Постанова від 16.09.2008 по справі 20/129-08-2360

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2008 р.

Справа № 20/129-08-2360

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого - Величко Т.А.

суддів: Жукової А.М., Поліщук Л.В.

при секретарі судового засідання Арбієві А.А.

за участю представників сторін:

від позивача -Торкаєнко О.О.;

від відповідача -Пойденко О.С., Пойденко Л.Л.,

розглянувши апеляційну скаргу Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради

на рішення господарського суду Одеської області від 06.08.2008 р.

по справі № 20/129-08-2360

за позовом Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради

до громадської організації «Федерація аеробіки м. Одеси»

про внесення змін до договору оренди

встановив:

Рішенням господарського суду Одеської області від 06.08.2008р. (суддя Щавинська Ю.М.) відмовлено у задоволенні позовних вимог Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради до громадської організації «Федерація аеробіки м. Одеси»про внесення змін до договору оренди нежитлового приміщення № 176/31 від 11.04.2000р. в частині розрахунку орендної плати з 01.01.2007р.

Судове рішення мотивоване тим, що розпорядженням КМУ від 23.05.2007р. № 301-р "Про індикативні ставки орендної плати за використання комунального майна" та статтею 118 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено рекомендований, а не обов'язковий характер застосування у 2007р. органами місцевого самоврядування орендних ставок за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств та нерухомого державного майна, відповідно до чого вимоги позивача про внесення змін до договору оренди з 01.01.2007р. не відповідають принципам цивільного та господарського права.

Не погодившись з рішенням суду, Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати та прийняти нове, задовольняюче вимоги позивача у повному обсязі, судові витрати по сплаті державного мита покласти на відповідача. В апеляційній скарзі скаржник посилається на неправильне застосування господарським судом норм ст. 118 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік", згідно якої договори оренди державного та комунального майна, укладені до 1 січня 2007 року (крім договорів на оренду державного та комунального майна, укладених бюджетними установами, Пенсійним фондом України та його органами, а також щодо цілісних майнових комплексів), у шестимісячний термін підлягають обов'язковому перегляду відповідно до встановленої норми.

Відповідач, в свою чергу, надав до розгляду судової колегії відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити оскаржуване рішення без змін, вважаючи його обгрунтованим та прийнятим без порушення норм законодавства.

Заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи на предмет правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія вважає, що рішення суду ґрунтується на всебічному, повному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи та оцінки доказів, виходячи з наступного.

Як свідчать матеріали справи, 11.04.2000р. між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (Орендодавець) та громадською організацією «Федерація аеробіки м. Одеси»(Орендар) було укладено договір № 176/31, який було викладено у новій редакції 07.04.2005р.

За умовами Договору відповідачу було передано в оренду нежилі приміщення першого поверху, антресолі та мансарди, загальною площею 170,6 кв.м, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Софіївська, 8.

Відповідно до п. 2.2 Договору, орендар зобов'язався сплачувати орендну плату згідно розрахунку до Договору, що становила за перший після підписання Договору місяць 244,76 грн. без урахування ПДВ та індексу інфляції. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України.

Згідно п. 2.1 Договору орендна плата визначається на підставі ст. 19 ЗУ “Про оренду державного та комунального майна» та рішення сесії Одеської міської ради від 28.01.2005р. № 3539-IV “Про оренду комунального майна, що є власністю територіальної громади м. Одеси».

П. 2.4 Договору встановлює, що орендар вносить орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності.

Згідно п. 2.5 Договору, за повідомленням орендодавця розмір орендної плати змінюється у випадках зміни методики її розрахунку, цін і тарифів, та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та рішенням міської ради з дня їх вступу у законну силу.

Відповідно до п. 4.1 Договору, приміщення було передано орендарю виключно для використання під спортивний комплекс.

26.06.2007р. Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради звернулось до відповідача з пропозицією № 01-15/890 про внесення змін до договору оренди № 176/31 від 07.04.2005р. (в новій редакції) в частині розміру орендної плати, яка згідно додаткового погодження до вказаного договору повинна з 01.07.2007р. складати 5987,03грн. з урахуванням ПДВ та індексу інфляції.

Підставою для звернення позивача до суду з позовом про внесення змін до Договору стала відсутність відповіді ГО «Федерація аеробіки м. Одеси»на пропозицію підписати додаткове погодження до договору оренди нежитлового приміщення № 176/31.

Позивач пояснює це необхідністю перегляду умов договору щодо розміру орендної плати на виконання ст. 118 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік», відповідно до якої договори, укладені до 01.01.2007р., у шестимісячний термін підлягають обов'язковому перегляду в частині розміру орендної плати у відповідності до порядку, встановленого Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженою постановою Кабінету міністрів України від 04.10.1995р. № 786 (зі змінами), а також Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради посилається на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.05.2007р. № 301-р “Про індикативні ставки орендної плати за використання комунального майна», згідно якого органам місцевого самоврядування рекомендовано застосувати у 2007 році орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств та нерухомого державного майна, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786, що передається в оренду в містах обласного значення, м. Києві та м. Севастополі.

Статтею 193 Господарського кодексу України та статтею 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Приймаючи до уваги, що майно, яке виступає предметом договору, належить до комунальної власності, до спірних правовідносин застосовуються також норми Закону України “Про оренду державного та комунального майна».

Відповідно до ст. 19 Закону України “Про оренду державного та комунального майна» методика розрахунку, пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються: Кабінетом Міністрів України -для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.

Рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005р. № 4840-IV “Про нову редакцію Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси» затверджено Методику розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси.

Однак запропонований у додатковому погодженні Представництвом по управлінню комунальною власністю розмір орендної плати розрахований на підставі орендних ставок, наведених в Постанові Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786. Враховуючи, що доказів внесення відповідних змін до Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, затвердженої Рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005р. № 4840-IV, якою у свою чергу змінено попередню методику, відповідно до положень якої розраховувався розмір орендної плати, позивач у встановленому законом порядку не надав, суд дійшов правильного висновку про відсутність достатніх підстав для зміни умов договору оренди.

Посилання скаржника на Розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.05.2007р. № 301-р “Про індикативні ставки орендної плати за використання комунального майна» як правову підставу для застосування орендних ставок, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786 при передачі в орендне користування комунального майна, не заслуговують на увагу, оскільки це розпорядження є актом підзаконного характеру по відношенню до норм чинного спеціального закону.

Не заслуговують на увагу також посилання на наказ Фонду Державного майна України від 18.01.2007р. № 43 "Про затвердження порядку перегляду договорів оренди нерухомого державного майна", оскільки, по-перше, вказаний порядок регулює перегляд договорів оренди державного майна у зв'язку з прийняттям змін до вищезазначеної методики Кабінету Міністрів України № 786, а по-друге, згідно п.4 цього порядку, орендодавці мають письмово попередити орендарів не пізніше 28 лютого 2007р., та пропонувати орендарям у додаткових угодах першим місяцем оплати за новими ставками також визначати січень 2007р.

Враховуючи вищевикладене та з огляду на положення ст. 10 Закону України “Про оренду державного та комунального майна», якими гарантується захист інтересів орендатора в разі встановлення законодавством правил, які погіршують його становище, судова колегія дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно відмовив позивачу у позові.

Отже, рішення суду відповідає обставинам справи і нормам чинного законодавства, тому підстави для його зміни чи скасування відсутні.

Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України колегія суддів

постановила:

Рішення господарського суду Одеської області від 06.08.2008 року у справі № 20/129-08-2360 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

Постанова в порядку ст. 105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.

Головуючий суддя Т.А. Величко

Суддя А.М. Жукова

Суддя Л.В. Поліщук