Від "17" вересня 2008 р. по справі № 01/42-71А
за позовом регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області,
третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відкритого акціонерного товариства “Рожищенська Птахофабрика»
до Дубищенської селищної ради
про визнання нечинним рішення №11/2 від 16.08.2007р., зобов'язання ради прийняти житловий фонд та об'єкти соціальної інфраструктури у комунальну власність,
Суддя Якушева І.О.,
при секретарі Ізвєкову Ю.Р.
за участю представників:
від позивача: Ткачук Д.І. (дов. №14 від 4.12.2007р.),
третьої особи на стороні позивача, яка незаявляє самостійних вимог на предмет спору: н/з
від відповідача: Дорошенко А.М. - голова Дубищенської селищної ради.
Суть спору: позивач з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог №10-06-1222 від 14.07.2008р. просить визнати нечинним рішення Дубищенської селищної ради №11/2 від 16.08.2007р., зобов'язати раду прийняти житловий фонд та об'єкти соціальної інфраструктури у комунальну власність.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, в судове засідання з невідомих суду причин не з'явився, третя особа пояснень по справі не подала. Повідомлення про вручення поштового відправлення №796497 свідчить про належне повідомлення третьої особи про судовий розгляд справи.
Відповідач у відзиві, представник відповідача в судовому засіданні позову не визнали, посилаючись на таке:
- відповідно до статті 4-1 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" рішення щодо передачі об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються відповідними органами за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад;
- вказані у переліку житлові будинки та господарські будівлі є в неналежному стані (відповідно до чинного законодавства, дані об'єкти мають бути в належному стані), що підтверджується складеними дефектними актами;
- є самовільно збудовані добудови, без дозволів відділу архітектури та містобудування, не узаконені господарські будівлі; пропозицій, заяв від жителів даних будинків, щодо передачі їх житла (майже всі будинки приватизовані і передані у власність громадян) у комунальну власність селищної ради не надходило;
- для належного утримання об'єктів інфраструктури відсутнє житлово-комунальне підприємство, відсутні кошти та матеріально-технічна база;
- відповідно до ст.14 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" за дорученням заступника голови облдержадміністрації вирішується питання щодо створення товариства співвласників багатоповерхових будинків.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
16.08.2007р. Дубищенською селищною радою було прийнято рішення №11/2 "Про передачу житлового фонду ВАТ "Птахофабрика "Рожищенська", яким відмовлено у прийнятті на баланс селищної ради житлових будинків та господарчих споруд, які належать ВАТ "Птахофабрика "Рожищенська" у зв'язку з неналежним станом даних об'єктів та відсутністю коштів на їх утримання.; рекомендовано ВАТ "Птахофабрика "Рожищенська" ініціювати створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків для передачі на їх баланс із балансу ВАТ "Птахофабрика "Рожищенська" об'єктів соціальної інфраструктури.
24.06.2008р. регіональне відділення Фонду державного майна України по Волинській області звернулося з позовною заявою до господарського суду, в якій просить визнати нечинним рішення Дубищенської селищної ради №11/2 від 16.08.2007р. та зобов'язати раду прийняти житловий фонд та об'єкти соціальної інфраструктури у комунальну власність.
На обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що прийняте радою рішення №11/2 від 16.08.2007р. є незаконним, порушує вимоги чинного законодавства з передачі державного нерухомого майна до комунальної власності та перешкоджає регіональному відділенню, як державному органу з питань управління державним майном, належним чином виконувати свої повноваження.
Позовна вимога до задоволення не підлягає.
Відносини, пов'язані з передачею об'єктів права державної власності у комунальну власність, регулюються Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".
Відповідно до ч.1 ст.2, ст.3, ч.2 ст.4, ч.ч.1, 4ст.7 цього Закону об'єктами передачі, зокрема, є житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури (далі - об'єкти соціальної інфраструктури), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.
Ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно (далі - самоврядні організації), місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування.
Передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
З державної у комунальну власність передаються безоплатно такі об'єкти, як житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежилими приміщеннями) та гуртожитки (в тому числі не завершені будівництвом).
Разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).
Аналіз норми ч.2 ст.4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" дозволяє дійти висновку про те, що для передачі-прийняття майна з державної у комунальну власність має бути згода відповідної ради, тобто прийняття об'єкта в комунальну власність є правом ради.
Листами №2153-2.8. від 1.12.2005р., №1860-2.8. від 7.09.2006р., №1947-2.8. від 26.09.2007р. позивач звертався до відповідача з проханням розпочати процес передачі-приймання житлових будинків з надвірними спорудами, надсилав графік передачі.
Проте, Дубищенська селищна рада відмовилась прийняти житлові будинки та господарчі споруди, що не увійшли до статутного фонду ВАТ “Рожищенська Птахофабрика» у процесі приватизації, оформивши відмову рішенням №11/2 від 16.08.2007р.
У відповідності із ч.ч.1, 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як вбачається із змісту оспорюваного позивачем рішення та як встановлено в процесі судового розгляду підставою для відмови відповідачем у прийнятті в комунальну власність житлових будинків та господарчих споруд, що не увійшли до статутного фонду ВАТ “Рожищенська Птахофабрика» у процесі приватизації, послужило те, що будинки знаходяться в незадовільному стані, за час їх експлуатації роботи по усуненню недоліків стану будинків не проводились, квартири передані у приватну власність громадянам.
Дубищенською селищною радою неодноразово проводились детальні обстеження житлових будинків, складались дефектні акти по кожному будинку із зазначенням недоліків і сум коштів, необхідних для їх ліквідації.
В процесі судового розгляду відповідачем подано дефектні акти від 2.09.2003р. по житлових будинках №№26, 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, дефектний акт від 2.09.2003р. по господарських будівлях, сараях, в яких наведено перелік необхідних ремонтних робіт, яких потребують житлові будинки, господарські будівлі, сараї.
Згідно з актом обстеження від 15.08.2008р., складеним комісією за участю Дубищенського селищного голови Дорошенка А.М., секретаря селищної ради Салової В.В., депутата Зварич А.В., порушення, зазначені в дефектних актах за 2003 рік, не усунуті. Біля житлових будинків №38 кв.№6, 8, №36 кв. №8 проведено добудову, громадяни цих квартир відмовились від представлення документів, які б підтверджували законність будівництва.
Також представник відповідача пояснив, що відмовляючи у прийнятті в комунальну власність згаданих об'єктів, рада керувалася тим, що у неї для належного утримання об'єктів інфраструктури відсутнє житлово-комунальне підприємство, кошти та матеріально-технічна база, для утримання об'єктів відповідно до ст.14 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" за дорученням заступника голови облдержадміністрації вирішується питання щодо створення товариства співвласників багатоповерхових будинків.
Крім цього, судом встановлено, що в Дубищенській селищній раді вівся журнал обліку приватизації житла громадянами смт.Дубище. Згідно з випискою з цього журналу громадянами приватизовано 8 квартир у житловому будинку по вул.Зеленій, 26, 8 квартир по вул.Зеленій, 28, 9 квартир по вул.Зеленій, 30, 4 квартири по вул. Зеленій, 32, 15 квартир по вул.Зеленій, 34, 8 квартир по вул.Зеленій, 36, 8 квартир по вул. Зеленій, 38, 8 квартир по вул. Зеленій, 40, 8 квартир по вул.Зеленій, 42, 14 квартир по вул.Зеленій, 44. У виписці з журналу наведено конкретні номери і дати свідоцтв про приватизацію, дату їх видачі.
Доказів на підтвердження незаконності приватизації квартир громадянами не надано.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Стверджуючи про незаконність прийнятого відповідачем рішення, позивач не навів конкретних вимог законодавства, яким це рішення не відповідає.
З огляду на встановлені судом фактичні обставини справи, враховуючи те, що прийняття об'єкта в комунальну власність є правом ради, а також те, що судом не встановлено невідповідності рішення відповідача вимогам законодавства, в позові про визнати нечинним рішення Дубищенської селищної ради №11/2 від 16.08.2007р., зобов'язання раду прийняти житловий фонд та об'єкти соціальної інфраструктури у комунальну власність слід відмовити.
Керуючись ч.1 ст.2, ст.3, ч.2 ст.4, ч.ч.1, 4ст.7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", ч.ч.1, 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст.2, 71, ст.ст. 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
в позові відмовити.
Суддя І.О.Якушева
Дата виготовлення повного тексту постанови: 22.09.2008р.
Суддя Якушева І. О.