Україна
23 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/19938/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кірієнка В.О.
при секретарі Новіковій А.В.
з участю:
представника позивача: Жолоб Я.С.
представника відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі ВП «Шахта «Піонер» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень № 0000431550, № 0000441550, № 0000451550, № 0000461550, № 0000471550, № 0000481550 від 13.10.2011 року,-
Позивач Державне підприємство «Добропіллявугілля» в особі ВП «Шахта «Піонер» звернувся до суду з позовом до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень № 0000431550, № 0000441550, № 0000451550, № 0000461550, № 0000471550, № 0000481550 від 13.10.2011 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що на підставі висновків акту невиїзної документальної перевірки з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб за період з 30.03.2010 року по 31.08.2011 року були прийняті податкові повідомлення - рішення від 13.10.2011 року № 0000431550, яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку, зобов'язано сплати штраф в сумі 8329,86 грн., № 0000441550, яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку, зобов'язано сплати штраф в сумі 12553,62 грн., № 0000451550, яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку, зобов'язано сплати штраф в сумі 196,66 грн., № 0000461550, яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку, зобов'язано сплати штраф в сумі 34988,12 грн. , № 0000471550 яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку, зобов'язано сплати штраф в сумі 29961,82 грн., № 0000481550/0, яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку, зобов'язано сплати штраф в сумі 685,46 грн.
Позивач вважає, що податковим органом при розрахунку штрафних санкцій, а саме при визначенні стоків затримки сплати узгоджених сум із земельного податку не враховувались призначення платежу , які були зазначені платником в платіжних дорученнях при сплаті узгоджених сум та податкового боргу із земельного податку, у зв'язку із чим безпідставно та нараховані штрафні санкції.
Позивач зазначив, що до 01.01.2011 року відповідальність за прострочення визначених строків сплати податку на землю встановлюється ЗУ «Про плату за землю», який є спеціальною нормою зі сплати земельного податку у податковому законодавстві, а ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є загальним по відношенню до нього з цього питання, тому оскільки спеціальна норма не передбачає такий вид адміністративного стягнення як штраф, а встановлює відповідальність у вигляді сплати пені, то інші види стягнення, крім пені, не можуть застосовуватися.
На підставі викладеного просив визнати недійсними податкові повідомлення - рішення № 0000431550, № 0000441550, № 0000451550, № 0000461550, № 0000471550, № 0000481550 від 13.10.2011 року.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання, яким просив розглянути справу за відсутності представника. Проти позову заперечував, свою думку виклав у письмових запереченнях наданих суду.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень, у тому числі, органів державної влади.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Добропіллявугілля» зареєстровано Виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області 11.03.2003 року за № 1 260 120 0000 000010, про що свідчить довідка з ЄДРПОУ серії А00 № 291209. Відповідно до установчих документів «Шахта «Піонер» є відокремленим підрозділом державного підприємства «Добропіллявугілля».
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів /обов'язкових платежів/, а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
30.09.2011 року Добропільською ОДПІ було проведено документальну невиїзну перевірку, про що було складено акт за № 134/15-01/26319454 про результати документальної невиїзної перевірки з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб відокремленим підрозділом «Шахта «Піонер» ДП «Добропіллявугілля» за період з 30.03.2010 року по 31.08.2011 року.
За результатами перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб за період з 30.03.2010 року по 31.08.2011 року були встановлені порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань, передбачених пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 ЗУ від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч. 1 ст. 17 ЗУ від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ «Про плату за землю» (у редакції Закону України від 19.06.1996 року № 378/96-ВР. зі змінами та доповненнями), п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-ХІ в частині своєчасності сплати сум узгоджених податкових зобов'язань - з земельного податку з юридичних осіб у загальній сумі 308034,23 грн. в тому числі до 30 днів - в сумі 8821,18 грн., від 31 до 90 днів 212576,99 грн., більше 90 днів 86636,06 грн.
На підставі встановлених порушень, керуючись ст. 17 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст.. 126 Податкового кодексу України податковим органом 13.10.2011 року були винесені наступні податкові повідомлення - рішення, а саме:
- № 0000431550, яким за затримку на 1097 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 16659,72 грн. було зобов'язано сплати штраф у розмірі 8329,86 грн.;
- № 0000441550, яким за затримку на 1158 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 62767,99 грн. було зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 20553,63 грн.;
- № 0000451550, яким за затримку на 2 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 10% в сумі 1966,58 грн.;
- 0000461550, яким за затримку на 1036 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 34988,12 грн.;
- № 0000471550, яким за затримку на 1005 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 20% в сумі 29961,82 грн.;
- № 0000481550, яким за затримку на 2 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 10% в сумі 685,46 грн.;
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ (чинний на перевіряємий період) є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Отже, питанням даного спору є правомірність чи неправомірність нарахування штрафних санкцій на суми коштів, сплачених в рахунок погашення поточних зобов'язань.
Як свідчать матеріали справи, самостійно задекларована і узгоджена сума податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб по Іверській та Степанівській сільських радах за 2007-2011 року, відповідно з податковими розрахунками по Іверській сільській раді від 30.01.2007 року за № 400, від 31.01.2008 року за № 1073, від 02.02.2009 року № 3552, від 28.01.2010 року за № 422, від 30.01.2011 року за № 398 та по Степанівській сільській раді від 31.01.2006 року за № 601, від 30.01.2007 року за № 393, від 31.01.2008 року за № 1075, від 28.01.2010 року за № 432, від 31.01.2011 року за № 395 в сумі до збільшення 308034,23 грн. за термінами нарахування у КОР з 03.07.2007 року по 31.07.2011 року, фактично були несвоєчасно сплачені до бюджету в періоді з 30.03.2010 року по 01.08.2011 року в сумі 308034,23 грн.
З приводу заперечення позивача, щодо факту того, що на розстрочені та відстрочені грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу), суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 131.1 та 131.2 ст. 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків. При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені. Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган державної податкової служби самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом. Суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.
Згідно вимог ст.. 67 Конституції України, ст.. 11 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-ХІІ (чинного на час виникнення спірних правовідносин) відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України. Фінансові санкції за наслідками документальних перевірок та ревізій, які здійснюються органами державної податкової служби України та іншими уповноваженими державними органами, застосовуються у розмірах, передбачених законодавчими актами, чинними на день завершення таких перевірок або ревізій.
Преамбулою Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно п. 1.2 ст. 1 та п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до 5.1 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно п.п.17.1.7. п.17.1 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
При чому, джерелом самостійного погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, що передбачене п. 7.1.1 ст. 7 Закону України від 21.12.2000 року за №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Коштами у складі майна суб'єктів господарювання відповідно до ч. 5 ст. 139 ГК України є гроші у національній та іноземній валюті, призначені для здійснення товарних відносин цих суб'єктів з іншими суб'єктами, а також фінансових відносин відповідно до законодавства.
Такі ж самі норми передбачені ст. 126 Податкового кодексу України (який діяв на момент перевірки, але не у перевіряємий період), яким зазначено, що у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пунктом 7.7 ст. 7 Закону № 2181-ІІІ податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
У податковому роз'ясненні щодо черговості погашення та окремих питань стягнення податкового боргу, затвердженого Наказом ДПА України від 13.11.2002 року № 540, зазначено, що така черговість погашення діє незалежно від волі платника податків та стосується як самостійно розрахованих і задекларованих платником податків податкових зобов'язань, так і податкових зобов'язань, розрахованих контролюючим органом.
Відповідно до п. 87.9 ст. 89 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З урахуванням викладеного, кошти, що надійшли в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку, збору (обов'язкового платежу), спрямовуються на погашення податкових зобов'язань з того самого платежу у порядку календарної черговості настання граничних термінів їх сплати. Така черговість діє незалежно від волі платника податків та стосується як самостійно нарахованих і задекларованих платником податків податкових зобов'язань, так і податкових зобов'язань. Розрахованих контролюючим органом.
Відповідно до статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем доведено правомірність своїх дій щодо винесення податкових повідомлень - рішень № 0000431550, № 0000441550, № 0000451550, № 0000461550, № 0000471550, № 0000481550 від 13.10.2011 року.
Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати, понесені позивачем не повертаються.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
У задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі ВП «Шахта «Піонер» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень № 0000431550, № 0000441550, № 0000451550, № 0000461550, № 0000471550, № 0000481550 від 13.10.2011 року - відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 23 грудня 2011 року.
Повний текст постанови складений 28 грудня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кірієнко В.О.