Постанова від 01.07.2011 по справі 2а-2791/11/0170/9

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 липня 2011 р. Справа №2а-2791/11/0170/9

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Гаманка Є.О., при секретарі Павленко Н.О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом Закритого акціонерного товариства "Красногвардійське ремонтно-транспортне підприємство"

до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим

про визнання недійсним рішення,

Представники сторін:

представник позивача, Долженко В.П.;

представник відповідача, Лукпанова К.В.

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулося з адміністративним позовом Закрите акціонерне товариство "Красногвардійське ремонтно-транспортне підприємство" до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим про визнання недійсним рішення Красногвардійського відділення відповідача про застосування штрафних санкцій №0000092308 від 23.02.2011 р. на суму 26520,00грн.

Позов мотивовано тим, що 10.02.2011р. працівниками Джанкойської ОДПІ була проведена перевірка ЗАТ «Красногвардійське РТП», за результатами якої відповідач дійшов висновку про порушення позивачем п.9 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” - з лютого 2010 року по липень 2010 року за 78 днів не забезпечено роздрукування фіскальних звітних чеків та їх не зберігання в КУРО. Позивач стверджує, що в зазначені дні була відсутня реалізація товарів, розрахункові документи не роздруковувались, що підтверджується касовими документами та матеріальними звітами. Застосовуваний підприємством РРО Mini 500 МЕ не має технічної можливості друкувати фіскальні звітні чеки якщо протягом дня не було реалізації та пам'ять РРО дорівнює 0,00грн, що підтверджується висновком ПП фірма «Альона».

Як свідчать письмові заперечення відповідача, надані у судовому засіданні 14.04.2011 року, відповідач вважає, що перевірка була проведена з дотриманням вимог діючого законодавства, голові правління позивача перед її проведенням були надані направлення на перевірку, акт підписано головним бухгалтером. Під час перевірки встановлено незабезпечення позивачем щоденного друкування фіскальних звітних чеків РРО за 78 робочих днів з лютого по липень 2010 року, за що оскаржуваним рішенням були застосовані фінансові санкції в сумі 26520,00грн. Відповідач з посиланням на вимоги Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та постанови КМ України від 18.02.2002 р. №199 «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» зазначає, що в робочі дні підприємство незалежно від наявності руху коштів зобов'язано роздруковувати фіскальні звітні чеки, у зв'язку з чим посилання позивача на те, що використовуваний ним РРО не має такої технічної можливості є безпідставним.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство “Красногвардійське ремонтно-транспортне підприємство” 27.12.1991 року зареєстровано Красногвардійською районною державною адміністрацією в АР Крим у якості юридичної особи (а.с.52).

Судом встановлено, що 10.02.2011р. працівниками податкового органу було проведено перевірку каси ЗАТ “Красногвардійське ремонтно-транспортне підприємство” за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обліку готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки позивача складено акт перевірки №0011/01/04/23/00905296 від 10.02.2011 року (а.с.28-29).

Матеріали справи містять наказ відповідача про проведення перевірки від 04.02.2011 року №183 (а.с.25), дві копії направлень на перевірку від 04.02.2011 року №39/23-3 та №36/23-3 з датою та підписом керівника Войлокової Г.А., які свідчать про ознайомлення 10.02.2011 року останньою з направленнями на перевірку та про отримання копії направлень на перевірку.

Згідно з висновками акту під час перевірки встановлено порушення п. 9 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: не забезпечено щоденне роздрукування на реєстраторах розрахункових операцій фінансових звітних чеків (Z-звіт) за кожний робочий день підприємства за період з 15 лютого 2010 року по 26.07.2010 року: у лютому - 4 дні, у березні - 15 днів, у квітні - 12 днів, у травні - 15 днів, червні - 17 днів, у липні - 15 днів, всього - 78 днів. Перелік вказаних днів наведено в акті перевірки, табелями робочого часу позивача (а.с.30-35) підтверджено, що зазначені в акті перевірки дні були робочими, вказана обставина підтверджена та визнана позивачем під час розгляду справи. Таким чином, позивачем не забезпечено роздрукування фіскальних звітних чеків за 78 робочих днів.

На підставі вказано акту Джанкойською ОДПІ АР Крим було прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.02.2011 року №0000092308, в якому визначено суму штрафних санкцій, застосованих до позивача за порушення п. 9 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у розмірі 26520,00 грн.

Не погодившись з зазначеним рішенням Закрите акціонерне товариство "Красногвардійське ремонтно-транспортне підприємство" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом та просить суд визнати його недійсним.

Відповідно до п.1 ст.3 Закону №265 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Пунктом 9 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг265/95-ВР встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані щоденно друкувати на РРО (за винятком автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО.

Зазначена норма враховує особливості роботи реєстраторів, які повинні забезпечувати друкування таких звітів за кожний робочий день.

Крім того, згідно з п. 4.6 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. N 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за N 107/5298 суб'єкт господарювання повинен забезпечити, зокрема, друкування X-звітів, Z-звітів та інших документів (крім розрахункових), що передбачено експлуатаційною документацією на РРО. При виконанні Z-звіту обнуляється інформація в оперативній пам'яті та заноситься до фіскальної пам'яті РРО.

Статтею 2 Закону України №265/95-ВР визначено термін "фіскальний звітний чек"(Z-звіту) згідно якого це документ установленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.

Згідно з абзацом другим ст. 2 Закону України №265/95-ВР фіскальні функції -здатність реєстратора розрахункових операцій забезпечувати однократне занесення, довгострокове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове прочитання і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти. Виконання Z-звіту безумовно відноситься до фіскальних функцій РРО.

У ст. 13 Закону №265/95-ВР зазначено, що вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування”№ 199 від 18.02.2002 року затверджено вимоги щодо реалізації фіскальних функцій РРО для різних сфер застосування. У п. 2 цієї постанови наведено визначення поняття зміни, під яким розуміють період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.

Відповідно до п.7 Постанови КМ України “Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування”№ 199 від 18.02.2002 року усі режими роботи реєстратора (крім тих, що забезпечують усунення причин блокування) повинні блокуватися, зокрема у разі перевищення максимальної тривалості зміни. Разом з тим підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 годин.

Якщо торговельний об'єкт працює цілодобово, то фіскальний звітний чек роздруковується кожного дня по закінченні робочої зміни, але не пізніше ніж через 24 години після початку роботи.

У разі коли підприємство не здійснює діяльність у конкретні дні (вихідні, святкові), що підтверджується відповідним наказом по підприємству, та реєстратори розрахункових операцій не застосовуються, то, відповідно, і фіскальні звітні чеки не друкуються.

У робочі дні підприємства реєстратор розрахункових операцій повинен бути в увімкненому стані, і роздрукування фіскального звітного чека є обов'язковим.

З аналізу зазначених норм закону вбачається, що у робочі дні суб'єкта господарювання, незалежно від того, буде рух коштів у той день чи ні, РРО має бути обов'язково включеним для щоденного друку фіскального звітного чека, що є вимогою п. 9 ст. 3 Закону N 265/95-ВР.

Посилання представника позивача на те, що за своєю функціональністю контрольно-касовий апарат “МІNI-500МЕ”не роздруковує фіскальний звітний чек, якщо не містить інформації про обсяг виконаних розрахункових операцій в ті дні, коли не проводився продаж, суд не може прийняти до уваги, оскільки у такому випадку зазначений реєстратор розрахункових операцій не був би дозволений до використання на території України Державною податковою адміністрацією України (п.23 Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом ДПА України від 13.01.2011 р. №21)як такий що не відповідає ані вимогам Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, ані вимогам Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування”. Крім того, як вбачається з технічного паспорту РРО МІNI-500МЕ (а.с.11-12) роздруковує контрольні стрічки в кінці робочого дня разом з Z-звітом у вигляді електронного журналу, що містить у собі копії надрукованих за день розрахункових документів. В наданому технічному паспорті відсутні відомості щодо неможливості роздрукування фіскальних звітних чеків один раз на 24 години. З наведеного вище судом не приймаються до уваги посилання відповідача на листи та пояснення посадових осіб ПП «Фірма «Альона» (а.с.9) та ТОВ «Юнісистем» (а.с.10,76,77).

До того ж позивач у випадку відсутності такої функції (якщо вона була б відсутня) мав би право та можливість замінити вказаний апарат на будь-який інший, що він не зробив та причини поважності такої не заміни суду не повідомив.

Факт порушення встановленого законом порядку у певні дні був зафіксований в акті перевірки від 10.02.2011 року.

Таким чином, суд вважає правомірним встановлення відповідачем порушення позивачем п.9 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, оскільки останнім недотримано щоденного друкування фіскальних звітних чеків, так як згідно вимог Закону Z-звіт необхідно виконувати щодня.

Згідно п.4 ч.1 ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відтак застосування податковою інспекцією за кожен з 78 фактів нероздрування Z-звітів штрафу в розмірі 26520,00грн. є правомірним.

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи надані сторонами у судових засіданнях пояснення та документи, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність своїх дій, а позовні вимоги позовом Закритого акціонерного товариства "Красногвардійське ремонтно-транспортне підприємство" є необґрунтованими.

У судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Постанова складена повному обсязі 01.07.11р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Гаманко Є.О.