Копія
Справа № 2270/8071/11
20 липня 2011 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К.
при секретарі Бесарабі І.А.
за участі:представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" < 3-тя особа > до державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області < 3-тя особа > про визнання акту від 06.06.2011 року недйсним та визнання незаконним і скасування припису № 1641 від 08.06.2011 року, -
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить визнати незаконним та скасувати Припис державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області № 1641 від 08.06.2011 року про усунення порушень державної дисципліни цін, прийнятий на підставі акту перевірки №454 від 06.062011 року. На думку позивача зазначений припис суперечить вимогам законодавства, оскільки підприємством вживаються всі заходи для приведення тарифів у відповідність до Закону України «Про теплопостачання» та Постанови Кабінету Міністрів України №955 від 10.07.2006 року та відповідних постанов НКРЕ.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, вважає Припис № 1641 від 08.06.2011 року про усунення порушень державної дисципліни цін законним, оскільки факт порушення позивачем порядку формування та застосування порядку формування тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води та отримання необґрунтовано одержаної виручки в сумі 1894140,0 грн. в наслідок завищення рівня рентабельності на послуги теплопостачання бюджетним установам, встановлений під час перевірки додержання позивачем державної дисципліни цін та зафіксований в акті перевірки №454 від 06.06.2011 року.
Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив наведене нижче.
Позивач - міське комунальне підприємство "Хмельницьктеплокомуненерго" 06.03.1995 року зареєстроване виконавчим комітетом Хмельницької міської ради (Свідоцтво про державну реєстрацію Серії А00 №247532).
Основними видами діяльності позивача є: виробництво теплової енергії, її транспортування магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії; ремонт розвиток та вдосконалення джерел теплопостачання та комунікацій до джерел теплопостачання; ремонт, розвиток та вдосконалення теплових мереж тощо.
Відповідно до п.4.1.4 Плану роботи на ІІ квартал 2011 року на підставі посвідчення від 17.05.2011 року №0353 працівниками державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області проведена планова перевірка позивача з питань додержання державної дисципліни цін при формуванні та застосуванні тарифів на послуги з теплопостачання відповідно до Закону України «Про теплопостачання» і постанови Кабінету Міністрів України №955 від 10.07.2006 року за період з 01.06.2010 року по 06.06.2011 року.
За даними перевірки позивач порушив п.2 постанови Кабінету Міністрів України №400 від 02.04.2009 року «Про внесення змін до Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води і Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» та перевищив граничний рівень рентабельності (15%) у тарифі для бюджетних установ в період з 01.06.2011 року по 06.06.2011 року і надав послуги з теплопостачання бюджетним організаціям з порушенням зазначеного рівня рентабельності (15%) на суму 1894140,0 грн.
На підставі акту перевірки №454 від 06.06.2011 року відповідачем винесений Припис №1614 від 08.06.2011 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, яким зобов'язав позивача усунути порушення державної дисципліни цін шляхом приведення цін (тарифів) у відповідність до вимог чинного законодавства.
Досліджуючи правомірність спірного Припису № 1614 від 08.06.2011 року суд враховує наведене нижче.
Відповідно до абзацу 7 ст.13 Закону України "Про теплопостачання" встановлення для відповідної територіальної громади в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності, крім тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках комбінованого виробництва теплової і електричної енергії, віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування.
Засади організації та діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування регламентуються Законом України "Про місцеве самоврядування", підпунктом 2 пункту "а" ч. 1 ст. 28 якого до відання виконавчих органів міських рад віднесені повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.
Діючі тарифи на послуги з теплопостачання для бюджетних установ, які застосовуються позивачем, встановлені та введені в дію з 01.02.2009 року рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №144 від 11.02.2009 року «Про внесення змін в рішення виконавчого комітету міської ради від 11.12.2008 року №1417», яким відкоригований тариф на послуги з централізованого опалення та підігріву води для бюджетних установ та інших споживачів, встановлені рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11.12.2008 року №1417 «Про встановлення тарифів на послуги централізованого опалення та підігріву води в м.Хмельницькому», опублікованого в газеті «Проскурів» №№101-102 за 18.12.2008 року.
В зазначений тариф закладений рівень рентабельності послуг з теплопостачання для бюджетних установ на рівні 20% відповідно до п. 24 Постанови Кабінету Міністрів України №955 від 10.07.2006 року "Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води", в редакції від 24.10.2007 року, що діяла на час прийняття рішення, яким передбачено, що рівень рентабельності формується з урахуванням необхідності сплати податку на прибуток підприємств та спрямування частини отриманого прибутку на технічне переоснащення підприємств і не повинен перевищувати в цілому по підприємству 12 відсотків.
Таким чином, рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №144 від 11.02.2009 року, яким відкоригований тариф на послуги з централізованого опалення та підігріву води для бюджетних установ з урахуванням рентабельності на рівні 20%, прийняте з дотримання вимог діючого на той час законодавства.
В квітні 2009 року постановою Кабінету Міністрів України №400 від 02.04.2009 року «Про внесення змін до Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води і Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення», яка набрала чинності з 15.05.2009 року, п. 24 Постанови Кабінету Міністрів України №955 від10.07.2006 року викладений в новій редакції, відповідно до якої рівень рентабельності формується з урахуванням необхідності сплати податку на прибуток підприємств та спрямування частини отриманого прибутку на технічне переоснащення підприємств і не повинен перевищувати в цілому по підприємству 12 відсотків, а для категорій споживачів - бюджетних установ та інших споживачів - не повинен перевищувати 15 та 50 відсотків відповідно.
Враховуючи те, що відповідно до п. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та ст.28 Закону України "Про місцеве самоврядування» встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги покладено на органи місцевого самоврядування, позивач листом №922/04 від 05.05.2009 року звернувся до виконавчого комітету Хмельницької міської ради з проханням щодо зміни діючого тарифу.
Проте, рішення щодо зміни діючого тарифу для бюджетних установ виконавчим комітетом не було прийняте, а рішення №144 від 11.02.2009 року - не скасоване ні Хмельницькою міською радою ні судом.
Тому, позивач обгрунтовано нараховував плату за надані бюджетним установам послуги з централізованого опалення та підігріву води з застосуванням тарифу на підставі діючого рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №144 від 11.02.2009 року з. застосуванням 20% рівня рентабельності.
Відтак, суд вважає безпідставними викладені в акті перевірки від 06.06.2011 року №454 висновки відповідача щодо отримання позивачем необґрунтовано отриманої виручки в сумі 1894140,0 грн. за період з 01.06.2010 року по 01.06.2011 року.
Зважаючи на те, що з лютого 2009 року тарифи на теплову енергію для бюджетних установ ні разу не переглядались норма рентабельності, закладена в діючому тарифі є правомірною.
Викладена в акті перевірки вимога відповідача щодо проведення перерахунку з бюджетними установами на суму зайво нарахованої плати у бік її зменшення та врахувати в рахунок майбутніх платежів на суму додаткової виручки в розмірі 1894140,0 грн. суперечить вимогам п. 1.3 та 3.1 Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами» від 03.12.2001р. №298/519, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за N 1047/6238, за змістом яких необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки підлягає вилученню на підставі відповідного рішення вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій, яке може бути оскаржено в судовому порядку, а не на підставі акту перевірки. При цьому, в силу п. 1.4. Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є фактичне одержання господарюючим суб»єктом необгрутновано отриманої виручки.
Проте, судом встановлено, що висновки щодо отримання позивачем необгрутновано отриманої виручки в сумі 1894140,0 грн. не відповідають фактичним даним, оскільки перевіркою встановлено, що борг бюджетних установ за отримані послуги з теплопостачання складає 3219,90 тис. грн. (стор.7 акту перевірки).
Законом України «Про національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України» №2479-17 від 09.07.2010 року функцію по встановленню тарифів на теплову енергію покладено на Національну комісію з питань регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ).
Здійснивши розрахунок тарифу з врахуванням зміни вартості природнього газу та рівня рентабельності на рівні 15%, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №400 від 02.04.2009 року, позивач листами №1686/01 від 03.08.10 року та №1738/01 від 10.08.2010 року звертався до НКРЕ з проханням щодо встановлення нового тарифу для бюджетних організацій.
Крім того, в зв'язку зі зміною ціни на газ для бюджетних підприємств та інших споживачів та згідно постанов Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України №813 від 13.07.2010 року та №1007, №1008, №1009 від 30.07.2010 року, позивач неодноразово звертався до відповідача з листами №1721/01 від 06.08.2010 року, №1767/01 від 13.08.2010 року, №1781/01 від 27.08.10 року, №1863/01 від 01.09.2010 року про перегляд діючих тарифів на поставку теплової енергії та надав документи для отримання висновків щодо економічного обґрунтування планових витрат з новими цінами на газ для затвердження тарифів на послуги з центрального теплопостачання (опалення, підігрів води) в розрізі споживачів.
01.09.2010 року за реєстраційним №2319 відповідач надав Висновок №22 щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг, з урахуванням скоригованих індивідуальних складових витрат, за якими відбулися цінові зміни у розрахунку планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг, визначених висновком №216 від 05.12.2008 року, в якому розмір планових витрат на послуги з централізованого теплопостачання для бюджетних установ визначений на рівні 467 грн. 11 коп. за 1 Гкал.
Постановою НКРЕ №1745 від 14.12.2010 року з 01.01.2011 року встановив позивачеві тарифи на теплову енергію для населення та інших споживачів, залишивши без змін тарифи для бюджетних установ, затверджені рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №144 від 11.02.2009 року.
Постановою НКРЕ №242 від 17.02.2011 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 березня 2011 року за N 366/19104, затверджений Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, який визначає механізм формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які здійснюють господарську діяльність з виробництва теплової енергії, транспортування її магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії на підставі відповідних ліцензій. Зазначеним Порядком зі складу фінансових витрат, які включаються в розрахунок повної собівартості послуг, виключена рентабельність. Відтак, з 01.04.2011 року при формуванні тарифів на послуги з теплопостачання взагалі не застсовується граничний рівень рентабельності.
Наявні в матеріалах справи докази вказують на те, що позивач здійснив всі необхідні дії для приведення тарифів у відповідність до діючого законодавства.
На звернення позивача від 16.06.2011 року за №3064/04 щодо коригування тарифів на послуги з теплопостачання для бюджетних організацій, листом від 14.07.2011 року №5100/25/17-11 НКРЕ повідомило про неможливість коригування тарифів на підставі постанови Кабінету Міністрів України №400 від 02.04.2009 року у зв'язку з набранням чинності з 01.04.2011 року Постанови НКРЕ №242 від 17.02.2011 року.
Таким чином, суд вважає безпідставними вимоги відповідача щодо приведення тарифу на послуги з теплопостачання для бюджетних установ у відповідність до постанови Кабінету Міністрів України №400 від 02.04.2009 року, яка на час проведення перевірки та винесення спірного Припису від 08.06.2011 року втратила чинність.
Разом з тим, судом враховується, що тарифи на послуги з теплопостачання, які застосовуються позивачем, не відповідають діючому Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затвердженому Постановою НКРЕ №242 від 17.02.2011 року.
Тому, позивачеві слід вжити заходи щодо приведення використовуваних ним тарифів у відповідність до вказаного Порядку.
Відтак, викладена в Приписі №1614 від 08.06.2011 року вимога щодо усунення порушень державної дисципліни шляхом приведення цін (тарифів) у відповідність до вимог чинного законодавства є обгрунтованою.
При цьому суд враховує, що у випадку виконання позивачем всіх необхідних дій щодо приведення тарифу у відповідність з Постановою НКРЕ №242 від 17.02.2011 року, які належить йому вчинити, позивач не повинен нести відповідальність за відсутність відповідної Постанови НКРЕ про затвердження таких тарифів, оскільки відповідно до вимог ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким суб'єктом господарське правопорушення. У силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
З урахуванням викладеного, керуючись законами України "Про місцеве самоврядування», «Про теплопостачання», «Про національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України» та ст.ст. 11, 70, ст. 99, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд
Адміністративний позов міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" до державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області про визнання незаконним і скасування припису № 1641 від 08.06.2011 року залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Повний текст постанови виготовлено 25 липня 2011 року
< чи набрала законної сили > < Дата набрання законної сили >
Суддя/підпис/О.К. Ковальчук
"Згідно з оригіналом" СуддяО.К. Ковальчук