Постанова від 27.10.2011 по справі 2а/0470/11630/11

27.10.2011 < копія >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/11630/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

при секретарі Соляр О.Ю.

за участю:

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, третя особа: Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська № 1025 від 02.09.2011 р. про застосування штрафних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

19 вересня 2011 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська (далі - відповідач), третя особа: Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області з позовними вимогами про визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська № 1025 від 02.09.2011 р. про застосування штрафних санкцій.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення № 1025 від 02.09.2011 року про застосування фінансових санкцій за ухилення від взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», винесено відповідачем всупереч вимог діючого законодавства, оскільки ОСОБА_1, після отримання 13.02.2003 року свідоцтва про право зайняття адвокатською діяльністю, вчасно став на облік у Пенсійному фонді України. В період з лютого 2003 р. по травень 2011 р. позивач перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області та в Управлінні Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, суд приходить до наступного висновку.

ОСОБА_1 13 лютого 2003 року отримав свідоцтво про право заняття адвокатською діяльністю № НОМЕР_1.

28.02.2003 року позивач надав до Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області заяву про зарахування його як платника страхових внесків до Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області (а.с. 30).

Протягом 2003-2005 років позивачем подавалась звітність до Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області (а.с. 31-39).

02.11.2005 року позивач надав до Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області заяву про зняття з обліку, та відповідно до довідки № 83 від 14.11.2006 року (а.с. 44) був знятий з обліку в органах Пенсійного фонду України.

Відповідно до повідомлення Управління Пенсійного фонду в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська № 00012 - адвокат ОСОБА_1 взятий на облік 19.10.2005 року (а.с. 66).

Згідно до повідомлення Управління Пенсійного фонду в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, ОСОБА_1 19.05.2011 року був знятий з обліку як платник єдиного внеску (а.с. 67).

Як вбачається з повідомлення Управління Пенсійного фонду в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська № 1085 від 24.05.2011 року, ОСОБА_1 з 24.05.2011 року взятий на облік як платник єдиного внеску (а.с. 11).

31.08.2011 року відповідачем складено Акт № 430 про виявлення факту порушення законодавства (а.с. 7), відповідно до якого ОСОБА_1 після отримання свідоцтва про право займатися адвокатською діяльністю 13.02.2003 року лише 24.05.2011 року став на облік до Пенсійного фонду України як платник єдиного внеску.

На підставі Акту № 430 від 31.08.2011 року начальником Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська винесено рішення № 1025 від 02.09.2011 р. про застосування фінансових санкцій за ухилення від взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» у розмірі 170 грн. 00 коп.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.

Пунктом 11 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що у випадках, передбачених цим Законом і нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, платники податків зобовязані стати на облік у територіальному органі Пенсійного фонду як платник єдиного внеску.

Згідно з п. 1 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вiд 18.01.2001 № 2240-III страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь.

Відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для страхувальників, зазначених у пунктах 1-5 статті 14 цього Закону, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» взяття на облік до Пенсійного фонду здійснюється у порядку встановленому правлінням Пенсійного фонду, не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від них відповідної заяви.

Взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску регулюється Порядком взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-6 від 27.09.2011 року яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 27.10.2010 року за номером 995/18290.

Відповідно до п. 4.2 розділу 4 Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - платники єдиного внеску (фізичні особи), на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», беруться на облік в органах Пенсійного фонду за місцем проживання не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від них заяви за формою згідно з додатком 2 або 3. Заява зазначеними платниками подається в 10-денний термін із дня початку провадження відповідної діяльності або укладення трудового договору з найманим працівником чи укладення договору цивільно-правового характеру з фізичною особою.

Відповідно до абз. 2 п. 4.7 розділу 4 Порядку у разі зміни прізвища, імені чи по батькові, місця проживання, основного виду діяльності громадяни (фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно) зобов'язані у 10-денний термін з дня виникнення відповідних змін подати до органу Пенсійного фонду документи в тому самому порядку, як і при взятті на облік. Заява подається з приміткою «Зміни». Орган Пенсійного фонду здійснює відповідні зміни в облікових справах платників та безоплатно видає нове повідомлення за формою згідно з додатком 1 із приміткою «Зміни» не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від них відповідної заяви.

Згідно до абз. 6 п. 4.7 розділу 4 зазначеного Порядку якщо платник за новим місцезнаходженням (місцем проживання) розташований за межами території обслуговування органу Пенсійного фонду, то він зобов'язаний у 15-денний термін провести розрахунки з органом Пенсійного фонду за попереднім місцем взяття на облік і знятися з обліку. За новим місцезнаходженням (місцем проживання) платник зобов'язаний стати на облік в порядку і терміни, визначені Порядком.

Пунктом 7.2 розділу 7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-5 від 27.09.2010 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за номером 994/18289 від 27.10.2010 року передбачено, що у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за формою згідно з додатком 9 до цієї Інструкції. Підставою для прийняття цього рішення є акт про зазначене порушення, що складається в довільній формі.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 протягом зазначеного в рішенні Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська 1025 від 02.09.2011 р. періоду перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області та Управлінні Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська.

Рішення Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська 1025 від 02.09.2011 р. про застосування фінансових санкцій за ухилення від взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» не відповідає вимогам п. 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова або службова особа), тому судові витрати в розмірі 3,40 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський окружний адміністративний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, третя особа: Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська № 1025 від 02.09.2011 р. про застосування штрафних санкцій - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська № 1025 від 02.09.2011 р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 170,00 грн. за ухилення від взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

Судові витрати в розмірі 3,40 грн. (три гривні 40 копійок) стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складений 21 жовтня 2011 року

Суддя < (підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >О.С. Рябчук

< Текст >