Постанова від 26.12.2011 по справі 15224/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

26 грудня 2011 р. № 2-а- 15224/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого -судді Присяжнюк О.В.

за участю секретаря судового засідання Крайник Т.О.,

за участю: позивача -ОСОБА_1, представника відповідача -Воронько О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративний позов ОСОБА_1 до Прокуратури Харківської області про визнання протиправними, незаконними дій (рішення), зобов'язання вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Прокуратуру Харківській області, у якому просить: визнати протиправними, незаконними дії (рішення) відповідача, що виразилися в необґрунтованому порушенні ст. 7 Закону України «Про звернення громадян»направленні, «отфутболивании»скарги від 02 листопада 2011 р. в прокуратуру Жовтневого району м. Харкова; зобов'язати відповідача розглянути скаргу від 02 листопада 2011 р. позивача згідно діючого законодавства, тобто у вищестоящій прокуратурі, обґрунтовуючи свої позовні вимоги наступним.

02 листопада 2011 р. позивач звернувся до прокуратури Жовтневого району м. Харкова для ознайомлення з матеріалами Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області ЖРЗПЗ № 8843 від 14 жовтня 2011 р. Проте працівниками прокуратури Жовтневого району м. Харкова було відмовлено у ознайомлені з зазначеними матеріалами.

02 листопада 2011 р. позивач оскаржив дії прокуратури Жовтневого району м. Харкова до Прокуратури Харківської області та подав скаргу «Про проведення службової перевірки».

07 листопада 2011 р. позивач отримав відповідь за підписом Прокурора відділу з питань розгляду звернень на прийомі громадян Прокуратури Харківської області Герус М., що на думку позивача порушує ст. 7 Закону України «Про звернення громадян».

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі.

У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечувала з підстав викладених у письмових запереченнях та просила відмовити у його задоволенні у повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.

02 листопада 2011 р. позивач звернувся до Прокуратури Жовтневого району м. Харкова з заявою про ознайомлення з матеріалами ЖРЗПЗ № 8843 від 14 жовтня 2011 р.

02 листопада 2011 р. ОСОБА_1 звернувся до Прокуратури Харківської області зі скаргою на дії працівників Прокуратури Жовтневого району м. Харкова щодо не ознайомлення його з матеріалами Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області ЖРЗПЗ № 8843 від 14 жовтня 2011 р. та просив провести службове розслідування стосовно винних осіб.

07 листопада 2011 р. Прокурором відділу з питань розгляду листів та прийому громадян прокуратури Харківської області звернення ОСОБА_1, для організації перевірки викиданих доводів і прийняття рішення було направлено до Прокуратури Жовтневого району м. Харкова, про що було повідомлено позивача, згідно копії листа № 19 -р від 07 листопада 2011 р.

09 листопада 2011 р. позивач звернувся до Прокурора Жовтневого району м. Харкова з заявою про ознайомлення з ЖРЗПЗ № 8843 від 14 жовтня 2011 р.

18 листопада 2011 р. на зазначені звернення позивача, в.о. прокурора Жовтневого району м. Харкова була надана відповідь, згідно якої було повідомлено ОСОБА_1, що стосовно ознайомлення з матеріалами Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області № 6617 (ЖРЗПЗ № 8843 від 14 жовтня 2011 р.) необхідно звертатися до Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області та повідомлено, що вищезазначені матеріали перевірки 08 листопада 2011 р. направлені відповідно запиту до Жовтневого районного суду і на теперішній час перебувають у суді.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень , та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про прокуратуру», прокурор розглядає заяви і скарги про порушення прав громадян та юридичних осіб, крім скарг, розгляд яких віднесено до компетенції суду. Прокурор здійснює нагляд за додержанням вимог законодавства щодо порядку розгляду скарг всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами. Прокурор проводить особистий прийом громадян. Прийняте прокурором рішення може бути оскаржено вищестоящому прокурору або до суду. Після прийняття рішення по скарзі Генеральним прокурором України провадження по таких скаргах в органах прокуратури припиняється.

Згідно ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Згідно п. 3.3. Інструкції «Про організацію роботи з розгляду і вирішення звернень та особистого прийому в органах прокуратури України» № 9гн від 21 червня 2011 р., звернення громадян, службових та інших осіб у 5-денний строк направляються за належністю з одночасним повідомленням про це заявників оперативними працівниками управління розгляду звернень та прийому громадян Генеральної прокуратури України, галузевих відділів обласних і прирівняних до них прокуратур, міськими, районними, міжрайонними прокурорами та їх заступниками. У цей же термін повідомляється автор про долучення звернення до матеріалів кримінальної справи для перевірки під час досудового слідства.

Відповідно до 3.11 Інструкції «Про організацію роботи з розгляду і вирішення звернень та особистого прийому в органах прокуратури України» № 9гн від 21 червня 2011 р., звернення громадян та юридичних осіб, які надійшли до Генеральної прокуратури України вперше і за ними не приймалися рішення прокурорами обласного рівня (первинні звернення), передаються до управління розгляду звернень та прийому громадян для розгляду і надсилання до підпорядкованих прокуратур (відповідних відомств) для вирішення. Оперативними працівниками зазначеного управління повертаються письмові звернення, оформлені без додержання вимог ст. 5 Закону України «Про звернення громадян», заявникові з відповідним роз'ясненням.

У ході судового розгляду справи встановлено, що у зверненні ОСОБА_1 до Прокуратури Харківської області не оскаржувались дії чи рішення прокурора Жовтневого району м. Харкова, а порушувалось питання щодо ознайомлення ОСОБА_1 з матеріалами Жовтневого РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області.

Згідно положень ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін і кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Прокуратури Харківської області про визнання протиправними, незаконними дій (рішення), зобов'язання вчинення дій необґрунтовані, оскільки при наданні відповіді за зверненнями позивача, відповідач діяв в межах компетенції та із дотриманням вимог Закону України «Про звернення громадян».

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та відмовляє в їх задоволені в повному обсязі.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», 12 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 2, 3, 5, 7-14, 49, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Прокуратури Харківської області про визнання протиправними, незаконними дій (рішення), зобов'язання вчинення дій, - у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.

Постанову в повному обсязі виготовлено 30 грудня 2011 р.

Суддя Присяжнюк О.В.