Постанова від 26.12.2011 по справі 2а/0570/22100/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/22100/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12-15 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чекменьова Г.А.

при секретарі Токмаковій Є.А.

за участю:

представника позивача Попової К.М.,

представника відповідача Баркар К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі про визнання недійсним та скасування рішення № 182 від 10.10.2011 року, -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі про визнання недійсним та скасування рішення № 182 від 10.10.2011 р.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що ВП “Шахта “Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая” ДП “ДВЕК” сплатило страхові внески за період з 22 серпня 2011 р. по 29 вересня 2011 р., проте, не сплачувало недоїмку, пеню чи фінансові санкції, як вважає відповідач. Зазначив, що об'єктом застосування та нарахування пені є сплачена сума внесків, а не погашена сума недоїмки. З наведених підстав вважає, що рішення відповідача № 182 від 10.10.2011 року про нарахування пені та штрафних (фінансових) санкцій на суму 172 447,64 грн. прийняте всупереч вимогам закону та з перевищенням наданих повноважень, через що просив його визнати недійсним та скасувати.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала заявлені вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала письмові заперечення, зазначила, що штрафні санкції та пеня застосовані спірним рішенням у зв'язку з тим, що підприємством допущено несвоєчасну сплату самостійно нарахованого єдиного внеску на підставі даних картки особового рахунку страхувальника, яка формується за даними звітів платника. Просила у задоволенні позову відмовити.

Враховуючи процедуру оскарження спірного рішення, за яким рішення прийнято 09.09.2011 р. (а.с.8), судом встановлено, що, звернувшись з цим позовом 22.11.2011 р. згідно відмітки на позовній заяві, позивач не пропустив визначений ст. 99 КАС України місячний строк звернення до адміністративного суду з цим позовом, через що суд розглянув справу по суті заявлених позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню за такими підставами.

Судом встановлено, що Відокремлений підрозділ “Шахта “Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая” Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» зареєстрований в якості страхувальника та платника внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування без права юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 33577404 (а.с.25-27) .

Відповідач - Управління Пенсійного фонду в м. Вугледар у зазначених правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр). Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах (далі - територіальні органи) щодо: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; повного і своєчасного обліку платників єдиного внеску; забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства; здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом; призначення (перерахунку) і виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; обліку коштів Пенсійного фонду України, ведення статистичної та бухгалтерської звітності; надання страхувальникам та застрахованим особам інформації, визначеної законодавством.

Реалізуючі зазначені повноваження, відповідачем було прийнято рішення № 182 від 10.10.2011 року (а.с.11,28) про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до ВП “Шахта “Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая” ДП “ДВЕК”, а саме стягнення штрафу у розмірі 158301,86 грн. пені в сумі 14145,78 грн., з чим не погодився позивач, посилаючись на своєчасну сплату ним єдиного соціального внеску, на підтвердження чого надав відповідні платіжні доручення (а.с.46-86).

З доводів та заперечень сторін судом встановлено, що спір по цій справі пов'язаний з тим, що відповідач зарахував сплачені позивачем суми єдиного внеску в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення, у зв'язку з чим за несвоєчасну сплату поточних платежів відповідачем прийнято рішення № 182 від 10.10.2011 р. про нарахування пені та штрафних (фінансових) санкцій на суму 172 447,64 грн.

Тому суд зазначає, що правовідносини, що склалися між сторонами врегульовані Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VІ (надалі - Закон № 2464-VІ).

Згідно частини 1 статті 2 Закону № 2464-VІ дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та ведення обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Частиною 2 цієї статті зазначено, що виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VІ платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частинами 1, 5 статті 9 Закону № 2464-VІ визначено, що єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування. Згідно з частиною 8 вказаної статті платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для відповідача є календарний місяць. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, як передбачено частиною 12 статті 9 Закону № 2464-VІ.

Положеннями статті 25 Закону № 2464-VІ встановлено, що за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду до платника єдиного внеску застосовується штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум та на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Відповідачем зазначено, що відповідно до п.п. 7.2.2 п.7.2 Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженої Постановою правління ПФУ від 27.09.2010 №21-5, розрахунок фінансових санкцій здійснювався на підставі даних картки особового рахунку страхувальника, яка формується за даними звітів платника розрахованих самостійно та поданих до органів Пенсійного фонду, в якому такий платник зареєстрований.

За даними особового рахунку встановлено, що ВП “Шахта “Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая” ДП “ДВЕК” своєчасно не сплачувало суми єдиного внеску, у зв'язку з чим Управлінням Пенсійного фонду України в м. Вугледарі було застосовано фінансову санкцію. Нараховані за рішенням від 10.10.2011р. року №182 штрафні санкції та пеня, були застосовані зв'язку з тим, що підприємством допущено несвоєчасну сплату самостійно нарахованого єдиного внеску із затримкою від 1 до 44 днів. Відповідач фактично сплатив грошові кошти для перерахування єдиного внеску до органу Пенсійного фонду в рахунок сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за липень 2011 року в період з 22 вересня 2011 року по 29 вересня 2011 року. На день сплати сум, що є предметом оскарження, за страхувальником налічувалась лише недоїмка зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Вказані відомості позивачем не спростовані.

З огляду на наведене, судом встановлено, що спірне рішення прийняте з підстав наявності у позивача заборгованості з єдиного внеску, що підтверджується карткою особового рахунку платника єдиного внеску (а.с.30-35).

Стосовно календарної черговості зарахування платежів відповідачем зазначено, що цей механізм зарахування забезпечує рівність платників у питаннях додержання платіжної дисципліни та відповідальність у разі її порушення. Разом з тим, такий порядок зарахування забезпечує рівність застрахованих осіб у частині зарахування періодів їх роботи до страхового стажу, у разі наявності в страхувальника боргів зі сплати страхових внесків. Тобто до страхового стажу включаються період роботи по мірі сплати боргів у чіткому календарному порядку. Іншого порядку зарахування платежів законодавством не передбачено.

З цього приводу суд зауважує, що згідно ч. 6 ст. 25 Закону № 2464-VІ за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Отже, доводи, покладені позивачем в основу заявленого позову, не ґрунтуються на нормах спеціального законодавства, яким врегульовані спірні відносини.

Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на встановлені по справі обставини суд вважає, що позивачем не доведено порушень з боку відповідача вимог закону, тоді як відповідачем надані достатні докази про те, що він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом. Тому, з урахуванням матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідачем дотримані приписи законодавства, яке регулює відповідні правовідносини, а заявлені по справі позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі про визнання недійсним та скасування рішення № 182 від 10.10.2011 року - відмовити.

Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 26 грудня 2011 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 03 січня 2012 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Чекменьов Г.А.