79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
16.12.11 Справа№ 5015/6333/11
За позовом: Державної екологічної інспекції у Львівській області, м.Львів
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Турка Турківського району Львівської області
про відшкодування збитків завданих державі, внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства в розмірі 1092,09 грн
Суддя С.Б.Кітаєва
Секретар Кошовий О.С.
Представники:
від позивача: не з»явився
від відповідача: не з»явився
Суть спору: Позов заявлено Державною екологічною інспекцією у Львівській області, м.Львів, до відповідача, Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Турка Турківського району Львівської області, про відшкодування збитків в розмірі 1092,09 грн, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Ухвалою суду від 28.10.2011 року порушено провадження у справі і призначено справу до розгляду на 23.11.2011 року. Вимоги до сторін по підготовці справи до розгляду в судовому засіданні перелічено в ухвалі.
З підстав, наведених в ухвалі від 23.11.2011 року розгляд справи відкладався на 16.12.2011 року.
Сторони в жодне із судових засідань явку повноважних представників не забезпечили, хоч така судом визнавалась обов»язковою. Документи, згідно ухвал справи, до суду від сторін не надходили.
01.12.2011 року за вх.№28523/11 в канцелярії суду зареєстровано лист позивача , у якому просить припинити провадження у справі №5015/6333/11 за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, яка призначена до розгляду на 16.12.2011 року на12 год.40 хв., у зв»язку із добровільним врегулюванням спору.
До листа, підписаного представником позивача ОСОБА_2 долучено копію довіреності на представника та копію платіжного доручення №126 від 12 вересня 2011 року про перерахування відповідачем на рахунок позивача коштів в сумі 1092,00 грн. в погашення завданих збитків.
В судове засідання 16.12.11 року сторони не забезпечили явку повноважних представників.
Відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній документами.
Судом встановлено.
27 жовтня 2011 року на розгляд до господарського суду Львівської області поступила позовна заява №03-5206 від 17.10.2011 року Державної екологічної інспекції у Львівській області до відповідача , Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Турка Турківського району Львівської області, про відшкодування збитків в розмірі 1092,09 грн, завданих державі, внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Позовна заява зареєстрована за вхідним номером 6751; справі за зазначеним позовом автоматизованою системою документообігу суду присвоєно номер 5015/6333/11.
Заявлені вимоги грунтуються на наступному.
Державною екологічною інспекцією у Львівській області (м.Львів) 07 липня 2011 року проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1. Результати перевірки оформлені актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства №50 від 07.07.2011 року, у якому зафіксовано, що ФОП ОСОБА_1. у період з 13.01.2011 року по 07.07.2011 року на території кафе-беру «ІНФОРМАЦІЯ_1», яке знаходиться в межах Турківської міської ради, здійснено самовільний забір підземних прісних вод ( 28 м.куб) з шахтного колодязя для господарсько-побутових потреб без дозволу на спецводокористування, що є порушенням чинного законодавства, а саме : ст.ст.6,48,49 Водного кодексу України , в результаті чого державі заподіяно збитки на суму 1092,00 грн. Інспекцією проведено розрахунок збитків за Методикою розрахунків розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Міністерством охорони навколишнього середовища за №389 від 20.07.09 р, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 червня 2009 року за №767/16783.
Позивач у позовній заяві стверджує, що на адресу відповідача Державною екологічною інспекцією у Львівській області скеровувалась претензія про добровільне відшкодування завданих державі збитків (претензія №03-4254 від 17.08.11 р) , яка залишена відповідачем без відповіді та задоволення, що й обумовило подання на розгляд господарського суду позовної заяви №03-5206 від 17.10.2011 року про примусове стягнення з відповідача збитків в розмірі 1092,09 грн .
З матеріалів справи вбачається , що Акт №50 від 07 липня 2011 року перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства підписаний Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1. без застережень.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного :
Державна екологічна інспекція у Львівській області відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Львівській області, затвердженого наказом Мінприроди від 19.02.2007р №55, є спеціальним підрозділом Мінприроди , який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю державній екологічній інспекції. Інспекція, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання , відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами; додержання правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, поводження з відходами ( крім поводження з радіоактивними відходами); виконання вимог висновків державної екологічної експертизи у сфері використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням умов виданих дозволів , лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди, скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, транскордонне переміщення об»єктів рослинного та тваринного світу; виконує інші функції.
Інспекція має право обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації , військові та оборонні об»єкти, об»єкти органів внутрішніх справ, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби у місцях їх постійної дислокації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання , відтворення та охорону природних ресурсів, поводження з відходами ( крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки; складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підприємства, установи , організації та громадяни зобов»язані відшкодувати збитки , завдані ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
У відповідності до п.35 ст.4 та п.1 ст.20 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються до державного та місцевого бюджету. У зв»язку з тим, що шкода заподіяна на території Турківської міської ради, відповідач зобов»язаний був відшкодувати її на спеціальний рахунок місцевого бюджету м.Турка.
Факт порушення вимог природоохоронного законодавства, який полягає у самовільному заборі підземних прісних вод (28 м.куб) з шахтного колодязя для господарсько-побутових потреб без дозволу на спец водокористування, що є порушенням вимог ст.ст.44.48,49 Водного кодексу України, зафіксовано Актом №50 від 07.07.2011 року перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, складеним Державною екологічною інспекцією у Львівській області. Як вбачається зі змісту зазначеного акту, відповідач був присутнім при перевірці; акт підписав без застережень; в судовому порядку результати перевірки, оформлені зазначеним актом не оскаржував.
Окрім того, 12 вересня 2011 року платіжним дорученням №126 відповідач перерахував кошти в сумі 1092,00 грн, що складає розмір збитків, до місцевого бюджету м.Турка.
Як встановлено судом, позовна заява №03-5206 від 17.10.2011 року Державної екологічної інспекції в Львівській області (м.Львів) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( м.Турка) про відшкодування 1092,09 грн. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, відправлена відповідачу 24.10.2011 року (підтверджується копією Опису вкладення у цінний лист , адресований ФОП ОСОБА_1.).
До господарського суду позовна заява поступила 27.10.11 р і зареєстрована в канцелярії суду за вхідним номером 6751, що підтверджується записом працівника канцелярії суду на титульній сторінці позовної заяви (запис завірений печаткою канцелярії господарського суду); підтверджується відомостями про поступлення позовної заяви, внесеними в автоматизовану систему розподілу справ.
Однак, до подання позову до суду, а саме ,12 вересня 2011 року, Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1. по платіжному дорученню №126 було повністю перераховано в місцевий бюджет м.Турка 1092,00 грн , тобто, відшкодовано розмір завданих збитків ( дана обставина підтверджена позивачем).
Відповідно до ч.1 ст.55 Конституції України кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку.
Відповідно до ст.1 Господарського процесуального кодексу України до господарського суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється.
Відповідно до ст.2 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за позовними заявами державних та інших органів, які звертаються до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України.
Разом з тим , за змістом ст.1 ГПК порушення права чи законного інтересу або спір щодо них повинні існувати на момент звернення до суду.
За результатами розгляду даної справи виявлено, що порушення відсутнє на момент подання позовної заяви до суду, а відтак позов заявлено безпідставно.
Враховуючи встановлені обставини, позов задоволенню не підлягає.
Підстав для припинення провадження у справі, передбачених ст.80 ГПК України суд не вбачає.
Згідно з п.27 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»від 21.01.19093 р №7-93, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях звільняються від сплати державного мита у справах про стягнення коштів на відшкодування збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства.
Судові витрати (в даному випадку) не підлягають стягненню з відповідача в доход державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.1,2,32,33,34,36,43,44,49,75,82,84,85 ГПК України, суд,-
У задоволенні позову відмовити повністю.
Повний текст рішення виготовлено 21.12.11 р.
Суддя Кітаєва С.Б.