Рішення від 28.12.2011 по справі 4/5009/6189/11

номер провадження справи < Текст >

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.12.11 Справа № 4/5009/6189/11

Суддя Зінченко Н.Г.

за позовом Першого заступника прокурора міста Запоріжжя, (69035, м. Запоріжжя, вул. Я.Новицького, буд. 5) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, -Управління Державного комітету України по земельних ресурсах у місті Запоріжжя Запорізької області, (69037, м. Запоріжжя, вул. Зелінського, буд. 3)

до відповідача 1 Запорізької міської ради, (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206)

до відповідача 2 Приватного підприємства “ФІРМА “САМА”, (69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, буд. 33, кв. 112)

про визнання недійсним та скасування рішення Запорізької міської ради № 40/16 від 25.02.2009 р. та визнання недійсним договору оренди землі від 26.04.2010 р.

суддя Зінченко Н.Г.

За участю представників сторін:

Від позивача -ОСОБА_1, довіреність №12-04/1148 від 18.08.2011 р.;

Від відповідача 1 - ОСОБА_2, довіреність №01-17/2983 від 22.08.2011 р.;

Від відповідача 2 -Савченко С.А., директор;

Від прокуратури -не з'явився;

14.10.2011 р. до господарського суду Запорізької області звернувся Перший заступник прокурора міста Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, Управління Державного комітету України по земельних ресурсах у місті Запоріжжя Запорізької області, м. Запоріжжя з позовною заявою до Запорізької міської ради, м. Запоріжжя та до Приватного підприємства “ФІРМА “САМА”, м. Запоріжжя про визнання недійсним та скасування рішення Запорізької міської ради № 40/16 від 25.02.2009 р. та визнання недійсним договору оренди землі від 26.04.2010 р.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 14.10.2011 р. порушено провадження у справі № 4/5009/6189/11, судове засідання призначено на 17.11.2011 р. Ухвалою суду від 17.11.2011 р., на підставі ст. 77 ГПК України, розгляд справи відкладався на 12.12.2011 р. Ухвалою суду від 12.12.2011 р., на підставі ст. 69 ГПК України, продовжено процесуальний строк вирішення спору у справі № 4/5009/6189/11, в судовому засіданні оголошено перерву до 26.12.2011 р. В судовому засіданні 26.12.2011 р., на підставі ст. 77 ГПК України, оголошувалася перерва до 28.12.2011 р.

В судовому засіданні 28.12.2011 р. справу розглянуто, прийнято та оголошено, на підставі ст. 85 ГПК України, вступну та резолютивну частини рішення.

За клопотанням представників сторін, присутніх в судовому засіданні 28.12.2011 р., розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

Заявлені прокурором вимоги ґрунтуються на ст. 121 Конституції України, положеннях Законів України “Про державний контроль за охороною та використанням земель” та “про оренду землі”, ст., ст. 123, 124 Земельного кодексу України, ст. , ст. 203, 215 ЦК України та полягають в наступному. 25.02.2009 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 40/16 “Про передачу в оренду приватному підприємству “ФІРМА “САМА” земельної ділянки по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67 для розташування кафе з літнім майданчиком”, яким затверджено проект із землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки ПП “ФІРМА “САМА” та передано відповідачу 2 в оренду строком на 10 років земельну ділянку по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67, загальною площею 0,3430 га для розташування кафе з літнім майданчиком. В подальшому, на підставі зазначеного рішення № 40/16 від 25.02.2009 р. Запорізькою міською радою та ПП “ФІРМА “САМА” був укладений договір оренди землі від 26.04.2010 р. Прокурор вважає, що рішення № 40/16 від 25.02.2009 р. прийнято відповідачем 1 з порушенням вимог Земельного кодексу України та Закону України “Про оренду землі”, а саме: земельна ділянка передана в оренду без проведення відповідного аукціону, а також за відсутністю позитивних висновків органу по земельних ресурсах та державної землевпорядної експертизи. За таких обставин, рішення Запорізької міської ради № 40/16 від 25.02.2009 р. є незаконним та підлягає скасуванню. Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується з землекористувачем, органом по земельних ресурсах, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його і, в межах своїх повноважень, визначених ЗК України, приймають рішення про надання земельної ділянки. Частиною 4 ст. 15 Закону України “Про оренду землі” визначено, що невід'ємними частинами договору оренди землі є: 1) план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; 2) кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; 3) акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); 4) акт приймання-передачі об'єкта оренди; 5) проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом. Оскільки у спірних правовідносинах проектна документація із землеустрою, яка є невід'ємною частиною оспорюваного договору оренди землі від 26.04.2010 р., не відповідає ч. 6 ст. 123 ЗК України щодо надання в оренду зазначеної земельної ділянки без проведення аукціону, це є підставою для визнання договору оренди недійсним відповідно до закону. Враховуючи зазначене, прокурор просить суд позов задовольнити.

Представник Управління Державного комітету України по земельних ресурсах у місті Запоріжжя Запорізької області заявлені прокурором вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених прокурором. Надав відзив в якому пояснив, що рішення Запорізької міської ради № 40/16 від 25.02.2009 р. прийнято з порушенням вимог Земельного Кодексу та Закону України “Про оренду землі”, з наступних підстав: ст. 16 Закону України “Про оренду землі” передбачено укладання договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону. Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів. При розробці технічної документації щодо відведення земельної ділянки ПП “Фірма “Сама” для розташування кафе з літнім майданчиком управлінням Держкомзему у м. Запоріжжя Запорізької області було надано висновок від 02.02.2009 р. № 01-02/552 про можливість відведення земельної ділянки по пр. 40-річчя Перемоги, 63/67 для розташування кафе з літнім майданчиком, де було зазначено, що управління Держкомзему вважає, що відведення земельної ділянки площею 0,3430 га можливо здійснити виключно шляхом проведення аукціону. На підставі викладеного, просить суд позов задовольнити.

Відповідач 1 проти позову не заперечив, надав відзив, в якому зазначив, що оспорюване рішення Запорізької міської ради № 40/16 від 25.02.2009 р. прийнято у не повній відповідності до земельного законодавства, оскільки земельна ділянка передана відповідачу 2 в оренду без проведення торгів. У зв'язку із цим договір оренди землі від 26.04.2010 р. слід вважати укладеним без достатніх на те підстав, передбачених ст., ст. 116, 123, 124 Земельного кодексу України, що, в свою чергу, обумовлює підстави визнання його недійсним згідно ст. 215 ЦК України та ст. 15 Закону України “Про оренду землі”. При винесенні рішення № 40/16 від 25.02.2009 р. та укладенні договору оренди землі від 26.04.2010 р. порушені організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, чим підривається авторитет держави та суперечить її інтересам, в особі спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, що відповідно до ч. 2 ст. 121 Конституції України, зобов'язує органи прокуратури представляти інтереси держави в суді. Таким чином, відповідач 1 вважає наявними підстави для задоволення судом позову прокурора.

Відповідач 2 позовні вимоги прокурора не визнав, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві. Зазначив, що дійсно відповідно до діючого земельного законодавства набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціоні, крім, зокрема, земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебу вають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Проте, правовідносини щодо оренди землі виникли між Запорізькою міською радою та ПП «ФІРМА «САМА»ще у 2007 році, з моменту подання клопотання що до надання в оренду спірної земельної ділянки. 30.07.2008 р. було прийнято рішення Запорізької міської ради № 47/18 “Про погодження приватному підприємству “ФІРМА “САМА” місця роз ташування кафе з літнім майданчиком по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67”. 25.02.2009 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 40/16 “Про передачу в оренду приватному підприємству “ФІРМА “САМА” земельної ді лянки по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67 для розташування кафе з літнім майданчи ком”, згідно якого розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67, відповідач 1 вирішив затвердити вказаний проект землеустрою щодо відведення ПП “ФІРМА “САМА” земельної ділянки та передати в оренду строком на 10 років земельну ділянку по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67, загальною площею 0,3430 га для розташування кафе з літнім майданчиком. Крім того, Запорізькою міською радою 13.02.2008 р. прийнято рішення № 19, за умовами якого земельні ділянки по яким до 01.01.2008 р. отримані відповідні доручення на підготовку землевпорядної документації або дозвіл міської ради, підготовлені матеріали щодо погодження місця розташування об'єкту або проект відведення земельної ділянки, передаються в оренду у відповідності до норм земельного законодавства та рішень Запорізької міської ради, що діяли до 01.01.2008 р., тобто без проведення аукціону. Відповідно до ч. 6 ст. 16 Закону України “Про оренду землі” (в редакції, яка ді яла при подачі ПП “ФІРМА “САМА” заявки на оренду землі) проведення відповід ними органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування аукціону або конкурсу щодо набуття права оренди земельної ділянки вимагається у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки. Оскільки закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, враховуючи, що ПП “ФІРМА “САМА” є єдиною особою, яка реалізувала своє право на оренду спірної земельної ділянки, тому відповідач 2 мав право на набуття в оренду земельної ділянки в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України “Про оренду землі” в редакції, яка діяла на момент його звернення з відповідним листом. Таким чином, рішення Запорізької міської ради від 25.02.2009 р. № 40/16 “Про передачу в оренду приватному підприємству “ФІРМА «САМА” земельної ділянки по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67 для розташування кафе з літнім майданчиком” було прийнято у відповідності до вимог діючого законодавства. На підставі та на виконання зазначеного рішення Запорізькою міською радою та ПП “ФІРМА “«САМА” 26.04.2010 р. укладено договір оренди земельної ділянки, пункт 1 якого зазначає, що підставою для його укладена є рішення тридцятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 40/16 вц 25.02.2009 р. На момент укладення відповідачами спірного договору оренди землі рішення сесії Запорізької міської ради від 25.02.2009 р. № 40/16 про надання в оренду земельної ділянки було чинним, ніким не оскаржувалось, недійсним не визнавалось, умови договору у повній мірі відповідали умовам прийнятого рішення. Тому, відсут ні підстави визнавати договір недійсним. Враховуючи зазначене, відповідач 2 просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити.

Дослідивши та проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, вислухавши представників сторін і прокурора, суд вважає позовні вимоги прокурора такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що 08.06.2007 р. ПП “ФІРМА “САМА” звернулося до міського голови м. Запоріжжя з заявою про надання дозволу на відведення земельної ділянки для розташування кафе по вул. 40 років Перемоги. (вх. № 10401/08-32 від 08.06.2007 р.).

Листом від 14.11.2007 р. № 01-04/4391 на ім'я заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Гладченко С.М. Управління земельних ресурсів у місті Запоріжжі Запорізької області повідомило, що ПП “ФІРМА “САМА” виконано та узгоджено містобудівне обґрунтування та отриманий позитивний висновок ГУАТАМ щодо розташування кафе з літнім майданчиком по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67, а також позитивні висновки Запорізької обласної інспекції по охороні пам'яток історії та культури, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області та ДЗ “Запорізька міська СЕС Запорізької області”. Для подальшого землевідведення замовнику необхідний відповідний дозвіл.

10.12.2007 р. Управлінням земельних ресурсів у місті Запоріжжі Запорізької області ПП “ФІРМА “САМА” надано завдання № 01-02/9817 на складання матеріалів погодження місця розташування кафе з літнім майданчиком по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67 та підготовку Акту резервування.

25.12.2007 р. КП “Управління капітального будівництва” ПП “ФІРМА “САМА” наданий позитивний висновок № 030/194 на вилученням земельної ділянки під кафе з літнім майданчиком по пр. 40-річчя перемоги, 63-67.

Рішенням Запорізької міської ради двадцять третьої сесії п'ятого скликання від 30.07.2008 р. № 47/18 за результатами розгляду матеріалів погодження місця розташування кафе з літнім майданчиком по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67, вирішено надати ПП “ФІРМА “САМА” дозвіл на підготовку матеріалів погодження місця розташування кафе з літнім майданчиком по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67 (пункт 1); затвердити ПП “ФІРМА “САМА” матеріали погодження місця розташування кафе з літнім майданчиком по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67 (пункт 2); дозволили ПП “ФІРМА “САМА” вести проектування кафе з літнім майданчиком по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67 на протязі 1 року на земельній ділянці (кадастровий номер 2310100000:03:040:0174) орієнтовною площею 0,3460 га (землі під житловою забудовою) в межах згідно з планом, що додається, на землях раніше наданих рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 11.09.1980 р. № 333/20 “Про відведення управлінню капітального будівництва міськвиконкому земельної ділянки в районі Миколаївської заплави для намиву території з наступним проектуванням та будівництвом мікрорайону” (пункт 3).

10.10.2008 р. Виконавчим комітетом Запорізької міської ради та ПП “ФІРМА “САМА” укладений договір № 728 про плату за резервування земельної ділянки на період проведення проектно-вишукувальних робіт та ПП “ФІРМА “САМА” наданий Акт № 728 від 10.10.2008 р. резервування земельної ділянки за адресою: м. Запоріжжя, пр. 40-річчя Перемоги, 63-67, площею 0,3460 га на проведення проектно-вишукувальних робіт для розташування кафе з літнім майданчиком.

На замовлення ПП “ФІРМА “САМА” ПП “Спец” був розроблений та належним чином оформлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67 для розташування кафе з літнім майданчиком.

Рішенням Запорізької міської ради тридцятої сесії п'ятого скликання № 40/16 від 25.02.2009 р. вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67 для розташування кафе з літнім майданчиком приватному підприємству “ФІРМА “САМА”.

Відповідно до пункту 2 зазначеного рішення вирішено припинити тимчасово, строком на 10 років, комунальному підприємству “Управління капітального будівництва” право користування земельною ділянкою площею 0,3430 га (землі під житловою забудовою з трьома і більше поверхами), яка раніше надана рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 11.09.1980 р. № 333/20 “Про відведення управлінню капітального будівництва міськвиконкому земельної ділянки в районі Миколаївської заплави для намиву території з наступним проектуванням та будівництвом мікрорайону”.

Пунктом 3 рішення № 40/16 від 25.02.2009 р. вирішено передати в оренду строком на 10 років приватному підприємству “ФІРМА “САМА” земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:03:040:0174) площею 0,3430 га (землі під житловою забудовою з трьома і більше поверхами) по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67 для розташування кафе з літнім майданчиком в межах згідно з планом, що додається, за рахунок земельної ділянки право користування якою тимчасово припиняється пунктом 2 даного рішення.

Рішенням Запорізької міської ради тридцять дев'ятої сесії п'ятого скликання № 87/35 від 24.03.2010 р. до рішення № 40/16 від 25.02.2009 р. внесено зміни щодо площі земельної ділянки з 0,3430 га на 0,0343 га.

26.04.2010 р. Запорізькою міською радою в особі міського голови Карташова Є.Г. (Орендодавець) та ПП “ФІРМА “САМА” в особі директора Савченка О.А. (Орендар) був укладений договір оренди землі, відповідно до пункту 1 якого Орендодавець, відповідно до рішення 30 сесії 5 скликання Запорізької міської ради № 40/16 від 25.02.2009 р. надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування кафе з літнім майданчиком, яка знаходиться: м. Запоріжжя, пр. 40-річчя Перемоги, 63-67.

Згідно умов пункту 2 договору в оренду передається земельна діяльна загальною площею 0,0343 га.

У відповідності до п., п. 3, 4 договору земельна ділянка, що передається в оренду вільна від забудови, об'єкти інфраструктури відсутні.

Договір укладається на десять років (пункт 8 договору).

Відповідно до п.39 договору невід'ємними частинами договору оренди є: план земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проектна документація із землеустрою; розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку.

06.04.2010 р. за участю представників ПП “ФІРМА “САМА”, Управління Держкомзему у місті Запоріжжі Запорізької області та ПП “Спец” було виконано встановлення меж земельної ділянки 0,0343 га в натурі (на місцевості), про що складено відповідний акт.

Згідно з актом прийому-передачі земельної ділянки Запорізька міська рада передала ПП “ФІРМА “САМА” земельну ділянку кадастровий № 2310100000:03:040:0174, загальною площею 0,0343 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр. 40-річчя Перемоги, 63-67, а ПП “ФІРМА “САМА” прийняло вищевказану земельну ділянку в оренду.

Пунктом 2 зазначеного акту встановлено, що земельна ділянка знаходиться у стані придатному для розташування кафе з літнім майданчиком. Земельна ділянка вільна від забудови (пункт 3 акту).

28.04.2010 р. договір оренди землі зареєстрований в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр Державного земельного кадастру”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 041026101348.

Перший заступник прокурора міста Запоріжжя звернувся до суду з даним позовом про визнання недійсним та скасування рішення Запорізької міської ради № 40/16 від 25.02.2009 р. та визнання недійсним договору оренди землі від 26.04.2010 р. з тих підстав, що рішення № 40/16 від 25.02.2009 р. прийнято з порушенням вимог Земельного кодексу України та Закону України “Про оренду землі”, а саме: земельна ділянка передана в оренду без проведення відповідного аукціону, а також за відсутністю позитивних висновків органу по земельних ресурсах та державної землевпорядної експертизи, а оскільки у спірних правовідносинах проектна документація із землеустрою, яка є невід'ємною частиною договору оренди землі від 26.04.2010 р., не відповідає ч. 6 ст. 123 ЗК України щодо надання в оренду зазначеної земельної ділянки без проведення аукціону, це є підставою для визнання договору оренди недійсним відповідно до закону.

Рішення Запорізької міської ради № 40/16 від 25.02.2009 р. “Про передачу в оренду приватному підприємству “ФІРМА “САМА” земельної ділянки по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67 для розташування кафе з літнім майданчиком”, яке оспорюється прокурором, є юридичною формою рішення цього органу, яке породжує певні правові наслідки для ПП “ФІРМА “САМА” (відповідача 2 у справі), отже є актом ненормативного характеру (індивідуальним актом).

При прийнятті актів як нормативного, так і ненормативного (індивідуального характеру) державний чи інший орган повинен бути на це уповноважений, діяти в межах наданої йому компетенції.

Ця норма, в першу чергу, закріплена Конституцією України, у статті 19 якої зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, у справах щодо оскарження рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування суд повинен перевірити чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (пункт 12 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України).

Відповідно до Земельного кодексу України в редакції від 20.06.2007 р. по 01.01.2008 р. існувала тільки частина 1 статті 124 в наступній редакції: “Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.”

Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 107-VI від 28.12.2007 р. частину першу статті 124 Земельного кодексу України доповнено абзацом другим наступного змісту: “Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі”.

Відповідно до п. 5 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України “У справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Зазначене Рішення Конституційного суду набрало чинності з 22.05.2008 р.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 309-VI від 03.06.2008 р. були внесені зміни до ст. 124 Земельного кодексу України, а саме абзац другий частини першої ст. 124 викладено у такій редакції: “Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні).”. Зазначений Закон набрав чинності з 04.06.2008 р.

13.02.2008 р. дев'ятнадцятою сесією п'ятого скликання Запорізької міської ради прийнято рішення № 19 “Про врегулювання питань реалізації земельних ділянок, по яким до 28.12.2007 отримані доручення на підготовку землевпорядної документації, або дозвіл міської ради, підготовлені матеріали щодо погодження місця розташування об'єкту або проект відведення земельної ділянки”, згідно з пунктом 1 якого у зв'язку з набранням чинності 01.01.2008 р. Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, яким передбачено, внесення змін до порядку надання земель в оренду, та на підставі ст. 58 Конституції України щодо заборони зворотної дії в часі нормативно-правових актів, які погіршують стан особи, земельні ділянки, по яких до 01.01.2008 р. отримані відповідні доручення на підготовку землевпорядної документації, або дозвіл міської ради, підготовлені матеріали щодо погодження місця розташування об'єкту або проект відведення земельної ділянки, передавати в оренду у відповідності до норм земельного законодавства та рішень Запорізької міської ради, які діяли до 01.01.2008 р.

Крім цього, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” № 509-VI від 16.09.2008 р. було внесено зміни до п. 1 розділу X “Перехідних положень” Земельного кодексу України, згідно з якими пункт 1 доповнено абзацом тертім такого змісту: “У разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів)". Вказаний Закон набрав чинності з 14.10.2008 р.

Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання у сфері будівництва житла” № v-0949224-10 від 29.06.2010 р. у розділ II “Прикінцевих положень” Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” внесені зміни, а саме пункт 3 викладено у такій редакції: “Прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом, а розроблені відповідно до цих рішень проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розглядаються в установленому законом порядку. Передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).”. Вказаний Закон вступив в законну силу з 23.07.2010 р. та є чинним на сьогоднішній день.

Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

З урахуванням вище викладеного, суд приходить до висновку, що передача земельної ділянки ПП “ФІРМА “САМА” повинна здійснюватися на підставі рішення Запорізької міської ради шляхом укладення договору оренди землі.

Зокрема, судом встановлено, що рішенням Запорізької міської ради № 47/18 від 30.07.2008 р. вирішено надати ПП “ФІРМА “САМА” дозвіл на підготовку матеріалів погодження місця розташування кафе з літнім майданчиком по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67 (п.1); затвердити матеріали погодження місця розташування кафе з літнім майданчиком ПП “ФІРМА “САМА” (п. 2); дозволили ПП “ФІРМА “САМА” вести проектування кафе з літінм майданчиком на протязі 1 року на земельній ділянці (кадастровий номер 2310100000:03:040:0174) орієнтовною площею 0,3460 га (землі під житловою забудовою) в межах згідно з планом, що додається, на землях раніше наданих рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 11.09.1980 р. № 333/20 “Про відведення управлінню капітального будівництва міськвиконкому земельної ділянки в районі Миколаївської заплави для намиву території з наступним проектуванням та будівництвом мікрорайону”(п.3).

В матеріалах справи містяться матеріали погодження місця розташування кафе з літнім майданчиком по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67 ПП “ФІРМА “САМА”, які отримані відповідачем 2 у справі до 01.01.2008 р.

Отже, передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності відповідно до розділу X “Перехідних положень” Земельного кодексу України здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Згідно зі ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу; якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно ст.18 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Договір оренди землі від 26.04.2010 р., який укладений Запорізькою міською радою та ПП “ФІРМА “САСМА”, зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.04.2010 р. за № 041026101348.

Судом встановлено, що на момент державної реєстрації договору оренди землі від 26.04.2010 р., а саме на 28.04.2010 р., Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” № 509-VI від 16.09.2008 р. вже набрав чинності з 14.10.2008 р.

Таким чином, суд приходить до висновку, що передача в оренду земельних ділянок у перехідний період визначений Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” № 509-VI від 16.09.2008 р. мала здійснюватися без проведення аукціону (торгів), в тому числі щодо передачі в оренду земельної ділянки ПП “ФІРМА “САМА”.

З урахуванням викладеного, підстави для визнання недійсним та скасування рішення Запорізької міської ради № 40/16 р. від 25.02.2009 р. “Про передачу в оренду приватному підприємству “ФІРМА “САМА” земельної ділянки по пр. 40-річчя Перемоги, 63-67 для розташування кафе з літнім майданчиком” та для визнання недійсним договору оренди землі від 26.04.2010 р., укладеного Запорізькою міською радою та ПП “ФІРМА “САМА”, який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.04.2010 р. за № 041026101348, відсутні.

Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог прокурора та вважає їх документально не підтвердженими та нормативно необґрунтованими.

На підставі вищевказаного, в позові відмовляється повністю.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати до стягнення не присуджуються.

Керуючись ст., ст. 22, 32, 33, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Суддя Н.Г.Зінченко

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст., ст. 84, 85 ГПК України “16” січня 2012 р.

16.01.2012