вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
20 грудня 2011 р.
о 12 годині 55 хвилин Справа №2а-8663/11/0170/11
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Москаленка С.А., при секретарі Фурлетовій Г.Ю., розглянувши за участю
представника позивача - ОСОБА_1, дов. № 4623/02-05 від 12.12.2011 року,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду м. Саки АР Крим
до Сакського державного хімічного заводу
про стягнення заборгованості,
Управління ПФУ м. Саки АР Крим звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Сакського державного хімічного заводу про стягнення заборгованості в сумі 7 588 283, 04 гривень, з яких:
- недоїмка зі страхових внесків - 844 442, 11 гривень;
- фінансові санкції - 567,47 гривень;
- пеня - 4825,08 гривень;
- пільгові пенсії (список № 1) - 6 122 064, 40 гривень;
- пільгові пенсії (список № 2) - 560 783, 83 гривень;
- наукова пенсія - 1 044,90 гривень;
- недоїмка з єдиного внеску - 54 555,25 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач знаходиться у процедурі банкрутства, з 17.06.2003 року введена процедура санації. Під час санації утворювалась поточна заборгованість зі сплати внесків до пенсійного фонду, а тому вони підлягають стягненню у позовному порядку згідно норм Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивачем під час розгляду справи були подані заяви про збільшення позовних вимог у зв'язку із появою поточної заборгованості відповідача з відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій, єдиного внеску та штрафних санкцій, тобто за період з червня по жовтень 2011 року.
Судом на підставі ст. 137 КАС України відмовлено позивачу у задоволенні клопотання про прийняття до розгляду зазначених заяв, оскільки пред'являючи вимоги зі стягнення заборгованості за інші звітні періоди, позивач фактично змінює підстави та предмет позову.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Відповідач не забезпечив явку свого представника у судове засідання, був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Ухвалою суду від 13.12.2011 року позов було залишено без розгляду в частині позовних вимог в сумі 6 331 415, 97 гривень, з яких:
- недоїмка зі страхових внесків - 379 036,84 гривень;
- пеня - 3882,39 гривень;
- пеня (зі сплати пільгових пенсій) - 122,73 гривень;
- пільгові пенсії (список № 1) - 5 432 366, 74 гривень;
- пільгові пенсії (список № 2) - 514 962, 37 гривень;
- наукова пенсія - 1 044,90 гривень.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а також забезпечує збір, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в м. Саки АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
Порядок, підстави та строки сплати внесків із загальнообов'язкового державного пенсійного страхування з 01.01.2004 року, а також застосування та стягнення фінансових санкцій та пені за їх несвоєчасну сплату встановлені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року (надалі - Закон).
Згідно пункту 4 статті 17 Закону (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), пункту 5.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003р. №21-1 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, надалі Інструкція №21-1), платники подають до органу Пенсійного фонду для реєстрації протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця розрахунок зобов'язань зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, в якому вказується самостійно обчислені суми зобов'язань.
Відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2004 рік, поданих відповідачем до Управління в порядку звітності, за відповідачем склалася заборгованість в сумі 20 773, 60 гривень:
- за січень в розмірі 14314,48 гривень (а.с. 61);
- за лютий - 281,53 гривень (а.с.27);
- за березень - 315,30 гривень (а.с.28);
- за квітень - 1825,62 гривень (а.с.29);
- за травень - 236,10 гривень (а.с. 30,31);
- за червень - 127,44 гривень (а.с. 32);
- за липень - 338,74 гривень (а.а. 33);
- за серпень - 88,83 гривень (а.с.34);
- за вересень - 1676,18 гривень (а.с. 35);
- за жовтень - 247,87 гривень (а.с. 36);
- за листопад - 65,50 гривень (а.с. 37);
- з грудень - 1256,01 гривень (а.с. 38).
Крім того, відповідно до акту перевірки від 10.08.2004 року № 59 відповідачу нараховано 1 261, 85 гривень зобов'язань зі сплати страхових внесків.
Відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за січень-липень 2005 року, поданих відповідачем до Управління в порядку звітності, за відповідачем склалася заборгованість в сумі 190 985, 26 гривень:
- за січень в розмірі 586,36 гривень (а.с. 39);
- за лютий - 513,52 гривень (а.с.40);
- за березень - 200,26 гривень (а.с.41);
- за квітень - 193 571,05 гривень (а.с.42);
- за травень - 590,77 гривень (а.с. 43);
- за червень - 3519,84 гривень (а.с. 44);
- за липень - 261,84 гривень (а.а. 45);
У серпні 2005 року проведено перевірку та відповідно до акту перевірки від 09.08.2005 року № 43 зменшено зобов'язання зі сплати страхових внесків на суму -8258,38 гривень.
Таким чином, сума сплати страхових внесків за січень-липень 2005 року складає 182 726,88 гривень.
Згідно із розрахунками страхових внесків за червень-грудень 2006 року відповідач зобов'язався сплатити страхові внески в розмірі 226 089, 17 гривень, з яких:
- за червень - 60 685,90 гривень (а.с. 46);
- за липень - 1358,17 гривень (а.а. 47);
- за серпень - 99,85 гривень (а.с.48);
- за вересень - 150 828, 26 гривень (а.с. 49);
- за жовтень - 7070,25 гривень (а.с. 50);
- за листопад - 1934,80 гривень (а.с. 51);
- з грудень - 4111,94 гривень (а.с. 52).
Відповідно до розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за вересень 2007 року, поданого відповідачем до Управління в порядку звітності, відповідачем знято суму страхових внесків в сумі - 2000,00 гривень у зв'язку із помилковою у нарахуванні страхових внесків у 2003 році. (а.с. 53).
Згідно із розрахунками страхових внесків за березень, червень та серпень 2008 року відповідач зобов'язався сплатити страхових внесків на суму 8731,62 гривень: з яких
- за березень в сумі 5671,62 гривень;
- за червень в сумі 2448,00 гривень;
- за серпень - 612,00 гривень.
У зв'язку із помилкою у нарахуванні страхових внесків у 2006 році відповідачу знято суму страхових внесків -7 507, 62 гривень.
Відповідно до розрахунку страхових внесків за вересень 2010 року поданого відповідачем до Управління в порядку звітності відповідач зобов'язався сплатити страхові внески в сумі 10 236, 50 гривень, які були частково сплачені в сумі 5 712,26 гривень, а тому сума заборгованості зі страхових внесків за вересень 2010 року склала 4524,24 гривень (а.с. 58).
Відповідно до розрахунку страхових внесків за жовтень 2010 року відповідач зобов'язався сплатити страхові внески в сумі 10 131, 77 гривень.
Відповідно до розрахунків сум страхових внесків за листопад та грудень 2011 року відповідач зобов'язався сплатити страхові внески в сумі 21 147,00 гривень, з яких 10531, 22 гривень - за листопад 2011 року та 10 615, 78 гривень - за грудень 2010 року.
Згідно пункту 6 статті 17 Закону (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати й сплачувати у встановлений термін й у повному обсязі страхові внески.
З 01.01.2011 року набрав чинності новий Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у зв'язку із цим ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в якій йшлось про обов'язок страхувальників подавати звіти та сплачувати в строк страхові внески до пенсійного фонду була виключена.
Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, позивачем правомірно заявлено стягнення недоїмки страхових внесків за грудень 2010 року, звітність за який було подано відповідачем у січні 2011 року.
Згідно з розрахунком суми позовних вимог зобов'язання по сплаті страхових внесків відповідач станом на 01.06.2011 року сума боргу зі сплати страхових внесків за період з січня 2004 року по січень 2011 року склали 465 405, 27 гривень.
Відповідно до пункту 6 ч. 2 ст. 17 Закону (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Таким чином, в порушення п.п. 4,6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) відповідач своєчасно не сплатив суму страхових внесків в розмірі 465 405, 27 гривень.
Частиною 2 статті 106 Закону в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до частини 3 статті 106 Закону (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини3 статті 106 Закону протягом 10 днів із дня її одержання страхувальник зобов'язаний сплатити суму недоїмки та суму фінансових санкцій.
Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій п. 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 Закону (в редакцій на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.
Відповідно до частини 13 статті 106 Закону (в редакцій на момент виникнення спірних правовідносин) про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.
Відповідно до п.2 частини 9 статті 106 Закону (в редакцій на момент виникнення спірних правовідносин) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Розрахунок фінансової санкції у разі несвоєчасної сплати страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Відповідно до частини 1 статті 106 Закону (в редакцій на момент виникнення спірних правовідносин) у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно сплатити їх з нарахуванням пені в розмірах, визначених законом. Згідно з абзацом 2 пункту 2 частини 9 статті 106 Закону (в редакцій на момент виникнення спірних правовідносин) одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Рішенням № 8 від 17.01.2011 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду до Сакського державного хімічного заводу застосовано штраф у розмірі 567,47 гривень та пеня в розмірі 942,69 гривень за період з 20.09.2010 року по 28.12.2010 року.
17 січня 2011 року зазначене рішення було вручено відповідачу, що підтверджується підписом головного спеціалісту з технічних питань Сакського державного хімічного заводу на рішенні.
Судом встановлено, що розрахунок штрафних санкцій та пені позивачем здійснений вірно, а тому сума пені в розмірі 942, 69 гривень та фінансових санкцій в розмірі 567, 47 гривень підлягає стягненню з відповідача.
Відносно позовних вимог про стягнення відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій згідно із списком № 1 та списком № 2 суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів ПФУ. Відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених згідно п.б ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"
Відповідно до розділу 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно пункту 6.1. Інструкції № 21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах:
а) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
б) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:
20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;
30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;
40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;
50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;
60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;
70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;
80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;
90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;
100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Відповідно до пункту 6.4. Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з пунктом 6.8. Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Судом встановлено, що за січень 2011 року УПФУ в м. Саки надіслало відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з якими щомісячна сума до відшкодування з 2011 року становить 139 013, 29 гривень. Зазначені розрахунки були отримані представником Сакського державного хімічного заводу ОСОБА_2 у січні 2011 року, тобто вони є погодженими, а зазначена сума відшкодування за січень 2011 року підлягає сплаті (а.с.223-236).
Відповідно до розрахунку позовних вимог позивачем заявлено про стягнення суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за січень 2011 року в розмірі 138 299,20 гривень, які в порушенням п. 6.8 Інструкції № 21-1 відповідачем не сплачені, а тому підлягають стягненню з останнього.
За лютий 2011 року УПФУ в м. Саки надіслало відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з якими сума до відшкодування становить 134 323,31 гривень. Зазначені розрахунки були отримані представником Сакського державного хімічного заводу ОСОБА_2 у лютому 2011 року, тобто вони є погодженими, а зазначена сума відшкодування за лютий 2011 року підлягає сплаті (а.с. 237-245).
Відповідно до розрахунку позовних вимог позивачем заявлено про стягнення суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за лютий 2011 року в розмірі 139 657,15 гривень, до яких були включені суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з січня 2011 року, які в порушенням п. 6.8 Інструкції № 21-1 відповідачем не сплачені, а тому підлягають стягненню.
За березень 2011 року УПФУ в м. Саки надіслало відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з якими сума до відшкодування становить 132 090, 64 гривень. Зазначені розрахунки були отримані представником Сакського державного хімічного заводу ОСОБА_2 у березні - травні 2011 року, тобто вони є погодженими, а зазначена сума відшкодування за березень 2011 року підлягає сплаті (а.с. 1-9,2 т.).
Відповідно до розрахунку позовних вимог позивачем заявлено про стягнення суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за березень 2011 року в розмірі 133 804,10 гривень, до яких були включені суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з лютого 2011 року, які в порушенням п. 6.8 Інструкції № 21-1 відповідачем не сплачені, а тому підлягають стягненню.
За квітень 2011 року УПФУ в м. Саки надіслало відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з якими сума до відшкодування становить 139 936, 73 гривень. Зазначені розрахунки були отримані представником Сакського державного хімічного заводу ОСОБА_2 у березні-червні 2011 року, тобто вони є погодженими, а зазначена сума відшкодування за квіьень 2011 року підлягає сплаті (а.с. 10-21, 2 т.).
Відповідно до розрахунку позовних вимог позивачем заявлено про стягнення суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за квітень 2011 року в розмірі 137 951,18 гривень, які в порушенням п. 6.8 Інструкції № 21-1 відповідачем не сплачені, а тому підлягають стягненню з останнього.
За травень 2011 року УПФУ в м. Саки надіслало відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з якими сума до відшкодування становить 134 312, 89 гривень. Зазначені розрахунки були отримані представником Сакського державного хімічного заводу ОСОБА_2 у березні-червні 2011 року, тобто вони є погодженими, а зазначена сума відшкодування за травень 2011 року підлягає сплаті (а.с. 22-28, 2 т.).
Відповідно до розрахунку позовних вимог позивачем заявлено про стягнення суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за березень 2011 року в розмірі 139 986,03 гривень, до яких були включені суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з попередні місяці 2011 року, які в порушенням п. 6.8 Інструкції № 21-1 відповідачем не сплачені, а тому підлягають стягненню.
Таким чином, сум витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 за січень-травень 2011 року становить 689 697,66 гривень, що підлягають стягненню з Сакського державного хімічного заводу.
Судом встановлено, що за січень 2011 року УПФУ в м. Саки надіслало відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з якими щомісячна сума до відшкодування з 2011 року становить 10 974,58 гривень. Зазначені розрахунки були отримані представником Сакського державного хімічного заводу ОСОБА_2 у січні 2011 року, тобто вони є погодженими, а зазначена сума відшкодування за січень 2011 року підлягає сплаті (а.с. 29,30, 2 т).
Відповідно до розрахунку позовних вимог позивачем заявлено про стягнення суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій зі списку № 2 за січень 2011 року в розмірі 10 994,30 гривень, які в порушенням п. 6.8 Інструкції № 21-1 відповідачем не сплачені, а тому підлягають стягненню.
За лютий 2011 року УПФУ в м. Саки надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з яким сума до відшкодування становить 7741,87 гривень. Зазначений розрахунок був отриманий представником Сакського державного хімічного заводу ОСОБА_2 у лютому 2011 року, тобто він є погодженим, а зазначена сума відшкодування за лютий 2011 року підлягає сплаті (а.с. 31, т.2).
Відповідно до розрахунку позовних вимог позивачем заявлено про стягнення суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій зі списку № 2 за лютий 2011 року в розмірі 7851,53 гривень, до яких були включені суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з попередні місяці 2011 року, які в порушенням п. 6.8 Інструкції № 21-1 відповідачем не сплачені, а тому підлягають стягненню.
За березень 2011 року УПФУ в м. Саки надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з яким сума до відшкодування становить 7741,87 гривень. Зазначений розрахунок був отриманий представником Сакського державного хімічного заводу ОСОБА_2 у березні 2011 року, тобто він є погодженим, а зазначена сума відшкодування за березень 2011 року підлягає сплаті (а.с. 32, т.2).
Відповідно до розрахунку позовних вимог позивачем заявлено про стягнення суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій зі списку № 2 за березень 2011 року в розмірі 7851,53 гривень, до яких були включені суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з попередні місяці 2011 року, які в порушенням п. 6.8 Інструкції № 21-1 відповідачем не сплачені, а тому підлягають стягненню.
За квітень 2011 року УПФУ в м. Саки надіслало відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з якими сума до відшкодування становить 10 942, 72 гривень. Зазначені розрахунки були отримані представником Сакського державного хімічного заводу ОСОБА_2 у березні, квітні 2011 року, тобто вони є погодженими, а зазначена сума відшкодування за квітень 2011 року підлягає сплаті (а.с. 33-37, 2 т.).
Відповідно до розрахунку позовних вимог позивачем заявлено про стягнення суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій зі списку № 2 за квітень 2011 року в розмірі 9 458,22 гривень, які в порушенням п. 6.8 Інструкції № 21-1 відповідачем не сплачені, а тому підлягають стягненню з останнього.
За травень 2011 року УПФУ в м. Саки надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з яким сума до відшкодування становить 8753,86 гривень. Зазначений розрахунок був отриманий представником Сакського державного хімічного заводу ОСОБА_2 у травні 2011 року, тобто він є погодженим, а зазначена сума відшкодування за травень 2011 року підлягає сплаті (а.с. 10-21, 2 т.).
Відповідно до розрахунку позовних вимог позивачем заявлено про стягнення суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій зі списку № 2 за травень 2011 року в розмірі 9665,88 гривень, до яких були включені суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з попередні місяці 2011 року, які в порушенням п. 6.8 Інструкції № 21-1 відповідачем не сплачені, а тому підлягають стягненню.
Таким чином, сум витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 за січень-травень 2011 року становить 45 821, 46 гривень, що підлягають стягненню з Сакського державного хімічного заводу.
Відносно позовних вимог про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування суд зазначає наступне.
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з п. ч. 1 ст.1 Закону зазначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Пунктом 3 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється.
Згідно з частиною 2 статті 6 Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики. Відповідно до частини 3 статті 9 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати єдиний внесок лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Частиною 8 статті 9 Закону встановлено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Відповідно до розділу IV пункту 4.3 підпункту 4.3.1. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за № 994/18289 обчислення єдиного внеску зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.
Судом встановлено, що відповідно до звіту зі сплати єдиного внеску за січень 2011 року, сформованого 14.02.2011 року, відповідач зобов'язався сплати єдиний внесок в сумі 13 513, 05 гривень (а.с.66-68).
Відповідно до звіту зі сплати єдиного внеску за лютий 2011 року, сформованого 02.03.2011 року, відповідач зобов'язався сплати єдиний внесок в сумі 13 154,46 гривень (а.с.69-71).
Відповідно до звіту зі сплати єдиного внеску за березень 2011 року, сформованого 04.04.2011 року, відповідач зобов'язався сплати єдиний внесок в сумі 19077,59 гривень (а.с.72-74).
Відповідно до звіту зі сплати єдиного внеску за квітень 2011 року, сформованого 05.05.2011 року, відповідач зобов'язався сплати єдиний внесок в сумі 13436,25 гривень (а.с.74-77).
Таким чином, за період з січня по квітень 2011 року відповідач подав звіти про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 59 181,35 гривень.
Відповідно до розрахунку недоїмки зі сплати єдиного внеску Сакським державним хімічним заводом, позивачем заявлено вимогу про стягнення 54 555,25 гривень, оскільки сума єдиного внеску в розмірі 4626,10 гривень відповідачем сплачена(а.с.148).
Відповідно до пункту 1 ч. 2 ст. 6 Закону страхувальник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок.
Таким чином, в порушення ч. 2 статті 6, ч. 4 статті 25 Закону відповідач своєчасно не сплатив суму страхових внесків за січень-квітень 2011 року в розмірі 54 555, 25 гривень.
Відповідно до п. 2 ч.8 ст. 9 Закону, підпункту 4.3.7 пункту 4.3 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за № 994/18289 4.3.7. платники під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для відповідних платників (авансові платежі).
Отже, суд дійшов висновку, що недоїмка зі сплати єдиного внеску в розмірі 54 555, 25 гривень розрахована позивачем вірно, являється погодженою відповідачем та підлягає стягненню з останнього.
Таким чином, заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 465 405,27 гривень, пені - 942,69 гривень, штрафних санкцій - 567,47 гривень, витрат на виплату пільгових пенсій за списком № 1 в розмірі 689 697,66 гривень та списком № 2 - 45 821, 46 гривень, а також заборгованість зі сплати єдиного внеску в розмірі 54 555, 25 гривень, а всього в сумі 1 256 422,33 гривень, підлягають стягненню з Сакського державного хімічного заводу.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Вступна та резолютивна частини постанови були оголошені у судовому засіданні 13.12.2011 року, постанова у повному обсязі складена та підписана 19.12.2011 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158 - 160, 163, 167 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Сакського державного хімічного заводу (ідентифікаційний номер 05761732) на користь Управління Пенсійного фонду у м. Саки АР Крим заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 465 405,27 гривень, пені - 942,69 гривень, штрафних санкцій - 567,47 гривень, витрат на виплату пільгових пенсій за списком № 1 в розмірі 689 697,66 гривень та списком № 2 - 45 821, 46 гривень, єдиного внеску в розмірі 54 555, 25 гривень, а всього суму в розмірі 1 256 422,33 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаленко С.А.