Ухвала від 16.06.2011 по справі К-8299/08-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" червня 2011 р. м. Київ К-8299/08

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Гаманка О.І.

суддів Білуги С. В.

Загороднього А.Ф.

Заїки М.М.

Співака В.І.

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області на постанову Іванківського районного суду Київської області від 27 березня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій незаконними, перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2007 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області про визнання дій незаконними, перерахунок та виплату пенсії з 26.12.2005 року з урахуванням доплати за виконання службових обов'язків в зоні відчуження, що передбачена статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та постановами Кабінету Міністрів України.

В ході розгляду справи в суді першої інстанції до участі в ній в якості другого відповідача було залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області.

У судовому засіданні суду першої інстанції позивач уточнив позовні вимоги і, крім вищевикладених, просив суд зобов'язати відповідача видати грошовий атестат для перерахунку пенсії, включивши доплату за службу в зоні відчуження ЧАЕС в сумі 902, 68 грн; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області з 01.01.2007 року здійснити перерахунок його пенсії і виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією.

Постановою Іванківського районного суду Київської області від 27 березня 2007 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2008 року, позов задоволено частково. Визнано, що ОСОБА_4 має право на перерахунок йому пенсії з 04 лютого 2006 року з урахуванням за службу в зоні відчуження, передбаченої ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській включити до грошового атестату ОСОБА_4 для перерахунку йому пенсії, доплату за виконання службових обов'язків в зоні відчуження в повному об'ємі ( з нарахуванням на неї інших надбавок), передбаченої ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області провести з 04 лютого 2006 року перерахунок пенсії ОСОБА_4 з урахуванням доплати за виконання службових обов'язків в зоні відчуження в повному об'ємі ( з нарахуванням на неї інших надбавок), передбаченої ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та виплатити йому різницю в пенсії з 04.02.2006 року по 31 грудня 2006 року. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Київській області після одержання грошового атестату провести з 01 січня 2007 року перерахунок пенсії ОСОБА_4 з урахуванням доплати за виконання службових обов'язків в зоні відчуження в повному об'ємі (з нарахуванням на неї інших надбавок), передбаченої ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. В решті позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі відповідач - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення у справі та ухвалити нове рішення про відмову у позові.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі в межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 1991 року по грудень 2005 року ОСОБА_4 проходив службу у Відділі зони ЧАЕС Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області. Під час проходження такої служби йому виплачувалась доплата за виконання службових обов'язків в зоні відчуження.

З 26 грудня 2005 року позивачу призначено та виплачується пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». При цьому, при розрахунку пенсії не було враховано доплату за виконання службових обов'язків в зоні відчуження, яку позивач отримував під час проходження служби та на день звільнення.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що право позивача на належне пенсійне забезпечення порушено, оскілки спірна надбавка носила постійний характер й повинна враховуватися при обчисленні пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»військовослужбовцям, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, підвищення оплати праці провадиться шляхом нарахування на оклади грошового утримання надбавок, встановлених статтею 39 цього Закону.

Частиною 3 статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що громадянам, які працюють у зоні відчуження, а також у зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів, за рішенням Адміністрації зони відчуження, встановлюється доплата згідно з положенням, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених норм Закону прийнято ряд постанов Кабінету Міністрів України, якими встановлюється розмір цієї надбавки та порядок її обрахунку.

Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України “Про додаткові компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів” від 30 червня 1998 року № 982 було передбачено, що особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцям внутрішніх військ МВС та Служби безпеки, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, провадиться доплата у розмірі окладів грошового утримання (посадового окладу і окладу за спеціальним або військовим званням).

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року №137 “Про доплати та компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів” встановлено, що у період з 1 січня 2003 року до 1 січня 2006 року особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, проводиться доплата у 9-кратному розмірі доплати, встановленої для громадян, які працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення. Ця доплата проводиться пропорційно відпрацьованому часу, але не більше від зазначеного розміру.

Як встановлено судами, під час проходження служби в органах внутрішніх справ та виконуючи службові обов'язки у зоні відчуження, позивач отримував відповідну доплату, встановлену законодавством.

Частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, було встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.

Таким чином, зазначений Закон не виключав з обчислення пенсії доплату, передбачену Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що доплата за виконання службових обов'язків у зоні відчуження Чорнобильської АЕС є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, яку позивач отримував під час проходження служби, а суб'єкт владних повноважень порушив його право на належне пенсійне забезпечення.

Суди правомірно зобов'язали Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням отриманої ним перед виходом на пенсію доплати за виконання службових обов'язків в зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору.

Таким чином, оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими, підстав для їх скасування немає.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області залишити без задоволення, а постанову Іванківського районного суду Київської області від 27 березня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій незаконними, перерахунок пенсії -без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий Гаманко О. І.

Судді Білуга С. В.

Загородній А.Ф.

Заїка М. М.

Співак В.І.