12 грудня 2011 р. № 2-а- 15573/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Бабаєв А.І.
при секретарі судового засідання Свіргун О.О.
за участі прокурора Стовби О.В. (посвідчення № 199 дійсне до 16.10.2014 року)
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Харківського міжрайонного транспортного прокурора в інтересах урядового органу державного управління, що діє у складі Міністерства інфраструктури України і йому підпорядковується в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі структурного підрозділу - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Харківській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
Харківський міжрайонний транспортний прокурор в інтересах урядового органу державного управління, що діє у складі Міністерства інфраструктури України і йому підпорядковується в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі структурного підрозділу - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Харківській області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь Головної державної автомобільної інспекції на автомобільному транспорті в дохід державного бюджету 1 700 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор зазначив, що проведеною прокуратурою району перевіркою встановлено, що державними інспекторами територіального управління Головавтоінспекції в Харківській області, під час проведення перевірки 26.07.2011 року автотранспортного засобу МАЗ 5433 АХ НОМЕР_2 АО, що належить ФОП ОСОБА_1, встановлено порушення водієм вимог абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344-III від 05.04.2001 року, а саме: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
За даним фактом державним інспектором територіального управління Головавтотрансінспекції в Харківській області 26.07.2011 року складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. 22.08.2011 року начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області було винесено постанову № 129984 про застосування фінансових санкцій за допущені порушення законодавства про автомобільний транспорт і накладено фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 1 700 грн. Відповідачем у встановлений законодавством строк зазначений штраф не сплачено.
Прокурор в судове засідання прибула, позовні вимоги повністю підтримала та просила суд їх задовольнити.
Представник позивача в судове засідання не прибув, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Відповідач в судове засідання не прибув, причину неявки суду не повідомив, заперечень проти позову не надавав. Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом направлення повісток за адресою, внесеною до державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що є підставою для розгляду справи у його відсутність на підставі наявних у справі доказів.
Суд, вислухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Законом України "Про автомобільний транспорт" № 2344-III від 05.04.2001 року передбачено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт здійснює урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Контрольно-наглядові функції у сфері автомобільного транспорту загального користування покладено на Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті та її територіальні органи.
Згідно вимог ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344-III від 05.04.2001 року за порушення законодавства про автомобільний транспорт до суб'єкта підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції.
Під час проведення перевірки 26.07.2011 року автотранспортного засобу МАЗ 5433 АХ НОМЕР_2 АО, що належить ФОП ОСОБА_1, встановлено порушення водієм вимог абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344-III від 05.04.2001 року, а саме: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
За даним фактом державним інспектором територіального управління Головавтотрансінспекції в Харківській області 26.07.2011року складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (а.с. 6).
Згідно пункту 26-27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5.
22.08.2011 року начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області було винесено постанову № 129984 про застосування фінансових санкцій за допущені порушення законодавства про автомобільний транспорт і накладено фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 1 700 грн. (а.с. 5).
Зазначена постанова фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 не оскаржена.
Пунктом 28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 передбачено, що фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом 15 днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
На теперішній час сума фінансових санкцій відповідно до постанови № 129984 від 22.08.2011 року начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 не сплачена у добровільному порядку.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Харківського міжрайонного транспортного прокурора в інтересах урядового органу державного управління, що діє у складі Міністерства інфраструктури України і йому підпорядковується в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі структурного підрозділу - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Харківській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Головної державної автомобільної інспекції на автомобільному транспорті (01035, м. Київ, пр. Перемоги, 14, код 24134589) в дохід державного бюджету 1700 (тисячу сімсот грн.) шляхом перерахування вказаної суми на р/р 31114106700005 УДК у Комінтернівському районі м. Харкова, код платежу 21081100, МФО 851011.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст постанови виготовлений 16.12.2011 року.