Справа № 2-а- 4713 /11
28 листопада 2011 року м. Харків
Суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова Сорока О.П., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі міста Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова, посилаючись на те, що вона як пенсіонер за віком перебуває на обліку в УПФУ Червонозаводського району м. Харкова.
03.11.2010 року позивач звернувся до відповідача із позовною заявою про проведення йому перерахунку пенсії від стажу та заробітку у відповідності до вимог п. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який передбачає проведення перерахунку пенсії за бажанням пенсіонера з урахуванням страхового стажу та заробітної плати за календарний рік, який передує року перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівника в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні. Відповідач надав позивачу відповідь, в якій зазначив, що позивач звернувся за перерахунком пенсії від стажу, за перерахунком пенсії від заробітної плати він не звертався. Страховий стаж, обчислений згідно ст.24 Закону України «Про загальноообов*язкове державне пенсійне страхування»№1058-IV від 09.07.2003 року після перерахунку складає 38 роки 29 днів. Міністерство юстиції Українисвоїм листом від 12.09.2008 року № 18/26/372 повідомило, що на сьогоднішній день відсутня практика застосування норм законодавчих актів,до яких вносилися зміни або які визнані такими, щ о втратили чинність, нормами,які згодом були визнані неконституційними. Після рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, з метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян було прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Згідно зазначеної постанови при проведенні перерахунку пенсії застосовувався показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні,з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91грн).
Позивач вважає, що відповідач був зобов'язаний використати для перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік, тобто календарний рік, що передує перерахунку пенсії.
У зв'язку із цим позивач просив зобов"язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплатити позивачу пенсію у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 рік.
Відповідач -Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова надав судові письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що у 2011 році позивач звернувся до УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058 "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2005 року “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік. Відповідно до п. 6 "Положення про Пенсійний фонд України" № 1121/2001 від 01 березня 2001 року Пенсійний фонд України під час покладених на нього завдань взаємодіє з Міністерством праці та соціальної політики України, з центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об"єднаннями громадян, тощо. Так, спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року № 20/2/18-09/039, 4096/02-01 було повідомлено, що ч. 4 ст. 42 Закону передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стражу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені до ст. 40, 42 закону № 1058 в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунків пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося. Тому до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхової внески, перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (1197,91 грн). У зв"язку із чим відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
20.05.2011 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії від стажу, за перерахунком пенсії від заробітної плати він не звертався. Страховий стаж, обчислений згідно ст.24 Закону України «Про загальноообов*язкове державне пенсійне страхування»№1058-IV від 09.07.2003 року після перерахунку складає 38 роки 29 днів. Заробітна плата для обчислення пенсії, визначена у відповідності ст..40 Закону України «Про загальноообов*язкове державне пенсійне страхування»№1058-IV від 09.07.2003 року із застосуванням показника за 2007 рік згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік».
Приписами ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування»визначено формулу визначення заробітної плати для обчислення пенсії.
Одним з показників, який враховується при обчисленні цієї формули є Зс-середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком,а за призначенням пенсії.
В 2011 році позивач звернувся із заявою не призначенням, а перерахунком пенсії, тому відповідач обґрунтовано не нарахував при перерахунку пенсії показник Зс, що наведений у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсій.
При цьому, суд вважає, що при перерахунку пенсії не підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, оскільки приписами Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, застосування зазначеного показника при перерахунку пенсії не передбачено.
Виходячи з наведеного суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. ч. 1 ст. 94, ст. ст. 158, 159, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 19, 46, 48, 64, 92, 152 Конституції України, ст. 40, 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі міста Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подання апеляційної скарги, з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.П. Сорока
28.11.2011