29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"12" вересня 2008 р.
Справа № 12/4742
Розглянувши матеріали за позовом Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Грушковецької сільської ради с.Грушківці Летичівського району
про стягнення 14131грн. 95коп.
Суддя Шпак В.О.
Представники сторін
Позивача: Сліпчук О.П. - за дорученням №233/03 від 28.11.2007р.
Відповідача: Сторожук Я.А. -сільський голова
За участю Шкадька В.В. -прокурора відділу облпрокуратури
Рішення приймається 12.08.2008р., оскільки в судовому засіданні оголошувалась перерва.
Суть спору:
Хмельницький міжрайонний природоохоронний прокурор м. Нетішин звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Грушковецької сільської ради с.Грушківці Летичівського району про стягнення 14131грн. 95коп. шкоди, заподіяної забрудненням земельних ділянок.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що проведеною Хмельницькою міжрайонною природоохоронною прокуратурою перевіркою встановлено, що Грушковецькою сільською радою протягом 2007-2008 років, внаслідок порушення технології складування та утилізації твердих побутових відходів на сільському сміттєзвалищі, забруднені земельні ділянки на території Грушковецької сільської ради площею 225 м2 та 3000 м2.
Відповідач проти позову заперечив. Повідомив, що забруднення земельних ділянок сталося не внаслідок порушення технології складування та утилізації твердих побутових відходів на сміттєзвалищі Грушковецької сільської ради, котре знаходиться за 7-8 кілометрів на північ від виявлених несанкціонованих звалищ сміття, а внаслідок порушення природоохоронних вимог при транспортуванні відходів невідомими особами до полігону твердих побутових відходів комунального підприємства «Злагода" Летичівської селищної ради, котрий розташований за 2,5 км на схід від смт.Летичева на території Грушковецької сільської ради. Про це вказано у Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №002005 від 16.05.2008 року, на котрий як на доказ спирається Позивач: «на території сільської ради виявлено несанкціоновані сміттєзвалища, які розташовані на захід від полігону ТПВ (смт.Летичів), вздовж під'їзної дороги до полігону, загальною площею 225м , товщиною 50 см та 3000м2 товщиною 20 см". Під'їзна дорога до полігону ТПВ (смт.Летичів) протяжністю 2,1 км знаходиться у комунальній власності Летичівської селищної ради згідно рішення дев'ятнадцятої сесії Летичівської селищної ради від 08.04.2008 року №28 «Про прийняття до комунальної власності Летичівської селищної ради проїзної частини дороги до звалища твердих побутових відходів". Полігон ТПВ та очисні споруди Летичівської селищної ради також розташовані за межами відповідної адміністративно-територіальної одиниці - на території Грушковецької сільської ради.
Відповідно до ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Оскільки у Позивача немає доказів, що шкоду навколишньому природному середовищу забрудненням земельних ділянок завдано Грушковецькою сільською радою чи з її вини, вважає позов безпідставним та необґрунтованим. Просить суд у позові відмовити.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Проведеною Хмельницькою міжрайонною природоохоронною прокуратурою перевіркою встановлено, що Грушковецькою сільською радою протягом 2007-2008 років, внаслідок порушення технології складування та утилізації твердих побутових відходів на сільському сміттєзвалищі, забруднені земельні ділянки на території Грушковецької сільської ради площею 225 м2 та 3000 м2.
Розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, обрахований відповідно до «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки від 27.10.1997 року за № Постановить 14131грн. 95коп.
Викладені обставини підтверджуються наступними доказами: актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 002005 від 16.05.2008 року; постановою про накладення адміністративного стягнення № 001546 від 20.05.2008 року; довідкою про грошову оцінку земель від 27.05.2008 року та розрахунком розміру шкоди.
Відповідно до підпункту «б» пункту 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо:
- здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів;
- визначення території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Згідно зі ст.ст. 91, 96 Земельного Кодексу України власники (користувачі) земельних ділянок зобов'язані додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля та зберігати корисливі властивості землі. Пунктом «в» ч.1 ст. 211 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Пунктом «й» ч.2 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у порушенні природоохоронних вимог при зберіганні, транспортуванні, використанні, знешкодженні та захороненні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних радіоактивних речовин та відходів.
Крім того, ч.4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства про охорону природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Статтею 21 Закону України "Про відходи" передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами належить ліквідація несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.
Таким чином, вина відповідача у спричиненні навколишньому природному середовищі підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 16.05.2008р. та постановою від 20.05.2008р. про накладення адміністративної відповідальності на голову сільської ради, в якій встановлено факт порушення правил складування, зберігання, розміщення, транспортування, утилізації, ліквідації та використання відходів.
Виходячи із вищенаведеного, позов Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Грушковецької сільської ради с.Грушківці Летичівського району про стягнення 14131грн. 95коп. є обґрунтованим, підтвердженим матеріалами справи і належними доказами та підлягає задоволенню.
Доводи відповідача судом до уваги не приймаються, оскільки вони спростовуються матеріалами справи.
Судові витрати належить покласти на відповідача.
Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 22, 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Грушковецької сільської ради с.Грушківці Летичівського району про стягнення 14131грн. 95коп. задоволити.
Стягнути з Грушковецької сільської ради с.Грушківці Летичівського району на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2 для зарахування до місцевого бюджету Грушковецької сільської Ради с.Грушківці Летичівського району (код класифікації бюджету 24062100, р/р 33119331700325 в УДК Летичівського району, МФО 815013, код 23565124) - 14131грн. 95коп. (чотирнадцять тисяч сто тридцять одна гривня 95коп.) шкоди, заподіяної забрудненням земельних ділянок.
Видати наказ.
Стягнути з Грушковецької сільської ради с.Грушківці Летичівського району в доход державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м.Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 141грн. 32коп. (сто сорок одна гривня 32коп.).
Видати наказ.
Стягнути з Грушковецької сільської ради с.Грушківці Летичівського району в доход державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31215259700002, код банку 815013, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225 УДК м. Хмельницький, призначення платежу: 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118грн. (сто вісімнадцять гривень).
Видати наказ.
Суддя В.О. Шпак
Віддруковано в 6 примірниках: 1 - До справи; 2 - Позивачу; 3 -Відповідачу; 4,5 -прокурорам; 6 -ДПІ.