Справа № 2-917
2011 р.
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2011 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
Головуючого-судді Корольової Г.Ю.,
при секретарі Наливайкіній Н.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка справу за позовом
ОСОБА_1 до
ОСОБА_2,
3-х осіб - Охтирська міська рада, Держкомзему м. Охтирка
Про визнання недійсним державного акту, суд,
В липні 2011 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з вищеозначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що згідно договору купівлі-продажу від 21.02.1935 року її бабусі належав будинок на праві власності за адресою: АДРЕСА_1. Рішенням райвиконкому від 03.07.1954 року була передана у користування земельна ділянка, на якій розташоване приватне домоволодіння. Загальна площа земельної ділянки становить 2628 кв. м, під будівлями - 85 кв. м, під двором 314 кв. м, під садом - 1789 кв. м, під городом - 413 кв. м. З того часу сім*я користується вказаною земельною ділянкою і місцева влада не висувала ніяких претензій щодо користування землею. У 2002 році бабуся використала право на приватизацію та отримала державний акт. Цього є року склала у нотаріуса договір дарування приватизованої земельної ділянки на ім'я позивачки.
У 2002 році звернулася до Охтирської міської ради з проханням щодо реалізації свого права на приватизацію земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: пров. Шмідта, 15 м. Охтирка, так як тривалий час користується нею, але було відмовлено, мотивуючи свою відмову відсутністю генерального плану забудови м. Охтирка.
У 2007 році повторно звернулася з аналогічною заявою і отримала відмову, а 14.04.2010 року на земельну ділянку, якою вона-позивачка користується прийшли невідомі люди і почали бити кілки, пояснюючи, що міська рада вилучила частину земельної ділянки, яка була передана у користування з 1954 року та своїм рішенням від 26.02.2009 року передала відповідачки землю у власність, що підтверджується державними актами.
Вважає, що рішення Охтирської міської ради і Державний акт, виданий на його підставі, незаконне та суперечить нормам чинного законодавства та підлягає скасуванню, оскільки при зверненні щодо надання даної земельної ділянки, Охтирська міська рада посилалася на те, що дана земельна ділянка являється природоохороною зоною річки Охтирки. Вказує, що вона має першочергове право на приватизацію спірної земельної ділянки і своїм рішенням від 26.02.2009 року Охтирська міська рада порушила її права, незаконно надавши перевагу іншим громадянам, незважаючи на те, що зверталася з аналогічною заявою, тобто вважає, що Охтирська міська рада прийняла рішення про надання земельної ділянки за рахунок вилученої у неї на підставі документів, які є неправдивими, а тому вимушена звернутися до суду за захистом своїх прав і прохає визнати недійсним з дати видачі державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 247742 від 17 червня 2010 року, зареєстрованого в книзі реєстрації Державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011061400351 на ім'я ОСОБА_2
В судовому засіданні позивачка та її представник ОСОБА_3 позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Відповідачка в судовому засіданні з позовом не згодна і пояснила, що державний акт на право власності на земельну ділянку виданий відповідно вимог чинного законодавства і не порушила права позивачки.
Представник 3-ої особи Охтирської міської в судовому засіданні з позовом не згоден, вказуючи, що позивачка до Охтирської міської ради із заявами щодо надання земельної ділянки у користування або приватизації не зверталася, її права не порушені і надання земельної ділянки відповідачки проводилася на підставі її заяви та відповідного рішення із земель, які находяться у комунальної власності Охтирської міської ради.
Представник 3-ої особи Держкомзему м. Охтирка в судовому засіданні позовні вимоги не визнає і підтвердила, що при видачі державного акту на право власності на земельну ділянку порушень земельного законодавства не було, права позивачки не порушені. Земельна ділянка видавалася з частини землі, яка перебувала у власності Охтирської міської ради.
Вислухавши пояснення сторін, 3-х осіб, показання свідків, перевіривши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності на підставі рішення виконкому Охтирської міської ради народних депутатів від 30.12.1993 року №611, свідоцтва про спадщину від 10.10.2002 року ВАВ №18594, договору дарування від 06.11.2002 року ВАВ №18683 передана у приватну власність земельна ділянка площею 0,1000 га в межах згідно з планом і розташована на території АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд та зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №126 від 28.11.2002 року, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серії Р2 №669128 (а.с. 10).
Відповідно до ст. 126 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою, а право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Дані документи є правовою підставою для користування земельною ділянкою і їх перелік є виключний і не передбачає користування земельною ділянкою на підставі інших документів.
Позивачка відповідно до ст. 60 ЦПК України не надала жодного доказу, які б свідчили про те, що вона має право на користування спірною земельною ділянкою по пров. Достоєвському,11 м. Охтирка.
Посилання позивачки на її звернення до Охтирської міської ради в 2002році та 2007 році з приводу приватизації земельної ділянки по АДРЕСА_1 спростовується листом представника Охтирської міської ради.
Відповідно рішення п'ятого скликання тридцять першої сесії Охтирської міської ради від 26.02.2009 року про надання дозволу на розробку документації із землеустрою затверджені матеріали погодження та вибору місця розташування земельних ділянок та надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд ОСОБА_2 на земельну ділянку для будівництва жилого будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2.
Відповідно до ст.12 ЗК України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить:а) розпорядження землями територіальної громади; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Закону.
Пунктом 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що розмежування земель державної та комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність та земель, визначених у абзаці 3 цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.
Частиною 2 ст. 83 ЗК України встановлено, що у комунальній власності перебувають всі землі у межах населених пунктів, крім земель державної та приватної власності.
Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни набувають права власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування або виконавчої влади, в межах їх повноважень, визначених ЗК України, шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно довідки управління Держкомзему у м. Охтирка за №221 від 19.03.2009 року відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування індивідуального жилого будинку, господарських будівель і споруд (землі житлової забудови) по пров. Достоєвського,11 передбачене згідно форми 6-зе за рахунок земель запасу та земель, не наданих у власність та постійне користування в межах населених пунктів (які не надані у тимчасове користування) - землі громадського призначення.
До виготовлення державного акту відповідачкою надана до матеріалів справи технічна документація, з якої вбачається, що власником земельної ділянки, яка надається ОСОБА_2 є Охтирська міська рада, а дана спірна земельна ділянка межує: з півночі - землі міської ради (сінокоси), вільні від забудови; з півдня - землі міської ради (пров. Достоєвського) до р. Охтирка 29 м; з заходу - землі гр. ОСОБА_4 (АДРЕСА_3) вільні від забудови; зі сходу - землі гр. ОСОБА_5 АДРЕСА_4) вільні від забудови та підтверджується викопіюванням із чергового кадастрового плану, який підтверджує, що ОСОБА_1 не являється суміжним землекористувачем спірної земельної ділянки і її згода на встановлення межових знаків не потрібна та дана земельна ділянка вилученню не підлягає.
Державним актом на право власності на земельну ділянку засвідчується право ОСОБА_2 на земельну ділянку на підставі рішення 39-ї сесії 5 скликання Охтирської міської ради від 20.10.2009 року площею 0,1000 га, яка розташована АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, серія ЯД №247742 від 17 червня 2010 року.
Так, ст. 118 ЗК України (діяла на момент прийняття Охтирською міською радою) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, у межах норм безоплатної приватизації, подають до органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки заяву з документами.
Посилання позивачки на ст. 119 ЗК України суд вважає безпідставними, оскільки відповідно до листа Верховного Суду України від 29.10.2008 року за №19-3767/0/8-08, пункт 3 «норма ст. 119 Земельного Кодексу України щодо набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю може застосовуватися з 1 січня 2017 року відповідно до п.1 розділу 1Х «Прикінцеві положення» ЗК України.
Аналізуючи зібрані докази в сукупності та з огляду на вищенаведене, Охтирська міська 26.02.2009 року згідно ст.ст.12, 87, 118, 121 ЗК України на пленарному засіданні розглянула заяву ОСОБА_2 та надала дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд. В подальшому виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі гр. ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_2. Як в період виготовлення вказаної документації, так і на момент прийняття відповідного рішення Охтирською міською радою відповідного рішення інших письмових заяв від громадян щодо отримання спірної земельної ділянки, в тому числі і позивачки, не надходило, а тому право її на отримання даної земельної ділянки не порушено і позовні вимоги безпідставні та такі, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 80, 81, 212-215 ЦПК України, ст. ст. 12, 83, 118, 119,121 126 ЗК України, суд
В позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2, 3-х осіб - Охтирська міська рада, Держкомзем у м. Охтирка про визнання недійсним державного акту - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні при оголошенні рішенні апеляційна скарга подається протягом десяти днів після отримання копії цього рішення до апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайонний суд.
Суддя: Корольова Г.Ю.
З оригіналом згідно: Підпис