Постанова від 23.01.2012 по справі 2-а-6587/11

копія

номер провадження 2-а/229/150/12 року

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.01.2012 року

Суддя Чечельницького районного суду Вінницької області Гарник М.С., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому районі Вінницької області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень, про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач 23.06.2011 року звернувся до суду із даним позовом. Позивач просить: 1) визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії у розмірі визначеному ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ст. ст. 39, 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; 2) зобо'язати відповідача за шестимісячний період, що передує зверненню до суду провести перерахунок та виплату державну соціальну допомогу як дитині війни, відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням проведених виплат і по день припинення права на такі виплати; 3) зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому району Вінницької області провести перерахунок та виплачувати за шестимісячний період, що передує зверненню до суду недоотримані суми пенсії, а саме: щомісячної доплати до пенсії за проживання на забрудненій території (зона посиленого радіологічного контролю) в розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням сум вказаної допомоги та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особи віднесеної до категорії 4 в розмірі 15 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 51 Закону, з урахуванням виплачених сум вказаної допомоги.

З письмових заперечень представника відповідача вбачається, що проти задоволення позову він заперечує. Виплата позивачу підвищення до пенсії здійснюється згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, приходжу до наступного.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Чечельницькому районі Вінницької області (далі - Управління), має статус дитини війни і отримує підвищення до пенсії в розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп) дітям війни виплачується щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу підвищення до пенсії у спірний період виплачується у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів від 28.05.2008 року № 530. Цей розмір значно менший, ніж передбачено ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Суд вважає, що при нарахуванні позивачу підвищення до пенсії, як дитині війни відповідач зобов'язаний був керуватись Законом, оскільки цей правовий акт має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів (ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України).

Визначаючи розрахункову величину, з якої має проводитись нарахування позивачу державної соціальної допомоги, відповідачу слід врахувати, що Законом України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що ця допомога має обраховуватись у відсотковому відношенні до розміру мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" основні державні соціальні гарантії встанавлються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних соціальних гарантій включається мінімальний розмір пенсії за віком.

При цьому, ст. 19 вказаного Закону передбачено, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Оскільки будь-яким іншим законом, крім Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії не встановлений, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування будь-якої іншої величини, ніж встановлено названим законом, для розрахунку державної соціальної допомоги позивачці як дитині війни.

Європейський суд з прав людини (справа "Кечко проти України" та інші) константував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину не виконання своїх зобов'язань.

Також, позивач посилається на те, що є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, перебуває на обліку у відповідача. Вважає, що відповідач нараховує і виплачує їй пенсію не у відповідності із вимогами ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у неналежному розмірі. В зв'язку із викладеними обставинами позивач прость визнати неправомірними дії відповідача щодо невиплати пенсії, зобов'язати відповідача нараховувати та виплатити пенсію відповідно до вимог ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 с.Рогізка Чечельницького району Вінницької області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Як вбачається з копії паспорта (а.с. 6) зареєстроване місце проживання позивача с.Рогізка Чечельницького району Вінницької області.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(з урахуванням рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 та від 22.05.2008 року за № 10-рп), громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата; пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті.

Згідно ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(з урахуванням рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 та від 22.05.2008 року за № 10-рп) особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія, заподіяна за шкоду здоров'ю, визначається у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.

Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” від 14 червня 2011 року № 3491-VI, який набрав чинності 19 червня 2011 року, Прикінцеві положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.

Якщо з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. У даному випадку пізніше прийняті норми Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, ніж норми Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів держаного бюджету" від 06 липня 2011 року № 745, яка набрала чинності 23.07.2011 року, на виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” Кабінетом Міністрів України установлено інші розміри доплати до пенсії та додаткової пенсії та підвищення до пенсії як дитині війни, відмінні від тих, що установлені ст. ст. 39, 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", і які підлягають застосуванню при нарахуванні та виплаті доплати до пенсії та додаткової пенсії з 23.07.2011 року. Законом України від 22 грудня 2011 року N 4282-VI «Про Державний бюджет України на 2012 рік»в прикінцевих положеннях установлено, що у 2012 році норми і положення статей 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Оскільки при розгляді справи було встановлено, що відповідач всупереч вимогам ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" нараховував та виплачував пенсію позивачу, такі дії відповідача є протиправними, в зв'язку із чим, відповідача має бути зобов'язано нараховувати та виплатити позивачу пенсію відповідно до ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 23.12.2010 року по 22.07.2011 року включно, із врахуванням проведених виплат.

На підставі ст. 19 Конституції України, ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України "Про державний бюджет на 2010 рік", Законом України "Про державний бюджет на 2011 рік", Законом України "Про державний бюджет на 2012 рік",Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів держаного бюджету" від 06 липня 2011 року № 745, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2, керуючись ст. ст. 2, 7, 11, 71, 14, 158 -163, 183-2, 256 КАС України, -

ПОСТАНОВИЛА:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому районі Вінницької області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 доплати до пенсії відповідно до вимог ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткової пенсії відповідно до ст. 51 цього ж Закону у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком та підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому районі Вінницької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії відповідно до вимог ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткову пенсію відповідно до ст. 51 цього ж Закону у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком із 23.12.2010 року по 22.07.2011 року включно, з врахуванням вже проведених виплат.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому районі Вінницької області з 23.12.2010 року по 22.07.2011 року нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично виплачених сум.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору, як особу, віднесену до категорії 4 потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту її отримання.

Суддя : підпис

Вірно.Суддя М.С.Гарник