Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.
Іменем України
26.08.2008
Справа №2-26/5450-2008А
За позовом Державного підприємства «Придніпровська залізниця», м. Дніпропетровськ, пр. К. Маркса, 108.
до відповідача Державної податкової інспекції в м. Євпаторія, м. Євпаторія, вул.. Дм. Ульянова, 2/40.
Про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000402302/2 від 20.02.2008р.
Суддя О.Л. Медведчук
при секретарі Малашенко К.І.
У судовому засіданні брали участь представники:
від позивача - Головченко Д.М., ю/к., дов. від 01.01.08р.
від відповідача - Ферт Ю.Ф., головн. держ. под. інсп., дов. від 11.03.08р.
Сутність спору: Позивач - Державне підприємство «Придніпровська залізниця» звернувся до господарського суду АРК із позовом до Державної податкової інспекції в м. Євпаторія про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Євпаторія від 20.02.2008р. № 0000402302/2.
Позовні вимоги обґрунтовано посиланням на те, що при винесенні оскаржуваного рішення відповідач керувався помилковими висновками про те, що відокремлений структурний підрозділ - Пансіонат для батьків з дітьми iм. Ю. Гагаріна Державного підприємства «Придніпровська залізниця" має бути платником податку на прибуток, у зв'язку із чим зобов'язаний подавати декларацію про отриманий ним прибуток із посиланням на той факт, що структурний підрозділ здійснював діяльність, що не пов'язана з господарською діяльністю залізниці, по підставах наведених у позовній заяві.
Відповідачем позовні вимоги не визнавались по обставинах наведених у запереченнях на позов від 07.07.2008р.
Розгляд справи відкладався.
У судове засідання, що відбулося 26.08.2008р. з'явились представники сторін.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
встановив:
Працівниками Державної податкової інспекції в м. Євпаторія 22.10.2007 року складено акт № 1515/23-2 «Про результати виїзної позапланової перевірки Пансіонату для батьків з дітьми ім. Ю.Гагаріна Державного підприємства «Придніпровська залізниця" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 року по 30.06.2007 року."
На підставі вищезазначеного акту Державною податковою інспекцією в м. Євпаторія було винесено податкове повідомлення-рішення від 31.10.2007 року № 0002212302/0 (у відношенні пансіонату для батьків з дітьми ім. Ю.Гагаріна Державного підприємства - «Придніпровська залізниця") про визначення податкового зобов'язання з урахуванням штрафних (фінансових санкцій) у розмірі 65331,4 грн. в тому числі основний платіж - 47293 грн., штрафні санкції -18038,4 грн., за порушення п.п.2.2.2 п.2.2 ст.2, п.3.1 ст. 3, п.п.4.3 ст.4, п.п. 5.9, ст.5, п. 10.1 ст. 10, ст.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств".
Вказане рішення було оскаржене позивачем до ДПІ у м. Євпаторія.
Рішенням ДПІ у м. Євпаторія від 23.11.2007 року № 19909/10/25-0 податкове повідомлення - рішення від 06.10.2006 року № 0002232302/1 залишено без змін, а скарга без задоволення. Крім того, відповідачем, на підставі п.п. "б" п.п.4.2.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами 23.11.2007 року було винесено податкове повідомлення - рішення № 0002212302/1 (у відношенні Пансіонату для батьків з дітьми iм. Ю.Гагаріна Державного підприємства «Придніпровська залізниця") про визначення податкового зобов'язання з урахуванням штрафних (фінансових санкцій) у розмірі 65331,4 грн. в тому числі основний платіж - 47293 грн., штрафні санкції - 18038,4 грн., за порушення п.п.2.2.2 п.2.2 ст.2, п.3.1 ст. 3, п.п.4.3 ст.4, п.п. 5.9, ст.5, п.10.1 ст.10, ст..11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств".
ДП «Придніпровська залізниця" 07.12.2007 року було направлено до ДПА в АР Крим скаргу № 2435 про перегляд податкового повідомлення-рішення від 23.11.2007року №0002212302/1.
Рішенням ДПА в АРК від 06.02.2008 року № 274/10/25-023 скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 23.11.2006 року № 0002232302/1 залишено без змін. Також було збільшено податкове зобов'язання по податку на прибуток на 42899 грн.
ДПІ у м. Євпаторія, в свою чергу були винесені податкові повідомлення - рішення від 20.02.2008 року № 0002212302/2 про визначення податкового зобов'язання з урахуванням штрафних (фінансових санкцій) у розмірі 65331,4 грн. в тому числі: основний платіж - 47293 грн., штрафні санкції - 18038,4 грн. та податкове повідомлення-рішення від 20.02.2008 року № 0000402302 /2 про визначення податкового зобов'язання у розмірі 42899 грн.
При винесенні зазначених податкових повідомлень рішень відповідач керувався своїми висновками про те, що діяльність Пансіонату для батьків з дітьми iм. Ю. Гагаріна Державного підприємства «Придніпровська залізниця" не відноситься до господарської діяльності залізничного транспорту. В наслідок чого, відповідно до п.п.2.2.2 п.2.2. ст. 2 Закону України від 22.05.1997 року № 283/97 «Про оподаткування прибутку підприємств" структурний підрозділ повинен самостійно сплачувати податок на прибуток, отриманий від його господарської діяльності.
Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню по наступних обставинах.
Пансіонат для батьків з дітьми ім. Ю.Гагаріна Державного підприємства «Придніпровська залізниця» є відокремленим структурним підрозділом ДП «Придніпровська залізниця" без права юридичної особи (п.3.1 Положення про Пансіонат).
Згідно з п.2.2 ст.2 Закону № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств" платниками податку на прибуток одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту є управління залізниць. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1.32 ст.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" господарська діяльність - це будь-яка діяльність особи направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філії, відділення, інші відокремлені структурні підрозділи, яка діє від імені та на користь такої особи.
Платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи ( п.2.2.2 п.2.2 ст.2 Закону № 334/94-ВР).
Відповідно до статті 11 Закону України «Про залізничний транспорт" на залізниці покладено обов'язок щодо забезпечення безпеки руху поїздів, охорону навколишнього середовища згідно з чинним законодавством України. Цей обов'язок зокрема включає і забезпечення відповідну якість та безпеки використання будов колії по яким рухається рухомий склад , в тому числі і під'їзні колії підприємств.
У період за який проведено перевірку Пансіонату для батьків з дітьми ім. Ю.Гагаріна ДП «Придніпровська залізниця", зазначений структурний підрозділ здійснював діяльність спрямовану на виконання і обслуговування єдиного перевізного процесу, що в свою чергу є господарською діяльністю залізниці. З метою забезпечення виконання покладених функцій Пансіонат для батьків з дітьми ім. Ю.Гагаріна ДП «Придніпровська залізниця" укладає від імені ДП «Придніпровська залізниця" господарські договори. Від свого імені укладати такі договори структурний підрозділ не наділений відповідними повноваженнями.
В наслідок можна зробити висновок, що саме залізниця через свій підрозділ здійснює господарську діяльність.
З огляду на вказане, суд вважає неправомірним також посилання відповідача на п. 17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язання платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" від 20.12.2000 № 2181, оскільки відсутні ознаки порушення, за яких настає відповідальність передбачена зазначеною нормою закону.
У розумінні пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств" платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи. При цьому необхідно звернути увагу на те, що в даній нормі жодним чином не йдеться мова про структурні підрозділи управління залізниці, яке відповідно до п.2.2 зазначеного Закону є платником податку на прибуток одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту.
Більш того ст. ст. 1, 4 та ст. 12 Закону України «Про залізничний транспорт" жодним чином не ототожнюються поняття залізниці та підприємства залізничного транспорту.
Зазначені суб'єкти господарювання є ланками виробничо-технологічного комплексу організацій і підприємств залізничного транспорту, що діють самостійно і не входять до складу одне одного. Що в свою чергу повністю відповідає положенням ст. 62 Господарського кодексу України, згідно з якою підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом та не має у своєму складі інших юридичних осіб.
У зв'язку із чим положення пп..2.2.2 п.2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств" поширюється саме на підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, а не на структурні підрозділи управління залізниць.
Згідно п. 1.3. «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства" затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 10.08.2005 року № 327 за результатами проведення перевірок оформлюється акт, який є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.
Пунктом 1.7 Порядку передбачено, що факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, викладаються в акті невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.
У свою чергу в матеріалах акту перевірки відсутні посилання, на підставі яких первинних або інших документів, перевіряючи дійшли висновку про те, що Пансіонат для батьків з дітьми ім. Ю.Гагаріна Державного підприємства «Придніпровська залізниця" здійснювалася діяльність, яка на думку Відповідача не належить до господарської діяльності.
Позивачем до матеріалів справи надано достатньо доказів того, що висновки зроблені в акті перевірки стосовно того, що податок на прибуток повинен сплачувати - Пансіонат для батьків з дітьми ім. Ю.Гагаріна Державного підприємства «Придніпровська залізниця" є безпідставними, адже останній у свою чергу є відокремленим структурним підрозділом Державного підприємства «Придніпровська залізниця" без права юридичної особи, (п. 3.1 Положення про Пансіонат), а єдиним платником податку на прибуток (від господарської діяльності) є виключно - Державне підприємство «Придніпровська залізниця".
Крім того, об'єктом оподаткування є сукупний прибуток від усіх видів діяльності, визначений згідно Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств".
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем таких доказів до матеріалів справи не надано.
Судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню на його користь у розмірі 3,40 грн. з Державного бюджету України на підставі ч. 1 ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Євпаторія від 20.02.2008р. № 0000402302/2.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Придніпровська залізниця» (м. Дніпропетровськ, пр. К. Маркса, 108, код ЄДРПОУ 01073828) судовий збір у сумі 3,40 грн.
Виконавчий документ видати після вступу постанови в законну силу у разі надання відповідної заяви позивачем.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Медведчук О.Л.