Копія
Справа № 2270/7763/11
27 липня 2011 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К.
при секретарі Бесарабі І.А.
за участі:представника позивача Гори Н.Ю.
відповідача - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття < 3-тя особа > до ОСОБА_4 < 3-тя особа > про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить стягнути з ОСОБА_4 незаконно одержане матеріальне забезпечення в сумі 5919,35 грн. Вказує, що перебуваючи на обліку у Старокостянтинівському міськрайонному центрі зайнятості як безробітна та отримуючи допомогу по безробіттю, відповідач одночасно був зареєстрована як фізична особа-підприємець, що суперечить Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі, просила його задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечила, вказавши, що підприємницьку діяльність з 2003 року не здійснювала, у 2004 році здала Свідоцтво про державну реєстрацію в Старокостянтинівську ОДПІ та отримала довідку про зняття з обліку платників платників. Отримуючи допомогу по безробіттю була впевнена, що не є суб"єктом підприємницької діяльності.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з урахуванням наведеного нижче.
У Старокостянтинівському міськрайонному центрі зайнятості ОСОБА_4 перебувала на обліку з 24.12.2008 року по 16.02.2010 року. Перебуваючи на обліку з вона отримала допомогу по безробіттю в сумі 5919,35 грн.
У березня 2011 року, отримавши на свій запит витяг Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 22.03.2011 року, позивач дізнався, що на момент звернення до Центру зайнятості та надання статусу безробітнього відповідач приховав той факт, що зареєстрований як фізична особа-підприємець. Вказане підтверджується копією довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" (надалі Закону) в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
В силу ч.1 ст.2 Закону безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до ч.3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України з метою працевлаштування чи здійснення іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, така особа зобов'язана повідомити про це державну службу зайнятості.
Згідно до абз. 1 ч. 3 зазначеної статті Закону сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 11 березня 2008 року №125/116 у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Факт незаконного отримання відповідачем допомоги по безробіттю в загальній сумі 5919,35 грн. через приховування останнім факту реєстрації як суб"єкта підприємницької діяльності встановлений в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи.
Суд не бере до уваги доводи відповідача, що він не займався у вказаний період підприємницькою діяльністю та не отримував від цього жодних доходів, оскільки правомірність надання йому статусу безробітного та виплата допомоги по безробіттю пов'язана не з отриманням (чи неотриманням) доходу від здійснення підприємницької діяльності, а безпосередньо з фактом реєстрації особи як приватного підприємця.
Особа не може бути визнана безробітною і не має права на виплату допомоги по безробіттю, якщо вона зареєстрована як приватний підприємець. Фізична особа-підприємець може стати на облік у центрі зайнятості і матиме право на отримання допомоги по безробіттю лише після того як у визначеному законом порядку припинить підприємницьку діяльність. Юридичний факт припинення підприємницької діяльності, згідно із положеннями Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” потребує підтвердження шляхом внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідного запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем.
Відповідно до частини третьої статті 46 зазначеного Закону фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем. Лише після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа матиме право набути в установленому порядку статусу безробітного та отримувати допомогу по безробіттю.
Судом встановлено, що в Єдиному державному реєстрі станом на день призначення та виплати допомоги по безробіттю був відсутній запис про припинення підприємницької діяльності відповідача.
Старокостянтинівським міськрайонним центром зайнятості на адресу відповідача направлялася претензія №24-02/786 від 01.04.2011 рок щодо добровільного повернення незаконно отриманих коштів. Відповідь на претензію відповідач не надала, незаконно отримані кошти в сумі 5919,35 грн. не повернула.
За наведених обставин, позовні вимоги про примусове стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 5919,35 грн. підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", "Про зайнятість населення", ст.ст. 70, 104, 158-163, 186, 254 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в загальному розмірі 5919, 35 грн.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Повний текст постанови виготовлено 28 липня 2011 року
< чи набрала законної сили > < Дата набрання законної сили >
Суддя/підпис/О.К. Ковальчук
"Згідно з оригіналом" СуддяО.К. Ковальчук