79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
11.08.08 Справа№ 10/97А
За позовом : Прикарпатське монтажно-налагоджувальне управління, м. Львів
До відповідача : Виконавчий комітет Львівської міської ради
Про : скасування рішення № 226 від 21.03.2003 року та рішення № 1367 від 09.12.2005 року.
Суддя : Довга О.І.
Секретар : Яремчук С.М.
Представники:
від позивача : А.Качан -в.о. голови правління ВАТ «Прикарпатське монтажно-налагоджувальне управління», Я. Сенишин - представник за дорученням від 08.05.2008 року
від відповідача: Харечко Д.О. - довіреність № 1.7 вих.17 від 11.01.2008 року
Представникам роз'яснені права та обов'язки передбачені ст.ст. 49-59 КАС України, підстави та право відводу судді -ст. 27 КАС України, та секретаря судового засідання -ст. 29 КАС України.
Заяв та клопотань про відвід судді та секретаря судового засідання не подано.
Суть спору:
Господарським судом Львівської області розглядається справа за позовом ВАТ «Прикарпатське монтажно-налагоджувальне управління» м. Львів до відповідача - Львівська міська рада, м. Львів про скасування рішення № 226 від 21.03.2003 року та рішення № 1367 від 09.12.2005 року.
Представники позивача в судовому засіданні підтримують адміністративний позов, просять позов задоволити, та скасувати рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 226 від 21.03.2003 року та № 1367 від 09.12.2005 року ,так як даними рішеннями затверджено акти державної технічної комісії про готовність до експлуатації житлового будинку на вул.. Глухий Кут ( 1-ша та 2-а черги ) - які суперечать нормативним актам, що регулюють процедуру прийняття в експлуатацію завершених будівництвом об'єктів.
Представник відповідача проти заявлено адміністративного позову заперечує, просить в задоволенні позовних вимог відмовити за безпідставністю з посиланням на наступне:
В положенні про порядок введення на території Львівської області закінчених будівництвом об'єктів, які не с державною власністю, затвердженого розпорядженням голови Львівської облдержадміністрації від 15.11.2000р. № 1330, яке було чинним на момент прийняття рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 21.03.2003р. № 226 зазначено, що акт державної технічної комісії затверджується органом, який її призначив. Підписаний та затверджений акт державної технічної комісії є підставою для включення даних про його введення в державну статистичну звітність, а також для оформлення права власності на збудований об'єкт.
Відповідно до п. 2.13. положення про порядок введення в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів на території Львівської області, затвердженого розпорядженням голови Львівської ОДА від 15 листопада 2000р. № 1330 (із змінами та доповненнями внесеними розпорядженням голови ОДА від ЗО вересня 2002р. № 962) голова та члени державних технічних комісій несуть відповідальність за свої дії при введенні об'єктів в експлуатацію згідно з чинним законодавством.
Членом комісій утворених розпорядженнями міського голови від 20.12.2002р. № 659. та від 18.02.2005р. № 109 був Дем'ян Микола Олексійович голова правління ВАТ «Прикарпатське монтажно-налагоджувальне управління», який як представник замовника підписав акт державної технічної комісії, від 31 грудня 2002 р., про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації 30-ти квартир (1-ша черга) 60- квартирного житлового будинку на вул. Глухий Кут, та акт державної технічної комісії, від 25 лютого 2002 р. про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації 30-ти квартир (2-га черга) 60-квартирного житлового будинку на вул. Глухий Кут.
Згідно Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2004р. № 1243, передбачено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями готовності до експлуатації закінчених будівництвом об'єктів. За результатами роботи державної приймальної комісії складається акт про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта. Акт державної приймальної комісії підлягає затвердженню у 15-дснний строк органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування, що утворив цю комісію.
Не допускається затвердження акта про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта за відсутності підписів окремих членів державної приймальної комісії. Тобто, вищезазначеним Порядком передбачено вичерпний перелік випадків у яких можливе не затвердження акта про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування, що утворив цю комісію.
Відповідно п. 31 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів голова та члени державної приймальної комісії несуть персональну відповідальність за виконання покладених на них функцій.
В п. 13 вищезазначеного Порядку передбачено, що замовник зобов'язаний після надходження повідомлення генерального підрядника про закінчення будівництвом об'єкта, а по об'єктах, які попередньо приймаються робочими комісіями, після підписання акта робочої комісії звернутися протягом 5 днів до органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, з пропозицією щодо утворення державної приймальної комісії.
Орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування зобов'язаний протягом 10 днів після надходження звернення від замовника утворити відповідно до цього Порядку державну приймальну комісію.
Рішенням виконавчого комітету від 21.03.03р. № 226 було затверджено акт державної технічної комісії від 31.12.2002р. про готовність до експлуатації 30-ти квартир (1-ша черга 60-ти квартирного житлового будинку) па вул. Глухий Кут, який побудувало ВА Т «Прикарпатське монтажно-налагоджувальне управління»на підставі рішення виконавчого комітету Львівської міської ради народних депутатів від 15.09.1988р. № 312. наказу департаменту землеустрою та планування забудови міста від 17.05.1999р. № 120 та дозволу інспекції ДАБК від 16.08.2001р. № 342/00.
Рішенням виконавчого комітету від 09.12.2005р. № 1367 було затверджено акт державної технічної комісії від 22 квітня 2005р. про готовність до введення в експлуатацію 30 квартир (2-а черга) 60-ти квартирного житлового будинку на вул. Глухий Кут який побудувало ВАТ «Прикарпатське монтажно - налагоджувальне управління»на підставі рішення виконавчого комітету Львівської міської ради народних депутатів від 15.09.1988р. № 312, наказу департаменту землеустрою та планування забудови міста від 17.05.1999р. № 120 та дозволу інспекції ДАБК від 16.08.2001р. № 342/00.
Представник виконавчого комітету Львівської міської ради вважає, що діями виконавчого комітету Львівської міської ради жодним чином не порушено права, свободи чи інтереси у сфері публічно - правових відносин ВАТ «Прикарпатське монтажно-налагоджувальне управління».
Приймаючи рішення № 226 від 21.03.03р. та № 1367 від 09.12.2005р. виконавчий комітет Львівської міської ради діяв у відповідності до вимог чинного законодавства України, та в межах наданих повноважень.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши надані суду докази в їх сукупності, суд визнав позов документально та нормативно обґрунтованим виходячи з наступного :
Згідно з абзацом першим пункту 6 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України «Прикінцеві та перехідні положення»(в редакції Закону України від 06.10.2005 N 2953-ІУ) до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України .
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.3 КАС справа адміністративної юрисдикції (далі -адміністративна справа) -це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із п.1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладення та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
У відповідності до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Як випливає з інформаційного листа Верховного суду України від 26.12.2005 р. №3.2.-2005, справою адміністративної юрисдикції може бути спір, який виник між кількома суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого суб'єкта, а цей суб'єкт відповідно зобов'язаний виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта. Відповідно до п. 2 інформаційного листа, єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення ним владних управлінських функцій і при цьому ці функції повинні здійснюватись ним саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Виконавчий комітет Львівської міської ради діє відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997 року і є органом місцевого самоврядування. Згідно із ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - «Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України …».
Згідно підпункту 1 п. «б»ч. ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до повноважень Виконавчого комітету Львівської міської ради відноситься «прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку, встановленому законодавством».
Такими нормативним актами є :
1. (ДБН А.3.1-3-94) затверджені наказом Держкоммістобудування України від 05.10.1994року № 48., що були чинні на момент прийняття спірного рішення виконкому. Дані норми встановлюють «порядок, основні вимоги і умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів незалежно від їх форми власності та призначення, способі проведення будівельних робіт і поширюються на нове будівництво...»;
2. Розпорядження Голови Львівської обласної державної адміністрації від 15.11.2000 № 1330 «Про затвердження положення про порядок введення в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів на території Львівської області»;
3. Постанова Кабінету Міністрів України № 1243 від 22.09.2004 р. «Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів»;
4. Наказ Держкому України з будівництва та архітектури № 21 від 27.01.2005 р. «Про затвердження форм актів з прийняття в експлуатацію будівельних об'єктів...».
У відповідності п.п. 3.9., 3.10., 3.11. ДБН А.3.1-3-94 «Акт державної технічної комісії затверджується органом, який призначив цю комісію. Результатом роботи державної технічної комісії є складання і підписання акту державної технічної комісії в якому приймається рішення про введення об'єкта в експлуатацію. Підписаний і затверджений акт держаної технічної комісії є підставою для включення даних про його введення в державну статистичну звітність, а також оформлення права власності на збудований об'єкт».
У відповідності до п. 27 Постанови КМ України №1243 від 22.09.2004 р. «Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів»за результатами роботи державної приймальної комісії складається акт про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, форма якого затверджена Держбудом. Акт державної приймальної комісії підлягає затвердженню у 15-денний строк органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування, що утворив цю комісію.
Відповідно до викладеного, повноваження виконавчого комітету Львівської міської ради визначені підпункту 1 п. «б»ч.1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»реалізуються через низку підзаконних нормативно-правових актів шляхом прийняття рішення про затвердження акту державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об'єкту в експлуатацію в якому зазначається рішення комісії що об'єкт прийняти в експлуатацію.
21.03.2003 року Виконавчий комітет ЛМР прийняв рішення № 226 «Про затвердження акта державної технічної комісії про готовність до експлуатації 30-ти квартир (1-ша черга 60-ти квартирного житлового будинку) на вул. Глухий кут», чим порушив викладені вище норми законодавства України вийшовши за межі передбачених п.п. 1 п. «б»ч.1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»повноважень.
Окрім цього слід наголосити на тому, що Акт державної технічної комісії про готовність до експлуатації 30-ти квартир (1-ша черга) 60-ти квартирного житлового будинку на вул. Глухий кут, що був затверджений рішенням виконавчого комітету ЛМР № 226 від 21.03.03р. не відповідає вимогам ДБН А.3.1-3-94 затверджених наказом Держкоммістобудування України від 05.10.1994року № 48 та Розпорядження Голови Львівської обласної державної адміністрації від 15.11.2000 № 1330 «Про затвердження положення про порядок введення в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів на території Львівської області».
Зокрема судом встановлено , що у вказаних нормативних актах відсутні будь-які посилання на можливість складання державною технічною комісією акта про готовність до експлуатації, а навпаки - чітко передбачено необхідність складання акту про введення в експлуатацію. Акт складено комісією не в повному складі - відсутній представник Держнаглядохоронпраці (п. 2.9. ДБН А.3.1-3-9) присутність якого в складі комісії є обов'язковою.
Як висновок рішення Львівської міської ради № 226 від 21.03.2003р. «Про затвердження акта державної технічної комісії про готовність до експлуатації 30-ти квартир (1-ша черга 60-ти квартирного житлового будинку) на вул. Глухий Кут» не тільки не є підтвердження введення об'єкта в експлуатацію, а і не передбачено затвердження даного акту взагалі, а відтак суд вважає, що рішення Львівської міської ради № 226 від 21.03.2003р. «Про затвердження акта державної технічної комісії про готовність до експлуатації 30-ти квартир (1-ша черга 60-ти квартирного житлового будинку) на вул. Глухий Кут»не має юридично значимої сили і прийняте з перевищенням повноважень ,та підлягає скасуванню.
09.12.2005 року виконавчий комітет ЛМР прийняв рішення № 1367 «Про затвердження акта державної технічної комісії про готовність до експлуатації 30-ти квартир (2-га черга) 60-ти квартирного житлового будинку на вул. Глухий кут», чим порушив викладені вище норми законодавства України вийшовши за межі передбачених п.п. 1 п. «б»ч.1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»повноважень.
Окрім цього слід зазначити, як видно зі змісту рішення ЛМР № 1367 від 09.12.2005 року затверджено було акт державної технічної комісії від 22.04.2005 року, однак даний акт відсутній, а акт від 25.02.2005р. не затверджений належним чином та не відповідає вимогам Постанови Кабінету Міністрів України №1243 від 22.09.2004 р. «Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», та Наказ Держкому України з будівництва та архітектури №21 від 27.01.2005 р. «Про затвердження форм актів з прийняття в експлуатацію будівельних об'єктів»затверджена спірним рішенням форма акту взагалі не передбачена жодним з даних нормативних актів.
Питання про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів регулюється постановою КМУ № 1243 від 22.09.2004 року, якою затверджено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів та наказом державного комітету України з будівництва та архітектури № 21 від 27.01.2005 року яким затверджено форми актів з прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів
Згідно з вказаних документів до складу комісії не включено представника Держнаглядохоронпраці, відсутні основні показники потужності, продуктивності, площі та об'єми будівлі (в акті вказано лише проектні потужності загальної площі та площі гаражів та стоянок), а також в акті зроблено висновок про готовність до експлуатації замість про прийняття в експлуатацію, в даному акті відсутні фактичні показники площ зведеного об'єкту.
За таких обставин суд приходить до висновку, що рішення ЛМР № 1367 від 09.12.2005 року «Про затвердження акта державної технічної комісії про готовність до експлуатації 30-ти квартир (2-га черга) 60-ти квартирного житлового будинку на вул. Глухий кут»не є підтвердженням введення об'єкта в експлуатацію. Акт від 22.04.05року відсутній в матеріалах справи, а наявний акт від 25.02.2005 р. не відповідає вимогам нормативних документів не по формі, не по змісту, а отже рішення ЛМР № 1367 від 09.12.2005 року «Про затвердження акта державної технічної комісії про готовність до експлуатації 30-ти квартир (2-га черга) 60-ти квартирного житлового будинку на вул. Глухий кут» не має юридично значимої сили і прийняте з перевищенням повноважень, та підлягає скасуванню.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно ч. 3 ст. 9 КАС України, суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 70 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оскільки позивач представив належні докази в підтвердження своїх позовних вимог та докази порушення ВК Львівської МР його прав та охоронюваних законом інтересів, а відповідач не представив належні докази в підтвердження своїх заперечень, виконавши вимоги процесуального права, всебічно і повно перевіривши обставини справи в їх сукупності, дослідивши представлені докази, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, згідно роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, вказаних у пункті 1 Постанови від 29 грудня 1976 року № 11 «Про судові рішення», суд прийшов до висновку, що позовна заява ВАТ «Прикарпатське монтажно-налагоджувальне управління»до Виконавчого комітету Львівської міської ради підлягає до задоволення.
Згідно ст. 87 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
На підставі наведеного, керуючись п. п. 1, 3 п. 3 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення»КАС України, а також, в зв'язку з тим, що позовних вимоги задоволено повністю, судовий збір віднести на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись, ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 2, 4, 6, 7, 9, 10, 11, 17, 48, 60, 61, 69, 70, 71, 86, 87, 89, 94, 107, 120, 122, 123, 124, 127, 130, 135,138, 139, 140, 143, 151, 152, 153, 154, 158, 159, 160, 161, 162, 163, п. п. 1, 3, 6 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Скасувати рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 226 від 21.03.2003 року «Про затвердження акта державної технічної комісії про готовність до експлуатації 30-ти квартир ( 1-ша черга 60-ти квартирного житлового будинку) на вул. Глухий Кут».
3. Скасувати рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 1367 від 09.12.2005 року «Про затвердження акта державної технічної комісії про готовність до експлуатації 30-ти квартир ( 2-га черга) 60-ти квартирного житлового будинку на вул. Глухий Кут».
4. Судовий збір віднести на відповідача.
Постанова може бути оскаржена в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України.
Постанова вступає в законну силу відповідно до ст.254 КАС України, після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Главою І «Апеляційне провадження» Розділу ІV КАС України.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня складення у повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.Довга
Суддя Довга О.І.