27.10.2011 < копія >
26 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/10018/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Жукової Є.О.
при секретарі судового засідання Коваленко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина»до управління Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області про скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на 2011 рік,-
09 серпня 2011 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина», в якому позивач просить скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. ВАТ «Дніпрошина» 13.07.2011р. отримало розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік.
Позивач вважає, що зазначений розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2 на 2011 рік, який був складений управлінням Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області в порушення норм чинного законодавства України, а також без розрахування сум фактичних витрат пропорційно стажу роботи на підприємстві деяких працівників, в супереч вимогам п.6.2 Інструкції про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. №21-1, отже, на думку позивача, зазначені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2 на 2011 рік підлягають скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.08.2011р. провадження по справі було відкрито та справу призначено до судового розгляду.
Ухвалами суду від 19.09.2011р. та 10.10.2011р. була визнана обов'язкова участь у судовому розгляді даної справи відповідача суб'єкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області.
В порушення вимоги суду щодо особистої участі представника відповідача, 19.09.2011р. та 12.10.2011р. від управління Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області надходили клопотання про розгляд даної справи без участі представника відповідача, також зазначали, що заперечують проти задоволення позовних вимог.
19.10.2011р. від представника позивача надійшло клопотання про розгляд даної справи без його участі, також зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Отже, суд на підставі зазначеного вище та з урахуванням вимог ч.1 ст.122 КАС України, прийняв рішення щодо розгляду справи за наявними у ній матеріалами та письмовими доказами.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
В матеріалах справи містяться заперечення проти адміністративного позову від 30.08.2011р. за вх.№50096, в яких відповідач зазначив наступне.
Згідно п.6.9 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України» №21-1 від 31.12.2003р., у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які не мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Оскільки ВАТ «Дніпрошина» знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська, відповідач, згідно п.6.9 Інструкції надсилає розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсії до УПФУ в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська, яке в свою чергу згідно з п.6.4 Інструкції надсилає позивачу. Посилання позивача на невчасне отримання зазначеного розрахунку, а саме тільки 13.07.2011р. не звільняє відповідача від покладеного на нього обов'язку відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсії працівників ВАТ «Дніпрошина».
Судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи ВАТ «Дніпрошина»; статут ВАТ «Дніпрошина»; розрахунок №63 від 26.01.2011р.; лист УПФУ в Кременчуцькому районі Полтавської області від 08.02.2011р.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Управління Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області, згідно з Положенням «Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах» від 30.04.2002р. №8-2 здійснює функції по обліку платників, збирання та акумуляції у районі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; фінансування витрат на виплату пенсій, інших витрат, фінансування яких відповідно до чинного законодавства покладено на Фонд, застосовує фінансові санкції, передбачені законом, стягує з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків тощо.
Відкрите акціонерне товариства «Дніпрошина» зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі і збору на покриття фактичних витрат на виплат та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п.«б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Пунктом 2 розділу XV прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підприємства та організації з коштів, призначених на оплату носять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які отримують пенсії на пільгових умовах за списком №2 до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відкрите акціонерне товариство «Дніпрошина» зобов'язане покривати фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які отримують пенсії на пільгових умовах за списком №2.
13.07.2011р. позивач отримав розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік.
Відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003р. №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день па підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1, №2 виробництві, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочих день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 % з наступним збільшенням її щороку на 10% до 100% розміру відшкодування фактичних витри і на виплату і доставку цих пенсій до набуття прав на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Стаття 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991р. зазначає, що Особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до п.8 Порядку застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005р. №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються «Список №1 производств, цехов, профессий и должностей на подземных работах, на работах с вредными условиями труда и в горячих цехах, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах» і «Список №2 производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах», затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.19956р. №1173.
У відповідності до ч.1 п.п.6.1 п.6 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України» №21-1 від 31.12.2003р., відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на всі вищенаведені норми, відшкодуванню підлягають фактичні витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначені на пільгових умовах особам, які працювали або працюють на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці.
Крім того, відповідно до вимог Інструкції «Про порядок організації оформлення, фінансування та виплати пенсій, грошової допомоги підприємствами поштового зв'язку України», Управлінням Пенсійного фонду України компенсуються витрати за доставку пенсій згідно тарифів встановлених Укрпоштою. Відповідно до Інструкції зазначена компенсація підлягає відшкодуванню на рахунки Пенсійного фонду.
Згідно з пп.6.4. п.6 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України» розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Судом не приймається до уваги твердження позивача щодо звільнення підприємства від здійснення відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам підприємства, у зв'язку із порушенням відповідачем строків направлення розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік, оскільки зазначений розрахунок був отриманий позивачем тільки 13.07.2011р., а не 20.01.2011р., включно, відповідно до вимог п.п.6.4 та 6.8. Інструкції «Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України», оскільки жодними нормами чинного законодавства України не передбачено право позивача на звільнення останнього від сплати таких витрат, можливість чого, в свою чергу позбавить права працівників підприємства на отримання пенсії, до настання пенсійного віку, що суперечить вимогам основного Закону України - Конституції України та Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем в ході судового розгляду справи не доведено правомірності своїх висновків щодо протиправності розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік.
Крім того, позивачем - ТОВ «Дніпрошина» в ході судового розгляду справи не були надані докази оскарження розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік, у встановленому законом України порядку, що свідчить про належність та відповідність зазначеного розрахунку вимогам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідачем - суб'єктом владних повноважень в ході судового розгляду справи була доведена правомірність та обґрунтованість здійснення розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік.
Таким чином, суд доходить висновку, що адміністративний позов відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина» до управління Пенсійного фонду України Кременчуцькому районі Полтавської області про скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на 2011 рік не підлягає задоволенню.
Аналогічної правової позиції дотримується і Верховний суд України в своїй постанові від 31.01.2011р. у справі за позовом ВП «Рембудмонтаж» до УПФУ в м.Рубіжному, Львівської області про скасування розрахунку та зобов'язання вчинити певні дії, в якій зазначив наступне.
Підприємство зобов'язано відшкодовувати управлінню Пенсійного фонду України плату, яка покриває витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б» ст.13 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058. Цей висновок є правильним, оскільки порядок компенсації зазначених витрат управлінню Пенсійного фонду України не змінився у зв'язку з набранням Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 чинності з 1 січня 2004 року.
За змістом п.2 прикінцевих положень Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію па пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Закону України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
На момент набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» було врегульовано Законом України від 26 червня 1997 року №400/97 «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до пунктів 1 та 2 статті 1 якого відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.
Згідно ж з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єктів оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина» до управління Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області про скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік. - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя < (підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >Є.О. Жукова
< Текст >