Справа № 2а/1770/5168/2011
20 грудня 2011 року 15год. 29хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Чередняка В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
прокурор: < Текст >
позивача: представник не з'явився,
відповідача: представник не з'явився, третьої особи позивача: представник < Текст > третьої особи відповідача: представник < Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Ліквідатора ТзОВ "Г-Б" Тихончук Лесі Хотіївни < Список > < Позивач в особі > третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача < 3-тя особа >
до Рівненської районної державної адміністрації третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа >
про зобов'язання внести зміни до реєстраційної картки, -
Позивач - Ліквідатор ТзОВ «Г-Б» звернувся до суду з позовом до Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області про зобов'язання внести зміни до реєстраційної картки ТзОВ «Г-Б».
В судове засідання представник позивача не зявився. Подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Подали до суду заперечення на адміністративний позов, які долучені судом до матеріалів справи. Судом не визнавалася обов'язковою участь відповідача в судовому засіданні, а відтак, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача.
Відповідно ч. 4 до ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Крім того, враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.
Розглянувши доводи, викладені в позовній заяві, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково.
Згідно із ч. 9 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Г-Б» зареєстровано державним реєстратором Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області 31 травня 2005 року, номер запису про державну реєстрацію 16021020000000242. (а.с.11).
Постановою господарського суду Рівненської області по справі №5019/1363/11 від 12 липня 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Г-Б» (код ЄДРПОУ: 33521304, вул. Млинівська,40, с.Дядьковичі, Рівненська обл., 35361) (а.с.11) було визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого Тихончук Лесю Хотіївну. (а.с.9).
На дотримання вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» господарський суд направив копію постанови про визнання банкрутом державному реєстратору Рівненської райдержадміністрації.
Пунктом 4 частини 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ.
Відповідно до ст.. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Статтями 5,6 Закону встановлено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у місті Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб-підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними фізичними особами-підприємцями.
Слід зауважити, що згідно із ч. 9 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису.
Частиною 2 статті 19 Закону встановлено, якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково одає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб таабо примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документу про їх призначення.
Судом встановлено, що в порушення вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор Рівненської райдержадміністрації неправильно вніс зміни до реєстраційної картки, а саме:
- в пункті 9 витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців неправильно зазначено по-батькові керівника юридичної особи як «Хотівна», а правильно «Хотіївна»;
- в пункті 10 зазначеного витягу зазначено, що ОСОБА_3 має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори про наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи, що суперечить п. 1 ч. 2 ст. 23, ст.25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»;
- в пункті 12 зазначеного витягу прописано відомості про комісію з припинення.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З досліджених судом матеріалів справи вбачається, що 28.07.2011 року державним реєстратором проведено корегування відомостей в Єдиному державному реєстрі щодо зміни по-батькові ліквідатора ТзОВ «Г-Б», тому суд вважає за доцільне не з'ясовувати обставин справи в частині позовних вимог щодо правильного зазначення в пункті 9 картки по - батькові ліквідатора як: «Хотіївна».
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, про що робиться запис у його трудовій книжці, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута, якщо цього не було зроблено раніше.
Згідно зі ст.. 25 Закону: ліквідатор з дня свого призначення приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута.
З вищенаведеного випливає, що з дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута, отже комісія з припинення вже не діє.
З дослідженої судом реєстраційної картки, вбачається, що в ліквідаційній процедурі діє ОСОБА_3 як особа, яка має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи. (а.с.10).
Проте, слід зазначити, що відповідно до норм національного законодавства з дня свого призначення до ліквідатора переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута.
Відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону з дати внесення до Єдиного держаного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної забороняється особи: проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, щодо якої прийнято рішення щодо припинення; внесення змін до Єдиного державного реєстру щодо відомостей про відокремлені підрозділи; проведення державної реєстрації юридичної особи, засновником якої є юридична особа, щодо якої прийнято рішення щодо припинення.
Отже, всупереч вимогам п. 1 ч. 2 ст. 23, ст. 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ОСОБА_3 може виконувати функції з управління та розпорядження майном ТзОВ «Г-Б» (підприємства-банкрута), крім того, може виконувати повноваження керівника (органів управління) банкрута. Суд приходить до переконання, що пункт 10 реєстраційної картки ТзОВ «Г-Б», підлягає виключенню з реєстраційної картки ТзОВ «Г-Б».
Частина 1 статті 17 КАС України передбачає, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що відповідач не довів правомірності своїх дій щодо не вжиття заходів, передбачених чинним законодавством України, шляхом внесення змін до реєстраційної картки ТзОВ «Г-Б», а саме: виключення пункту 10 та пункту 12 реєстраційної картки, які містять відомості щодо осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи, а також внести зміни до відомостей про комісію з припинення, зазначивши її членом лише Тихончук Лесю Хотіївну, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та законними, а отже такими, що у цій частині підлягають до задоволення.
Приймаючи рішення у даній справі, суд згідно ч. 2 ст. 11 КАС України для повного захисту прав та інтересів позивача виходить за межі позовних вимог та, з урахуванням повноважень, визначених частиною другою статті 162 КАС України, задовольняє адміністративний позов шляхом прийняття постанови: про зобов'язання Рівненської районної державної адміністрації вжити заходів, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», шляхом внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «Г-Б», а саме вилучити відомості про особу ОСОБА_3 з числа осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та внести зміни до відомостей про комісію з припинення, зазначивши її членом лише Тихончук Лесю Хотіївну.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України присудити на користь позивача судові витрати у розмірі 14 (чотирнадцять) грн. 11 коп. з Державного бюджету України.
Керуючись статтями < Текст >, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Рівненську районну державну адміністрацію вжити вичерпних заходів, передбачених Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" шляхом внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «Г-Б», а саме вилучити відомості про особу ОСОБА_3 з числа осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та внести зміни до відомостей про комісію з припинення, зазначивши її членом лише Тихончук Лесю Хотіївну.
Присудити на користь позивача Ліквідатор ТзОВ "Г-Б" Тихончук Леся Хотіївна із Державного бюджету судовий збір у розмірі 14 (чотирнадцять) грн. 11 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя < Підпис > Борискін С.А.