Рішення від 15.09.2008 по справі 35/180-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" вересня 2008 р. Справа № 35/180-08 (н.р. 40/225-07)

вх. № 4599/5-35 (н.р. 5387/4-40)

Суддя господарського суду

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Чугай С.М., дов б/н від 02.07.2008р.

Жемчугова Н.І., дов б/н від 04.08.2008р.

1-го відповідача - не з'явився

2-го відповідача - не з'явився

3-ї особи - Фонд Державного майна України в особі регіонального відділення Фонду Державного майна України по Харківській області - Гайчук О.О., дов №115 від 26.08.2008р.

3-ї особи - не з'явився

3-ї особи - не з'явився

прокурор - Бэлашов А.М, посв. №85 від 06.08.2003р.

розглянувши справу за позовом ТОВ "Лікувально - консультаційний центр "САНА" м. Х-в

до 1.Комунальна установа охорони здоров*я міська клінічна лікарня № 27 Київського району м. Харків

2. Управління комунального майна та приватизації Департамента економіки та комунального майна Харківської міської ради, м.Харків

3-я особа -Управління охорони здоров'я Київського району, м.Харків

3-я особи - Фонд державного майна України у Харківській області в особі регіонального відділення Фонду Державного майна України по Харківській області, м.Харків

3-я особи - Харківська міська рада, м.Харків

Прокурор - Прокуратура Харківської області, м.Харків

про витребування майна з чужого незаконного володіння

ВСТАНОВИВ:

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю Лікувально-консультаційний центр «САНА» звернувся із вимогою про зобов'язання першого відповідача - комунальної установи охорони здоров'я «Міська клінічна лікарня №27 Київського району міста Харкова» передати позивачу приміщення №1, №2 другого поверху та за № 1,2 третього поверху загальною площею 119,4 кв.м. корпусу А-4 по вул. Пушкінській 43 в місті Харкові для їх використання клінікою.

Ухвалою від 16 травня 2007 року до участі у справі в якості другого відповідача було залучено Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради.

Справа розглядалась судами неодноразово. Постановою Вищого господарського суду України від 15 травня 2008 року рішення господарського суду Харківської області від 02.10.2007 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 11.02.2008 року скасовано, справу передано на новий судовий розгляд в іншому складі суддів.

Ухвалою від 14.07.2008р. до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору залучено Регіональне відділення Фонду державного майна у Харківській області та Харківську міську раду. Про розгляд цієї справи повідомлено прокуратуру Харківської області.

05.08.2008р. за вих. №05/1-350 прокурор вступив у розгляд даної справи.

Позивач подав заяву про доповнення та уточнення позовної заяви, в якій просить витребувати із чужого незаконного володіння 1-го відповідача та передати позивачу належні йому по праву власності приміщення №1, №2 другого поверху та за № 1,2 третього поверху загальною площею 119,4 кв.м. корпусу А-4 по вул. Пушкінській 43 в місті Харкові.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він є власником зазначених спірних приміщень та що відповідач тимчасово безкоштовно користувався зазначеними приміщеннями. Позивачем була спрямована вимога відповідачу про звільнення займаних ним приміщень, проте 1-й відповідач ухиляється від передачі зазначених приміщень власнику - позивачу. Право власності на зазначені приміщення позивач набув в ході приватизації цілісного майнового комплексу у Фонду обласного комунального майна Харківської обласної ради за договором купівлі-продажу майна від 15.03.1994 року №14. Позивач посилається на те, що 1-й відповідач порушує його право власності на зазначені приміщення, незаконно утримує зазначені приміщення, чим завдає шкоди законним правам та інтересам позивача, як власника нежитлових приміщень №1, №2 другого поверху та за № 1,2 третього поверху загальною площею 119,4 кв.м. корпусу А-4 по вул. Пушкінській 43 в місті Харкові.

Перший відповідач проти заявлених позовних вимог заперечує та посилається на те, що спірні приміщення по вул. Пушкінській 43 в м. Харкові є об'єктами комунальної власності територіальної громади міста Харкова згідно рішення дванадцятої сесії Харківської міської ради двадцять першого скликання від 28.09.1992 року та відображаються на балансі комунальної установи охорони здоров'я «Міська клінічна лікарня №27 Київського району міста Харкова». В обґрунтування своїх заперечень посилався на те, що 13.10.1998 року за актом приймання-передавання нежитлових приміщень по вул. Пушкінській 43 частина приміщень третього поверху площею 240,16 кв.м та частину приміщень четвертого поверху площею 240,10 кв.м. передані міською лікарнею №27 позивачу. Решта приміщень - нежитлові приміщення №1, №2 другого поверху та за № 1, 2 третього поверху загальною площею 119,4 кв.м. корпусу А-4 по вул. Пушкінській 43 в місті Харкові вважає такими, що є комунальною власністю і закріплені за першим відповідачем на праві оперативного управління. Вважає, що це право підтверджується технічним паспортом від 17.02.2002 року на спірні приміщення.

Другий відповідач посилається на те, що на підставі договору купівлі-продажу №14 від 15.03.1994 року цілісного майнового комплексу та акту приймання-передавання від 16.05.1994 року організацією орендарів «Харківська обласна фізіотерапевтична поліклініка» придбано шляхом викупу цілісний майновий комплекс, до складу якого входив чотирьохповерховий будинок по вул. Пушкінській 43 в м. Харкові, до складу якого згідно по поверхового плану входили і спірні приміщення. Право власності на будівлю підтверджено свідоцтвом від 16.05.1994 року за реєстраційним №01, видане Фондом обласного комунального майна, що підтверджується також довідкою КП ХМБТІ від 05.03.1998 року. До складу приміщень, які за договором передачі майна в оперативне управління №779 від 03.04.1997 року, були закріплені за територіальним медичним об'єднанням Київського району міста Харкова (зараз КУОЗ «Міська клінічна лікарня №27 Київського району міста Харкова») спірні приміщення площею 119,4 кв.м не увійшли. Підтверджує, що до власності територіальної громади міста Харкова спірні приміщення не належать, а знаходились у безкоштовному користуванні територіального медичного об'єднання Київського району міста Харкова (КУОЗ «Міська клінічна лікарня №27 Київського району міста Харкова»).

3-я особа - Фонд державного майна України у Харківській області в осбі регоінального відділення Фонду Державного майна України по Харківській області зазаначає, що згідно інвентаризаційного опису №8 від 01.02.1994р., інвентаризаційною комісією орендного підприємства «Харківська обласна фізіотерапевтична поліклініка» було встановлено наявність державного майна - 4-х поверхової будівлі головного корпусу за адресою:м.Харків-2, вул. Пушкинська,43, Згідно акту оцінки вартості майна орендованого підприємства, затверджений 16.02.1994р. до складу майна, яке не було включене до цілісного майнового комплексу з метою приватизації, не увійшло майно, яке належало орендарю - 396,2 тис. крб. Таким чином все інше майно потрапило до цілісного майнового комплексу орендного підприємсвта «Харківська обласна фізіотерапевтична поліклініка», який був приватизований згідно договору купівлі - продажу №14 від 15.03.1994р.

3-я особа - Харківська міська рада просить суд задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне, що при вирішенні спорів, пов'язаних з оцінкою правомірності передачі або продажу майна, суди застосовують законодавства, яке діяло на момент вчинення зазначених дій.

Згідно Закону України “Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» від 10.09.91 року №1540-Х11 майно та фінансові ресурси підприємств, установ, організацій та інших об'єктів союзного підпорядкування, розташованих на території України, є державною власністю України (стаття 1). Згідно статті 4 Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року, що діяв станом на 10.09.1991 року, цивільні права і обов'язки виникають з підстав, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР, а також з дій громадян і організацій, які хоч і не передбачені законом, але в силу загальних начал і змісту цивільного законодавства породжують цивільні права і обов'язки. Відповідно до цього цивільні права і обов'язки виникали також з адміністративних актів; внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання цивільно-правових наслідків. Зазначена будівля по вул. Пушкінській 43 в м. Харкові була державною власністю внаслідок прийняття законодавчого акту щодо встановлення власності держави Україна.

Відповідно до пункту 4 статті 2 Закону України "Про власність" від 7 лютого 1991 року №697-XII, що був чинним на час виникнення спірних відносин та втратив чинність згідно із Законом України від 27 квітня 2007 року №997-V), на території України існувала приватна, колективна та державна власність і законодавство забезпечувало власникам рівні умови захисту права власності. До державної належали загальнодержавна та комунальна власність, суб'єктами права на які була відповідно держава в особі Верховної Ради України і адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних та сільських Рад народних депутатів (стаття 32 Закону України "Про власність").

На виконання постанов Верховної Ради УРСР від 8 грудня 1990 р. "Про порядок введення в дію Закону Української РСР "Про місцеві Ради народних депутатів Української РСР та місцеве самоврядування", від 26 березня 1991 р. "Про введення в дію Закону Української РСР "Про власність" Постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 1991 р. №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)» було затверджено перелік державного майна України, яке передавалось до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності). Згідно Переліку державного майна України, що передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності) до власності областей віднесено у сфері «Охорона здоров'я, соціальне забезпечення» багатопрофільні та спеціалізовані лікарні для дорослих і дітей, пологові будинки, госпіталі для інвалідів Вітчизняної війни, диспансери, поліклініки, санаторії для лікування дорослих і підлітків, хворих на туберкульоз, дитячі спеціалізовані санаторії, станції переливання крові, станції швидкої та невідкладної медичної допомоги, будинки дитини, санітарно-епідеміологічні, дезинфекційні станції, бюро судово-медичної експертизи та патолого-анатомічні бюро, центри "Здоров'я", аптечні склади, магазини аптечні та оптики, будинки-інтернати для престарілих та інвалідів, бальнео- і грязелікарні, молочні кухні, лікарняні амбулаторії, фельдшерсько-акушерські пункти, медичні бібліотеки, медичні училища, інші місцеві підприємства, організації та установи, крім тих, що перебувають у відомчому підпорядкуванні; у сфері «Фізична культура і спорт» фізкультурно-оздоровчі комплекси.

На підставі зазначеного, Харківська обласна фізіотерапевтична поліклініка як спеціалізована лікарня, що надавала платні послуги, в тому числі бальнео- та грязелікарні, була віднесена до обласного комунального майна.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 1991 р. №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)» було встановлено, що розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.

Рішенням дванадцятої сесії Харківської міської ради двадцять першого скликання від 28.09.1992 року затверджений перелік майна, яке віднесено до комунальної власності міста Харкова, та яке не містить в переліку об'єктів у сфері «Охорона здоров'я, соціальне забезпечення» цілісного майнового комплексу Харківської обласної фізіотерапевтичної поліклініки.

Згідно статті 37 Закону України "Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування" від 7 грудня 1990 року N 533-XII, що був чинним на час виникнення спірних відносин та втратив чинність згідно із Законом України від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР, обласна Рада народних депутатів забезпечувала збалансований розвиток області (п.1); розробляла і затверджувала плани і програми економічного і соціального розвитку та звіти про їх виконання (п.2); розробляла і затверджувала обласний бюджет та звіти про його виконання, сприяє у встановлених законом випадках збалансованості бюджетів адміністративно-територіальних одиниць на території області(п.3); керувала об'єктами господарського і соціально-культурного призначення, що належать до комунальної власності (п.4).

Як суб'єкти права комунальної власності обласні, районні, міські, селищні та сільські Ради народних депутатів самі здійснювали управління цією власністю або доручали функції управління уповноваженим ними органам (стаття 7 Закону України "Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування" від 7 грудня 1990 року N 533-XII, що був чинним на час виникнення спірних відносин та втратив чинність згідно із Законом України від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР.

Рішенням вісімнадцятої сесії двадцять першого скликання Харківської обласної ради народних депутатів від 17.12.93 «Про затвердження Програми приватизації комунального майна Харківської обласної ради народних депутатів на 1994 рік» така Програма була затверджена, і п.17 у сфері «Охорона здоров'я» статті 1.1. «Комунальне майно, здане в оренду з правом викупу» розділу першого «Об'єкти комунального майна, які підлягають приватизації у 1994 році» частини третьої «Завдання по приватизації комунального майна на 1994 рік» зазначено цілісний майновий комплекс орендного підприємства Харківська обласна фізіотерапевтична поліклініка. Зазначене рішення Харківської обласної ради народних депутатів від 17.12.93 в судовому порядку не визнавалось незаконним та недійсним.

15 березня 1994 року між Фондом обласного комунального майна Харківської обласної Ради народних депутатів (надалі - «Продавець») в особі начальника Фонду обласного комунального майна Алєксєєвой Лариси Іванівни, який діяв на підставі Положення, та Організацією орендарів Харківської обласної фізіотерапевтичної поліклініки (надалі - «Покупець»), в особі голови Організації орендарів Жемчугової Наталії Іванівні, яка діє на підставі Положення про організацію орендарів Харківської обласної фізіотерапевтичної поліклініки, зареєстрованого виконавчим комітетом Київської районної ради народних депутатів міста Харкова , реєстраційний №648 від 22 жовтня 1992 року, був укладений договір №14 купівлі-продажу цілісного майнового комплексу орендного підприємства Харківська обласна фізіотерапевтична поліклініка, нотаріально посвідчений 15 березня 1994 року 6-ю Харківською нотаріальною конторою та зареєстрований у Київському РВК м.Харкова, реєстраційний №06 від 21 березня 1994 року. Згідно пункту 1.1 договору продавець продав, а покупець придбав цілісний майновий комплекс орендного підприємства Харківська обласна фізіотерапевтична поліклініка, що включає в себе всі його активи, пасиви, інвентар, обладнання, устаткування та інше майно згідно з інвентаризаційними відомостями, який знаходиться за адресою 310002, м.Харків, вул..Пушкінська 43. На виконання договору 16 травня 1994 року Фондом обласного комунального майна Харківської обласної Ради народних депутатів, як продавцем, передано, а Організацією орендарів Харківської обласної фізіотерапевтичної поліклініки, як покупцем, прийнято придбаний шляхом викупу цілісний майновий комплекс орендного підприємства Харківська обласна фізіотерапевтична поліклініка, в тому числі:

- корпус №1, чотирьохповерховий будинок, літера А-4, головний корпус;

- корпус №2, прибудова до корпусу №1, літера Б-1;

- корпус №3, одноповерховий будинок з двохповерховою прибудовою (лікувальний корпус, майстерня), літери Г-2, літера Ж-1;

- гаражний блок, літера Д-1;

- будинок бухгалтерії, АГЧ, комори, літери В-1, літера Е-1, які розташовані за адресою вул. Пушкінська 43 в м. Харкові.

Право власності Організації орендарів Харківської обласної фізіотерапевтичної поліклініки підтверджується свідоцтвом про право власності на цілісний майновий комплекс орендного підприємства Харківська обласна фізіотерапевтична поліклініка, виданим їй Фондом обласного комунального майна Харківської обласної ради народних депутатів 16 травня 1994 року, реєстраційний №01.

Право власності Організації орендарів Харківської обласної фізіотерапевтичної поліклініки на зазначені в акті будівлі в цілому (літера А-4, Б-1, В-1, Г-2, Д-1, Е-1, Ж-1 по вул. Пушкінська 43 в м. Харкові) зареєстровані в Харківському міському бюро технічної інвентаризації за організацією орендарів Харківської фізіотерапевтичної поліклініки та записано в реєстраційну книгу нежитлового фонду за реєстровим №484 15 червня 1994 року.

Підприємство позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю лікувально - клінічний центр «Сана», створене членами організації орендарів, зареєстроване розпорядженням виконкому Київської районної ради народних депутатів м. Харкова від 25.07.1994 року №1928, як правонаступник орендного підприємства Харківська обласна фізіотерапевтична поліклініка, зареєстрованого розпорядженням РВК Київської районної ради народних депутатів 24.12.1992 року №3762, цілісний майновий комплекс якого був викуплений Організацією орендарів Харківської обласної фізіотерапевтичної поліклініки у Фонду обласного комунального майна за договором купівлі-продажу №14 від 15.03.1994 року. Нова редакція статуту позивача, зареєстрована державним реєстратором Харківської міської ради Харківської області 11.09.2005 року за №14801050001013182 також містить запис про правонаступництво позивача після орендного підприємства Харківська обласна фізіотерапевтична поліклініка.

Будівлі по вул. Пушкінській 43 в м. Харкові розташовані на земельній ділянці, право користування якою належить позивачу на підставі державного акту на право постійного землекористування №I-ВЛ №004112 від 01.10.1999 року

Законність приватизації обласної фізіотерапевтичної поліклініки перевірялась прокуратурою та згідно листа прокурора Київського району міста Харкова Шевченка Є.А. від 10.04.1998 року №К-Б/98 підстави для визнання недійсним договору купівлі-продажу цілісного майнового комплексу поліклініки по вул. Пушкінська 43 в місті Харкові відсутні, акти прокурорського реагування за наслідками перевірки не вносились.

Зазначені документи свідчать про те, що позивач є законним власником та набуло право власності на чотирьохповерхову нежитлову будівлю літера А-4 в цілому, розташовану по вул. Пушкінська 43 в м. Харкові в процесі приватизації.

Судом встановлено, що після приватизації майнового комплексу всі приміщення третього та четвертого поверхів загальною площею 600 кв.м. головного корпусу нежитлової будівлі літера А-4 по вул. Пушкінській 43 в м. Харкові знаходилась у тимчасовому безкоштовному користуванні територіального медичного об'єднання Київського району міста Харкова.

Територіальне медичне об'єднання Київського району міста Харкова було зареєстроване розпорядженням виконкому Харківської міської ради народних депутатів №1373 від 09.10.1995 року та мало юридичну адресу м.Харків-2, вул. Пушкінська 41. Розпорядженням начальника Представництва Фонду державного майна України в м. Харкові від 03.04.1997 року №579 «Про укладання договору передачі майна в оперативне управління з державною комунальною установою охорони здоров'я територіальним медичним об'єднанням Київського району» передбачено було укладання договору передачі майна в оперативне управління балансовою вартістю основних фондів 1610440,00 грн. згідно балансу на 01.01.1997 року строком на 3 (три) роки та закріплено за ТМО такі приміщення:

- будинок стаціонару площею 5150,0 кв.м. по вул. Пушкінська 41;

- будинок харчоблоку площею 383,0 кв.м. по вул. Пушкінська 41;

- клінічна лікарня площею 2452,0 по вул. Театральна 5;

- поліклінічне відділення 2 площею378,3 кв.м. по вул. Шевченко 40;

- адміністративно-господарський корпус площею 54,0 кв.м по вул. Шевченко 40;

- сарай площею 282,0 кв.м. по вул. Шевченко 40;

- поліклінічне відділення 1 площею 1357,2 по вул. Пушкінська 32;

- аптека ТМО площею 2270,0 кв.м. по вул. Дружби народів 80/249;

- фізіотерапія площею 411,3 кв.м по вул. Пушкінська 7

Наказом Територіального медичного об'єднання Київського району міста Харкова №91 від 11 листопада 1998 року із працівників лікарні була створена комісія щодо передачі приміщень з боку ТМО. Наказом позивача від 11.11.1998 року №25 із працівників центру була створена комісія щодо прийняття приміщень з боку Лікувально клінічного центру. Актом приймання-передачі нежитлових приміщень, розташованих за адресою вул. Пушкінська 43 від 13 листопада 1998 року, зафіксовано, що третій та четвертий поверхи головного корпусу знаходились у безкоштовному користуванні клінічної лікарні №27(ТМО Київського району). Встановлено, що комісія з боку ТМО передала, а комісія з боку ЛКЦ прийняла частину приміщень третього та четвертого поверхів головного корпусу загальною площею 480,26 кв.м., а саме: приміщення третього поверху 240,16 кв.м, в тому числі коридор 62,5 кв.м.; п'ять кабінетів площею відповідно 27,70 кв.м., 22,90 кв.м., 22,50 кв.м., 24,80 кв.м., 32,20 кв.м.; підсобні санітарно-технічні приміщення площею 14,26 кв.м., дві східні клітини 33,3 кв.м.; приміщення четвертого поверху загальною площею 240,1 кв.м; в тому числі коридор загальною площею 63,5 кв.м., п'ять палат площею відповідно 26,1 кв.м., 25,7 кв.м., 19,00 кв.м., 27,5 кв.м., 18,9 кв.м., кабінет сестри-господарки площею 13,4 кв.м., дві східні клітини 33,3 кв.м.

Після передачі частини приміщень третього та четвертого поверхів згідно акту від 13 листопада 1998 року у безкоштовному користуванні територіального медичного об'єднання Київського району залишились приміщення №1, №2 третього поверху та за № 1,2 четвертого поверху загальною площею 119,4 кв.м. корпусу А-4 по вул. Пушкінській 43 в місті Харкові.

Протягом 1997-2004 року відповідачем була проведена реконструкція приміщень головного корпусу літера А-4 по вул. Пушкінська 43.

Рішенням виконавчого комітету Київської районної ради народних депутатів від 02.09.1997 року №199-12 «Про влаштування п'яти додаткових входів та реконструкцію існуючого входу в будинок №43 по вул. Пушкінській» дозволено позивачу влаштування п'яти додаткових входів та реконструкцію існуючого входу в будинок №43 по вул. Пушкінській та зобов'язано позивача після закінчення будівництва внести зміни в документацію міськБТІ.

Рішенням виконавчого комітету Київської районної ради міста Харкова від 21.07.1998 року №167-8 «Про дозвіл влаштування додаткового входу та оформлення фасаду з тамбуром 12,6х2,4 м в буд№43 по вул. Пушкінській» дозволено влаштування додаткового входу та оформлення фасаду з тамбуром 12,6х2,4 м за рахунок коштів замовника та зобов'язано позивача після закінчення будівництва внести зміни в документацію міськБТІ.

КП ХМБТІ був складений технічний паспорт на реконструйовані приміщення та упорядковані номери приміщень та поверхів будівлі. Приміщення №1, №2 третього поверху та за № 1,2 четвертого поверху загальною площею 119,4 кв.м, якими продовжувало користуватись ТМО Київського району міста Харкова, отримало назву приміщення №1, №2 другого поверху та за № 1,2 третього поверху загальною площею 119,4 кв.м.

Рішенням Київського районного суду міста Харкова від 5 вересня 2005 року за позивачем визнано право власності на реконструйовані приміщення в будівлі по вул..Пушкінська 43 загальною площею 3069,6 кв.м., в тому числі приміщення площею 1307,6 кв.м. будівлі літери А-4 в цілому. Право власності позивача на нежитлову будівлю літера А-4, реєстраційний номер 14199155, загальною площею 1307,6 кв.м., який розташований за адресою Харківська обл., м. Харків, вул. Пушкінська 43 (номер запису 484 в книзі 1), зареєстроване комунальним підприємством «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» 17.04.2006 року номер витягу 10409081.

Суд вважає безпідставним посилання відповідача як на доказ правомірності свого користування приміщеннями №1, №2 другого поверху та за № 1,2 третього поверху загальною площею 119,4 кв.м по вул. Пушкінській 43 в м. Харкові на довідку УКіП ХМР від 13.06.2003 року за №8674, в якій зазначено, що частина приміщень стаціонару площею 119,4 кв.м. по вул. Пушкінській 43 є об'єктом комунальної власності територіальної громади м. Харкова згідно рішення дванадцятої сесії Харківської міської ради двадцять другого скликання від 28.09.1992 року, та знаходиться на балансі КУОЗ «Міська клінічна лікарня №27 Київського району м. Харкова».

Баланс підприємства (організації) є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та обсягу фінансових зобов'язань на конкретну дату. Баланс не визначає підстав знаходження майна у власності (володінні) підприємства.

Одним з основних критеріїв визначення законності володіння державним майном і відображення його на балансі підприємства є джерела фінансування (централізоване або власні кошти підприємства), передача підприємству у володіння майна безпосередньо власником (уповноваженим ним органом) чи підприємством, яке володіє майном на праві повного господарського відання.

Листом від 10.07.2003 року за №9636 Управління комунального майна та приватизація Головного управління економіки та комунального майна Харківської міської ради відкликало своє клопотання від 13.06.2003 року вих..№8674 щодо підготовки проекту свідоцтва про право власності та реєстрацію за територіальною громадою м. Харкова нежитлових приміщень в частині площі 119,4 кв.м по вул. Пушкінська 43 в м. Харкові.

Після проведеної перевірки УКіП ХМР направив листа від 31.10.2003 року вих..№16976 на адресу позивача та 1-го відповідача, в якому підтвердив що нежитлова будівля в цілому літера А-4 по вул. Пушкінська 43 в м. Харкові є власністю позивача, та не є комунальною власністю територіальної громад міста Харкова; підтвердив, що до складу приміщень, які за договором передачі майна в оперативне управління №799 від 03.04.1997 року з територіальним медичним об'єднанням Київського району (зараз комунальна установа охорони здоров'я міська клінічна лікарня №27 Київського району м. Харкова) спірні приміщення площею 119, 4 кв.м по вул. Пушкінській 43 не увійшли. Крім того, цим же листом підтверджено, що спірні приміщення знаходяться тільки у безкоштовному користуванні лікарні.

Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради Харківської області діє на підставі рішення 1 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 19.04.2006 р. № 5/06 «Про затвердження структури виконавчих органів Харківської міської ради 5 скликання» та згідно Положення про управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради, затвердженого рішенням 2 сесії Харківської міської ради 5 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 5 скликання» від 31.05.2006 р. № 21/06. Згідно п.1.1 зазначеного Положення Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради є виконавчим органом Харківської міської ради, що утворюється міською радою. УКіП ХМР з питань приватизації, управління та оренди об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Харкова (далі комунальна власність) та з питань приватизації державного житлового фонду є правонаступником Фонду міського майна Харківської міської Ради народних депутатів, Представництва Фонду державного майна України в м. Харкові, Фонду комунального майна Харківської міської ради, управління комунального майна та приватизації Головного управління економіки та комунального майна Харківської міської ради та міського Центра приватизації державного житлового фонду. Згідно п.4.1 зазначеного Положення УКіП ХМР відповідно до покладених на нього завдань: здійснює облік та контроль за рухом об'єктів комунальної власності; проводить передачу комунальним підприємствам, установам, організаціям об'єктів комунальної власності у господарське відання та оперативне управління об'єктів нерухомості відповідно до рішень виконкому міської ради; здійснює передачу у встановленому порядку підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам підприємницької діяльності об'єктів комунальної власності в оренду; готує та виносить на розгляд сесій міської ради проекти програм приватизації та відчуження об'єктів комунальної власності, в тому числі житлового фонду; здійснює приватизацію та відчуження об'єктів комунальної власності відповідно до чинного законодавства, у тому числі житлового фонду та акцій (паїв, часток) Харківської міської ради в майні господарських товариств, а також контроль за виконанням умов договорів купівлі-продажу об'єктів комунальної власності.

Суд вважає встановленим, що УКіП ХМР є особою, уповноваженою Харківською міською радою здійснювати управління комунальною власністю територіальної громади міста Харкова, вважає обґрунтованим залучення до участі у справі УКіП ХМР як повноваженого представника власника комунального майна міста Харкова, та встановленим ту обставину, що другий відповідач - УКіП ХМР першому відповідачу - КУОЗ «Міська клінічна лікарня №27 Київського району м. Харкова», спірні приміщення №1, №2 другого поверху та за № 1,2 третього поверху загальною площею 119,4 кв.м по вул. Пушкінській 43 в м. Харкові в оперативне управління не передавав, та не має право установчих документів, які б підтверджували право власності територіальної громади міста Харкова на спірні приміщення.

Згідно статті 183 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01 липня 2004 року №1952-IV врегульовано відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості.

Статтею 3 зазначеного Закону передбачено, що право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючим нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою. Зареєстровані речові права та їх обмеження мають пріоритет над незареєстрованими в разі спору щодо нерухомого майна. Реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) округу, в якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.

Як вбачається із матеріалом справи витягом із Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно 17.04.2006 року за номером 10409081, виданого КП ХМБТІ підтверджується державна реєстрація права власності позивача на спірні приміщення Згідно статті 387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним. Незаконним є володіння чужим майном без законних підстав або коли такі підстави раніше були, а потім відпали.

Листом позивач просив першого відповідача звільнити належні позивачу приміщення, проте перший відповідач залишив вимогу без відповіді, та передачу приміщень не здійснив. Перший відповідач не оспорює факт користування ним спірними приміщеннями, проте вважає свої дії такими, що ґрунтуються на праві оперативного управління цими приміщеннями.

Статтею 400 Цивільного кодексу України недобросовісний володілець зобов'язаний негайно повернути майно особі, яка має на нього право власності. У разі невиконання недобросовісним володільцем цього обов'язку заінтересована особа має право пред'явити позов про витребування цього майна.

При таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про витребування із чужого незаконного володіння 1-го відповідача та передачу на користь позивача належних йому за правом власності приміщеннь №1, №2 другого поверху та за № 1,2 третього поверху загальною площею 119,4 кв.м. корпусу А-4 по вул. Пушкінській 43 в місті Харкові, підлягають задоволенню в повному обсязі.

У задоволенні позовних вимог стосовно Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради має бути відмовлено, оскільки позивачем не надано доказів того, що другий відповідач незаконно володіє спірними приміщеннями та чинить перешкоди позивачу у реалізації ним права власності.

Згідно ст.386 Цивільного кодексу України власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

Відовідно до ст.387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Згідно частини третьої статті 49 Господарського процесуального кодексу України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї державне мито незалежно від результатів вирішення спору.

Згідно частини п'ятої статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються при задоволенні позову - на відповідача.

Суд вважає, що спір виник внаслідок неправильних дій першого відповідача, у зв'язку з чим обов'язок відшкодувати судові витрати покладає на першого відповідача.

Керуючись ст.44,49,82-85 ГПК України, суд:

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Витребувати із чужого незаконного володіння Комунальної установи охорони здоров'я міської клінічної лікарні №27 Київського району (61002,м.Харків, вул. Пушкінська,41, р/р 35410001001703 в ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 02003729) та передати Товариству з обмеженою відповідальністю лікувальному -консультаційному центру «Сана» (61002,м.Харків, вул. Пушкінська, 43, р/р 26006820000381 в Київському відділенні ХОФ АКБ «Укрсоцбанк» в м.Харкові, МФО 351016, код ЄДРПОУ 22673403) належні йому за правом власності приміщення №1, №2 другого поверху та за № 1, 2 третього поверху загальною площею 119,4 кв.м. корпусу А-4 по вул. Пушкінській 43 в місті Харкові.

3. Стягнути Комунальної установи охорони здоров'я міської клінічної лікарні №27 Київського району (61002,м.Харків, вул. Пушкінська,41, р/р 35410001001703 в ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 02003729) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю лікувального -консультаційного центру «Сана» (61002,м.Харків, вул. Пушкінська, 43, р/р 26006820000381 в Київському відділенні ХОФ АКБ «Укрсоцбанк» в м.Харкові, МФО 351016, код ЄДРПОУ 22673403) 85,00 грн. держмита та 118,00 грн. витрат на інформаційно -техничне забезпечення судового процесу.

4. Видати наказ після набрання рішення законної сили.

Рішення підписано 16.09.2008р.

Суддя