Україна
29 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/22029/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год.30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Зекунова Е. В.
при секретарі Кобець О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за участю представників сторін:
від позивача: Олійникова С.І.
від відповідача: не з'явився
за позовом Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції до ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості перед бюджетом по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 141,29 грн.
Позивач - Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція звернулась з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості у розмірі 141,29 грн.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що в наслідок несплати відповідачем суми узгодженого податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб ОСОБА_2 станом на 28.12.2011 року має заборгованість перед бюджетом у розмірі 141,29грн.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Згідно до ч.4 ст.128 у разі повторного неприбуття відповідача - який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно до ст. 2 Закону України від 04.12.1990 №509-ХІ «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Відповідно до статті 3 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі - Закон №889) об'єктом оподаткування згідно з цим Законом є загальний місячний оподатковуваний дохід.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону №889 визначено, що загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року.
Відповідно до пп. 4.2.14 п. 4.2 статті 4 Закону №889 до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід у вигляді вартості успадкованого майна, у межах, що підлягає оподаткуванню цим податком згідно з нормами статті 13 цього Закону.
Підпунктом 8.1.3. ст.8 Закону №889 передбачено, якщо згідно з нормами цього Закону окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні чи виплаті, то платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку.
Підпунктом а) п. 13.1 статті 13 Закону №889 встановлено, що об'єктом спадщини платника податку є об'єкти нерухомого майна. Відповідно до пп. 13.2.2 п. 13.2 статті 13 Закону №889 при отриманні спадщини спадкоємцями, що не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, - за ставкою податку, визначеною пунктом 7.2 статті 7 цього Закону, до будь-якого об'єкта спадщини. Відповідно до п. 7.2 статті 7 Закону №889 ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_2 відповідно до вимог п.п.8.1.3 ст.8 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" 28.03.2008 року надав до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції декларацію про доходи, одержані за період з 01 січня по 31 грудня 2007 року, в якій задекларував одержання доходу в загальній сумі 24817,00 грн., як спадкоємець на підставі свідоцтва на право на спадщину майна гр. ОСОБА_3
Слов'янською ОДПІ на підставі отриманої декларації від ОСОБА_2 було визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб, яке склало 1240,85 грн., оскільки ОСОБА_2 не було надано документів, підтверджуючих право на застосування до здекларованого доходу інших ставок податку у зв'язку з чим, податок визначено за ставкою 5% загальної суми отриманого доходу 24817,00 грн.
Зазначену суму податку з доходів фізичних осіб ОСОБА_2 повинен був сплатити 31.07.2008 р., але фактично сплатив 27.04.2010 р. тобто з затримкою на 635 календарних днів, про що було складено акт 8683/17-111-1-2984804834 від 16.12.2010 року.
На підставі вказаного акту було сформоване податкове повідомлення - рішення №0085141741/0 від 21.12.2010 р. до ОСОБА_2 застосовані штрафні санкції у сумі 620,43 грн., але у зв'язку з тим, що була зарахована переплата у розмірі 479,14 грн., сума штрафної санкції склала 141,29 грн. (620,43 грн. - 479,14 грн.)
Відповідно до п.п. 3.2 «Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень» затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року N 253, податкове повідомлення - рішення 16.03.2011 р. було направлено поштою платнику, проте адресатом не отримано та 30.03.2011 р. повернуто до Слов'янської ОДПІ.
У встановленому законодавством порядку вказане податкове повідомлення боржником не оскаржувалось.
Відповідно до вимог абз.2 п.п.5.3.1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі -Закон №2181, що діяв на час виникнення спірних правовідносин) коли контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податку за причинами, не пов'язаними із порушеннями податкового законодавства платник податку зобов'язаний сплатити це зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом 30 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Податкове зобов'язання ОСОБА_2 у вказаний строк добровільно не сплачено, тому, відповідно до вимог ст.ст. 6,8,10 вказаного Закону №2181 Слов'янською ОДШ було направлено йому податкову вимогу, податкову заставу зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень. Вказані заходи також до добровільного погашення податкового боргу боржником не привели.
Згідно до пункту 1.1. статті 1 Податкового кодексу України, це Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У відповідності з пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Пунктом 36.5 статті 36 Податкового кодексу України передбачено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 3 статті 50 Бюджетного кодексу України, органи стягнення забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів відповідно до законодавства.
У відповідності до ст.67 Конституції України та ст. 162-164,174 Податкового кодексу України платники податку на доходи з фізичних осіб повинні сплачувати зазначений податок в порядку і розмірах, встановлених цим кодексом.
Судом встановлено, що відповідачем сума податку з доходів фізичних осіб станом на дату розгляду справи до бюджету не сплачена, отже є податковим боргом.
З урахуванням зазначеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги податкового органу обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції до ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 141грн.29 коп. - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) заборгованість перед бюджетом по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 141 (сто сорок одна) грн.29 коп. у рахунок місцевого бюджету м. Слов'янська на р/р 33214846700075, код платежу 11011400, банк отримувач УДК м Слов'янська код 34686605 банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 29 грудня 2011 року.
Постанова у повному обсязі виготовлена 03 січня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя Зекунов Е. В.