-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА
Справа №11/2274а
"08" вересня 2008 р.,
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого -судді Довгань К.І., секретаря судового засідання Захаровій А.Г., за участю
прокуратури Черкаської області -Кучеренко О.І.
представників сторін :
від позивача: Удод І.І. -за довіреністю
від відповідача: Спаських О.Ю. за довіреністю
від третьої особи : Татаринова О.С. за довіреністю
розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаської міської ради до комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації», третя особа ПП «Адоніс -К» про визнання незаконною реєстрації прав на нерухоме майно та зобов'язання вчинити дії,
Перший заступник прокурора Черкаської області звернувся з адміністративним позовом до комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації», третя особа -приватне підприємство «Адоніс -К» у якому просить суд визнати незаконною державну реєстрацію права власності на об'єкти незавершеного будівництва №№19436215, 19436638, 19436045, 19437177 по вул. Академіка Корольова у м. Черкаси, що була вчинена 04.07.2007р. комунальним підприємством «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» на підставі заяви ПП «Адоніс -К» та договору купівлі -продажу від 11.03.2003р., скасувати її та зобов'язати КП «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» внести відповідні дані щодо припинення права власності ПП «Адоніс -К» на об'єкти незавершеного будівництва №№19436215, 19436638, 19436045, 19437177 по вул. Академіка Корольова у м. Черкаси.
Позовні вимоги мотивовані тим, що договір купівлі -продажу незавершеного будівництва від 11.03.2003р. не був посвідчений нотаріально, а отже підлягав перевірці з боку державного реєстратора на предмет відповідності вимогам чинного законодавства та витребуванні правовстановлюючого документу попереднього власника на об'єкти нерухомості. Також прокурор посилається на те, що відповідач не мав права реєструвати право власності за відсутності даних про виділення третій особі земельної ділянки а незаконна реєстрація порушує не тільки норми законодавства, а й створює загрозу порушення прав Черкаської міської ради як власника земель комунальної власності, в тому числі через можливість висунення третьою особою вимог на земельну ділянку в силу ст. 120 ЗК України та ст. 377 ЦК України.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Відповідач у письмовому відзиві на позов та його представник в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог та на противагу прокурору і позивачу вважав оспорювань реєстрацію такою, що здійснена у відповідності до чинного законодавства.
Представник третьої особи в судовому засіданні надав пояснення по суті позову, в яких вказав на те, що договір купівлі -продажу від 11.03.2003р. не підлягав обов'язковому нотаріальному посвідченню, а відповідачем правомірно зареєстровано право власності на об'єкти незавершеного будівництва, просив відмовити в задоволенні позову.
Вислухавши пояснення прокурора, представників сторін, дослідивши заперечення проти позову відповідача, письмові докази по справі та оцінивши їх у сукупності суд приходить до висновку про те, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради народних депутатів №89 від 25.04.1989р., управлінню капітального будівництва Черкаського міськвиконкому надано дозвіл на розміщення об'єктів будівництва на площі 30 га під забудову району «Перемога -2».
Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради народних депутатів №286 від 25.12.1990р., управлінню капітального будівництва міськвиконкому дозволено проектування та будівництво вулиць Конєва та Академіка Корольова згідно проекту детального планування житлового мікрорайону «Перемога -2» на земельній ділянці площею 2 га.
Розпорядженням представника Президента України в Черкаській області №441 від 13.12.1993року, затверджено проектно -кошторисну документацію на забудову в м. Черкаси мікрорайону №5 житлового масиву «Перемога -2» і містобудівельного комплексу в складі великопанельних будинків, у т.ч. 200 квартирного житлового будинку, №1, двох 80 квартирних житлових будинків №№2,4, двох 120 квартирних житлових будинків №№3,5, інженерних комунікацій.
Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради народних депутатів №578 від 27.08.1997р. доручено комунальному підприємству «Черкасиінвестбуд» виконання функцій замовника по будівництву 10 поверхових великопанельних житлових будинків поз. 1 -5 міськомплексу і мікрорайону 5 житлового району «Перемога -2» на земельній ділянці площею 2,84 га із земель запасу міста.
Згідно договору №77 від 07.07.1995 року про спільну діяльність, КП «Черкасиінвестбуд» та ВКП «Агроінвест» зобов'язались спільно діяти для досягнення загальної мети -закінчення будівництва 1 черги мікрорайону «Перемога -2» з введенням в експлуатацію 200 квартирного житлового будинку по вул. Академіка Корольова 1 кварталі 1996 року, сторони визначили, що в 1 чергу мікрорайону «Перемога -2» входять 200 квартирний житловий будинок №1, два 80 квартирні житлові будинки №№2,4, два 120 квартирних житлових будинки №№3,5, інженерні комунікації.
21.05.1996р. між КП «Черкасибудінвестбуд» як замовником, ВКП «Агроінвест» як старим інвестором та концерном «Агроінвест -К» як новим інвестором укладено договір, відповідно до умов якого ВКП «Агроінвест» передав концерну «Агроінвест -К» свої інвестиції за договором №77 від 07.07.1995р. по будівництву нерухомого майна, що входить до 1 черги будівництва мікрорайону «Перемога -2».
Згідно договору купівлі -продажу від 11.03.2003р., концерн «Агроінвест -К» продав, а третя особа придбала незавершене будівництво 1 черги мікрорайону «Перемога -2» на земельній ділянці площею 11 га.
На підставі заяви третьої особи та договору від 11.03.2003р. відповідачем прийнято рішення про реєстрацію права власності на об'єкти незавершеного будівництва за №№19436045, 19436125, 19436638, 19437177.
Посилання прокурора на незаконність здійснення державної реєстрації на підставі договору купівлі -продажу від 11.03.2003р., який не посвідчений нотаріально є безпідставним та спростовується тим, що відповідно до ст. 227 ЦК УРСР, що був чинним на час укладення договору, обов'язковість нотаріального посвідчення договору купівлі -продажу нерухомого майна була встановлена лише для жилого будинку та якщо однією із сторін правочину є громадянин.
На час вчинення оспорюваної прокурором державної реєстрації прав власності на нерухоме майно набув чинності Цивільний Кодекс України, відповідно до вимог ст.ст. 181,182, 331 якого :
до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
. Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.
Згідно п. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», який регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме право власності на нерухоме майно.
Вимогами п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» передбачено, що до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно (далі - Положення), затверджене наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 р. N 7/5, визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності.
Пунктами 1.12, 1.13, 2.7, 3.3, 3.5 Положення передбачено, що рішення про реєстрацію чи відмову в реєстрації прав приймає реєстратор прав власності на нерухоме майно, що є працівником БТІ, який безпосередньо здійснює реєстрацію прав власності на нерухоме майно.
Реєстрація прав проводиться в такому порядку: приймання й перевірка документів, поданих для реєстрації прав власності на нерухоме майно; установлення відсутності підстав для відмови в реєстрації прав; прийняття рішення про реєстрацію прав власності або про відмову в реєстрації прав; унесення записів до Реєстру прав; учинення написів на правовстановлювальних документах; видача витягів із Реєстру прав про реєстрацію прав.
Документи, що підтверджують виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно і подаються для реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, установленим цим Положенням та іншими актами чинного законодавства України.
Реєстратор: установлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкт нерухомості, інших підстав для відмови в реєстрації прав; перевіряє угоди, які відповідно до чинного законодавства України не були нотаріально посвідчені; приймає рішення про реєстрацію прав власності чи про відмову в реєстрації прав власності; видає витяги з Реєстру прав або відмовляє у наданні таких витягів. У своїх діях реєстратор керується виключно чинним законодавством України.
Реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності чинному законодавству України і пред'явленим правовстановлювальним документам.
Судом встановлено, що документи, які подані третьою особою відповідачеві на реєстрацію відповідають вимогам законодавства, відповідачем при здійсненні реєстрації права власності на об'єкти незавершеного будівництва перевірено документи, які подані на реєстрацію, підстав для відмови у здійсненні такої реєстрації у нього не було, доказів протилежного судом не встановлено.
Ст. 331 ЦК України передбачає здійснення реєстрації прав власності на незавершене будівництво за умови дотримання вимог передбачених вказаною статтею, що й було здійснено відповідачем.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання внести до державного реєстру прав на нерухоме майно даних щодо припинення права власності третьої особи на об'єкти незавершеного будівництва, то така вимога Не підлягає до задоволення з огляду на положення п. п. 1.4, 2.1, 2.7, 4.1.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5, яка передбачає, що реєстрація припинення права власності відбувається на підставі відповідного документу, який свідчить про припинення права власності, однак сама реєстрація права власності не спричиняє виникнення прана власності та відповідно до вимог чинного законодавства є лише констатацією факту виникнення, зміни або припинення відповідного права, яке відповідно до ст. ст.11, 328 ЦК України виникає з юридичних фактів, а тому вказана вимога не підлягає до задоволення, з огляду на необґрунтованість та відсутність у тимчасовому положенні підстави для внесення відповідного запису.
Крім того приймаючи рішення у даній справі, суд також враховує наступне.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Виходячи з фактичних обставин справи суд приходить до висновку про відсутність порушення прав позивача, на захист якого поданий прокурором позов, так як реєстрації права власності на об'єкти незавершеного будівництва відповідачем за третьою особою не впливає на права позивача, а посилання на створення загрози порушення прав Черкаської міської ради як власника земель комунальної власності, в тому числі через можливість висунення третьою особою вимог на земельну ділянку в силу ст. 120 ЗК України та ст. 377 ЦК України, суд оцінює критично, оскільки таке твердження є лише припущенням.
Керуючись ст.ст.160, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У позові відмовити повністю.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження постанови може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови і апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя К.І.Довгань
Повний текст постанови підписано 12 вересня 2008 р.
Суддя К.І. Довгань