Рішення від 18.01.2012 по справі 20/5005/16946/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

12.01.12р.Справа № 20/5005/16946/2011

за позовом Прокурора Заводського району міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ

до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, м. Дніпродзержинськ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Пархоменко Н.В.

Представники:

від прокурора: прокурор відділу Рудовол Т.С., посвідчення №135

від позивача: представник ОСОБА_4, довіреність № 01-17/2/21 від 11.01.2012 р.від відповідача: не з'явився;

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Заводського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області та просить внести зміни в пункт 3.1. договору оренди земельної ділянки від 15.04.2003р. (державна реєстрація № 0806 від 22.04.2003), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та відповідачем Суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_2, виклавши його в наступній редакції:

“п. 3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України."

12.01.12р. відповідач надав заяву (вх. № 1772/12), в якій погодився з позовними вимогами та позов прокурора визнав в повному обсязі. Відповідач в судове засідання не з'явився.

У судовому засіданні 12.01.2012р. оголошена вступна та резолютивна частина рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача , оцінивши докази в сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Між Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 15 квітня 2003 року (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення, згідно з умовами якого орендодавець на підставі відповідного рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.03.2003 №144-05/ХХГУ надав, а орендар прийняв в оренду строком до 25.03.2013 року земельну ділянку під розміщення об'єкта торгівлі, загальною площею 0,0024 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Зазначений договір оренди земельної ділянки зареєстрований 22.04.2003 року за №0806.

Однією з істотних умов цього договору є обов'язок орендаря (відповідача) сплачувати на користь орендодавця (позивача) плату за користування земельною ділянкою в сумі 246,74 грн./рік (п.3.1), що складає 1,5 розміру земельного податку. Розрахунок орендної плати було здійснено відповідно до вимог Закону України “Про оренду землі” в редакції станом на той час. Відповідно до вказаного Закону орендна плата за користування земельними ділянками, які знаходяться в державній і комунальній власності, не може бути менша ніж розмір земельного податку, який встановлений Законом України “Про плату за землю”.

Пунктом 3.3. цього договору оренди земельної ділянки передбачено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік" та "про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007року було внесено зміни до частини 4 статті 21 Закону України “Про оренду землі”, які набули чинності з 01.01.2008року , а саме зазначено , що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою : - для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку , що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.

Вищевказані зміни діяли до 01.01.2011р.

01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, п. 5 статті 288 цього кодексу встановлює , що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, а річна сума платежу згідно підпункту 288.5.1. не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом ; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюються цим розділом.

22.05.2008року рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 визнані неконституційними положення Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, тому зміни до частини 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі" в тій же редакції повторно були внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008року , які набули чинності 04.06.2008року.

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір річної орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення (інші категорії земель),які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншим ніж трикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим кодексом. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

Таким чином, у відповідності до вказаних норм, розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, а тому договір в цій частині є таким, що суперечить чинному законодавству та призводить до недоотримання власником землі - територіальною громадою, в особі Дніпродзержинської міської ради орендної плати в повному обсязі.

Таким чином, у відповідності з Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008року та Податковим кодексом України з 04.06.2008р. розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України”, а спірний договір в цій частині є таким, що суперечить чинному законодавству.

Згідно статті 30 Закону України “Про оренду Землі” та розділу 7 Договору зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку.

Після набрання чинності Податковим кодексом Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення №116-08/VI від 27.05.2011р. “Про плату за землю", відповідно якого було вирішено встановити єдині коефіцієнти, що застосовуються до розрахунку річної орендної плати у співвідношенні до земельного податку, а саме: мінімальний - 3, максимальний - 5, що у повній мірі відповідає вимогам ст. 288 Податкового кодексу України.

Згідно з додатком до рішення міської ради від 27.05.2011р. № 116-08/VI "Про плату за землю", коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати за землю визначається відповідно до класифікації видів цільового призначення земель.

Згідно п. 1.3. договору оренди земельної ділянки, категорія земельної ділянки - землі роздрібної торгівлі та комерційних послуг.

Таким чином, згідно додатку до рішення від 27.05.2011 № 116-08/VI коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати для земель житлової та громадської забудови, які надані під розміщення об'єкту торгівлі відповідає підрозділу 03.07 (згідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Держкомзему від 23.07.2010 №548) та становить 4.

Рішення Дніпродзержинської міської ради від 15.12.2010 року № 07-02/VI “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ”та рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2010 року № 116-08/VI “Про плату за землю”були опубліковані в газеті “Відомості”(офіційне видання) - 22 червня 2011 року.

Також, Позивачем направлявся на адресу відповідача лист з пропозицією внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині зміни орендної плати.

На день розгляду справи договір оренди землі до вимог законодавства не приведено, додаткова угода не підписана.

Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 652 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі істотної зміни обставин , якими сторони керувались при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити , вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

За змістом статті 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі , що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Оскільки відповідно до статті 20 Закону “Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, то зміни , які вносяться шляхом укладання додаткової угоди до договору оренди землі, набувають чинності після їх державної реєстрації.

Відповідно до частини 3 статті 173 Господарського кодексу України сторони можуть за взаємною згодою конкретизувати або розширити зміст господарського зобов'язання в процесі його виконання.

Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається. Сторона, яка вважає за необхідне змінити договір , повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором , а при недосягненні згоди між сторонами, щодо змін договору, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Аналогічне положення містить стаття 30 Закону України “Про оренду землі”, згідно з якою зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 27.12.2010 року у справі № 27/15-10 ,а рішення Верховного Суду України є обов'язковим відповідно до статті 111-28 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно частини 3 статті 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку , зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Приймаючи до уваги викладене позов підлягає повному задоволенню.

Відповідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати відносяться на відповідача.

Керуючись статтями 49, 82-84, 116, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд ,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Внести зміни в пункт 3.1. договору оренди земельної ділянки від 15.04.2003р. (державна реєстрація № 0806 від 22.04.2003), укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська обл., м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2) та Суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ІН НОМЕР_1) виклавши його в наступній редакції:

"п. 3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України."

Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка,7, р/р 312 192 067 00005 відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, КБКД 220 300 01, МФО 805012; код ЄДРПОУ 379 892 69) - 941 (дев'ятсот сорок одну) грн. 00 коп. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Н.В. Пархоменко

Повне рішення складено

16.01.2012р.