2-а-5985/11
Іменем України
10.01.2012 м. Жашків
Жашківський районний суд Черкаської області
в складі : головуючого судді - Первак М.О.
при секретарі - Коломієць С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жашків адміністративний позов ОСОБА_1 до інспекції якості та формування ресурсів сільськогосподарської продукції Черкаської обласної державної адміністрації про стягнення грошової допомоги при виході на пенсію,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до інспекції якості та формування ресурсів сільськогосподарської продукції Черкаської обласної державної адміністрації про стягнення грошової допомоги при виході на пенсію, у якому зазначив, що він з 15 червня 2001 року працював на посаді головного спеціаліста -державного інспектора якості та формування ресурсів сільськогосподарської продукції Черкаської обласної державної адміністрації.
01 квітня 2003 року ОСОБА_1 було переведено на посаду головного спеціаліста -державного інспектора якості та формування ресурсів сільськогосподарської продукції Жашківського району Черкаської області до часу виходу на пенсію.
Наказом заступника начальника інспекції № 22-к від 06 вересня 2011 року позивача ОСОБА_1 було звільнено із займаної посади на підставі п. 1 ст. 40 Кодексу Законів про Працю України. При звільненні йому була виплачена вихідна допомога у розмірі середньомісячного заробітку.
На час звільнення із займаної посади позивач ОСОБА_1 мав загальний трудовий стаж 47 років, з яких 10 років 3 місяці стаж державної служби.
При виході на пенсію позивачу відмовили у виплаті грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу»- державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років, виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Відповідач - представник інспекції якості та формування ресурсів сільськогосподарської продукції Черкаської обласної державної адміністрації, в судове засідання не з'явився, але надіслав лист, в якому не заперечував проти виплати 10 місячних посадових окладів у разі виділення Головним фінансовим управлінням облдержадміністрації достатньої суми коштів на вказані цілі.
Дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Згідно наказу № 22-к від 06 вересня 2011 року позивача ОСОБА_1 було звільнено із займаної посади на підставі п. 1 ст. 40 Кодексу Законів про Працю України. При звільненні йому була виплачена вихідна допомога у розмірі середньомісячного заробітку.
На час звільнення позивач мав стаж державної служби - 10 років 3 місяці.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався з письмовою заявою до заступника начальника інспекції, в якій просив виплатити йому грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів, передбачених ст. 37 Закону України "Про державну службу", але йому було відмовлено, посилаючись на відсутність коштів.
Відповідно до п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.12.1999 року №13 „Про практику застосування судами законодавства про оплату праці”, при припиненні трудового договору вихідна допомога виплачується у випадках і розмірі, передбачених як ст. 44 КЗпП, так і іншими нормами закону. Наприклад, при звільненні державного службовця у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі вихідна допомога виплачується йому не за ст. 44 КЗпП, а згідно зі ст. 37 Закону „Про державну службу”.
На підставі ч. 2 ст. 37 Закону України „Про державну службу”, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно із ч. 13 ст. 37 Закону України „Про державну службу”, державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України „Про державну службу”, крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, державна служба припиняється у разі: 1) порушення умов реалізації права на державну службу (стаття 4 цього Закону); 2) недотримання пов'язаних із проходженням державної служби вимог, передбачених статтею 16 цього Закону; 3) досягнення державним службовцем граничного віку проходження державної служби (стаття 23 цього Закону); 4) відставки державних службовців, які займають посади першої або другої категорії (стаття 31 цього Закону); 5) виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню державного службовця на державній службі (стаття 12 цього Закону); 6) відмови державного службовця від прийняття або порушення Присяги, передбаченої статтею 17 цього Закону; 7) неподання або подання державним службовцем неправдивих відомостей щодо його доходів, передбачених статтею 13 цього Закону.
Згідно з ст. 36 Кодексу законів про працю України, підставами припинення трудового договору є: 1) угода сторін; 2) закінчення строку, крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не поставила вимогу про їх припинення; 3) призов або вступ працівника на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу; 4) розірвання трудового договору з ініціативи працівника, з ініціативи власника або уповноваженого ним органу або на вимогу профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу; 5) переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду; 6) відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв'язку із зміною істотних умов праці; 7) набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням) до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовження даної роботи; 8) підстави, передбачені контрактом.
Проаналізувавши норми ст. 36 Кодексу законів про працю України, ст. 30 Закону України „Про державну службу” можна зробити висновок про те, що немає такої окремої підстави припинення трудового договору та державної служби, як вихід особи на пенсію.
Тому суд вважає, що для виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів визначальним є факт виходу державного службовця на пенсію та припинення ним трудових відносин.
Таким чином, позивач, на момент призначення йому пенсії державного службовця, за своїм віком, страховим стажем та стажем державної служби набув право на грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів, згідно із ч. 13 ст. 37 Закону України „Про державну службу”.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав жодних належних доказів, якими б підтверджувалася правомірність оскаржуваного наказу щодо відмови у виплаті позивачу грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, згідно із ч. 13 ст. 37 Закону України „Про державну службу”.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що дії інспекції якості та формування ресурсів сільськогосподарської продукції Черкаської обласної державної адміністрації, які полягають у відмові виплати ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі 10 посадових окладів є протиправними.
Враховуючи те, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, суд приходить до висновку про доцільність задоволення позову.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70, 71, 79, 86, 94, 158-163, 167, 186, 255, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 21 Закону України „Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”, ст. 30, 37 Закону України „Про державну службу”, Кодексом законів про працю України, Конституцією України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспекції якості та формування ресурсів сільськогосподарської продукції Черкаської обласної державної адміністрації про стягнення грошової допомоги при виході на пенсію - задоволити повністю.
Зобов'язати інспекцію якості та формування ресурсів сільськогосподарської продукції Черкаської обласної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів при виході на пенсію, як державному службовцю в сумі 9950 (дев'ять тисяч дев'ятсот п'яьдесят) гривень.
Стягнути з інспекції якості та формування ресурсів сільськогосподарської продукції Черкаської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судові витрати, а саме: 188 грн. 40 коп. судового збору та 300 грн. за надання юридичних послуг, всього 488 грн. 40 коп.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Київського апеляційного адміністративного суду через Жашківський районний суд протягом десяти днів з часу її проголошення.
Головуючий: Михайло Олексійович Первак