Рішення від 16.01.2012 по справі 20/5009/7088/11

номер провадження справи < Текст >

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.01.12 Справа № 20/5009/7088/11

Суддя Гандюкова Л.П.

м. Запоріжжя

За позовом Прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя (69002, м. Запоріжжя, вул.Гоголя,74) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах -

Позивач: Управління Державного комітету України по земельних ресурсах у м.Запоріжжя Запорізької області (69037, м.Запоріжжя, вул. Зелінського, 3)

до відповідачів: 1.Запорізької міської ради (690105, м. Запоріжжя, пр.Леніна, 206)

2. Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбудсервіс Компані” (69035, м.Запоріжжя, вул.40 років Радянської України, 66; фактична адреса: м.Запоріжжя, вул. Панфіловців, 7)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1: Приватне акціонерне товариство “Запорізький електровозоремонтний завод” (69095, м. Запоріжжя, вул. Залізнична, 2)

про визнання недійсним та скасування рішення Запорізької міської ради №45/69, визнання недійсним договору оренди землі від 01.12.2008р. (реєстраційний запис №040926100333 від 06.03.2009 р.)

Суддя Гандюкова Л.П.

Представники сторін:

Від прокурора -Дядюшева К.Є. (посвідчення № 170);

Від позивача -ОСОБА_1. (дов. № 12-03/1241 від 05.10.2011 р.);

Від відповідача-1 -ОСОБА_2 (дов. № 01-38/2295 від 27.12.2010 р.);

Від відповідача-2 -ОСОБА_3 (дов. б/н від 22.12.2011 р.);

Від третьої особи -ОСОБА_4 (дов. №13 від 03.01.2012 р.)

СУТЬ СПОРУ:

Заявлений позов про визнання недійсним та скасування рішення Запорізької міської ради від 30.07.2008р. № 45/69 “Про передачу в оренду ТОВ “Укрбудсервіс Компані” земельної ділянки по вул. Комунарівській/вул. Залізничній для розташування житлового комплексу”; визнання недійсним договору оренди землі від 01.12.2008р., укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ “Укрбудсервіс Компані”, який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06.03.2009р. № 040926100333.

Ухвалою господарського суду від 03.11.2011р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 20/5009/7088/11, судове засідання призначено на 05.12.2011р. Ухвалою суду від 05.12.2011р. на підставі ст.27 ГПК України до участі у справі залучено ПАТ “Запорізький електровозоремонтний завод” в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1, на підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладено на 22.12.2011 р.

Ухвалою суду від 22.12.2011р. у порядку ч.3 ст.69 ГПК України за спільною заявою прокурора та позивача строк вирішення спору у справі продовжено на 15 днів, розгляд справи відкладено на 16.01.2012р.

16.01.2012р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Прокурор та позивач підтримали позовні вимоги, викладені у позовній заяві, які мотивовані наступним. Рішення Запорізької міської ради від 30.07.2008р. №45/69, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, та передано її в оренду відповідачу для розташування житлового комплексу прийнято з порушенням земельного законодавства. Так, в порушення вимог ст.124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України “Про оренду землі” земельна ділянка передана в оренду без проведення земельних торгів (аукціону). Відповідно до висновку державної землевпорядної експертизи №2417 від 27.06.2008р., землевпорядна документація по зазначеній земельній ділянці не відповідає вимогам чинного законодавства України, оскільки надання земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, повинно відбуватись відповідно до вимог ст.214 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України “Про оренду землі” із змінами, внесеними Законом України №309-VІ від 03.06.2008р., а саме: виключно на аукціонах. З огляду на це, оспорюване рішення міської ради є незаконним та підлягає скасуванню, а укладений на підставі нього договір оренди землі -визнанню недійсним, адже проектна документація із землеустрою не відповідає вимогам ч.6 ст.123 Земельного кодексу України. Оскільки рішення міської ради від 30.07.2008р. №45/69 прийнято з численними порушеннями земельного законодавства, договір оренди землі слід вважати укладеним без достатніх на те підстав, передбачених ст.ст.116, 123, 124 Земельного кодексу України, що в свою чергу є підставою для визнання його недійсним на підставі ст.215 ЦК України та ст.15 Закону України “Про оренду землі”. На підставі викладеного, ч.2 ст.121 Конституції України, ст.36-1 Закону України “Про прокуратуру”, ст.ст.15, 16 Закону України “Про оренду землі”, ст.ст.116, 123, 124 Земельного кодексу України, ст.215 ЦК України прокурор та позивач просять задовольнити позов.

Відповідач-1 -Запорізька міська ради по суті спору надало письмове пояснення, в якому зазначила, що приймаючи до уваги викладені у позовній заяві аргументи, наведені за результатами проведеної прокурорської перевірки, щодо порушення вимог земельного законодавства при передачі земельної ділянки в оренду, а саме: без проведення відповідних торгів, погоджується з позовними вимогами та не заперечує проти їх задоволення.

Відповідач-2 проти позову заперечив, вважає, що ТОВ “Укрбудсервіс Компані” отримало земельну ділянку для будівництва житлового комплексу, який є об'єктом соціального призначення, а відтак земельна ділянка під його розташування передана в оренду без проведення аукціону в повній відповідності до законодавства України, діючого на момент винесення оспорюваного рішення міської ради. Так, ТОВ “Укрбудсервіс Компані” згідно з ст.16 Закону України “Про оренду землі” звернулося до міської ради з заявою про виділення земельної ділянки під проектування і розміщення житлового комплексу. Протягом червня -жовтня 2005 року було отримано згоду ВАТ “Запорізький електровозоремонтний завод” на вилучення 0,2 га земельної ділянки, позитивні висновки: Запорізької обласної інспекції по охороні пам'яток історії культури про резервування земельної ділянки, санітарно-епідеміологічної станції м.Запоріжжя на розміщення об'єкта та узгодження проектно-пошукових робіт, державного управління екології та природних ресурсів у Запорізькій області про погодження вибору земельної ділянки, Запорізького міського управління земельних ресурсів про погодження місця розташування житлового комплексу, комісією Запорізької міської ради проведено відбір земельної ділянки та затверджено відповідний акт. Рішенням Запорізької міської ради №24 від 30.11.2005р. надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки, рішенням №15/18 від 23.12.2005р. затверджено матеріали погодження місця розташування житлового комплексу. 13.04.2006р. виконавчим комітетом Запорізької міської ради видано Акт №535 резервування земельної ділянки на проведення проектно-вишукувальних робіт. Протягом 2006 року отримано технічні умови та висновки на проектування розміщення житлового комплексу. 09.02.2007р. був отриманий висновок Запорізького міського управління земельних ресурсів про передачу в оренду земельної ділянки під розміщення комплексу. Отже, ТОВ “Укрбудсервіс Компані” провело усі необхідні підготовчі роботи для оформлення питання землекористування. Статтею 124 Земельного кодексу України (в редакції станом на 04.06.2008р.) встановлено, що набуття права на оренду земельних ділянок державної комунальної власності під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла відбувається без проведення аукціону. ТОВ “Укрбудсервіс Компані” отримало земельну ділянку саме для будівництва житлового комплексу, який є об'єктом соціального призначення. Крім того, рішенням міської ради №19 від 13.02.2008р. було визначено, що земельні ділянки, по яких до 01.01.2008р. отримані відповідні доручення на підготовку землевпорядної документації або дозвіл міської ради, підготовлені матеріали щодо погодження місця розташування об'єкту або проект відведення земельної ділянки, передаються в оренду у відповідності до норм земельного законодавства та рішень Запорізької міської ради, що діяли до 01.01.2008р., тобто без проведення аукціону. Дане рішення в судовому порядку не оскаржено, самою радою не скасовано та є чинним. Указом Президента України від 21.07.2008р. №639/2008 було зупинено дію постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2008р. №394 про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів. Таким чином, на момент внесення змін до Закону України “Про оренду землі” та Земельного кодексу України, ТОВ “Укрбудсервіс Компані” було отримано необхідні погодження та висновки. Тобто, до 01 січня 2008 року було проведено усю необхідну підготовчу роботу відповідно до діючого законодавства для отримання в оренду земельної ділянки під будівництво житлового комплексу по вул.Комунарській/ вул.Залізничній. Таким чином, рішення міської ради від 30.07.2008р. №45/69 про передачу її в оренду відповідає вимогам законодавства та прийнято в межах повноважень міськради. Просить у позові відмовити повністю.

Третя особа у своєму письмовому поясненні зазначила про відсутність документів, на підставі яких було прийнято рішення про припинення ВАТ “Запорізький електровозоремонтний завод” права постійного користування на земельну ділянку, що в тому числі увійшла до складу спірної земельної ділянки, наданої в оренду відповідачу-2. Крім того, третя особа повідомила про зміну найменування на Приватне акціонерне товариство “Запорізький електровозоремонтний завод” із метою приведення діяльності у відповідність до Закону України “Про акціонерні товариства”, що не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, прокурора, третьої особи, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням двадцять третьої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради від 30.07.2008р. №45/69 вирішено:

- затвердити ТОВ “Укрбудсервіс Компані” проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул.Комунарівській/вул.Залізничній. (п.1);

- припинити ВАТ “Запорізький електровозоремонтний завод” право користування земельною ділянкою площею 0,12 га, що раніше надавалася рішенням виконавчого комітету Запорізької міськради народних депутатів від 26.06.86р. №210/28 для будівництва 9-ти поверхового житлового будинку (п.2);

- передати в оренду терміном на 10 років ТОВ “Укрбудсервіс Компані” земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:01:011:0131) загальною площею 0,2009 га (землі житлової забудови з двома та більше поверхами) по вул.Комунарівській/вул..Залізничній для розташування житлового комплексу в межах згідно з планом, що додається, в тому числі: - площею 0,12 га за рахунок земель, право користування якими припиняється п.2 даного рішення ВАТ “Запорізький електровозоремонтний завод”; - площею 0,1486 га за рахунок земель Запорізької міської ради (п.3).

01.12.2008р. на підставі вищезазначеного рішення між Запорізькою міською радою (Орендодавець, відповідач-1) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Укрбудсервіс Компані” (Орендар, відповідач-2) укладено договір оренди землі, відповідно до якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування вільну від забудови земельну ділянку загальною площею 0,2009 га, яка знаходиться: м.Запоріжжя, вул.Комунарівська/вул.Залізнична, для розташування житлового комплексу. Цільове призначення (категорія земель): землі житлової громадської забудови. Договір укладено на десять років. (п.п.1,2,3,4,8, 14,15).

У п.17 договору зазначено, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проектної документації із землеустрою. Підставою розроблення документації є завдання Запорізького міського управління земельних ресурсів.

Згідно з п.39 договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Державну реєстрацію договору проведено в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах”, про що вчинено запис у Державному реєстрі земель від 06.03.2009р. №040926100333.

Згідно з умовами п.19 договору земельна ділянка кадастровий №2310100000:01:011:0131 загальною площею 0,2009 га, що знаходиться за адресою:м.Запоріжжя, вул.Комунарівська/вул.Залізнична, була передана в користування орендаря за актом приймання-передачі від 06.03.2009р., який підписаний сторонами та є невід'ємною частиною договору.

У листопаді 2011 року прокурор Жовтневого району м.Запоріжжя звернувся до господарського суду з позовом, за яким порушено провадження у даній справі, та просить визнати недійсним та скасувати рішення Запорізької міської ради від 30.07.2008р. №45/69 “Про передачу в оренду ТОВ “Укрбудсервіс Компані” земельної ділянки по вул.Комунарівській/вул. Залізничній для розташування житлового комплексу” та визнати недійсним договір оренди землі від 01.12.2008р., укладений на підставі цього рішення між Запорізькою міською радою та ТОВ “Укрбудсервіс Компані”.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення вимог ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України, ст.16 Закону України “Про оренду землі” рішенням міської ради земельну ділянку було передано в оренду без проведення торгів. Рішення є незаконним і тому підлягає визнанню недійсним та скасуванню, а укладений на його підставі договір оренди землі -визнанню недійсним.

Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню на наступних підставах.

Відповідно до ст.ст.15,16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання у спосіб, що встановлений договором або законом.

Згідно з п.п.”в”, “г” ч. 3 ст.152 Земельного кодексу України способом захисту прав на земельні ділянки є, зокрема, визнання угоди недійсною, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Приписами ст.2 Закону України “Про оренду землі” встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст.3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Статтею 13 Конституції України, визначено, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Відповідно до п.12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Спірна земельна ділянка знаходиться в межах міста Запоріжжя, і тому повноваження щодо її розпорядження належать Запорізькій міській раді.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ч.ч.1-3 статті 16 Закону України “Про оренду землі” (в редакції станом на 01.01.2005р., яка не змінювалася до 01.01.2008р.) особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.

Матеріали справи свідчать, що листом вих.№3 від 24.01.2005р. (а.с.76) ТОВ “Укрбудсервіс Компані” звернулося до Запорізької міської ради щодо виділення земельної ділянки за адресою: м.Запоріжжя, вул.Комунарівська -вул.Залізнична під проектування та розміщення багатофункціонального житлового комплексу. Згідно з листом ВАТ “Запорізький електровозоремотний завод” №1823/06 від 15.06.2005р. (а.с.77) останнє надало згоду на вилучення земельної ділянки площею 0,2 га за вказаною адресою для розміщення багатофункціонального житлового комплексу.

Протягом 2005 року ТОВ “Укрбудсервіс Компані” отримало висновки: №159 від 01.02.2005р. Запорізької обласної інспекції по охороні пам'яток історії культури про резервування земельної ділянки для проектування багатофункціонального житлового комплексу (а.с.78), №34 від 04.02.2005р. санітарно-епідеміологічної станції м.Запоріжжя на розміщення об'єкта та узгодження проектно-пошукових робіт (а.с.79), №576/11/14 від 15.02.2005р. Державного управління екології та природних ресурсів у Запорізькій області про погодження матеріалів вибору земельної ділянки (а.с.80), №7155 від 23.08.2005р. Головного управління архітектури та містобудування про узгодження перед проектних проробок розташування та подальше проектування, попереднє погодження місця розташування житлового комплексу (а.с.81, 82), комісією Запорізької міської ради проведено відбір земельної ділянки та затверджено відповідний акт (а.с.85). 03.10.2005р. Запорізьким міським управлінням земельних ресурсів видано висновок ОЮ4/6252и (а.с.83) про погодження місця розташування житлового комплексу, дозволено вести його проектування.

Рішенням двадцять п'ятої сесії Запорізької міської ради четвертого скликання №24 від 30.11.2005р. (а.с.86) ТОВ “Укрбудсервіс Компані” надано дозвіл на підготовку матеріалів погодження місць розташування об'єкту та згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки з цільовим призначенням для розташування багатофункціонального житлового комплексу. Рішенням двадцять сьомої сесії міської ради №15/18 від 23.12.2005р. (а.с.87) затверджено матеріали погодження місця розташування житлового комплексу (п.1), погоджено місце розташування (п.2), дозволено вести проектування житлового комплексу в районі вул.Комунарівська/Залізнична на протязі 1 року на земельній ділянці (кадастровий номер 2310100000:01:011:8004) орієнтовною площею 0,2009 га (землі під житловою забудовою) в межах згідно з планом (п.3), дозволено розробку проекту відведення земельної ділянки після затвердження проектно-кошторисної документації (п.10). 13.04.2006р. виконавчим комітетом Запорізької міської ради видано Акт №535 резервування земельної ділянки на проведення проектно-вишукувальних робіт (а.с.88-89). У подальшому протягом 2006 році відповідач-2 отримав технічні умови та експертні висновки державних, комунальних установ і служб та інших підприємств, необхідні при проектуванні розміщення житлового комплексу (а.с.90-102), в тому числі архітектурно-планувальне завдання районного архітектора Головного управління архітектури та містобудування (а.с.97-98).

Управлінням земельних ресурсів у місті Запоріжжя надано висновок №01-02/908и від 09.02.2007р. (а.а.103-104) про передачу в оренду ТОВ “Укрбудсервіс Компані” земельної ділянки по вул.Комунарівській/вул.Залізничній. У матеріалах справи міститься також додаток до вказаного висновку вих.№ОЮ2/5494и від 17.06.2008р., в якому зазначено, що відповідно ст.124 Земельного кодексу України можливість відведення земельної ділянки для розташування житлового комплексу визнається за умов реалізації права оренди земельної ділянки виключно шляхом проведення аукціону. 27.06.2008р. заступником начальника головного управління земельних ресурсів у Запорізькій області було затверджено висновок державної землевпорядної експертизи №2417 (а.с.12).

30.07.2008р. Запорізькою міської радою двадцять третьої сесії п'ятого скликання прийнято рішення №45/69, яке є предметом оскарження у даній справі, затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та вирішено передати її в оренду ТОВ “Укрбудсервіс Компані”.

Оспорюване рішення прийнято 30.07.2008р., отже вирішуючи спір, суд оцінює його відповідність чи невідповідність стосовно вимог земельного законодавства, яке діяло на момент його прийняття.

Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення - з 04.06.2008р. по 04.10.2008р.) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до Земельного кодексу України в редакції Закону №997-V від 27.04.2007, яка діяла з 20.06.2007р. по 01.01.2008р., існувала тільки частина 1 статті 124 в наступній редакції: “Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.”

Згідно із Законом №107-VI від 28.12.2007 “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, який набрав чинності з 01.01.2008р., частину першу статті 124 Земельного кодексу України було доповнено частиною другою, статтю 16 Закону України “Про оренду землі” викладено в іншій редакції. Зазначені зміни стосувалися порядку передачі земельних ділянок в оренду та мали наступний зміст: “Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі”. Рішенням Конституційного Суду №10-рп/2008 від 22.05.2008р. (п.5 резолютивної частини рішення) вказані зміни визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, приписи земельного законодавства щодо можливості надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду виключно на засадах проведення аукціону, крім вказаних виключень, діяли в період з 01.01.2008р. по 22.05.2008р., тобто до прийняття 30.07.2008р. Запорізькою міською радою рішення №45/69.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №309-VI від 03.06.2008р. (набрав чинності з 04.06.2008р.) до ст.124 Земельного кодексу України були внесені зміни, згідно з якими абзац другий частини першої ст.124 викладено у такій редакції: “Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні).”

Частиною 3 статті 124 Земельного кодексу України (в редакції Закону №309-VI від 03.06.2008р.), встановлено, що передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

У такій редакції ст.124 Земельного кодексу України була чинна на момент винесення Запорізькою міською радою оспорюваного рішення від 30.07.2008р. (з 04.06.2008р. по 14.10.2008р.).

Отже, на момент прийняття оскаржуваного рішення зазначена норма діяла в редакції, що мала перелік випадків, в яких проведення аукціону не вимагалося. Так, зокрема, такими виключеннями є: набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про житловий фонд соціального призначення” №3334-IV від 12 січня 2006 року, соціальне житло -житло всіх форм власності (крім соціальних гуртожитків) із житлового фонду соціального призначення, що безоплатно надається громадянам України, які потребують соціального захисту на підставі договору найму на певний строк.

Прокурором та позивачем не доведено, всупереч ст.ст.33.34 ГПК України, що будівництво житлового комплексу на спірній земельній ділянці не відноситься до будівництва соціального житла.

Із досліджених судом доказів вбачається, що у 2005 році ТОВ “Укрбудсервіс Компані” в порядку ст.123 Земельного кодексу України було одержано згоду міської ради на розроблення проекту відведення земельної ділянки під забудову, погоджено цей проект з відповідними органами, погоджено місце розташування житлового комплексу, одержано висновок державної землевпорядної експертизи, після чого рішенням Запорізької міської ради від 30.07.2008р. №45/69 затверджений проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та вирішено передати її в оренду ТОВ “Укрбудсервіс Компані”.

При цьому слід зазначити, що посилання прокурора у позовній заяві на те, що рішення міської ради було винесено за відсутності позитивних висновків землевпорядної експертизи, зважаючи на вказані у висновку №2417 від 27.06.2008р. (а.с.12) наявні недоліки, а отже невідповідність її вимогам законодавства, є безпідставним, оскільки на зворотному боці вказаного висновку в графі 10 під переліченими зауваженнями міститься відмітка “Зауваження усунені” та підпис особи, яка є начальником управління земельних ресурсів у м.Запоріжжі Запорізькій області, скріплений печаткою.

14.10.2008р. набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” №509-VI від 16.09.2008р., яким було внесено зміни до п.1 розділу X “Перехідних положень” Земельного кодексу України, згідно з якими пункт 1 доповнено абзацом третім наступного змісту: “У разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів)”. Дію Закону №509-VI від 16.09.2008р. було встановлено протягом року з дня набрання ним чинності, а згодом, із змінами, внесеними згідно із Законом №v0949224-10 від 29.06.2010р. -протягом двох років.

Відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону №509-VI від 16.09.2008р. (в редакції, чинній з 14.10.2008р. по 23.07.2010р.) було встановлено, що прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з ст.5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.

Відповідно до п.34 ст. 26, п.2 ст.77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду) вирішується на пленарному засіданні ради -сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Згідно з ч.10 ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Акт державного чи іншого органу -це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Акти ненормативного характеру (індивідуальні акти) породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.

Відповідно до п.2 Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 року № 02-5/35 “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів” підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що прийняте 30.07.2008р. Запорізькою міською радою рішення №45/69 “Про передачу в оренду ТОВ Укрбудсервіс Компані” земельної ділянки по вул.Комунарівській/вул.Залізничній для розташування житлового комплексу” без проведення аукціону (торгів), відповідало вимогам законодавства, що підлягає застосуванню при його оцінці.

Крім того, суд бере до уваги наступне.

Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації -позивача у справі.

Прокурор, звертаючись до суду в інтересах держави в порядку ст.36-1 Закону України “Про прокуратуру”, зазначив позивачем Управління Державного комітету України по земельних ресурсах у м.Запоріжжя Запорізької області.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.16 Закону України “Про охорону земель” до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі охорони земель належать, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Відповідно до ст.6 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, зокрема, належить:

а) здійснення державного контролю за використанням та охоронною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладення цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, у тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;

б) внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо: приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель.

У матеріалах справи відсутні будь-які докази фіксації уповноваженим органом з моменту прийняття Запорізькою міською радою спірного рішення та укладення договору порушень земельного законодавства та видання міській раді припису про їх усунення.

Рішення компетентного органу по надання землі в оренду та відповідний договір оренди земельної ділянки є пов'язаними юридичними фактами і являють собою господарські правовідносини, в які Держкомзем не має права втручатися інакше, як у встановленому законодавством порядку у разі порушення земельного законодавства. Однак, жодного порушення земельного законодавства уповноваженим органом, тобто Держкомземом, ніяким чином зафіксовано не було.

Положенням про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженим постановою КМУ №224 від 19.03.2008р., також передбачено, що останній відповідно до покладених на нього завдань порушує в установленому законодавством порядку клопотання про зупинення дії або скасування актів місцевих держадміністрацій та органів місцевого самоврядування з питань, що належать до його компетенції, а також про притягнення осіб, винних у порушенні земельного законодавства, до передбаченої законом відповідальності (п.п.41 пункту 4 Положення).

Із наведеного слідує, що саме у такий спосіб повинен діяти Дрежкомзем (його управління). Вищезазначеними нормативними актами управлінню Держкомзему не надано право звертатися до суду з позовом про визнання рішень органів місцевого самоврядування недійсними. Такі дії з боку управління є втручанням в господарську діяльність Запорізької міської ради щодо права останньої розпоряджатися землями, що розташовані на її території. Якщо власник землі вважає, що його права порушені, він не позбавлений права подати позов до суду на захист свого права. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України від 20.12.2011р. у справі №5002-19/6045-2010, від 27.12.2011р. у справі №5002-2/1573.1-2011.

Із урахуванням викладеного, у письмовому поясненні ПАТ “Запорізький електровозоремонтний завод”, яке залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог і якому рішенням, що оскаржується, було припинено право користування земельною ділянкою, яка увійшла до складу ділянки, переданої цим рішенням в оренду, це саме стосується і прав останнього.

Відповідно до положень ст.1 ГПК України право на звернення до господарського суду пов'язано з наявністю порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. Прийняття спірного рішення жодним чином не впливає на виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків позивача. Прокурором не надано жодних належних та допустимих доказів порушення, у зв'язку з прийняттям оскаржуваного рішення та укладенням спірного договору оренди, інтересів держави в особі управління Державного комітету України по земельних ресурсах у місті Запоріжжя.

Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ч.5 ст.126 Земельного кодексу України).

Згідно з ст.6 Закону України “Про оренду землі” (в редакції, яка діяла на момент укладення оспорюваного договору оренди землі -з 04.10.2008р. по 09.07.2009р.) орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

01.12.2008р. на підставі рішення Запорізької міської ради №45/69 від 30.07.2008р. між Запорізькою міською радою та ТОВ Укрбудсервіс Компані” був укладений договір оренди землі та 06.03.2009р. зареєстровано його у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” за №040926100333. Слід зазначити, що Акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 08.09.2008р. (а.с.19), який є невід'ємною частиною договору, був погоджений та підписаний з боку Управління земельних ресурсів у місті Запоріжжі в особі заступника начальника цього управління. Відповідно до змісту цього акту претензій з боку присутніх представників не надійшло.

Відповідно до п.3.4.9 Рекомендацій президії Вищого господарського суду України від 02.02.2010р. №04-06/15 “Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства” для правильного вирішення спору про визнання недійсним договору суттєве значення має з'ясування правового режиму спірної земельної ділянки та дотримання сторонами порядку її передачі в оренду відповідно до вимог статей 84, 118, 123, 124 Земельного кодексу України з урахуванням необхідності, у певних випадках, дотримання порядку її вилучення. З огляду на це, судам потрібно встановлювати наявність повноважень у відповідної ради у вирішенні питання щодо затвердження проекту відведення і передачі спірної земельної ділянки в оренду, а отже й підставність укладення спірного договору. У вирішенні спорів відповідної категорії необхідно з'ясувати наявність на момент укладення спірного договору оренди рішення органу виконавчої влади про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, оскільки його відсутність суперечить вимогам пункту 5 частини 4 статті 15 Закону України “Про оренду землі” . Також, розглядаючи справи у спорах про визнання недійсними договорів оренди, судам необхідно надавати правову оцінку питанню чинності рішень (розпоряджень), на підставі яких було укладено такі договори.

Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах,що виникають із земельних відносин”.

Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 203 ЦК України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Оскільки на момент укладення договору та його державної реєстрації, набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” №509-VI від 16.09.2008р., передача земельної ділянки під будівництво житлового комплексу у зазначений перехідний період без проведення аукціону (торгів) на підставі рішення органу місцевого самоврядування, до відання якого вона (земельна ділянка) належить, відбулось у повній відповідності до земельного законодавства, яке підлягало застосуванню в період виникнення оспорюваниих правовідносин.

За таких обставин, позовні вимоги про визнання недійсними рішення Запорізької міської ради від 30.07.2008р. №45/69 та договору оренди землі від 01.12.2008р., укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ “Укрбудсервіс Компані” (реєстраційний запис № 040926100333 від 06.03.2009р.) з підстав, які заявлено, задоволенню не підлягають.

У задоволенні позовних вимог відмовляється повністю.

Згідно з ст. 49 ГПК України судові витрати не стягуються.

Із представлених у судовому засіданні свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А01 №029404, довідки АА №479453 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 27.04.2011р., статуту вбачається, що відкрите акціонерне товариство змінило найменування і новим найменуванням є Приватне акціонерне товариство “Запорізький електровозоремонтний завод”. У зв'язку з цим суд змінює найменування третьої особи у всіх процесуальних документах.

Керуючись ст. ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Суддя Л.П.Гандюкова

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Повне рішення підписано 20.01.2012р.

20.01.2012