Постанова від 28.11.2011 по справі 2-а-8391/11

Справа № 1806/2-а-8391/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.11.2011 року суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Кондратенко М.В. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 і заявленого в інтересах ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання протиправною бездіяльність органів виконавчої влади , з зобов”язанням здійснення перерахунку та виплати коштів -

ВСТАНОВИВ:

Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 є інвалідом 3-ї групи як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції і віднесений до 1-ї категорії, а також вважається прирівненим до інвалідів війни. Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , він має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 4-х мінімальних заробітних плат. Також відповідно до ст. 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” , має право на щорічну разову грошова допомогу, розмір якої становить 7 - мінімальних пенсій за віком, з виплатою коштів до 5 травня . Зазначені виплати здійснюється органами праці та соціального захисту населення.

Управлінням праці і соціального захисту населення Сумської міської ради ОСОБА_2 виплачувалась допомога, однак у менших розмірах, ніж передбачено законодавством, враховуючи також ту обставину, що розмір мінімальної заробітної плати і пенсії за віком встановлюються щорічно Законом України “ Про Державний бюджет “ на відповідний період. Тому, за його підрахунками, недоплата коштів становить :

- щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС - за період 2002 р. по 2011 р. включно у сумі 23398, 30 грн. грн. ;

- щорічної матеріальної допомоги до 5-го травня як інваліду війни - за період 1999 р. по 2011 р. включно у сумі 18473 грн.

Таким чином відповідач порушив його права на передбачені законодавством соціальні виплати.

Враховуючи зазначене, просить ухвалити рішення , яким :

1. Визнати дії відповідача щодо недоплати йому коштів - протиправними ;

2. Зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради провести перерахунок і виплату ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення як інваліду 3-ї групи і учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС , що становить недоплату 23398, 30 грн.

3. Зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 щорічної допомоги до 5-го травня як інваліду війни , що становить недоплату 18473 грн.

Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради подало заперечення на позов та який не визнають з тих підстав, що виплата коштів ОСОБА_2 як матеріальної щорічної допомоги до 5-го травня проводилась у 2011 р. за платіжним дорученням від 15.04.2011 р. у сумі 510 грн. і встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 р. за № 341 « Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 р. відповідно до Законів України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту « та « Про жертви нациських переслідувань « .

А виплата матеріальної щорічної допомоги на оздоровлення як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС у 2011 р. проведена за платіжним дорученням від 24.03.2011 р. за № 2677 у сумі 90 грн. і визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. за № 562. Тому вважають, що соціальні права, гарантії позивача не порушені і у позові просять відмовити .

Суд, вивчивши матеріали справи вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, враховуючи наступні обставини.

Стаття 2 КАС України передбачає, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб”єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб”єктів владних повноважень суди перевіряють, чи прийняті вони : на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обгрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення ; безсторонньо /неупереджено / і добросовісно, з дотриманням рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.

Встановлено, що ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 31.10.2011 р. вимоги про стягнення на користь ОСОБА_2 грошових сум у вигляді щорічної допомоги на оздоровлення як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС за період з 2002 р. по 11.03.2011 р, щорічної разової допомоги до 5-го травня за період з 1999 р. по 11.03.2011 р.- залишені без розгляду з підстав пропуску строку звернення до суду по захисту своїх прав.

1. Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є ліквідатором аварії на ЧАЕС і інвалідом 3-ї групи, категорія 1, що підтверджується копією свідоцтва серії НОМЕР_1 / а.с. 7 . / Відповідно до вимог ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , він має право на отримання щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 4-х мінімальних заробітних плат , який /розмір / визначається на момент виплати. Як зазначає ст. 71 вказаного Закону, дія його положень не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до нього.

А розмір мінімальної заробітної плати визначається щорічно Законом України “ Про державний бюджет України “ на відповідний рік.

Матеріальна допомога на оздоровлення за 2011 р. у сумі 90 грн., яка визначена Кабінетом Міністрів України постановою № 562 від 12.07.2005 р , виплачена позивачу Управлінням праці та соціального захисту населення Сумської міської ради у березні 2011 року, про що зазначено у заперечені на позов від 23.11.2011 р. / а.с. 14 /. Однак сума допомоги визначена у менших розмірах, ніж передбачено ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Тому суд вважає, що Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради при виплаті ОСОБА_2 щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення за 2011 р. повинно було керуватись положенням Закону України “ Про державний бюджет України на 2011 р.“ в частині розміру мінімальної заробітної плати. А доводи відповідача, зазначені у запереченні на позов, про проведення виплат коштів на оздоровлення у менших розмірах відповідно до суми, що встановлена постановою Кабінету Міністрів України, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки постанова Уряду як підзаконний нормативно-правовий акт повинна відповідати Законам та Конституції України і їм не суперечити.

Таким чином суд приходить до висновку, що постанова Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року щодо встановлення розміру виплат коштів у менших сумах, чим передбачено ст. 48 Законом України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обмежила соціальні права громадян, які гарантовані Законом, Конституцією України.

2. Судом також встановлено, що ОСОБА_2 має статус інваліда війни 3-ї групи. Тому він має право на отримання щорічної одноразової матеріальної допомоги у розмірі 7-ми мінімальних пенсій за віком, відповідно до вимог ч. 5 ст. 13 Закону України “ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту “ в ред. 1993 р. з наступними змінами та доповненнями / посвідчення серії НОМЕР_2 , а.с. 8 /. Щорічна виплата разової грошової допомоги здійснюється до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, органами праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача), пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Однак допомога позивачу виплачена у квітні 2011 року у меншому розмірі , ніж передбачено ч. 5 ст. 13 Закону - всього у сумі 510 грн. , яка визначена постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 р. за № 341 « Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 р. відповідно до Законів України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту « та « Про жертви нациських переслідувань « .

Згідно ст. ст. 3, 8, ч. 2 ст. 19, ст. 22 , п. 1 ст. 92 Конституції України , людина, її життя ї здоров”я , честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов”язком держави.

В Україні визнається і діє верховенство права. Конституція, норми якої є нормами прямої дії, має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на її основі і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов”язки громадянина.

Відповідно до ст. 64 Конституції України , право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі зупинення дії законів чи окремих їх положень, лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк.

Постанова Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 р. за № 9 “ Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя “ зазначає, що оскільки Конституція України має найвищу юридичну силу і її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають грунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Також необхідно враховувати, що нормативно-правові акти державного чи іншого органу підлягають оцінці на відповідність їх як Конституції, так і закону. Якщо нормативно правовий акт не відповідає чи суперечить законові, необхідно застосовувати закон, який регулює ці правовідносини.

Таким чином суд приходить до висновку, що постанова Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 р. за № 341 « Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 р. відповідно до Законів України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту « та « Про жертви нациських переслідувань « також обмежила соціальні права громадян, які гарантовані Законом, Конституцією України.

Між сторонами виникли правовідносини щодо отримання матеріальної допомоги на оздоровлення, передбаченої ч. 5 ст. 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, ст. 48 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ . Так як права позивача на отримання належних коштів, передбачених Законами, порушені, вони підлягають судовому захисту.

Керуючись ст. ст. 3, 8, 19, 22, 63, 92 Конституції України, ст. 48, 71 Закону України від 28.01.1991 р. з наступними змінами « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 5 ст. 13 Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ” з наступними змінами та доповненнями, ст.ст. 6, 10,11, 17, 69-71, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1, заявленого в інтересах ОСОБА_2 - задовольнити .

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради щодо недоплати ОСОБА_2 щорічної матеріальної допомоги до 5-го травня як інваліду війни, щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС - протиправними.

Зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 щорічної матеріальної допомоги за 2011 рік на оздоровлення як інваліду 3-ї групи і учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС з розрахунку 4-х мінімальних заробітних плат , з врахуванням проведеної виплати .

Зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 щорічної матеріальної допомоги за 2011 рік як інваліду війни 3-ї групи з розрахунку 7-ми мінімальних пенсій за віком, з врахуванням проведеної виплати.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справ апеляційним судом.

Суддя М.В. Кондратенко