Україна
21 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/18194/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С. В.
при секретарі Проніні Д.С.,
за участю
представників позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),
представника відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська продовольча компанія» про стягнення грошових коштів з рахунків платника податку в рахунок погашення податкового боргу зі штрафних санкцій, -
Горлівська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська продовольча компанія» про стягнення грошових коштів з рахунків платника податку в рахунок погашення податкового боргу зі штрафних санкцій у розмірі 19910 грн., мотивуючи вимоги тим, що відповідач має заборгованість перед бюджетом, яка виникла внаслідок нарахування фінансових санкцій рішеннями від 21.12.2009 р. та до теперішнього часу не сплачена. Позивач просить суд стягнути з розрахункових рахунків відповідача вказану заборгованість.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеним в позові, та письмові докази в підтвердження своїх позовних вимог і просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача до судового засідання не прибув, про час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причини неявки не відомі, заяви про відкладення судового засідання або розгляду справи за його відсутністю не надходило.
Відповідно до ч. 4 ст. 33 КАС України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином. Згідно наявної в матеріалах справи довідки про включення відповідача до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, відповідач зареєстрований за адресою: 84610, м. Горлівка, вул. Горлівської дивізії, 97, проте конверт повернутий до Донецького окружного адміністративного суду із відміткою «за закінченням терміну зберігання». З огляду на зазначене, відповідач вважається таким, що повідомлений про відкриття провадження в адміністративній справі належним чином.
За таких обставин суд визнав можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи і перевіривши їх наявними в ній доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», - державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції, зокрема, виконують такі функції як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Відповідно до приписів абз. 1-2 ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», - завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01 січня 2011 року. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.
Відповідно до пунктів 1.2, 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», податковим зобов'язанням є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Горлівська продовольча компанія» (ЄДРПОУ 33423027, 84610, м. Горлівка, вул. Горлівської дивізії, 97) є юридичною особою, зареєстровано 24.03.2005 р. Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.
Як платник податків ТОВ «Горлівська продовольча компанія» зареєстрований та обліковується в Горлівській ОДПІ з 04.04.2005 р. за № 50, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків.
27.11.2009 р. робітниками державної податкової служби проведена перевірка господарської одиниці - магазину, який розташований за адресою: м. Горлівка, пр. Перемоги, 72, що належить ТОВ «Горлівська продовольча компанія».
Актом перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій № 465/05/03/23/34423027 від 27.11.2009 року зазначені наступні порушення, а саме: не проведення розрахункової операції через РРО, незабезпечення готівки на місці розрахунку сумі, вказаній у звіті, що є порушенням ст. 3 Закону України від 01.06.2000 р. №1776-ІІІ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; не оприбуткування готівки в касі підприємства, що є порушенням п. 2.6. «Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні».
На підставі ст.ст. 17, 22 Закону України від 01.06.2000 р. № 1776-ІІІ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», згідно акту перевірки податковим органом прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій: - від 21.12.2009 року № 0001422352 на суму 601,25 грн.; - від 21.12.2009 року № 0001432352 на суму 19308,75 грн.
22.01.2010 року ТОВ «Горлівська продовольча компанія» звернулась до ДПА у Донецькій області зі скаргою на рішення Горлівської ОДПІ від 12.12.2009 року № 0001422352 та № 0001432352 про застосування штрафних санкцій та рішенням про результатам розгляду скарги від 05.03.2010 року № 3732/10/25-013-5 скарга залишена без задоволення, рішення про застосування фінансових санкцій залишене без змін.
14.04.2010 року ТОВ «Горлівська продовольча компанія» звернулась до ДПА України зі скаргою на рішення Горлівської ОДПІ від 21.12.2009 року № 0001422352 та № 0001432352 про застосування штрафних санкцій та рішенням по результатам розгляду скарги від 29.04.2010 року № 8536/7/25-04-15 скарга залишена без розгляду.
Відповідно до положення ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема: проводити розрахункові операції на повну суму покупки через РРО; сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків відповідати сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
За не проведення розрахункової операції на повну суму покупки через РРО застосована фінансова санкція відповідно до ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (9 грн. х 5 = 45 грн.)
Статтею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків (11,25 грн. та 100 грн.) сумі коштів, яка зазначена в денному звіті до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (11,25 грн. х 5 = 56,25 грн.; 100 грн. х 5 = 500 грн.)
За не оприбуткування готівки в касі підприємства (3861,75 грн.), що є порушенням п. 2.6. «Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні», застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (3861,75 грн. х 5 = 19308,75 грн.).
Згідно картки облікового рахунку ТОВ «Горлівська продовольча компанія» сума заборгованості за штрафними санкціями, застосованими за порушення норм з регулювання обігу готівки, складає 19910 грн.
На час подання позовної заяви заборгованість ТОВ «Горлівська продовольча компанія» у добровільному порядку не сплачена.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Згідно із п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платника податків фінансової (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державним цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до пункту 59.1. статті 59 Податкового Кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу.
З метою погашення податкового боргу було прийнято податкову вимогу за № 5 від 23.03.2011р., яка отримана відповідачем 23.03.2011р.
Пунктом 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
У відповідності до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Доказів сплати податкового боргу відповідач не надав суду, наявність податкового боргу на час розгляду справи підтверджена податковим органом, необхідні заходи щодо самостійного погашення платником податків боргу податковим органом вжиті.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 86 цього Кодексу).
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача про наявність підстав для стягнення з відповідача суми податкового боргу є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись, ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-71, 86, 94, 158-163, 185-186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська продовольча компанія» про стягнення грошових коштів з рахунків платника податку в рахунок погашення податкового боргу зі штрафних санкцій - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська продовольча компанія» (ЄДРПОУ 33423027, 84610, м. Горлівка, вул. Горлівської дивізії, 97) на користь держави кошти в рахунок погашення податкового боргу зі штрафних санкцій в розмірі 19910 (дев'ятнадцять тисяч дев'ятсот десять) грн. з рахунків платника податків у банках, що його обслуговують.
Повний текст постанови виготовлено і підписано 26.12.2011 р., її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 21.12.2011 р. в присутності представника позивача та приєднано до матеріалів справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанови, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ушенко С. В.