Постанова від 04.01.2012 по справі 2а/0370/3522/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 січня 2012 року < год:хв > Справа № 2а/0370/3522/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В. Д.,

при секретарі судового засідання -Курбаю О. В.,

за участю представника позивача Дзивульської Л. В.,

представника відповідача Гейзера С. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Приватного підприємства “Люблинецьбуд” до Комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство “Люблинецьбуд” (ПП “Люблинецьбуд”) звернулося з адміністративним позовом до комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" (КП "Волинське обласне БТІ") про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, рішенням реєстратора КП “Волинське обласне БТІ” № 8171 від 2.08.2011 року було відмовлено позивачу в реєстрації права власності на об'єкти незавершеного будівництва колишнього заводу газосилікатних виробів, які розташовані за адресою: Волинська область, Ковельський район, смт. Люблинець, вулиця Заводська, 3, оскільки подані до заяви щодо державної реєстрації права власності на об'єкти незавершеного будівництва документи не відповідають вимогам Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/5 (з наступними змінами і доповненнями).

Позивач вважає рішення реєстратора протиправним і таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки Цивільний кодекс України та Закон України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” мають вищу юридичну силу, а державний реєстратор КП “Волинське обласне БТІ” при розгляді поданої ПП “Люблинецьбуд” заяви та при винесенні рішення про відмову в реєстрації права власності на об'єкти незавершеного будівництва керувався Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно та не застосовував норми нормативно-правових актів вищої юридичної сили, а тому відповідач не вправі був вимагати ті документи, які не передбачені чинним законодавством.

Просить визнати протиправним та скасувати рішення КП "Волинське обласне БТІ" № 8171 від 29.08.2011 року про відмову в реєстрації права власності на об'єкти незавершеного будівництва, зобов'язати КП "Волинське обласне БТІ" вчинити дії щодо державної реєстрації за ПП “Люблинецьбуд” права власності на об'єкти незавершеного будівництва бувшого заводу газосилікатних виробів, які розташовані за адресою: Волинська область, Ковельський район, смт. Люблинець, вулиця Заводська, 3

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала з підстав викладених у позовній заяві, просить адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов визнав, вважає, що позов слід задовольнити.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Згідно із пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, відповідач КП “Волинське обласне БТІ”, вчиняючи дії щодо державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, тим самим здійснює владні управлінські функції на виконання делегованих повноважень, а тому є суб'єктом владних повноважень у розумінні пункту 7 частини 1 статті 3 КАС України.

Правовідносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” від 01.07.2004 року № 1952-IV (Закон № 1952-IV) та Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року №7/5 (Положення).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 2 Закону № 1952-IV (Закон № 1952-IV), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону № 1952-IV передбачено, що право власності на нерухоме майно підлягає обов'язковій державній реєстрації.

ПП “Люблинецьбуд” утворено згідно з рішенням засновників в результаті реорганізації колективного підприємства “Будматеріали-99”, проведеної шляхом його перетворення в приватне підприємство, а колективне підприємство «Будматеріали-99» було утворене шляхом реорганізації дирекції по будівництву Люблинецького заводу газосилікат- них виробів.

Судом встановлено, що 10.08.2011 року ПП “Люблинецьбуд” звернулось до КП "Волинське обласне БТІ" із заявою щодо державної реєстрації права власності на об'єкти незавершеного будівництва колишнього заводу газосилікатних виробів, які розташовані за адресою: Волинська область, Ковельський район, смт. Люблинець, вулиця Заводська, 3, а саме: головного корпусу (66% готовності); складу готової продукції (75% готовності); складу піску (39% готовності); складу цементу (39% готовності); котельні (69% готовності); димової труби (9% готовності); компресорної (77% готовності); трансформаторної підстанції (78% готовності); будівлі приготування алюмінієвої пасти (87% готовності); установки мазутопостачання (75% готовності); каналізаційної насосної станції № 2 (82% готовності); станції очистки води (млина) (28% готовності); водонапірної башти (83% готовності); резервуару чистої води (2 шт. по 500 куб. м.) (93% готовності); електролізної установки (87% готовності); резервуару річкової і промивної води (100% готовності); очисних споруд дощової води (80% готовності); розподільчої камери (25% готовності); пожежної водойми (100% готовності); під'їзної залізничної колії (95% готовності); автодороги (91% готовності); полів фільтрації (7% готовності).

29.08.2011 року рішенням реєстратора КП "Волинське обласне БТІ" № 8171 ПП “Люблинецьбуд” відмовлено в державній реєстрації права власності на об'єкти незавершеного будівництва заводу газосилікат них виробів за адресою: Волинська область, Ковельський район, смт. Люблинець, вулиця Заводська, 3, так як подані документи не відповідають вимогам Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/5 (з наступними змінами і доповненнями) (Положення), а саме, пункту 3.5.4 Положення - подані документи не відповідають вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства; пункту 4.1 Положення - державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться реєстратором БТІ відповідно до вимог Положення та з урахуванням особливостей, визначених цим розділом; пункту 4.2 та 4.3 Положення - у разі проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності на об'єкт незавершеного будівництва до заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) додаються документи, що посвідчують право на земельну ділянку, проектна документація на будівництво об'єкта, копія документа, що відповідно до законодавства засвідчує факт повідомлення заявником (заявниками) інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про початок виконання будівельних робіт, їх копії.

Статтею 182 Цивільного кодексу України (ЦК України) визначено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до частини 1, 7 статті 3 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Державна реєстрація прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав.

Як передбачено статтею 16 Закону № 1952-IV заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав, на території якого розміщений об'єкт нерухомого майна або більша за площею його частина. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення відповідних прав, та документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Відповідно до статті 19 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Отже, суд вважає, що подані позивачем заява і додані до неї документи є підставою для проведення державної реєстрації прав на об'єкти незавершеного будівництва колишнього заводу газосилікатних виробів, які розташовані за адресою: Волинська область, Ковельський район, смт. Люблинець, вулиця Заводська, 3.

Згідно з статтею 24 цього Закону, № 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано. Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Отже, законом встановлено вичерпний перелік підстав, згідно яких у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено, а відмова з інших причин у державній реєстрації заборонена.

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, обов'язок доказування правомірності відмови у реєстрації права власності на нерухоме майно покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень.

З урахуванням наведеного, виходячи також із положень статті 124 Конституції України, суд приходить до висновку, що додані позивачем до заяви документи є підставою для проведення державної реєстрації прав на об'єкти незавершеного будівництва колишнього заводу газосилікатних виробів, які розташовані за адресою: Волинська область, Ковельський район, смт. Люблинець, вулиця Заводська, 3, у зв'язку з чим у відповідача були відсутні передбачені Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” підстави для відмови позивачу у реєстрації права власності на незавершене будівництво.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачеві у проведенні державної реєстрації права власності з підстав, викладених у рішенні реєстратора від 29.08.2011 року № 8171, та не довів під час судового розгляду справи правомірності прийнятого рішення, в зв'язку з чим позовні вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтею 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Цивільного кодексу України, Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року (з наступними змінами і доповненнями), суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" № 8171 від 29 серпня 2011 року про відмову в реєстрації права власності на об'єкти незавершеного будівництва заводу газосилікатних виробів, які розташовані за адресою: Волинська область, Ковельський район, смт. Люблинець, вулиця Заводська, 3.

Зобов'язати комунальне підприємство "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" вчинити дії щодо державної реєстрації за приватним підприємством “Люблинецьбуд”, код ЄДРПОУ 20131738, права власності на об'єкти незавершеного будівництва бувшого заводу газосилікатних виробів, які розташовані за адресою: Волинська область, Ковельський район, смт. Люблинець, вулиця Заводська, 3, а саме: головного корпусу (66% готовності); складу готової продукції (75% готовності); складу піску (39% готовності); складу цементу (39% готовності); котельні (69% готовності); димової труби (9% готовності); компресорної (77% готовності); трансформаторної підстанції (78% готовності); будівлі приготування алюмінієвої пасти (87% готовності); установки мазутопостачання (75% готовності); каналізаційної насосної станції № 2 (82% готовності); станції очистки води (млина) (28% готовності); водонапірної башти (83% готовності); резервуару чистої води (2 шт. по 500 куб. м.) (93% готовності); електролізної установки (87% готовності); резервуару річкової і промивної води (100% готовності); очисних споруд дощової води (80% готовності); розподільчої камери (25% готовності); пожежної водойми (100% готовності); під'їзної залізничної колії (95% готовності); автодороги (91% готовності); полів фільтрації (7% готовності).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 09 січня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий В.Д. Ковальчук