Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Справа № 2-а-2018/11
11 січня 2012 року селище Компаніївка
Суддя Компаніївського районного суду Кіровоградської області Варакіна Н.Б., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Компаніївському районі Кіровоградської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 1 березня 2011 року
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Компаніївському районі Кіровоградської області, в якому просять визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку призначеної державної та додаткової пенсії, виплата яких передбачена ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати відповідача провести перерахунок основної та додаткової пенсії за період з 1 березня 2011 року, нарахувати та виплатити компенсацію витрати частини доходів за цей період, зобов'язати відповідача нарахувати підвищення до пенсії у розмірі 200% відповідно до ч. 3 ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», стягнути заборгованість по зазначеним виплатам.
Ухвалою суду від 11 січня 2012 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 1 березня по 12 червня 2011 року залишені без розгляду.
В обґрунтуванні вимог позивач посилається на те, що є інвалідом 3 групи внаслідок захворювання, яке пов'язане з ліквідацією наслідків на ЧАЕС та віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»має право на отримання пенсії в розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та право на додаткову щомісячну пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Між тим, отримує пенсію в значно менших розмірах, ніж визначено законом. Крім того, як інвалід війни має право на підвищення до пенсії в розмірі 200%.
Представник відповідача позов не визнав і в запереченнях наданих суду зазначив, що пенсія позивачу призначена відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Статтею 54 Закону передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС визначається Кабінетом Міністрів України. Тому державна та додаткова пенсії позивача постійно перераховується відповідно до постанов Кабінету Міністрів України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії.
Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом 3 групи безстроково.
Крім того, має право на пільги, встановлені для ветеранів війни -інвалідів війни.
Починаючи з 22.07.1997 року призначена пенсія по інвалідності 3 групи.
Відповідно до ст. 49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам віднесеним до першої категорії встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно із ч. 4 ст. 54 зазначеного Закону розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по 3 групі інвалідності -6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно із ст. 50 Закону визначено, що у всіх випадках розмір додаткової пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по 3 групі -50 % мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій для зазначеної категорії осіб, є мінімальна пенсія за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком згідно ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31.10.2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій.
Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
За таких обставин відповідачем неправомірно відхилено прохання позивача про застосування коефіцієнту росту прожиткового мінімуму та перерахунку пенсій у період з 12 червня по 22 липня 2011 року.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»було внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які набрали чинності з 01.01.2008р.
Отже, з 01.01.2008 року Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначено інші розміри пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 вказані зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визнані неконституційними.
У 2010, 2011 роках обмежень дії статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не було, тому права позивача в цей період були порушені.
В зв'язку зі змінами до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»№ 3491-V1 від 14.06.2011 року, які набрали чинності 19.06.2011 року, з вказаного часу, норми та положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Та згідно доповнень до цих змін КМУ 06.07.2011 року прийнято Постанову «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету». Постанова діє до 01.12.2012 року, набрала законної сили 23.07.2011 року, а тому за період з 23.07.2011 року позовні вимоги не підлягають задоволенню.
За таких обставин вимоги за період з 24.07.2011 року задоволенню не підлягають.
Вимоги щодо здійснення перерахунку підвищення до пенсії та стягнення недоплаченої суми з нарахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою задоволенню не підлягають, оскільки до компетенції суду не належить виконання функцій суб'єкта владних повноважень, покладених на нього законом, а питання щодо здійснення перерахунку пенсії відносяться до компетенції органів Пенсійного фонду України. Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення»одним з об'єктів індексації грошових доходів населення є пенсії. Цією ж статтею передбачено, що соціальні виплати, що мають цільовий і разовий характер, а також допомога у зв'язку з вагітністю і пологами індексації не підлягають.
Вимоги, щодо нарахування підвищення до пенсії у розмірі 200% відповідно до ч. 3 ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»задоволенню не підлягають, оскільки зазначеною нормою Закону таке підвищення не передбачене.
На підставі викладеного, ст.ст. 22, 64 Конституції України, ст.ст. 45, 50, 54, 67 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, керуючись ст.ст. 159-163, 167, 183-2 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Компаніївському районі Кіровоградської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсій з 13 червня 2011 року -задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Компаніївському районі Кіровоградської області у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за період з 13 червня по 23 липня 2011 року, в розмірі передбачених ст. 50, ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Компаніївському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за період з 13 червня по 23 липня 2011 року, передбачених ст. 50, ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням, ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В задоволенні інших позовних вимог -відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню, в межах платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі, протягом десяти днів з дня отримання її копії, апеляційної скарги.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Компаніївського
районного суду
Кіровоградської області Н.Б. Варакіна