Рішення від 12.01.2012 по справі 5026/1109/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2012 року Справа № 07/12/5026/1109/2011

За позовом державної екологічної інспекції у Черкаській області

до державного підприємства “Черкаське лісове господарство”

про стягнення 4824 грн. 57 коп.

Суддя Дорошенко М.В.

Секретар судового засідання Сиволовська О.І.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 -за довіреністю від 10.01.2012р.;

від відповідача: ОСОБА_2 -за довіреністю від 03.01.2012р. .

Заявлено позов про стягнення з відповідача на користь бюджету 4824 грн. 57 коп. шкоди, завданої державі використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням.

В обґрунтування позову позивач вказав на встановлені проведеною ним перевіркою факти використання земельних ділянок на території Тясминського лісництва відповідача не за цільовим призначенням, а саме не для ведення лісового господарства, а для розробки піщаних кар'єрів та видобутку піску.

Відповідач проти позову заперечив, вказавши при цьому на свою непричетність до нецільового використання землі на території Тясминського лісництва, тому за твердженням відповідача з його сторони відсутні протиправна поведінка та вина у заподіянні державі шкоди. Крім того, відповідач вказав на невідповідність акта перевірки від 13.01.2010р. вимогам чинного законодавства через незалучення до участі у перевірці представника відповідача та на перевищення позивачем своїх повноважень щодо проведення перевірки відповідача та відшкодуванні шкоди, завданої використанням землі не за цільовим призначенням.

Рішенням від 19.07.2011р. у цій справі господарський суд Черкаської області у задоволенні позову відмовив повністю.

Постановою від 14.09.2011р. Київський апеляційний господарський суд апеляційну скаргу державної екологічної інспекції в Черкаській області на рішення господарського суду Черкаської області від 19.07.2011р. залишив без задоволення, а вказане судове рішення - без змін.

Постановою від 16.11.2011р. Вищий господарський суд України скасував прийняті у цій справі рішення господарського суду Черкаської області від 19.07.2011р. та постанову Київського апеляційного господарського суду від 14.09.2011р. і передав справу до господарського суду Черкаської області на новий розгляд.

У засіданні суду представник позивача підтримав позов з викладених у ньому підстав, а представник відповідача підтримав заперечення проти позову викладені ним у відзиві на позов.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення учасників процесу, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

13 січня 2010р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Позняковим О.В. у присутності оперуповноважених сектору ДСБЕЗ Черкаського РВ ГУМВС України в Черкаській області старшого лейтенанта Рибченка Р.М. та старшого лейтенанта Рубцева О.Ю. за відсутності представників державного підприємства “Черкаське лісове господарство” була проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Тясминського лісництва відповідача.

За результатами цієї перевірки складено акт від 13.01.2010р., згідно з яким на землях лісового фонду Тясминського лісництва державного підприємства “Черкаське лісове господарство” були встановлені такі факти:

біля будинку №37а по вул. Кірова села Білозір'я Черкаського району проведено розробку піщаного кар'єру та видобуток з нього піску. Площа кар'єру складає 1672 кв. м., глибина розробки - до 7,5 м. На території кар'єру має місце розкорчовування лісової ділянки та знесення дерев, не вимічених в рубку, в кількості 14 штук;

навпроти будинку №57 по вул. Кірова села Білозір'я Черкаського району проведено розробку піщаного кар'єру та видобуто з нього піску. Площа кар'єру складає 345 кв.м., глибина розробки - до 5,5 м. На території кар'єру має місце розкорчовування лісової ділянки та знесення дерев, не вимічених в рубку, в кількості 9 штук;

на відстані 350 м. від вул. Кірова села Білозір'я Черкаського району проведено розробку піщаного кар'єру та видобуток з нього піску. Площа кар'єру складає 384 кв. м., глибина розробки - до 4,5 м. На території кар'єру має місце розкорчовування лісової ділянки та знесення дерев, не вимічених в рубку, в кількості 10 штук;

на відстані 750 кв.м. від автошляху м. Черкаси -м. Сміла проведено розробку піщаного кар'єру та видобуток з нього піску. Площа кар'єру складає 155 кв. м., глибина розробки - до 6,7 м. На території кар'єру має місце розкорчовування лісової ділянки та знесення дерев, не вимічених в рубку, в кількості 15 штук.

Встановлені перевіркою факти проведення на землях лісового фонду Тясминського лісництва державного підприємства “Черкаське лісове господарство” розробок піщаних кар'єрів і видобутку з них піску кваліфіковані позивачем як факти використання земельних ділянок лісового фонду не за цільовим призначенням, що є порушенням вимог ст. 96, п. “г” ч. 1 2 ст. 211 Земельного кодексу України.

Разом з тим, осіб які здійснювали розробку піщаних кар'єрів і видобуток піску, перевіркою не встановлено.

28 січня 2010р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Позняковим О.В. стосовно лісничого Тясминського лісництва державного підприємства “Черкаське лісове господарство” Головача А.В. складено протокол №001564 про адміністративне правопорушення за допущення ним нецільового використання земель лісового фонду Тясминського лісництва державного підприємства “Черкаське лісове господарство” під розробку піщаних кар'єрів та видобутку з них піску.

13 лютого 2010р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Позняковим О.В. винесено постанову про накладення на Головача А.В. адміністративного стягнення передбаченого ст. 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення за нецільове використання землі у вигляді штрафу в сумі 255 грн.

Вказаний штраф був сплачений Головачем А.В. 04.03.2010р., що підтверджується квитанцією відповідного відділення Ощадбанку України від 04.03.2010р. №15.

Задля усунення виявлених перевіркою порушень вимог природоохоронного законодавства державна екологічна інспекція в Черкаській області 18.01.2010р. видала державному підприємству “Черкаський держлісгосп” припис, яким зобов'язала це підприємство використовувати за цільовим призначенням під розміщення лісових ресурсів земельні ділянки на території Тясминського лісництва державного підприємства “Черкаське лісове господарство”, на яких проведено розробку піщаних кар'єрів та видобуток піску.

Згідно з листом міськрайонного управління Держкомзему у місті Черкаси і Черкаському районі Черкаської області від 25.01.2010р. №01-09/223 у 2010р. нормативна грошова оцінка земель населених пунктів, яка проведена за вихідними даними на 01.04.1996р., земель сільськогосподарського призначення, яка проведена станом на 01.07.1995р., та земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, проведеної станом на 01.01.1997р., підлягає індексації станом на 01.01.2010р. на коефіцієнт 3,2.

На підставі акту перевірки від 13.01.2010р., даних, приведених у вищевказаному листі міськрайонного управління Держкомзему у місті Черкаси і Черкаському районі Черкаської області, та Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, державна екологічна інспекція в Черкаській області зробила розрахунок шкоди, завданої державі використанням земельних ділянок на території Тясминського лісництва державного підприємства “Черкаське лісове господарство” не за цільовим призначенням, на загальну суму 4824 грн. 57 коп.

Відповідач встановлені перевіркою факти використання земельних ділянок на території Тясминського лісництва державного підприємства “Черкаське лісове господарство” під розробку піщаних кар'єрів та видобутку піску не заперечив і листом від 06.07.2011р. б/н підтвердив, що земельні ділянки, на яких виявлено самовільне добування піску, відносяться до земель лісогосподарського призначення і перебувають у постійному користуванні державного підприємства “Черкаське лісове господарство”.

Інші обставини, які б спростовували зафіксовані в акті перевірки від 13.01.2010р. факти нецільового використання землі, відсутні.

За таких обставин проведення перевірки дотримання відповідачем природоохоронного законодавства за відсутності представника відповідача не означає про неналежність акту перевірки від 13.01.2010р. як доказу.

Частина 1 ст. 55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського призначення відносить землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

Згідно з ч. 1 ст. 57 Земельного кодексу України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Ведення лісового господарства згідно з Лісовим кодексом України не передбачає розробку на землях лісогосподарського призначення піщаних кар'єрів та видобутку піску.

Відповідно до пп. а ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.

Згідно з п. ґ ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.

Статтею 35 Закону України “Про охорону земель” встановлено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; уживати заходів щодо запобігання негативному і еколого небезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Відповідно до ст. 56 Закону України “Про охорону земель” юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Згідно з ч. 4 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно з ст. 1192 Цивільного кодексу України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі.

Отже, відшкодування шкоди, завданої нецільовим використанням земельної ділянки, є одним із видів цивільно-правової відповідальності. Для застосування такої міри відповідальності потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки особи, майнової шкоди, причинного зв'язку між протиправною поведінкою особи та шкодою і вини особи, яка завдала шкоду.

Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

У даному випадку відповідач, як спеціалізоване державне лісогосподарське підприємство, постійний користувач землями лісогосподарського призначення на території Тясминського лісництва, зобов'язаний забезпечувати використання цих земель за цільовим призначенням як ним самим так і іншими фізичними та юридичними особами.

Встановлені проведеною державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Позняковим О.В. перевіркою і не спростовані відповідачем факти розробки невстановленими особами на земельних ділянках лісогосподарського призначення на території Тясминського лісництва піщаних кар'єрів і видобутку піску дійсно означають про незабезпечення відповідачем використання цих земельних ділянок за цільовим призначенням.

Відтак саме у незабезпеченні відповідачем цільового використання земельних ділянок лісогосподарського призначення на території Тясминського лісництва, здійсненого невстановленими особами, і полягає протиправність поведінки відповідача.

Використання земельних ділянок лісогосподарського призначення на території Тясминського лісництва не за цільовим призначенням завдало майнової шкоди державі, порядок визначення розміру якої встановлений п. 5 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, і визначається за такою формулою:

Шц = Пн х 0,33 х (Нп + Нф х Кр) х Ко х Кі (3),

де:

Шц - розмір шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, гривень;

Пн - площа земельної ділянки, яка використовується не за цільовим призначенням, гектарів;

0,33 - коефіцієнт для врахування частки середньорічного доходу, що перерозподіляється через державний та місцеві бюджети;

Нп - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням,

Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 р. N 783 (Офіційний вісник України, 2000 р., N 20, ст. 823);

Нф - середньорічний додатковий дохід, отриманий внаслідок фактичного використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

Кр - коефіцієнт, що застосовується для врахування регіональної відмінності формування середньорічного доходу, отриманого від фактичного використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

Ко - коефіцієнт, що застосовується для врахування природоохоронної цінності, наявності обмежень (обтяжень), які зумовлюють особливий режим використання земельної ділянки.

Зроблені державною екологічною інспекцією в Черкаській області розрахунки шкоди, завданої державі використанням земельних ділянок не за цільовим призначенням, на загальну суму 4824 грн. 57 коп. відповідають вказаній вище Методиці.

Відповідач не довів відсутності своєї вини у заподіянні шкоди державі використанням земельних ділянок не за цільовим призначенням.

Відтак неправомірність поведінки відповідача, наявність шкоди на суму 4824 грн. 57 коп., причинний зв'язок між протиправною поведінкою відповідача і заподіяною шкодою та вина відповідача у заподіянні шкоди є доведеними.

Відповідно до ст. 5 Закону України “Про охорону земель” регулювання в галузі охорони земель здійснюють, зокрема, спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади в межах повноважень, установлених законом, до яких віднесено і центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а статтею 17 цього Закону передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у галузі охорони земель належать, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, подання позовів про відшкодування шкоди і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства України про охорону земель. Згідно статті 19 вказаного Закону державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. При цьому, статтею 35 вказаного Закону передбачені вимоги до власників і землекористувачів щодо охорони земель, серед яких є, зокрема, і забезпечення використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримання встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку.

Таким чином, згідно з вищевказаними приписами позивач наділений повноваженнями щодо перевірки додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства про охорону земель та має право звертатись з позовом про стягнення шкоди, завданої правопорушенням у вказаній сфері, на що вказав і Вищий господарський суд України у прийнятій ним у цій справі постанові від 16.11.2011р.

За таких обставин позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню в доход бюджету 102 грн. державного мита та 236 грн. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства “Черкаське лісове господарство” (вул. Лісництво, 11, Дахнівський мікрорайон, м. Черкаси, 18035, ідентифікаційний код 00993372):

- на користь держави Україна через державну екологічну інспекцію у Черкаській області (вул. Вернигори, 17, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 34924240) -4824 грн. 57 коп. шкоди;

- у доход Державного бюджету України через державну податкову інспекцію у м. Черкаси для зарахування на реєстраційний рахунок УДК у м. Черкаси №31117095700002 в головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області, МФО 854018, -102 грн. державного мита;

- у доход Державного бюджету України через Соснівський районний відділ державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції для зарахування на реєстраційний рахунок УДК у м. Черкаси №31216264700002 в головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області, МФО 854018, -236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.

СУДДЯ М.В. Дорошенко

Повне рішення складено і підписано 16.01.2012р.