Постанова від 29.12.2011 по справі 2а/0570/22656/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/22656/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Галатіної О.О.

при секретарі Мичак О.С.

за участю:

представника позивача - Посметної М.М.

представника відповідача - Іваніцина В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Харцизьку до Зугреської міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Комунальне підприємство «Зугресводоканал - 1» про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Зугреської міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Комунальне підприємство «Зугресводоканал - 1» про стягнення заборгованості.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що виконавчий комітет Зугреської міської ради відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців має статус юридичної особи та зареєстровано за номером 10003313679 від 21.05.1997 року. КП «Зугресводоканал-1» є юридичною особою, зареєстровано у Єдиному Державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та знаходиться на обліку як платник податків і зборів у ДПІ у м. Харцизьку з 17.03. 2008 року. Відповідно до п. 1 статуту КП «Зугресводоканал - 1» міста Зугрес зазначено, що дане підприємство засновано відповідно до рішення Зугреської міської ради № 5/27-18 від 01.11.2007 року на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», положень Господарського Кодексу України відповідно до п. 1 статуту. підприємство засноване на власності територіальної громади. Управління майном підприємства здійснює Зугреська міська рада. Відносини підприємства з власником будуються на принципах його підзвітності, підлеглості та підконтрольності. КП «Зугресводоканал-1» має заборгованість перед бюджетом у сумі всього - 1 404 835,65 грн. ДПІ у м. Харцизьку було проведено необхідні заходи по стягненню податкового боргу, а саме направлялася перша та друга податкова вимога. Проведено заходи, щодо стягнення суми податкового боргу за рішенням суду з рахунків КП «Зугрсводоканал - 1» у банках, обслуговуючих платника. На підставі статті 95 Податкового кодексу України та за рішеннями Донецького окружного адміністративного суду від 23.08.2011 року № 2а/0570/11494/2011, від 02.09.2011 року № 2а/0570/15168/2011, від 01.072011 року № 2а/0570/9047/2011, від 30.05.2011 року № 2а/0570/7750/2011, від 26.04.2011 року № 2а/0570/5550/2011 ДПІ в м. Харцизьку було направлено 12 платіжних вимог, щодо примусового стягнення грошових коштів з рахунків боржника до банків обслуговуючих КП «Зугресводоканал-1». Отримано відповіді від банківських установ про відсутність грошових коштів на рахунках боржника. Прийняті заходи, щодо погашення податкового боргу. Посилаючись на п. 96.1 ст. 96 Податкового Кодексу України та на відсутність майна КП «Зугресводоканал-1» просить стягнути з Виконавчого комітету Зугреської міської Ради кошти у рахунок погашення податкового боргу КП «Зугресводоканал-1» у загальній сумі - 1 404 835,65 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги.

В судове засідання представник відповідача та третьої особи не з'явились. Про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Про причини неявки суд не повідомив. Суд визнав за можливе розглянути справу за їх відсутністю.

Суд, заслухавши пояснення з'явившихся осіб, дослідивши та проаналізувавши подані докази, встановив.

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до положень 41.1.1 Податкового кодексу України, контроль за справляння платежів до бюджету здійснюється органами, які повинні забезпечувати їх надходження.

Судом встановлено, що за Комунальним підприємством «Зугресводоканал-1» рахується податковий борг перед державним бюджетом на загальну суму - 1404835,65 грн.

ДПІ у м. Харцизьку були проведені заходи, щодо погашення податкового боргу, у тому числі на підставі судових рішень, було направлено до виконання 12 платіжних вимог, щодо примусового стягнення грошових коштів з рахунків боржника до банків обслуговуючих КП «Зугресводоканал-1», однак кошти на рахунках боржника відсутні.

Посилаючись на приписи ст. 96 Податкового кодексу України, відповідно до якої, у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття відповідного рішення, відповідач просить стягнути борг КП «Зугресводоканал-1» за рахунок майна власника зазначеного підприємства - Зугреської міської ради.

Суд, вражає доводи позову необґрунтованими, та вважає за необхідне позивачу відмовити в позові з огляду на таке.

Відповідно до статті 15 Податкового Кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Судом встановлено, що податковий борг, який є предметом стягнення у даній справі, утворився внаслідок несплати у встановленому Законом порядку податків (обов'язкових платежів) платником податків - юридичною особою - Комунальним підприємством «Зугресводоканал-1». Тобто, за результатами господарської діяльності саме, Комунального підприємства «Зугресводоканал-1», цим підприємством як платником податків було надано відповідну податкову звітність з визначенням сум податків до сплати до бюджету, які не були своєчасно сплачені.

Згідно зі статутом Комунального підприємства «Зугресводоканал-1», зазначене підприємством утворено на підставі рішення Зугреської міської ради. Таким чином, орган, який уповноважений управляти майном цього підприємства є Зугреська міська рада.

Відповідно до частини другої статті 1043 Цивільного Кодексу України, управитель несе субсидіарну відповідальність за боргами, що виникли у зв'язку із здійсненням ним управління, якщо вартості майна, переданого в управління, недостатньо для задоволення вимог кредиторів. За змістом статті 619 Цивільного Кодексу України, субсидіарна відповідальність передбачає, що договором або законом може бути передбачена поряд із відповідальністю боржника додаткова (субсидіарна) відповідальність іншої особи.

Відповідно до пункту 2.5 Статуту Комунального підприємства «Зугресводоканал-1», підприємство несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах майна, яке його належить згідно з чинним законодавством. Щодо відповідальності міської ради за зобов'язаннями підприємства (у тому числі субсидіарної), статутом позивача такі дії не передбачені, як не передбачені вони й іншими нормативно-правовими актами, які регулюють відносини у сфері комунального майна.

З огляду на приписи статті 1043 Цивільного Кодексу України, позивач не надав доказів відсутності або недостатності майна, переданого в управління третій особі, якого недостатньо для погашення податкового боргу третьої особи.

Господарська компетенція органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної комунальної установи. Безпосередня участь органів місцевого самоврядування у господарській діяльності може здійснюватися лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (частина 3 статті 8 Господарського кодексу України). При цьому відповідні комунальні установи несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями належним їм майном, крім випадків, визначених законом. Коли комунальні юридичні особи діють від свого імені, підставою для таких дій є їх господарська правосуб'єктність. Одним із повноважень органів управління комунальною власністю є визначення правового статусу суб'єкта господарювання у комунальному секторі економіки (частина друга статті 24 Господарського Кодексу України).

Відповідно до пункту 2.1 Статуту Комунального підприємства «Зугресводоканал-1» підприємство є юридичною особою, а також самостійним суб'єктом підприємницької діяльності.

Тобто, Комунальне підприємство «Зугресводоканал-1» є самостійною юридичною особою, платником податків, самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями в межах майна, яке його належить згідно з чинним законодавством та орган управління майном не має права втручатися у оперативну та господарську діяльність керівника підприємства.

Як свідчить рішення міської ради від 27.10.11 № 6/17-8, відповідачем не відмовлено у прийнятті одного з рішень, визначених статтею 96 Податкового Кодексу України, а саме згідно пункту 2 вказаного рішення вирішено розглянути питання щодо можливості надання третій особі фінансової допомоги для відшкодування коштів на погашення боргів перед податковим органом з урахуванням надходжень до місцевого бюджету.

Суд зазначає, що регламент роботи місцевої ради може передбачати процедуру підготовки та внесення до розгляду на пленарному засіданні ради питань щодо виділення коштів місцевого бюджету, яка перевищує один місяць. Тому, якщо орган державної податкової служби у 30-ти денний термін отримав відповідь, який свідчить про розпочату процедуру прийняття відповідного рішення (що має місце з боку відповідача - лист від 11.11.2011 року та рішення міської ради від 27.10.11), пов'язаного з погашенням податкового боргу, то до завершення законодавчо визначеної процедури передчасним є звернення органу державної податкової служби до суду з вимогами, передбаченими у пункті 96.3 статті 96 Податкового Кодексу України.

З огляду на зазначене, суд відмовляє позивачу в позові повністю.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України , суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Державної податкової інспекції у м. Харцизьку до Зугреської міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Комунальне підприємство «Зугресводоканал - 1» про стягнення заборгованості - відмовити.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 29 грудня 2011 року. Постанова у повному обсязі складена 3 січня 2011 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

У разі відсутності в судовому засіданні сторони по справі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

< Список >

Суддя Галатіна О.О.