03 січня 2012 року < год:хв > Справа № 2а/0370/3482/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
за участю представника позивача Якубовича Д.Р.,
представника відповідача Сухого О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови,
Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» звернулося з позовом до Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови №711095 від 29.11.2011 року про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17.11.2011 року під час здійснення прикордонного контролю потягу №48 сполученням «Львів - Санкт-Петербург», в вагоні №5 працівниками Державної прикордонної служби України Луцького прикордонного загону було виявлено громадянина України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, який в супроводі батька ОСОБА_4 і матері ОСОБА_5 прямував через державний кордон України в Республіку Білорусь по свідоцтву про народження, - документ, що не дає право на перетинання державного кордону України в Республіку Білорусь. Внаслідок чого працівниками Луцького прикордонного загону складено протокол №711095 від 19.11.2011 року про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень. 29.11.2011 року начальником Луцького прикордонного загону винесено постанову №711095 про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, згідно з якою на позивача накладено штраф у розмірі 17000 грн., за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень».
Крім того, в пункті 9 протоколу №711095 від 19.11.2011 року зазначено прізвище працівника Залізниці - провідника ОСОБА_6, хоча Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» не уповноважувала зазначену особу на підписання протоколу про правопорушення.
Також, позивач акцентував увагу суду на тому, що порядок контролю за належністю оформлених документів, необхідних для перетину державного кордону України, покладений виключно на Державну прикордонну службу України, у зв'язку з чим, на думку позивача, відсутні підстави для притягнення останнього до відповідальності за порушення ч.1 ст.1 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень».
Отже, вважає зазначену постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки працівником залізниці - провідником пасажирського вагону №5 ОСОБА_6 було дотримано усіх дій, необхідних для перетину державного кордону у відповідності до норм чинного законодавства.
В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, подав суду письмові заперечення в яких наголошував на тому, що оскаржувана постанова №711095 від 29.11.2011 року винесена у відповідності до ст.ст. 1, 2, 4, 12 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень», в якій чітко вказано статті Законів України, які були порушені перевізником під час здійснення міжнародного пасажирського перевезення.
Відповідач також вважає, що постанова №711095 від 29.11.2011 року про накладення на Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» штрафних санкцій в розмірі 17000 грн. є правомірною, оскільки перед початком міжнародного перевезення провідником пасажирського вагону №5 ОСОБА_6, під час посадки у вагон пасажирів було перевірено наявність у них квитків та попереджено про необхідність мати документи, необхідні для перетину державного кордону, зокрема і батьків неповнолітнього громадянина України ОСОБА_3 Але в той же час позивачем зазначено, що провідник вагону отримав ствердну відповідь про наявність документів, тобто провідник фактично не перевіряв наявність документів, а лише запитав про їх наявність та отримав ствердну відповідь, чим порушено вимоги Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь від 17.12.1992 року та ноти МЗС України від 15.12.03 № 712/КПП/23-113425.
Крім того, вважає, що протокол №711095 від 19.11.2011 року складений на ОСОБА_6, оскільки зазначена особа перебувала на посаді провідника потягу № 48 сполученням «Львів - Санкт-Петербург» в вагоні №5, тобто, належить до працівників Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», а за таких підстав протокол складений на належну особу.
З урахуванням наведеного, відповідач та його представник вважають оскаржувану постанову законною, а позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом та не заперечується представниками сторін, 17.11.2011 року о 06 годині 15 хвилин в пункті пропуску залізничного сполучення «Удрицьк» Луцького прикордонного загону в вагоні №5 потягу № 48 сполученням «Львів - Санкт-Петербург» прикордонним нарядом Луцького прикордонного загону було виявлено пасажира -громадянина України - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в супроводі батька ОСОБА_4 та матері ОСОБА_5.
При проведенні відповідачем прикордонного контролю було встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, намагався перетнути державний кордон України, з напрямком руху до Республіки Білорусь, за свідоцтвом про народження.
Відповідно до п.1 та п.2 «Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про безвізові поїздки громадян» від 12.06.2009, дата затвердження Україною 23.09.2009 року, громадяни держави однієї Сторони незалежно від місця проживання в'їжджають, виїжджають, прямують транзитом і знаходяться на території держави іншої Сторони без віз на підставі дійсних документів, зазначених у Додатку до цієї Угоди. Поїздки неповнолітніх громадян держав Сторін здійснюються відповідно до пункту 1 цієї статті або, якщо це передбачено національним законодавством, на підставі дійсних документів для виїзду за кордон батьків (законних представників), які їх супроводжують, з унесенням до цих документів відомостей про дітей.
Згідно з додатком до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про безвізові поїздки громадян, дійсними документами для в'їзду-виїзду, прямування транзитом і знаходження на території держави іншої Сторони відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про безвізові поїздки для громадян України є: паспорт громадянина України (тільки для перетинання державного кордону між Україною та Республікою Білорусь і знаходження на території Республіки Білорусь); паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; проїзний документ дитини; посвідчення особи моряка (за наявності суднової ролі або витягу з неї); посвідчення члена екіпажу повітряного судна (за наявності запису в польотному завданні); посвідчення особи на повернення до України (для повернення до України або транзитного проїзду через територію Республіки Білорусь з метою повернення до України).
Указом Президента України №503/94 від 07.09.1994 року затверджено Положення про проїзний документ дитини, згідно з яким проїзний документ дитини дає право на виїзд з України і в'їзд в Україну та посвідчує особу неповнолітнього громадянина України під час перебування за її межами.
Згідно даного Положення проїзний документ дитини (далі - документ) являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 x 125 міліметрів, що складається з обкладинки та 8 (16 або 32) сторінок. Усі сторінки документа пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано номер документа. У верхній частині лицьового боку обкладинки надруковано слова «Проїзний документ дитини», нижче - зображення Державного герба України, під ним - слово «Україна». На внутрішньому лівому боці обкладинки впоперек угорі надруковано слово «Україна», нижче зліва - слова «Проїзний документ дитини» і під ними відведено місце для фотокартки пред'явника документа (розмір фотокартки - 35 x 45 міліметрів). Справа - відомості про тип документа, код держави, номер документа, а також прізвище, ім'я, громадянство, дату народження, стать, місце народження пред'явника документа, дату видачі й орган, що видав документ, дату закінчення терміну дії документа. У нижній частині - смужка на всю ширину сторінки для машинозчитувальної інформації. Точне місце написів і відомостей про пред'явника документа визначається за рекомендаціями Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО. Дос. N 9303). Після відповідного текстового заповнення та вміщення фотокартки внутрішній лівий бік обкладинки заклеюється плівкою. На першій сторінці документа посередині угорі надруковано слова «Цей документ є власністю України». Нижче - текст «Іменем України Міністр закордонних справ України просить усіх, кого це може стосуватися, всіма можливими заходами полегшити поїздку пред'явника цього документа, подавати йому необхідну допомогу та захист». Друга сторінка документа призначена для особливих відміток. Сторінки з третьої по всьому (шістнадцяту або тридцять другу) призначені для проставлення віз на в'їзд до іноземних держав і відміток щодо перетинання державного кордону пред'явником документа. На прохання пред'явника документа, його батьків або законних представників батьків чи законних представників пред'явника документа у відведеному для особливих відміток місці можуть бути внесені на підставі відповідних документів дані про групу крові та резус-фактор пред'явника документа. На внутрішньому правому боці обкладинки відведено місце для відомостей про місце проживання, номер телефону, місце навчання (роботи) пред'явника документа. Зразок документа затверджується Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи відсутність на момент перевірки належних документів на поїздку ОСОБА_3, Луцьким прикордонним загоном 19.11.2011 року складений протокол №711095 та винесена постанова №711095 від 29.11.2011 року, якою за порушення ч.1 ст.1 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень» та ст. 22-1 Закону України «Про залізничний транспорт» до перевізника - Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» застосовані штрафні санкції в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян -17000 гривень.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень» підприємства (їх об'єднання), установи, організації, фізичні особи - підприємці, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення (далі - перевізники), за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів, несуть відповідальність у вигляді штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожного такого пасажира, але не більше двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за одне перевезення.
Суд приходить до висновку, що постанова відповідача №711095 від 29.11.2011 року, якою за порушення ч.1 ст.1 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень»до перевізника - Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» застосовані штрафні санкції в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17000 гривень є такою, що відповідає дійсним обставинам справи, які в свою чергу не були спростовані позивачем.
Разом з тим, суд вважає, що обставини на які позивач акцентує увагу суду, а саме на відсутність у провідника потягу № 48 сполученням «Львів - Санкт-Петербург» ОСОБА_6 повноважень на підписання протоколу №711095 від 19.11.2011 року про правопорушення, пов'язане із здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, є такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.
Так, згідно ст.3 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень» посадовою особою відповідного органу охорони державного кордону України, яка виконує функції із здійснення прикордонного контролю, про вчинення правопорушення складається протокол. У протоколі зазначаються: дата і місце його складення; прізвище, ім'я, по батькові, посада особи, яка склала протокол; назва перевізника, його юридична адреса, розрахунковий рахунок, ідентифікаційний код, дата і місце реєстрації; прізвище, ім'я, по батькові особи, яка керує транспортним засобом, або представника перевізника, у присутності якого складено протокол; прізвище, ім'я, по батькові свідків (за наявності); дата і місце вчинення правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка керує транспортним засобом, або представником перевізника, у присутності якого складено протокол про правопорушення, а за наявності свідків протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка керує транспортним засобом, або представника перевізника від підписання протоколу в ньому робиться запис про це. Особа, яка керує транспортним засобом, або представник перевізника має право надати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви відмови від його підписання.
Як вставлено в судовому засіданні ОСОБА_6 перебуває на посаді провідника пасажирського вагону (в поїздах далекого та місцевого сполучення).
Як вбачається зі змісту п. 4 контракту працівник зобов'язується чесно і сумлінно виконувати вимоги діючої інструкції провідника пасажирського вагону та інші нормативні документи, що регламентують порядок роботи провідника пасажирського вагону, а також особисто виконувати доручену йому роботу та не передоручати її виконання.
Відповідно до п. 1.1 Інструкції провідника пасажирських вагонів № ЦЛ - 0038, затвердженої Наказом Укрзалізниці від 1.09.2003 року № 234-Ц, дана інструкція провіднику пасажирських вагонів регулює основні обов'язки, права та відповідальність провідника пасажирського вагону. Згідно із п. 2.11 цієї інструкції під час посадки пасажирів у поїзд провідник зобов'язаний перевіряти у пасажирів наявність правильно оформлених проїзних документів.
Представник позивача в судовому засіданні не заперечив ту обставину, що ОСОБА_6 є працівником Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця", крім того, ОСОБА_6 не відмовився від підписання протоколу, у зв'язку з чим у суду відсутні підстави вважати, що протокол №711095 від 19.11.2011 року підписаний не належною особою.
Враховуючи те, що обставини порушення ч.1 ст.1 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень» підтвердились в ході судового розгляду, тому суд вважає, що підстави для скасування постанови № 711095 від 29.11.2011 року про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, відсутні.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень», суд
В задоволенні адміністративного позову Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої виготовлено 06 січня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю. Ю. Сорока