Справа № 2-а- 4459 /11
27 жовтня 2011 року м. Харків
Суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова Сорока О.П., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі міста Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова, посилаючись на те, що вона як пенсіонер за віком перебуває на обліку в УПФУ Червонозаводського району м. Харкова.
29.04.2010 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення йому перерахунку пенсії від стажу та заробітку у відповідності до вимог п. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який передбачає проведення перерахунку пенсії за бажанням пенсіонера з урахуванням страхового стажу та заробітної плати за календарний рік, який передує року перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівника в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні. Відповідач надав позивачу відповідь, в якій зазначив, що позивач звернувся за перерахунком пенсії від стажу, за перерахунком пенсії від заробітної плати він не звертався. Страховий стаж, обчислений згідно ст..24 Закону України «Про загальноообов*язкове державне пенсійне страхування»№1058-IV від 09.07.2003 року після перерахунку складає 49 років 2 місяці 15 днів. Розрахунок пенсії та ії виплата проведені згідно чинного законодавства. В своєму листі Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова роз*яснив, Міністерство юстиції України листом від 12.09.2008 року № 18/26/372 повідомило, що на сьогоднішній день відсутня практика застосування норм законодавчих актів, до яких вносилися зміни або які визнані такими, що втратили чинність, нормами, які згодом були визнані неконституційними. Після рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, з метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян було прийнято постанову Кабінету міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Згідно зазначеної постанови при проведені перерахунку пенсії застосовувався показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні,з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.(1197,91грн).Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 1.103.2009 року № 20/0/18-09/039 та 4096 /02-20 передбачено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати доходу в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні,з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік. Також повідомив, що протягом 2009,2010,та 2011 років ніяких нормативних документів щодо визначення показників середньої заробітної плати не для перерахунку пенсії не приймалось. Таким чином, розрахунок пенсії та ії виплата проведені згідно чинного законодавства.
Позивач вважає, що відповідач був зобов'язаний використати для перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, тобто календарний рік, що передує перерахунку пенсії.
У зв'язку із цим позивач просив зобов*язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплатити позивачу пенсію у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік з 01.05.2010 року.
Відповідач -Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова надав судові письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що у 2010 році позивач звернувся до УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058 "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2005 року “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік. Відповідно до п. 6 "Положення про Пенсійний фонд України" № 1121/2001 від 01 березня 2001 року Пенсійний фонд України під час покладених на нього завдань взаємодіє з Міністерством праці та соціальної політики України, з центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об"єднаннями громадян, тощо. Так, спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року № 20/2/18-09/039, 4096/02-01 було повідомлено, що ч. 4 ст. 42 Закону передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стражу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені до ст. 40, 42 закону № 1058 в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунків пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося. Тому до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхової внески, перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік. У зв"язку із чим відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення.
Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкову у зв'язку із призначенням їй пенсії за віком довічно, що підтверджується пенсійним посвідченням № 172644 від 26 березня 2002 року та відповідачем не заперечується.
Приписами ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування»визначено формулу визначення заробітної плати для обчислення пенсії.
Одним з показників, який враховується при обчисленні цієї формули є Зс-середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком,а за призначенням пенсії.
В 2010 році позивач звернувся із заявою не призначенням, а перерахунком пенсії, тому відповідач обґрунтовано не нарахував при перерахунку пенсії показник Зс, що наведений у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсій.
При цьому, суд вважає, що при перерахунку пенсії не підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, оскільки приписами Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, застосування зазначеного показника при перерахунку пенсії не передбачено.
Виходячи з наведеного суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. ч. 1 ст. 94, ст. ст. 158, 159, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 19, 46, 48, 64, 92, 152 Конституції України, ст. 40, 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі міста Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подання апеляційної скарги, з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя 27.10.2011 О.П. Сорока