Копія
Справа № 2270/6783/11
21 червня 2011 рокум. Хмельницький
13 год. 50 хв.
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Ковальчук О.К. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головдержавтотрансінспекції у Хмельницькій області < 3-тя особа > до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 < 3-тя особа > про стягнення заборгованості по нарахованих фінансових санкціях, -
Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головдержавтотрансінспекції у Хмельницькій області звернулася в суд з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по нарахованих фінансових санкціях в сумі 510,0 грн., посилаючись на те, що за результатами проведеної перевірки, на відповідача накладено штрафні санкції за виявлені порушення вимог Закону України “Про автомобільний транспорт” у вище зазначеному розмірі.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, що направлені відповідачу за юридичною адресою зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повернулися до суду. З урахуванням положень ч.4 ст. 33 КАС України, суд вважає, що позовна заява вручена відповідачеві належним чином. Заперечення проти позову у встановлений 10-ти денний термін до суду не надійшло.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Статтею 6 Закону України “Про автомобільний транспорт” (далі - Закону) передбачено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
За змістом ст.30 згаданого Закону автомобільний перевізник, який здійснює перевезення пасажирів на договірних умовах, зобов'язаний зокрема забезпечувати дотримання персоналом вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Статтею 39 Закону встановлено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документами для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі є:
для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно ст. 60 Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до суб'єкта підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції, зокрема за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений в постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Відповідно до п. 4 Положення “Про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті”(затверд. Постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 р. N 1190), п. 4, п. 5, п. 6 Положення “Про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті” (затв.наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 16 травня 2005 р. N 207) державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів здійснює Головавтотрансінспекція та її територіальні органи в областях, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі.
Судом встановлено, що перевіркою дотримання законодавства про автомобільний транспорт виявлено факт порушення відповідачем ст.39 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а саме здійснення перевезень пасажирів на легковому автомобілі, облаштованому як таксі, без наявності ліцензійної картки, що підтверджується актом проведення перевірки від 03. 02. 2011 р. На основі даного акту 14. 03. 2011 р. винесено постанову про застосування фінансових санкцій №115448 у розмірі 510, 0 грн.
Постанова відповідачем не оскаржена. Разом з тим, відповідач зазначену суму добровільно не сплатив, а тому штраф підлягає примусовому стягненню.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись Законом України “Про автомобільний транспорт”, ст.ст.4, 99, 100, 158 - 163, 183-2, 254 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Хмельницькій області фінансові санкції в розмірі 510 (п'ятсот десять) грн.
< виконуються негайно >
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
< чи набрала законної сили > < Дата набрання законної сили >
Суддя/підпис/О.К. Ковальчук
"Згідно з оригіналом" СуддяО.К. Ковальчук