Постанова від 24.07.2008 по справі 19/85А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.07.08 Справа№ 19/85А

За позовом: ТзОВ "Квіткова перлина", м. Львів;

До Відповідача-1: Управління земельних ресурсів у м. Львові, м. Львів;

До Відповідача-2: Львівська міська рада, м. Львів;

До Відповідача-3: Департамент містобудування Львівської міської ради, м. Львів

До Відповідача-4: Головного управління земельних ресурсів у Львівській області, м. Львів;

Про: визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій

Суддя: Левицька Н.Г.

Секретар судового засідання: Байко А.Я.

В судовому засіданні взяли участь представники Сторін: Позивача: Дасюк Р.С.-предст.(дов.б/н від 14.05.2008р.)

Відповідача-1: АнтонякБ.Ю.-предст.(дов.№ 40/01-16/33 від 18.01.2008р.)

Відповідача-2: БондаренкоМ.І.-предст.(дов.№1.7вих-58від 02.02.2007р.)

Відповідача-3: Бондаренко М.І.-

предст.(дов.№ 1.7 вих-58 від 16.01.2007р.)

Відповідача-4: не з'явився

Сторонам, які беруть участь у справі, роз'яснено зміст ст. 49, 51 КАС України, а саме, їх процесуальні права та обов'язки, зокрема, право заявляти відводи.

Суть спору:

Позовні вимоги заявлено ТзОВ "Квіткова перлина" до Відповідача-1: Управління земельних ресурсів у м.Львові. м. Львів, Відповідача-2: Львівської міської ради, м.Львів, Відповідача-3: Департаменту містобудування Львівської міської ради, м.Львів, Відповідача-4: Головного управління земельних ресурсів у Львівській області, м. Львів про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій

Обставини Справи:

Ухвалою Господарського суду Львівської обл. від 31.03.2008р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в попередньому засіданні на 15.05.2008р.

Розгляд справи відкладався Ухвалами від 15.05.2008р., 28.05.2008р., 02.07.2008р., 10.07.2008р., 21.07.2008р. з мотивів, зазначених у відповідних ухвалах суду.

07.07.2008р. Позивачем подано через канцелярію суду Заяву про зміну процесуального статусу учасників судового процесу. За результатми розгляду даної заяви судом 10.07.2008р. винесено ухвалу, відповідно, визначено вже змінений процесуальний статус учасників процесу. А саме: Позивач - ТзОВ "Квіткова перлина", м.Львів; Відповідач-1 - Управління земельних ресурсів у м.Львові, м. Львів; Відповідач-2 - Львівська міська рада, м.Львів Відповідач-3 - Департамент містобудування Львівської міської ради, м.Львів; Відповідача-4 - Головне управління земельних ресурсів у Львівській області, м. Львів.

В судовому засіданні Представник Позивача підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у адміністративному позові та додаткових поясненнях. Зокрема, Позивач зазначив, що Ухвалою сьомої сесії п'ятого скликання Львівської міської ради № 1361 від 29.11.2007 року "Про погодження ТзОВ "Квіткова перлина" місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на пр. В.Чорновола, 2-а у м. Львові" Позивачу погоджено місце розташування земельної ділянки та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0140 га на пр. В.Чорновола, 2-а в оренду терміном на 5 років для встановлення та обслуговування павільйону зі збірно-розбірних конструкцій без права капітального будівництва за рахунок земель, що не надані у власність або користування, за функцією - землі комерції; позивача зобов'язано у тримісячний термін подати у встановленому порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для затвердження міською радою.

На виконання вказаної Ухвали комісією в складі представників відповідачів, а також Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області, Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради та Санепідемстанції Галицького району м. Львова проведено вибір та обстеження згаданої земельної ділянки, за результатами чого погоджено акт вибору земельної ділянки. Зазначений Акт вибору земельної ділянки підписано всіма членами комісії, окрім представника Відповідача-1, який відмовився його підписувати.

15.01.2008 р. Позивач звернувся до Відповідача-1 Управління земельних ресурсів у м. Львові. М. Львів з клопотанням про надання відповідних висновків.

Листом № 40/01-15/713 від 14.02.2008 р. Відповідач повідомив, що питання щодо надання висновку про погодження місця розташування земельної ділянки призупинено до отримання ним роз'яснень з приводу змін та доповнень, внесеними до ст. 124 Земельного кодексу України Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Бездіяльність Відповідача, яка полягає у непідписанні акту вибору земельної ділянки ТзОВ "Квіткова перлина" для встановлення та обслуговування павільйону зі збірно-розбірних конструкцій без права капітального будівництва у м. Львові на пр. В.Чорновола, 2а, а також у відмові в розгляді звернення позивача від 15.01.2008 році про надання висновків, є неправомірною і такою, що порушує конституційні права позивача.

10.07.2008р. Позивачем через канцелярію господарського суду Львівської обл. подано Заяву про зміну позовних вимог відповідно до якої Позивач просить визнати протиправною бездіяльність Відповідача: Управління земельних ресурсів у м. Львові, яка полягає в не підписанні акту вибору земельної ділянки ТзОВ «Квіткова перлина" для встановлення та обслуговування павільйону із збірно-розбірних конструкцій без права капітального будівництва у м. Львові на пр. В. Чорновола, 2а, а також у відмові в розгляді звернення позивача від 15.01.2008р. про надання висновків щодо відведення земельної ділянки; зобов"язати Управління земельних ресурсів у м.Львові погодити місце розташування земельної ділянки загальною площею 0,0140га, яка розташована у м.Львові по пр.Чорновола,2а та призначена для встановлення та обслуговування павільйону зі збірно-розбірних конструкцій ТзОВ "Квіткова перлина" шляхом підписання акту вибору земельної ділянки, надання висновку про погодження місця розташування земельної ділянки та довідки щодо встановлених обмежень (обтяжень) та земельних сервітутів на використання земельної ділянки; зобов'язати Управління земельних ресурсів у м.Львові погодити проект відведення земельної ділянки загальною площею 0,0140га., яка розташована у м. Львові по пр.Чорновола,2а та призначена для встановлення та обслуговування павільйону зі збірно-розбірних конструкцій ТзОВ "Квіткова перлина" в оренду терміном на 5 років; Зобов'язати Львівське обласне головне управління земельних ресурсів провести державну землевпорядну експертизу проект}' відведення земельної ділянки загальною площею 0,0140га, яка розташована у м.Львові по пр.Чорновола,2а та призначена для встановлення та обслуговування павільйону зі збірно-розбірних конструкцій ТзОВ "Квіткова перлина" в оренду терміном на 5 років, складеного у встановленому законодавством порядку; Зобов"язати Львівську міську раду та Департамент містобудування Львівської міської ради розглянути питання про затвердження складеного у встановленому законодавством порядку проекту відведення земельної ділянки загальною площею 0,0140га. яка розташована у м.Львові по пр.Чорновола,2а та призначена для встановлення та обслуговування павільйону зі збірно-розбірних конструкцій ТзОВ "Квіткова перлина" в оренду терміном на 5 років.

Представник Відповідача-1 Управління земельних ресурсів у м. Львові в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, виходячи з наступного:

15.01.2008р. Позивач звернувся до Управління земельних ресурсів у місті Львові з Листом щодо надання висновку про погодження місця розташування земельної ділянки для встановлення та обслуговування павільйону зі збірно-розбірних конструкцій на пр. В.Чорновола, 2-а у м.Львові.

На момент розгляду даного Звернення діяв Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", згідно з яким ч.1ст.124 Земельного кодексу України доповнено наступним положенням: "Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі."

Згідно з Положенням про Управління земельних ресурсів у місті Львові, - управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Мінприроди, Держземагентства, головного управління земельних ресурсів у Львівській області, а також положенням про управління.

Оскільки, на земельній ділянці за адресою м. Львів, пр. В.Чорновола, 2-а були відсутні об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, управління не мало жодних правових підстав для погодження ТзОВ «Квіткова перлина" акту вибору земельної ділянки та місця розташування земельної ділянки для встановлення та обслуговування павільйону зі збірно-розбірних конструкцій без проведення аукціону щодо набуття права оренди на вказану земельну ділянку, про що і було повідомлено ТзОВ «Квіткова перлина" Листом від 14.02.2008р. № 40/01-15/713.

Додатково представник Відповідача-1 Управління земельних ресурсів у м. Львові звертає увагу суду на те, що відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.Об.2008р. абзац другий ст. 124 Земельного кодексу України викладено в наступній редакції.

"Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні).

Пунктом 11 Перехідних положень вказаного закону зобов'язано Кабінет Міністрів України: визначити особливості оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулись із заявою (клопотанням) про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 01 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення.

Представник Відповідача-2: Львівська міська рада в судове засідання з'явився, заперечив проти позовних вимог, заперечення на адміністративний позов в судове засідання не подав.

Представник Відповідача-3: Департамент містобудування Львівської міської ради, в судове засідання з'явився, заперечення на адміністративний позов суду не подав.

Представник Відповідача-4: Головне управління земельних ресурсів у Львівській області, в судове засідання не з'явився, 27.05.2008р. подав письмове Заперечення проти залучення його у справу як учасника судового процесу.

Заслухавши пояснення Сторін, оглянувши в судовому засіданні оригінали первинних документів та оцінивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, судом встановлено наступне:

Ухвалою Львівської міської ради № 1361 від 29.11.2007р. "Про погодження ТзОВ "Квіткова перлина" місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на пр. В.Чорновола, 2-а у м. Львові»Позивачеву погоджено місце розташування земельної ділянки та надано Дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0140 га на пр. В.Чорновола, 2-а в оренду терміном на 5 років для встановлення та обслуговування павільйону зі збірно-розбірних конструкцій без права капітального будівництва за рахунок земель, що не надані у власність або користування, за функцією - землі комерції, а також зобов'язано Позивача у тримісячний термін подати у встановленому порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для затвердження міською радою.

У відповідності до вимог зазначеної Ухвали Позивачем розроблено містобудівне обґрунтування для розміщення квіткового павільйону на вул. В.Чорновола, 2-а в м. Львові.

Листом № 210079/2401 від 06.08.2007 року Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради дано позитивні висновки щодо погодження позивачеві відведення згаданої земельної ділянки.

Аналогічні позитивні висновки та погодження надано листом № 2143/01 від 07.09.2007 року та висновком № 2/01 від 21.01.2008 року Санепідемстанції Галицького району м. Львова, погодженням №04/4186 від 24.12.2007 року Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, висновком № 04-02-7279 від 09.01.2008 року Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області, листом № 1/758 від 22.08.2007 року Галицького районного відділу м. Львова ГУМ НС України в Львівській області, актом № 07/160-3 від 21.12.2007 року ЛКП "Археологічно-архітектурна служба м. Львова", технічним заключениям № 15-5506 від 12.09.2007р. ЛМКП "Львівводоканал", листом №3884 від 06.09.2007р. ВАТ "Львівобленерго".

Комісією в складі представників усіх Відповідачів, а також Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області, Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради та Санепідемстанції Галицького району м. Львова проведено вибір та обстеження згаданої земельної ділянки, за результатами чого погоджено акт вибору земельної ділянки.

Зазначений Акт вибору земельної ділянки підписано всіма членами комісії, крім представника Управління земельних ресурсів у м. Львові.

15.01.2008 року Позивач звернувся до Відповідача з Клопотанням про надання відповідних висновків.

Листом № 40/01-15/713 від 14.02.2008 року Відповідач повідомив, що питання щодо надання висновку про погодження місця розташування земельної ділянки призупинено до отримання ним роз'яснень з приводу змін та доповнень, внесеними до ст. 124 Земельного кодексу України Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 року та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

В силу ст. 40 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування та посадові і службові особи цих органів зобов'язані розгляну подані до них звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порушивши зазначені вимоги Конституції України, Відповідач Управління земельних ресурсів у м. Львові відмовило в розгляді звернення Позивача та підписанні акту вибору земельної ділянки.

Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статтті 67 розділу 1, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) від 22.05.2008 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу 1, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпунктів 1-7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, , підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу 2 та пункту 3 розділу 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", на які покликається відповідач, мотивуючи відмову в розгляді звернення позивача.

При цьому, Конституційний Суд України прийшов до висновку про те, що відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а тому при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. Отже, визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційний Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод. Такі правові позиції встановлені Конституційним Судом України і в його попередніх рішеннях: Рішення від 22.09.2005р. № 5-рп/2005 (справа про постійне користування земельними ділянками), Рішення від 09.07.2007р. (справа про соціальні гарантії громадян) тощо.

Згідно з п. 6 Рішення Конституційного Суду України від 22.05. 2008.р (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) це Рішення Конституційного Суду України має преюдиційне значення при розгляді судами позовів, у зв'язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

Невірним є твердження Відповідача -1: Управління земельних ресурсів у м. Львові про те, що відповідно до Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008р. на даний час відсутнє правове регулювання оформлення права оренди земельних ділянок без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулись із заявою про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, оскільки цим Законом зобов'язано Кабінет Міністрів України визначити процедуру оформлення права оренди таких земельних ділянок, оскільки з положень зазначеного Закону передбачено можливість надання в оренду земельних ділянок без проведення аукціону, якщо станом на 1 січня 2008р. відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення.

Відповідно до вимог ст. 8 Конституції України Конституція України має найвищу юридичну силу; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй; норми Конституції є нормами прямої дії. Тому відсутність підзаконних актів, які деталізують регламентовані Конституцією права і свободи не є підставою для відмови суб'єктами владних повноважень у реалізації таких прав.

Крім того, згідно із вимогами ст. 58 Конституції України, в даному випадку, закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі.

Виконуючи вимоги ст. 151 КАС України, після з'ясування всіх обставин у справі та перевірки їх доказами, головуючим у судовому засіданні надано представникам Позивача можливість дати додаткові пояснення.

Після закінчення з'ясування обставин у справі та перевірки їх доказами, керуючись вимогами ст. 152 КАС України, Позивач та Відповідач взяли участь в судових дебатах, в ході яких представник Позивача підтвердив свої правові позиції відносно предмету спору.

Після закінчення судових дебатів судом оголошено перерву для виходу до нарадчої кімнати для ухвалення постанови, згідно із вимогами ст.ст. 153, 154 КАС України.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті в порядку, передбаченому ч.3 ст. 160 КАС України.

Керуючись статтями 6-12, 69-71, 86, 137, 158, 159-163, 167 та п.6 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задоволити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Відповідача: Управління земельних ресурсів у м. Львові, яка полягає у не підписанні акту вибору земельної ділянки ТзОВ "Квіткова перлина" для встановлення та обслуговування павільйону зі збірно-розбірних конструкцій без права капітального будівництва у м. Львові на пр. В.Чорновола, 2а, а також у відмові у розгляді звернення від 15.01.2008р. про надання висновків щодо відведення земельної ділянки.

3. Зобов'язати Управління Земельних ресурсів у м. Львові погодити місце розташування земельної ділянки загальною площею 0,0140га, яка знаходиться за адресою: м. Львів, пр. В.Чорновола, 2а, та призначена для встановлення та обслуговування павільйону зі збірно-розбірних конструкцій ТзОВ "Квіткова перлина", шляхом підписання акту вибору земельної ділянки, надання висновку про погодження місця розташування земельної ділянки та довідки щодо встановлення обмежень (обтяжень) та земельних сервітутів на використання земельної ділянки.

4. Зобов'язати Управління земельних ресурсів у м. Львові подати проект земельної ділянки загальною площею 0,0140 га, яка знаходиться за адресою: м. Львів, пр. В.Чорновола, 2а, та призначена для встановлення та обслуговування павільйону зі збірно-розбірних конструкцій ТзОВ "Квіткова перлина" в оренду терміном на 5 років.

5. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів у Львівській області провести державну землевпорядну експертизу проекту відведення земельної ділянки загальною площею 0,0140 га, яка знаходиться за адресою: м. Львів, пр. В.Чорновола, 2а, та призначена для встановлення та обслуговування павільйону зі збірно-розбірних конструкцій ТзОВ "Квіткова перлина" в оренду терміном на 5 років.

6. Зобов'язати Львівську міську раду та Департамент містобудування Львівської міської ради розглянути питання про затвердження проекту відведення земельної ділянки загальною площею 0,0140 га, яка знаходиться за адресою: м. Львів, пр. В.Чорновола, 2а, та призначена для встановлення та обслуговування павільйону зі збірно-розбірних конструкцій ТзОВ "Квіткова перлина" в оренду терміном на 5 років.

7. Судові витрати покласти на Позивача.

Постанова може бути оскаржена в порядку, визначеному главою 1 розділу ІV КАС України.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Левицька Н.Г.