01.11.2011 < копія >
21 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/10176/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя - Юрков Е.О.
при секретарі - Кисельові К.П.
за участю: представників відповідача - Ніколенко Н.О., Хилько О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Феррекспо-Гідромет» про стягнення адміністративно-господарський санкцій, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Феррекспо-Гідромет» з вимогами:
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Феррекспо-Гідромет» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 16555,56 грн.;
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Феррекспо-Гідромет» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 437,36 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач не забезпечив працевлаштування інвалідів у відповідній кількості та не сплатив вчасно адміністративно-господарські санкції за не здійснення працевлаштування інвалідів, в результаті чого завдано значної шкоди державним інтересам.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду письмову заяву з проханням розглянути справу без участі представника позивача, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача подав письмові заперечення на позов в яких зазначив, що ТОВ «Феррекспо - Гідромет» прибутку не отримує. Відповідно до фінансової звітності підприємства за 2010 рік сума збитку складає 554,0 тис. грн. Відповідно до податкової звітності за 2010 рік сума збитків складає 449,3 тис. грн.
З моменту заснування ТОВ «Феррекспо-Гідромет» до теперішнього часу, власна виробничо-господарська діяльність на підприємстві відсутня, розрахунки з робітниками здійснюються за рахунок дотацій засновника товариства.
ТОВ «Феррекспо - Гідромет» не має а ні власних, а ні орендованих виробничих площ, або інших місць чи дільниць, які могли б бути використані для створення робочого місця для інвалідів.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували та просили відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідно до статті 20 Закону України (в редакції від 06.10.2005 року Закон № 2960-IV) «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» ТОВ «Феррекспо-Гідромет» щороку повинно сплачувати Дніпропетровському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, яке використовує найману працю, за кожне робоче місце призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
У відповідності до ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
28.02.2011 р. ТОВ «Феррекспо-Гідромет» подало до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік (форма 10-ПІ) у якому самостійно зазначили, що середньооблікова чисельність штатних працівників ТОВ «Феррекспо-Гідромет» становить 27 осіб з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність та які повинні працювати на підприємстві становить 1 особа, працевлаштованих інвалідів на підприємстві не мається.
Середньорічна заробітна плата штатного працівника становить 16555,56 грн. до Фонду оплати праці штатних працівників зазначено суму 447,00 грн.
У зв'язку з чим сума адміністративно-господарських санкцій, яку відповідач повинен перерахувати до Державного бюджету було встановлено позивачем в розмірі 16555,56 грн. та пеня в розмірі 437,36 грн.
Проаналізувавши матеріали справи судом встановлено, що у 2010 році ТОВ «Феррекспо-Гідромет» було створене 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів, проте працевлаштованих інвалідів на підприємстві не мається.
Отже, підприємством відповідача не було виконано вимогу ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.
Таким чином, за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом, відповідач до 16.04.2010 року повинен був самостійно сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі 16555,56 грн.
Дана сума заборгованості по адміністративно господарських санкціях підтверджується документом - звіт за формою 10-ПІ від 28.02.2011 р. за 2010 рік, розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій .
Розмір пені у сумі 437,36 грн. підтверджується Розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій.
Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, утворилася заборгованість у розмірі 16992,92 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Згідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації.
Відповідно до п. 1 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»» - зазначено, що цей Порядок визначає процедуру подання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб (далі - роботодавці), звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) та інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів - центру зайнятості.
Пунктом 2 Порядку визначено, що інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин, стаття 218 Господарського кодексу України, є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Відтак, при вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.
Елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.
Так, згідно до статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гаранти, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.3 ст. 18 цього Закону, державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Аналіз норм чинного законодавства України щодо соціальної захищеності інвалідів свідчить про те, що на підприємства покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів та повідомлення центру зайнятості про наявність вакантних робочих місць для інвалідів.
Проте відповідачем не надано підтвердження того, що товариство зверталося до центру зайнятості стосовно направлення до них інвалідів для іх працевлаштування.
Твердження відповідача про скрутний фінансовий стан підприємства не звільняє відповідача у відповідності до норм Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від обов'язку працевлаштовувати інвалідів та сплачувати в разі їх відсутності адміністративно-господарські санкції.
Тому суд доходить висновку, що відповідачем не виконані всі вимоги чинного законодавства щодо організації працевлаштування інвалідів на підприємстві.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Феррекспо-Гідромет» про стягнення адміністративно-господарський санкцій - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Феррекспо-Гідромет» (ЄДРПОУ 33983986) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції у розмірі 16555,56 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Феррекспо-Гідромет» (ЄДРПОУ 33983986) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 437,36 грн.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови викладений 26.10.2011 року.
Суддя < (підпис) >
< Список >
< Список >
< Список > Е.О. Юрков
< Текст >