Рішення від 26.08.2008 по справі 19/89

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

26.08.08 Справа№ 19/89

За позовом:Навчально-спортивної бази літніх видів спорту МО України

До Відповідача-1 : Виконавчого комітету Львівської міської ради, м.Львів

До Відповідача-2:Відділу приватизації державного житлового фонду Шевченківського району м.Львова.

Про:визнання права державної власності на нерухоме майно на нежитлові будівлі : складу, літ."А-1", загальною площею 209,1 м. кв., будівлю свинарника , літ. "Б-1", загальною площею 295,0м.кв.,яке знаходиться за адресою:м. Львів,вул.Клепарівська,39а, що перебувають в оперативному управлінні Міністерства оборони України

Суддя: Левицька Н.Г.

Секретарсудового засідання: Байко А.Я.

В судовому засіданні взяли участь Представники Сторін:

Позивача: Максимонько Л.В. -предст. (Дов. № 79 від 03.04.2008р.);

Відповідача-1: не з'явився

Відповідача-2: Петрій Я.А. -зав.відділу приватизації УКВ ЛМР (Дов. № 126 від 17.06.2008р.)

Представникам Сторін, які взяли участь у справі роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20,22 ГПК України, в тому числі право заявляти відводи.

Суть спору:

Позовні вимоги заявлено навчально-спортивною базою літніх видів спорту МО України до відповідача1 : виконавчого комітету Львівської міської ради, до відповідача 2 : відділу приватизації державного житлового фонду Шевченківського району про визнання права державної власності на нерухоме майно на нежитлові будівлі: складу, літ."А-1", загальною площею 209,1 м кв., будівлю свинарника, літ. "Б-1", загальною площею 295,0 м кв., за адресою, м. Львів, вул. Клепарівська,39"а", що перебувають в оперативному управлінні Міністерства оборони України.

Обставини справи:

Ухвалою суду від 03.04.2008р. було порушено провадження у справі та призначено на 20.05.2008р. Розгляд справи неодноразово відкладався ухвалами суду від 29.05.2008р., 14.07.2008р., 23.07.2008р. 07.08.2008р., з мотивів, викладених в ухвалах.

У відповідності до ст. 75 ГПК України, справа розглянута за наявними у ній документами.

Представник Позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просив суд їх задоволити та визнати право державної власності на нежитлові будівлі : складу , літ. "А-1" загальною площею 209,1 м кв., будівлю свинарника , літ. "Б-1", загальною площею 295,0 м кв., за адресою, м. Львів, вул. Клепарівська,39"а", що перебувають у оперативному управлінні Міністерства оборони України.

Зокрема, представник Позивача стверджує, що навчально-спортивна база літніх видів спорту МО України, надала усі необхідні документи для реєстрації права державної власності на нежилі будівлі: склад, літ. "А-1" та будівлю свинарнику, літ. "Б-1", що перебувають в оперативному управлінні Міністерства оборони України, які розташовані за адресою: вул. Клепарівська,39 "а".

Згідно з Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 23.03.2006р. № 394 “Про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна і затвердження вартості цих послуг" та Рішенням Львівської міської ради від 30.03.2007 року № 186 "Про внесення змін і доповнень у додаток до рішення виконавчого комітету від 23.03.2006р. №394 "Про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна", п 4, та п.1.1 визначено оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться районними відділами приватизації державного житлового фонду з видачею свідоцтва про право власності на підставі рішення виконавчого комітету.

Однак, відділом приватизації державного житлового фонду Шевченківського району м. Львова від 08.06.2007р. № 3513/169 відмовлено навчально-спортивній базі літніх видів спорту МО України в оформленні права власності на нежилі будівлі по вул. Клепарівській,39а, посилаючись на те, що питання розглядалось на засіданні виконкому. Позитивного рішення немає.

Відмова здійснена на зауваженні до проекту Рішення виконавчого комітету Львівської міської ради, який погоджений всіма відповідальними посадовими особами, крім заступника міського голови з питань економіки та соціальної політики О.Синютки, який вважає за необхідне розглянути у контексті передачі об"єктів МО територіальній громаді.

Згідно із вимогами ч. 5 ст. 22 ГК України, держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, що належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність, в тому числі, на основні права господарського відання.

Згідно із вимогами ч. 2 ст. 326 ЦК України, від імені та в інтересах держави Україна право влсності здійснюють відповідно органи державної влади.

Як вбачається зі змісту п. 1 Декрету Кабінету Міністрів України (зі змінами) "Про управління майном, що є у загальнодержавній власності, крім майнових комплексів підприємств, установ, організацій, управління якими здійснюють відповідні служби Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України", згідно з законодавчими актами України,- покладено на міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади.

З матеріалів справи вбачається, що Позивач перебуває у підпорядкуванні Міністерства оборони Ураїни.

Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України, власник ( уповноважена ним особа) майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Як вбачається з матеріалів справи, Відповідач листом від 08.06.2007р. №3513/169 відмовив Позивачу в офрормленні права власності на нежилу будівлі по вул. Клепарівській, 39а.

Однак, у своїй відповіді Відповідачем не вказано, що він має документи, які свідчать про те, що майно не є державною власністю, не заперечив, що повноваження щодо оформлення права власності належать йому, та не заперечує щодо відповідності до вимог ст. 392 Цивільного Кодексу України визнання права власності на майно вирішується у судовому порядку.

Одночасно Відповідач не звернув уваги, що його посилання на відсутність актів введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, пояснюється тим, що вказаний об'єкт збудований до 92-го року для потреб Міністерства оборони України, і це підтверджується інвентаризаційними документами КЕЧ району та БТІ, де встановлений рік вводу в експлуатацію будівлі -1981рік.

Держкомбуд України від 23.03.99року № 12/5-12, "Щодо оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, на які відсутні акти прийняття їх в експлуатацію" визначив: по об»єктах, що збудовані до 5 серпня 1992 року, тобто до прийняття Урядом України документу, яким встановлено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об"єктів, при їх реєстрації для оформлення права власності одним з документів є висновок про технічний стан будинку(будівлі), що складається бюро технічної інвентаризації.

Позивачем вказаний висновок БТІ Відповідачу був наданий, також була надана вся технічна документація, в тому числі технічний паспорт та інвентарна справа, виготовлена ЛОКБТІ та ЕО.

Таким чином, всі наявні документи засвідчують,що вказане нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Клепарівська, 39 "а" є державною власністю та перебуває в оперативному управлінні Міністерства оборони України.

Як зазначалось вище, Декретом Кабінету Міністрів України (зі змінами) "Про управління майном, що є у загальнодержавній власності" було покладено на міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади здійснення функцій щодо управління майном, що є у загальнодержавній власності. Пунктом 5 Декрету прямо заборонено підприємствам, що є у загальнодержавній власності, передавати безоплатно закріплене за ним майно іншим підприємствам, організаціям і установам, а також громадянам.

В матеріалах справи відсутні дані про те, що спірне майно: будівля складу, літ. "А-1", загальною площею 209,1 м кв., будівлю свинарника, літ. "Б-1", загальною площею 295.0 м кв., за адресою м. Львів, вул. Клепарівська, 39 "а", що перебувають в оперативному управлінні Міністерства оборони України передане в комунальну власність територіальній громаді м.Львова.

Спірне майно не вибуло з володіння підприємства позивача, та організація не належить до майна територіальної громади. Окрім того, законом не передбачено спрощену форму переходу майна з державної до комунальної форми власності, зокрема за наявності згоди осіб, в яких спірне майно перебуває у віданні.

Відповідно до ст. 41 Конституції України право власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 57 Закону України "Про власність", якщо за результатом видання акта органом державного управління або місцевим органом влади, що не відповідає закону, порушуються права власника та інших осіб щодо володіння, користування чи розпорядження належним їм майном,- такий акт визнається недійсним за позовом власника або особи права якої порушено.

Згідно зі ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", правовий статус місцевого врядування в Україні визначається Конституцією України, законами України. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Ресбубліці Крим- також нормативно-правовими актами Верховної рРади і Ради міністрів Автономної республіки Крим, прийнятими у межах їхньої комперенції.

Згідно із вимогами ч. 2 ст. 16 ЦК України, права та інтереси можуть захищатись шляхом, зокрема, примусового виконання обов'язку в натурі.

Згідно із ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи вищенаведене, документи, які знаходяться в матеріалах справи, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати, за згодою Сторін, покласти на Позивача.

Керуючись ст.ст. 32,33,36,43,49,82,84,84 ГПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задоволити повністю.

2.Визнати право державної власності на нерухоме майно: будівлю складу, літ. "А-1", загальною площею 209,1 м. кв., будівлю свинарника, літ. "Б-1", загальною площею 295,0 м. кв., за адресою м. Львів, вул. Клепарівська, 39 "а", що перебувають в оперативному управлінні Міністерства оборони України.

3. Судові витрати покласти на Позивача.

Рішення суду може бути оскаржено до Львівського апеляційного господарського суду в порядку, встановленого розділом ХІІ ГПК України.

Суддя Левицька Н.Г.