного працівника складає - 34716,15 грн. Таким чином, відповідач повинен був сплатити 3610479,60 грн. до 16.04.2011 року.

Матеріали справи свідчать, що названі санкції підприємством не сплачено. Таким чином, позивачем обґрунтовано та у належному розмірі пред'явлено вимоги про стягнення з відповідача вищезазначених адміністративно-господарських санкцій.

Стосовно позовних вимог про стягнення з відповідача по справі на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі - 75819,80 грн., суд вважає за необхідне в цій частині позову відмовити виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 5 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки. Отже облікова ставка Національного банку України, з якої розраховується пеня, може бути визначена тільки на момент сплати (перерахування) підприємством коштів, в тому числі - за рішенням суду.

Оскільки на момент подання позову сплата адміністративно-господарських санкцій підприємством здійснена не була, розрахунок пені, заявлений до стягнення, є необґрунтованим, а вимоги щодо стягнення суми - 75819,80 грн. є такою, що не відповідає нормам Закону, у зв'язку з чим не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариств «ДНІПРОАЗОТ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити частково.

Стягнути з Публічного акціонерного товариств «ДНІПРОАЗОТ» (код ЄДРПОУ 05761620, р/р 26003160400001 ПАТ КБ «ПриватБанк», МФО 305299) на користь Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів (банк отримувача ГУДКУ у Дніпропетровській області, р/р 31211230700013, МФО 805012, код ЄДРПОУ 25005978) адміністративного-господарські санкції у розмірі 3610479,60 грн. (три мільйони шістсот десять тисяч чотириста сімдесят дев'ять гривень 60 копійок).

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Судові витрати по справі не стягуються.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд та набирає законної сили у порядок і строки, передбачені ст.ст. 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 16.12.2011 року.

Суддя < (підпис) >

< Текст >

< Список >

< Список >

< Список >Д.О. Власенко

< Текст >

< ПІБ Судді >

< ПІБ Судді >