Постанова від 30.07.2008 по справі 15а/76-1504

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"30" липня 2008 р.

Справа № 15а/76-1504

17 год. 02 хв.

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бучинської Г.Б.

при секретарі судового засідання Суховій Р.М.

Розглянув справу:

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський міський ринок ЛТД", вул. Живова, 9, м. Тернопіль

до Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль

про визнання протиправним та скасування рішення № 21 від 19.03.2008р.

за участю представників сторін:

позивача: представник Притула Оксана Богданівна, доручення від 07.02.08р.;

відповідача: заступник начальника інспекції Онуфрієнко Тетяна Миколаївна -довіреність № 507 від 05.03.08р..

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільський міський ринок ЛТД", вул. Живова, 9, м. Тернопіль звернулося у господарський суд з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль про визнання протиправним та скасування рішення № 21 від 19.03.2008р.

Учасникам судового процесу роз'яснено належні їм права і обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51, 52, 59 КАС України.

За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що спірне рішення відповідає чинному законодавству та прийняте на підставі Закону України "Про ціни і ціноутворення" за порушення встановлені актом перевірки від 05.12.2006р., також просить суд врахувати, що нарахована товариством плата за надання в оренду торговельних місць суперечить вимогам розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 04.12.2003р. № 582 "Про граничні розміри плати за послуги, що надаються ринками з продажу продовольчих та непродовольчих товарів".

Позивач заперечує проти доводів інспекції, посилаючись на те, що Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 04.12.2003р. № 582 "Про граничні розміри плати за послуги, що надаються ринками з продажу продовольчих та непродовольчих товарів" чітко не передбачає порядок застосування вказаних у ній коефіцієнтів при розрахунку граничного розміру плати за утримання торговельного місця в капітальній споруді та неоднозначне його трактування, а тому відповідно до п. 7 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" рішення повинно було бути прийняте на користь платника. Також звертає увагу суду на те, що оскільки торгові столи розміщені в торгових комплексах "Басарабка-1" та "Басарабка-2", мають довжину 2 метри кожний, а згідно Розпорядження № 582 одне торговельне місце дорівнює одному погонному метру, тому товариством скореговано розрахункові матеріали щодо розмірів тарифів за утримання торговельного місця. Щодо незаконного отримання виручки внаслідок ненадання послуг по обслуговуванню ліній електропостачання і торгово-технологічного обладнання, просить врахувати, що у своїй діяльності товариство керується Правилами торгівлі на ринках м. Тернополя, якими передбачені вимоги до утримання території ринку та обов'язки адміністрації ринку. В зазначених правилах, розпорядженні № 582 від 04.12.2003р. та в жодному іншому нормативному документі не зазначено типового переліку обов'язкових послуг, які б надавалися ринком. Згідно укладених 02.01.2007р. та 02.01.2008р. між ринком та ДП "Гарант" договорів, останній здійснює обслуговування та ремонт виробничого, технологічного обладнання, інженерних комунікацій -ліній електропередач, що знаходяться в межах експлуатаційної відповідальності позивача. Крім того зазначає, що частина підприємців, які здійснюють торговельну діяльність на ринку, уклали окремі договори з ТОВ "Гарант" на надання їм відповідних послуг. Просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:

- за результатами перевірки, проведеної Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Тернопільський міський ринок ЛТД", вул. Живова, 9, м. Тернопіль, в період з 01.01.2007р. по 29.02.2008р. на предмет виконання останнім вимог Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 04.12.2003р. № 582 "Про граничні розміри плати за послуги, що надаються ринками з продажу продовольчих та непродовольчих товарів", інспекцією прийнято 19.03.2008р. рішення № 21 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський міський ринок ЛТД", вул. Живова, 9, м. Тернопіль, економічних санкцій у виді вилучення у дохід Державного бюджету 39913,84 грн. та у виді штрафу в сумі 79827,68 грн. за порушення державної дисципліни цін.

Підставою для притягнення Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський міський ринок ЛТД" до відповідальності, як вважає інспекція, стали встановлені актом перевірки від 13.03.2008 року факти порушення товариством вимог розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 04.12.2003р. № 582 "Про граничні розміри плати за послуги, що надаються ринками з продажу продовольчих та непродовольчих товарів": а саме: середній розмір тарифу на одне торговельне місце в цілому по ринку перевищує розмір плати за утримання торговельного місця; застосовано вільні тарифи за послуги, що надаються ринком за умови запровадження до них режиму державного регулювання: товариством не надавались послуги по обслуговуванню ліній електропостачання і торгово-технологічного обладнання та нагляду за цілісністю приміщень (споруд), вартість яких повинна бути включена у тариф за послуги по утриманню торговельних місць; завищено витрати за утримання торгового місця. В результаті виявлених порушень. інспекцією встановлено, що товариством необґрунтовано одержано 74731,66 грн. виручки, в тому числі 58416,32 грн. за 2007р. та 16315,34 грн. за 2008р..

Суд, керуючись ст. 86 КАС України, давши оцінку поданим сторонами доказам, наведеним доводам, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

При цьому суд виходив із наступного:

- забезпечення проведення цінової політики, визначення переліку продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, а також повноважень цих органів в галузі встановлення і застосування цін (тарифів) та контролю за цінами, згідно ст. 116 Конституції України, ст. 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.

- контрольно-наглядові функції з питань додержання підприємствами вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів здійснюються Державними інспекціями з контролю за цінами відповідно до "Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами" затвердженого постановою КМ України від 13.12.2000р. № 1819;

- зазначені функції інспекція виконує згідно пп. 5. п. 5. Положення та ст.ст. 13, 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" (далі Закон про ціни), користуючись правами передбаченими ст. 11 Закону України "Про Державну податкову службу в Україні", шляхом проведення перевірок і прийняття на їх підставі рішень про застосування економічних санкцій в разі виявлення порушення підприємством державної дисципліни цін;

- порядок проведення перевірок та стягнення санкцій регулюється "Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженою наказом Міністерства економіки з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 р. № 1044/6235 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.12.2001р., далі -Інструкція);

- відповідно до підп. 3.1., 3.2. п. 3 Інструкції, підставою для прийняття рішень є акт перевірки, в якому повинно бути чітко зазначено нормативні акти, які порушено суб'єктами господарювання, з конкретним обґрунтуванням порушених норм; детально відображено механізм скоєння порушення; визначено суму необґрунтовано одержаної виручки, з доданням розрахунків, на яких ґрунтується обчислення зазначеної суми з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку, згідно з якими вони здійснюються.

Відповідно до ч. 1. ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого рішення покладається на відповідача.

В даному випадку, доказом правомірності притягнення Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський міський ринок ЛТД" до відповідальності за порушення державної дисципліни цін при застосуванні ставок збору, є акт перевірки.

Як випливає із акту перевірки від 13.03.2008р., на який посилається інспекція як на підставу прийняття рішення, то він не може бути належним доказом щодо встановлених, на думку інспекції, порушень Закону про ціни та Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 04.12.2003р. № 582 "Про граничні розміри плати за послуги, що надаються ринками з продажу продовольчих та непродовольчих товарів", оскільки не підтверджує факту порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільський речовий ринок ЛТД" даних норм закону та розпрядження, оскільки:

1/ Так, відповідно до статті 192 Господарського кодексу України політика ціноутворення, порядок встановлення та застосування цін, повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо встановлення та регулювання цін, а також контролю за цінами і ціноутворення визначаються Законом України "Про ціни і ціноутворення", іншими законодавчими актами.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи, на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також з контролю за цінами (тарифами).

Відповідно до Постанови КМУ від 25.12.1996р. № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)"повноваження щодо регулювання плати за послуги, які надаються ринками, та пов'язані з ними послуги, належать обласній державній адміністрації

На виконання вимог Постанови головою обласної державної адміністрації було прийнято розпорядження від 04.12.2003р. № 582 "Про граничні розміри плати за послуги, що надаються ринками з продажу продовольчих та непродовольчих товарів".

Даним розпорядженням встановлено граничні розміри плати за послуги, що надаються ринками за утримання одного торгового місця. Пунктом 1 розпорядження передбачено, що при необхідності тариф за торгове місце може бути диференційований, в залежності від виду торгових місць, тощо. При цьому, середній розмір тарифу в цілому по ринку не повинен перевищувати граничного розміру плати за утримання торговельного місця.

Статтею 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" визначено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.

Державне регулювання цін і тарифів згідно статті 8 Закону здійснюється встановленням державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів, введення урядом України інших методів державного регулювання.

Правила торгівлі на ринках були визначені Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.2002р. № 57/188/84/105 "Про затвердження правил торгівлі на ринках".

Так, відповідно до пункту 19 Правил за окрему плату продавцю можуть надаватися такі послуги: бронювання торговельних місць, прокат торговельного інвентарю, обладнання, засобів вимірювальної техніки, санітарного одягу, зберігання особистих речей і продукції в камерах схову, на складах і холодильниках, зважування на товарних вагах, розрубка м'яса (рубачами м'яса ринку), утримання торговельного місця в належному стані, інформаційні оголошення рекламного та довідкового характеру, забезпечення місцями в готелях і автостоянках за наявності їх на ринку, консультації спеціалістів, вантажно-розвантажувальні роботи і транспортні послуги, приймання для подальшого продажу сільгосппродуктів та інших товарів у бюро торгових послуг тощо.

Тарифи на послуги ринку, що пов'язані із забезпеченням ринкового господарства, установлюються адміністрацією ринку відповідно до чинного законодавства.

Пунктом 20 Правил встановлено, що адміністрація ринку при наданні продавцям торговельних місць на визначений термін, укладає з ними письмову угоду, в якій рекомендується зазначити термін дії угоди, асортимент (вид товару), що реалізується; розташування торговельного місця, умови оренди торговельного місця, розмір та порядок оплати за оренду майна, перелік послуги, які надає ринок та їх вартість.

Як встановлено актом перевірки від 13.03.2007р. та не заперечується позивачем, останній надає суб'єктам господарської діяльності торговельні місця у стокове платне користування для здійснення торгівлі промисловими товарами згідно укладених договорів, в яких вказано номер торгового місця, площа, розмір оплати за утримання торгового місця.

Як вбачається з Акту перевірки перевіряючі визначили граничний розмір плати за послуги в розмірі 5,18 грн. за одне торгове місце. При цьому, одне торгове місце визначено перевіряючими як таке, що дорівнює одному погонному метру, при продажі продукції (товарів) з транспортного засобу, візках, у контейнерах, кіосках, палатках тощо -двом погонним квадратним метрам займаної площі.

Згідно з визначенням, наведеним в абзаці 14 пункту 1 розпорядження голови ОДА від 04.12.2003р. № 582, одне торговельне місце на прилавках (столах) дорівнює одному погонному метру.

Згідно з актом інвентаризації від 02.01.2008р., в торговому комплексі "Басарабка-1" налічується 105 т/ст. (торговельних столів), а в торговому комплексі "Басарабка-2" - 106 т/ст. У розрахункових матеріалах по диференціації розмірів тарифів за утримання торговельного місця, наданих Товариством інспекції, зазначені в акті інвентаризації дані по торгових комплексах "Басарабка-1" та "Басарабка-2" про кількість наявних в них торговельних столів враховані як торгівельні місця, відповідно, 105 т/м в критій капітальній споруді і обладнані ринком ("Басарабка-1") та 106 т/м на відкритій території і обладнані ринком ("Басарабка-2"), однак фактично, металеві торговельні столи, розміщені в торгових комплексах "Басарабка-1" та "Басарабка-2", мають довжину 2 метри кожний, що відображено, зокрема, в інвентаризаційному описі від 19.07.2007р..

Відповідно до вимог Розпорядження голови ОДА від 04.12.2003р. позивачем складено акт інвентаризації від 02.01.2008р., відповідно до якого в торговельному комплексі "Басарабка-1" налічується 210 т/м (105x2), а в торговельному комплексі "Басарабка-2" - 212 т/м (106x2).

Виходячи з наведених обставин та зважаючи на те, що кількість торговельних місць та її зміна має істотне значення для визначення середнього розміру тарифу на одне торговельне місце в цілому по ринку, Товариством розроблені та додані при здійсненні перевірки скореговані розрахункові матеріали щодо диференціації розмірів тарифів за утримання торговельного місця в залежності від його розміщення та за видами продукції, які неправомірно не взяті до уваги інспекцією при проведенні перевірки.

2/ Щодо доводів інспекції про незаконне отримання товариством в 2007р. та січні-лютому 2008р. виручки в сумі 44080 грн. внаслідок ненадання послуг по обслуговуванню ліній електропостачання і торгово-технологічного обладнання є необґрунтованим і помилковим, оскільки:

У своїй функціональній діяльності товариство керується Правилами торгівлі на ринках м. Тернополя (додаток №1 до рішення міської ради від 07.03.2007р. № 5/7/13), в пункті 5 яких передбачені вимоги до утримання територій ринків та обладнання ринку, а в пункті 9 викладені обов'язки адміністрації ринку. При цьому функцій ринків з надання послуг по обслуговуванню ліній електропостачання і торгово-технологічного обладнання, а також послуг по охороні в обов'язковому порядку згаданими Правилами не передбачено.

Відповідно до Методичних рекомендацій з формування складу витрат та порядку їх планування в торговельній діяльності, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України від 22.05.2003р. №145 до плати за послуги, що надаються ринками на утримання торговельного місця включається витрати на заробітну плату робітників та службовців ринку, відрахування від зарплати, утримання території ринку, зокрема освітлення, вивіз сміття, використання механізмів, знос малоцінних матеріалів. Також, включаються витрати на утримання адмінбудинку, опалення, освітлення, вода, телефон, відрядження, канцтовари, обслуговування ЕККА тощо, амортвідрахування, витрати на поточний ремонт, податки, збори та інші передбачені законодавством обов'язкові платежі.

Зазначені вимоги підтвердженні Роз'ясненням щодо застосування Розпорядження голови облдержадміністрації від 04.12.2003р. № 582, що було спрямовано на адресу начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області для застосування при проведені перевірки.

В розпорядженні голови ОДА від 04.12.2003р. № 582, як і в жодному іншому нормативному акті, не наведено структуру граничного тарифу за послугу з утримання одного торговельного місця, не подано типовий перелік обов'язкових послуг, які мали б надаватись ринками і витрати по яких повинні включатись в структуру граничних тарифів, а також, відповідно, немає розробленого положення про чіткі механізми коригування розрахунків зміни розмірів граничних тарифів в залежності від кількості та якості обов'язкових послуг.

Крім того, згідно з листом головного управління економіки Тернопільської облдержадміністрації від 07.03.2008 р., дано роз'яснення відносно порядку віднесення понесених ринками витрат, пов'язаних з обслуговуванням виробничого процесу.

З даного роз'яснення не випливає обов'язок ринків або контролюючих органів здійснювати коригування граничного розміру тарифів у випадку не надання певних видів спеціальних послуг.

Згідно з договорами від 02.01.2007 р. та 02.01.2008 р., укладеними між TOB "Тернопільський міський ринок ЛТД" та ДП "Гарант", останній здійснював та здійснює обслуговування та ремонт, забезпечує безперебійну роботу виробничого, технологічного обладнання, інженерних комунікацій - ліній електропостачання, які знаходяться в межах експлуатаційної відповідальності Товариства.

Таким чином, Товариство протягом 2007 року, а також в поточному 2008 році, згідно укладених договорів, забезпечувало обслуговування ліній електропостачання. Тому висновок, викладений в акті перевірки від 13.03.2008р., про не проведення товариством заходів по обслуговуванню ліній електропостачання і торгово-технологічного обладнання не відповідає дійсності.

Разом з тим, частина підприємців, які здійснюють торгівельну діяльність на ринку, уклали окремі договори з ДП "Гарант", що є вільним волевиявленням сторін. Відтак, предметом таких договорів є надання відповідних послуг по обслуговуванню належного підприємцям та встановленого на їх розсуд електричного і торгово-технологічного обладнання.

Таким чином, отримання Товариством коштів, згідно з укладеним між ним та ДП "Гарант" договором, є обґрунтованим. При цьому слід відмежовувати вказаний дохід від коштів отриманих ДП "Гарант" - самостійною юридичною особою - в результаті окремих договірних відносин між вказаним підприємством та підприємцями, оскільки відповідачем належними та допустимими доказами не доведено, що предмети договорів, укладених ДП з товариством та окремо з підприємцями є ідентичні.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, інспекцією не доведено належними доказами правомірність застосування до ТОВ «Тернопільський речовий ринок ЛТД» економічних санкцій та штрафу за порушення державної дисципліни цін згідно оскаржуваного рішення, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 6, 7, 86, 89, 94 -98, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задоволити.

2. Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області № 21 від 19.03.2008р. про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський міський ринок ЛТД", вул. Живова, 9, м. Тернопіль економічних санкцій шляхом вилучення у дохід Державного бюджету 39913,84 грн. та накладення штрафу в сумі 79827,68 грн. за порушення державної дисципліни цін.

3. Повернути з Державного бюджету України 3 (три) грн. 40 коп. сплаченого державного мита на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський міський ринок ЛТД", вул. Живова, 9, м. Тернопіль, інд.код 14029504.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.

Суддя