Постанова від 26.12.2011 по справі 2-а-04728/11

Справа № 2-а-04728/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" грудня 2011 р. Суддя Полтавського районного суду Полтавської області - Гальченко О.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Полтавського району Полтавської області , Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Головного Управління праці та соціального захисту населення Полтавської ОДА про визнання дій неправомірними, зобов'язати здійснити нарахування та забезпечити виплату щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за період з 08.03.2011 року, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач 08.09.2011р. звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій неправомірними, зобов'язати здійснити нарахування та забезпечити виплату щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2007-2011 роки, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, послався на те, що він є учасником бойових дій і йому має виплачуватись щорічно до 5 Травня разова грошова допомога в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком. Отримана ним допомога є значно меншою встановленого законодавством розміру, відповідачами відмовлено в його вимогах щодо належної виплати допомоги, посилаючись на Постанову КМУ від 04.04.2011 р. № 341.

Просив визнати неправомірними дії відповідачів відносно відмови в нарахуванні та виплати за 2007-2011 роки щорічної разової грошової допомоги до 5 травня згідно вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; зобов'язати відповідачів усунути порушення, здійснити призначення, нарахування та виплату з урахуванням виплачених сум щорічної разової допомоги до 5 Травня в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком за 2007-2011 роки та в подальшому.

Ухвалою суду від 09.09.2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Полтавського району Полтавської області про визнання дій неправомірними, зобов'язати здійснити нарахування та забезпечити виплату щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2007-2011 роки, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком за період з 06.05.2007 року по 07.03.2011 року - залишити без розгляду, оскільки подані після закінчення строків, встановлених ч. 2 ст. 99 КАС України, відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Полтавського району Полтавської області про визнання дій неправомірними, зобов'язати здійснити нарахування та забезпечити виплату щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2007-2011 роки, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком за період з 08.03.2011 року.

В судове засідання позивач не з'явився, про час та місце слухання справи був повідомлений своєчасно та належним чином, в позові заявив клопотання про розгляд справи без його участі.

Пр-ки відповідачів у встановлений законом строк подали заперечення, в яких зазначили, що відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій за віком, призначених згідно з вказаним Законом. Застосування мінімального розміру пенсій за віком для визначення надбавок, підвищень до пенсій та розмірів допоміг вищевказаним Законом не передбачено. Тому, відповідачем було здійснено виплати разової грошової допомоги ветеранам війни до 5 травня у розмірах та порядку, передбачених постановами Кабінету Міністрів України на відповідний календарний рік (а. с. 12-14, 21,22).

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи у її відсутності.

Суд вирішив можливим розглянути справу в порядку письмового провадження у відсутність сторін, на підставі наявних у справі доказів.

Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до наступного.

Позивач є учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій відповідно до посвідчення, виданого 13.08.2004 року Полтавським районним військовим комісаріатом (а. с. 6).

Згідно ч.2 ст. 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

У відповідності до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»у зв'язку з Днем Перемоги позивачу, який є учасником бойових дій передбачена щорічна виплата до 5 травня разової грошової допомоги у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до довідки від 18 листопада 2011 року позивач отримав щорічну разову допомогу до 5 травня у 2011 році 19.04.2011 року у розмірі -460 грн.(а. с. 15, 21).

Як випливає з вимог ст. 99 КАС України строк звернення до суду за захистом порушеного права починає перебіг з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушене право, тобто з моменту отримання позивачем щорічної разової грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня відповідного року.

З урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 частиною 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»встановлено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у визначених розмірах -5 мінімальних пенсій за віком.

Положення частини 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»у 2009 -2011 роках не змінювалися.

Постановою Кабінету міністрів України від 4 квітня 2011 року № 341 Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" встановлено, що у 2011 році виплата разової грошової допомоги до Дня перемоги учасникам бойових дій здійснюється у розмірі 460 грн.

Проте як у 2011 році ч.5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»визначено розмір цієї допомоги -5 мінімальних пенсій за віком.

Таким чином, положення Постанови Кабінету міністрів значно звужує права, визначені законом, що суперечить ст. ст. 8, 22 Конституції України.

Тому, позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік у розмірі, встановленому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Також, необхідно зазначити, що розмір мінімальної пенсії за віком визначається ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»на день виплати цієї разової допомоги.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами та виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, враховуючи позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії (Ууоппє уап Оиуп V. Ноте ОґГісе (Сазе 41/74 уап Биуп V. Ноте (Жісе), суд приходить до висновку, що посилання відповідача, на те, що він діє відповідно до норм чинного законодавства, не може бути взято судом до уваги, оскільки відповідач посилається на норми підзаконного акту, а не Закону.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував в своїх рішеннях, що держава не може посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання нею взятих на себе зобов'язань, а також звертав увагу на принцип відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно ч.ч.3 та 4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Крім того, відповідачами, в порушення ч.2 ст.71 КАС України не доведено та не надано суду доказів щодо вчинення відповідачами будь-яких дій для забезпечення виконання покладеного на нього обов'язку щодо виплати позивачу допомоги щорічно до5 Травня у розмірі 5-ми мінімальних пенсій за віком.

Крім того, в Типовому положенні про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м.Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007р.N790 чітко закріплено, що одними із завдань управління є призначення соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством, отже поняття «щорічної разової грошової допомоги до 5 травня»охоплюється наведеним вище переліком грошових виплат, які повинні призначатися управліннями праці та соціального захисту населення.

Таким чином, невиконання УПСЗН Полтавської РДА обов'язку щодо нарахування щорічної разової грошової допомоги до 5 травня інвалідам війни, про що даним відповідачем не виноситься відповідне розпорядження, є грубим порушенням чинного законодавства з неповажних причин та неналежним виконанням своїх обов'язків, покладених державою щодо здійснення нарахування всіх соціальних виплат, оскільки тлумачення поняття «виплата»обов'язково включає в себе таку складову частину, як «нарахування», а тому виплата будь-яких доплат та компенсаційних виплат неможлива без попереднього їх нарахування.

Типовим положенням «Про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат», затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 25.04.2006р. № 147, закріплено, що Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є державною установою і підпорядковується головному управлінню праці та соціального захисту населення обласної (у місті Києві -Головному управлінню соціального захисту населення міської) державної адміністрації (розділ 1).

Одними із головних завдань Центру є (розділ 3): п. 3.2. Підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбаннят твердого і рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат (далі -соціальна допомога, інші грошові виплати). П. 3.3. Здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.

Центр відповідно до покладених на нього завдань (розділ 4):

4.1. Здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від органів праці та соціального захисту населення, підприємств, організацій та установ.

4.2. Перевіряє правильність визначення органами праці та соціального захисту населення права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат. Забезпечує у тижневий термін оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до узгоджених графіків.

4.5. Готує та передає органам праці та соціального захисту населення документи з питань виплати соціальної допомоги, інших грошових виплат через державні підприємства зв'язку та установи банків.

4.6. Разом з регіональними органами праці та соціального захисту населення та під їх керівництвом: уживає заходів до попередження і погашення сум переплат і недоплат соціальної допомоги, інших грошових виплат.

Отже, обов'язок щодо проведення виплат соціальної допомоги та інших видів грошових виплат, які були призначені органами праці та соціального захисту населення покладено на Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.. При цьому, в повноваженнях Центру немає функції здійснення нарахування будь-яких грошових виплат.

Таким чином, враховуючи обсяг повноважень відповідачів -Управління праці та соціального захисту населення Полтавської РДА та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Полтавські області, які закріплені у відповідних Типових положеннях, то суд приходить до висновку, що позивачем вірно визначено коло відповідачів, оскільки обов'язок щодо нарахування соціальних виплат та інших грошових виплат лежить на УПСЗН Полтавської РДА, а обов'язок щодо забезпечення оформлення виплатних документів, призначених виплат органами праці соціального захисту населення, та їх відправку на виплату, тобто обов'язок щодо виплати, -лежить на Центрі по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Полтавській області.

Вимоги позивача про зобов'язання відповідача у подальшому здійснювати нарахування та виплату разової грошової допомоги не підлягають задоволенню, так як права позивача відповідачем ще не порушені.

Керуючись ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст. ст. 11, 14, 100, 122, 159, 160-161, 163, 183-2 КАС України, Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»від 23.12.2006р. № 3477-IV, ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управляння праці та соціального захисту населення Полтавської РДА , Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Головного Управління праці та соціального захисту населення Полтавської ОДА відносно відмови в нарахуванні та виплати за 2011 рік щорічної разової грошової допомоги до 5 травня згідно вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік, виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком, згідно вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»на день виплати цієї разової допомоги, з урахуванням вже виплачених сум.

Зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Полтавській області провести виплату ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік, виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком, згідно вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»на день виплати цієї разової допомоги, з урахуванням вже виплачених сум.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду через Полтавський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, в разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О. О. Гальченко