ф
25.10.2011 < копія >
20 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/13136/11
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Захарчук Н.В., дослідивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державного реєстратора виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради, третя особа - Гаражний кооператив «ПРИДНІПРОВЕЦЬ» про зобов'язання вчинити певні дії, -
Відповідно до ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2011 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 19 жовтня 2011 року надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради, третя особа - Гаражний кооператив «ПРИДНІПРОВЕЦЬ» про зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
На виконання пункту 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до частини 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова особа, крім випадків, передбачених Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
У відповідності до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» № 280/97-ВР від 21.05.1997 року, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Державний реєстратор виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради є створений Дніпропетровською міською радою виконавчий орган місцевого самоврядування.
На території України діють адміністративні суди - місцеві загальні суди, як адміністративні суди та окружні адміністративні суди, предметна підсудність адміністративних справ яких встановлена Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, статтею 18.
У зв'язку із тим, що відповідачем по справі є орган місцевого самоврядування суд, доходить висновку про те, що даний спір, відповідно до чинного законодавства України, підсудний до юрисдикції районного суду, як адміністративного.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Керуючись статтями 18, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державного реєстратора виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради, третя особа - Гаражний кооператив «ПРИДНІПРОВЕЦЬ» про зобов'язання вчинити певні дії - повернути.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати позивачу, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя < (підпис) > Н.В. Захарчук
< для копій >
< для копій >
< для копій >
< для копій > < для копій >
< для копій >