"16" вересня 2008 р.
16:40
Справа № 1/123/05-НР
м.Миколаїв
За позовом: Відкрите акціонерне товариство »Дамен Шіпярдс Океан», 54052, м.Миколаїв, Заводська площа, 1
До 1-го відповідача: Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Миколаєві, 54017, м.Миколаїв, вул. Чкалова, 20
До 2-го відповідача: Головне управління державного казначейства України у Миколаївській області, 54055, м. Миколаїв, пр-т. Леніна, 141-в
За участю прокурора Миколаївської області, 54030, м.Миколаїв. вул.Спаська, 28
про: стягнення бюджетної заборгованості та відсотків.
Суддя Семенчук Н.О.
Секретар судового засідання Дзюба Ю.Ф.
Представники:
Від позивача: Віштал Д.А., дов. б/н від 03.01.2008р.
Від 1-го відповідача: Глушко Д.В., дов. № 17050/6/10-016 від 18.06.2008 р.
Від 2-го відповідача: Тицька Т.Г., дов № 7112/14-02 від 27.12.2007р.
В засіданні приймає участь: прокурор Порошина Н.Г.
СУТЬ СПОРУ: позивач звернувся до господарського суду з позовними вимогами (заява про зменшення позовних вимог від 13.05.2008 р.) про стягнення з Державного бюджету України в особі Головного управління державного казначейства України у Миколаївській області 22163,84 грн. суму відсотків нарахованих на суму бюджетної заборгованості, яка виникла з 01.02.2004 року по 15.06.2004 року.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що на час звернення до суду з позовом про примусове стягнення бюджетної заборгованості, а саме на 23.06.2004 року відповідач не здійснив розрахунок по сплаті ПДВ, тому позивач звернувшись до суду нарахував проценти за несвоєчасне відшкодування надмірно сплаченого податку. Вказує на те, що спосіб погашення бюджетної заборгованості шляхом оформлення облігації державної позики є альтернативним способом погашення заборгованості, нарівні із способами, встановленими ст.ст. 7, 8 Закону України “Про податок на додану вартість» та не виключає можливості нарахування процентів на бюджетну заборгованість, яка виникла до оформлення позики у вигляді облігації тому вважає, що він має правові підстави для стягнення з державного бюджету процентів за несвоєчасне відшкодування бюджетної заборгованості до погашення заборгованості шляхом її оформлення облігаціями державної позики. Зазначає, що ВАТ “Дамен Шіпярдс Океан» не отримано ніякої суми доходу від наданих облігацій.
Відповідач проти позову заперечує з тих підстав, що оскільки погашення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість оформлено за заявою позивача облігаціями внутрішньої державної позики, що Законом України “Про податок на додану вартість» не передбачено, то позивач втратив право на стягнення процентів.
Заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд
встановив:
За результатами господарської діяльності листопад 2003 року позивач 18.12.2003 року надав до ДПІ у Корабельному районі податкову декларацію з податку на додану вартість і розрахунок експортного відшкодування, згідно яких різниця між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту, визначена у відповідності з п. 7.7.1 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість», мала від'ємне значення і складала 802135,00 грн., в тому числі 134857 грн. бюджетного відшкодування і 667278, 00 грн. -експортного.
Припис пункту 7.7.3. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість» визначає, що у разі коли за результатами звітного періоду сума, визначена згідно з підпунктом 7.7.1 цієї статті, має від'ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації.
Підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період. За бажанням платника податку сума бюджетного відшкодування може бути повністю або частково зарахована в рахунок платежів з цього податку. Таке рішення платника податку відображається в податковій декларації.
Відшкодування здійснюється шляхом перерахування відповідних грошових сум з бюджетного рахунку на рахунок платника податку в установі банку, що його обслуговує, або шляхом видачі казначейського чека, який приймається до негайної оплати (погашення) будь-якими банківськими установами. Правила випуску, обігу та погашення казначейських чеків встановлюються законодавством.
Відповідно пункту 8.1. статті 8 Закону України “Про податок на додану вартість» платник податку, який здійснює операції з вивезення (пересилання) товарів (робіт, послуг) за межі митної території України (експорт) і подає розрахунок експортного відшкодування за наслідками податкового місяця, має право на отримання такого відшкодування протягом 30 календарних днів з дня подання такого розрахунку.
З врахуванням строків подання податкової декларації, розрахунку експортного відшкодування за листопад 2003 року, з огляду на вказані вище норми Закону України “Про податок на додану вартість»( в редакції, що діяла на час набуття права позивачем на відшкодування з бюджету), пункт 4 Указу Президента України “Про деякі зміни в оподаткуванні» на підставі поданих висновків податкового органу до органу державного казначейства з державного бюджету на розрахунковий рахунок позивача в установі банку в строк до 01.05.2004 року повинні були бути перераховані кошти у сумі 134 857 грн. по бюджетному відшкодуванню і до 01.02.2004 року -667 278 грн. - по експортному відшкодуванню.
У відповідності з пунктом 7.7.3. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість» ( в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) суми, не відшкодовані платнику податку протягом визначеного у цьому пункті строку, вважаються бюджетною заборгованістю. На суму бюджетної заборгованості нараховуються проценти на рівні 120 відсотків від облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент її виникнення, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Платник податку має право у будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків.
У вказані строки 1-й відповідач не надав до органу державного казначейства висновки щодо відшкодування з бюджету позивачу 802 135 грн. і вказана сума не була перерахована на розрахунковий рахунок позивача в установі банку.
Як свідчать матеріали справи, на час звернення до суду з позовом, а саме 23.06.2004 року, позивачу бюджетне відшкодування у сумі 802 135 грн. не здійснене. Тому позивач нарахував відповідно до приписів п.п 7.7.3 п.п 7.7 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість» на суму бюджетної заборгованості проценти в сумі 22 163,84 грн.
ВАТ “Дамен Шіпярдс Океан» в серпні 2004 року відшкодована бюджетна заборгованість з ПДВ за листопад 2003 року в сумі 802 135,00 грн. облігаціями внутрішньої державної позики, відповідно до ст. 12 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік» від 27.11.2003 року № 1344.
Так, ст. 12 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік» від 27.11.2003 року № 1344 передбачено, що погашення простроченої бюджетної заборгованості по ПДВ, що виникла станом на 01.11.2003 року та не відшкодована за станом на 01.01.2004 року, здійснюється шляхом її оформлення облігаціями внутрішньої державної позики з терміном обігу п'ять років. Порядок випуску, обігу, погашення зазначених облігацій, а також нарахування відсотків на них затверджується Кабінетом Міністрів України
На виконання вимог вказаної норми Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 25.12.2003р. № 2014 “Про випуск облігацій внутрішньої державної позики для погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість», якою було затверджено “Основні умови випуску облігацій внутрішньої державної позики для погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість» (далі - Основні умови) та “Порядок випуску, обігу, погашення облігацій внутрішньої державної позики із строком обігу п'ять років».
Відповідно до останнього абзацу “Основних умов випуску облігацій внутрішньої державної позики для погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість» затверджених Постановою КМУ від 25.12.2003р. № 2014, основні умови випуску облігацій є публічною пропозицією платникам податку щодо оформлення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, яка утворилася на 1 листопада 2003 року і не відшкодована до 1 січня 2004 року облігаціями внутрішньої державної позики.
Своє волевиявлення на оформлення простроченої бюджетної заборгованості шляхом одержання вказаних облігацій платник реалізує шляхом подання відповідної заяви встановленої форми відповідно до п. 11 Порядку випуску облігацій внутрішньої державної позики.
Відповідно до “Основних умов“ погашення облігацій здійснюється шляхом проведення щорічних виплат з погашення основної суми боргу в розмірі 20 відсотків номінальної вартості облігації. Різниця між номінальною вартістю облігацій та загальною сумою щорічних виплат з погашення основної суми боргу становить амортизаційну вартість облігацій.
Основними умовами визначено, що нарахування доходу за облігаціями здійснюється щороку за період з 1 січня по 31 грудня протягом строку обігу цінних паперів виходячи з їх амортизаційної вартості одночасно з проведенням щорічних виплат.
Тобто, дохід за облігаціями може розраховуватися з моменту оформлення бюджетної заборгованості у цінний папір.
Так, передбачений ст.. 12 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік» спосіб відшкодування ПДВ є альтернативним нарівні із способами встановленими ст.ст.7, 8 Закону України “Про податок на додану вартість» і не включає можливості нарахування платником відсотків по бюджетній заборгованості за період до оформлення бюджетної заборгованості облігаціями внутрішньої державної позики.
Отже, відмовившись від відшкодування бюджетної заборгованості шляхом передбаченим ст.. 7 Закону України “Про податок на додану вартість», платник не позбавив себе права на нарахування процентів, встановлених цією нормою Закону за період з моменту виникнення права відшкодування до моменту оформлення облігацій, тому що суб'єкт господарювання, який оформив прострочену бюджетну заборгованість шляхом одержання облігацій, не може знаходитись у гіршому становищі ніж суб'єкт господарювання якому бюджетна заборгованість відшкодовується у порядку передбаченому ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість».
За таких обставин зменшені вимоги позивача щодо стягнення 22163,84 грн. відсотків нарахованих на суму бюджетної заборгованості є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163, 167, 254 КАС України господарський суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Миколаївській області /54055,м. Миколаїв, пр-т Леніна, 141 В, код ЄДРПОУ 23613047/ на користь Відкритого акціонерного товариства »Дамен Шіпярдс Океан» /54052, м.Миколаїв, Заводська площа, 1, розрахунковий рахунок 200613696 у МОД АППБ «Аваль», МФО -326182, код -14307653 / 22 163,84 грн. відсотків бюджетної заборгованості.
3. Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Миколаївській області на користь Відкритого акціонерного товариства »Дамен Шіпярдс Океан»судові витрати в розмірі 221,64 грн.
Постанова у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову повністю або частково у порядку і строки встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
Н.О.Семенчук